Menu

Regiony partnerskie

Departament Nord
 
 
 

Departament
Nord

FRANCJA
Kraj Zwiazkowy Styria
 
 
 

Kraj Związkowy
Styria

AUSTRIA
Land Badenia Wirtembergia
 
 
 

Land Badenia-
Wirtembergia

NIEMCY
Morawy Południowe
 
 
 

Morawy
Południowe

CZECHY
Obwód Czerniowiecki
 
 

Obwód
Czerniowiecki

UKRAINA
Obwód Odeski
 
 

Obwód
Odeski

UKRAINA
Obwód Winnicki
 
 

Obwód
Winnicki

UKRAINA
Obwód Witebski
 
 
 

Obwód
Witebski

BIAŁORUŚ
Obwód Wołyński
 
 

Obwód
Wołyński

UKRAINA
Prowincja Syczuan
 
 
 

Prowincja
Syczuan

CHINY
Region Csongrad
 
 
 

Region
Csongrad

WĘGRY
Region Örebro
 
 
 

Region
Örebro

SZWECJAWojewództwo łódzkie, jako jednostka samorządu terytorialnego zgodnie z obowiązującą ustawą o samorządzie województwa (Dz. U. Nr 91, poz. 576 z dn. 5.06.1998), podejmuje wielostronną współpracę z regionami innych państw. Współpraca zagraniczna województwa łódzkiego traktowana jest jako jeden z instrumentów kreowania harmonijnego rozwoju kulturalnego i społeczno-politycznego województwa w ramach prawa wewnętrznego i międzynarodowego. Współpraca z regionami realizowana jest w oparciu o zapisy "Priorytety współpracy zagranicznej Województwa Łódzkiego". Władze województwa łódzkiego są otwarte na inicjatywy współpracy wywodzące się z regionów innych państw. Liczymy na inicjowanie współpracy powiatów i gmin, izb gospodarczych, rzemieślniczych, rolniczych, ośrodków naukowo-badawczych i doradczych na rzecz promocji i rozwoju naszego województwa.

Region partnerski województwa łódzkiego od 13 stycznia 2005 r. Region położony na południowym wschodzie Czech, graniczący z Austrią i Słowacją. Współpraca pomiędzy regionami dotyczy m.in.: rozwoju rolnictwa, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, ochrony środowiska i gospodarowania zasobami wodnymi, energią i odpadami.CZechy - Morawy Połudiowe

Kwiecień 2015 – zawody ogólnopolskie w sztafetowych biegach VenaSport. Na zaproszenie Marszałka Wojewodztwa Łódzkiego w zawodach tych uczestniczyła ekipa ze szkoły podstawowej z regionu partnerskiego Południowych Moraw z Brna.
15-18 stycznia 2015 – targi turystyczne REGIONTOUR w Brnie. Województwo Łódzkie było tam obecne już dziesiąty raz. Tradycyjnie prezentowało się na stoisku Południowych Moraw, wraz z innymi jego regionami partnerskimi. Tematem przewodnim targów jest turystyka aktywna, a zwłaszcza rowerowa, dlatego na łódzkim stoisku czekały na odwiedzających m.in. mapy szlaków rowerowych, kajakowych i konnych, a także foldery wydane przez Regionalną Organizację Turystyczną.
2-4 lipca 2014 – wizyta przedstawicieli Województwa Łódzkiego w Południowych Morawach. Celem było nawiązanie kontaktów gospodarczych między izbami i instytucjami gospodarczymi w obu regionach. W pierwszym dniu wizyty delegacja spotkała się z przedstawicielami Regionu Południowych Moraw z Panem Janem Magą i Panią Moniką Knettigową, z którymi rozmawiano o projektach finansowanych ze środków unijnych oraz o możliwościach wymiany doświadczeń w tym zakresie. Następnego dnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu Regionalnej Agencji Rozwoju Południowych Moraw oraz dyrektorami Izb Gospodarczych. Delegacja spotkała się również z Romanem Cely – Wicemarszałkiem Regionu Południowych Moraw.
15-18 stycznia 2014 – udział w targach turystycznych REGIONTOUR w Brnie. Z władzami Południowych Moraw spotkał się przy okazji marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Marszałek uczestniczył w uroczystym otwarciu targów. Towarzyszył mu m.in. premier czeskiego rządu Jiří Rusok. Na stoisku Łódzkiego można było znaleźć m.in. katalogi gospodarstw agroturystycznych, mapy szlaków rowerowych, zabytków kultury żydowskiej i obiektów militarnych, atrakcje przyrodnicze i oferty touroperatorów. Podczas wizyty w Czechach, szef naszego województwa spotkał się z władzami Południowych Moraw. Witold Stępień rozmawiał także w Regionalnej Izbie Gospodarczej m.in. z przedstawicielami tej instytucji, parku naukowo-technologicznego, politechniki, lotniska i południowomorawskiej agencji rozwoju regionalnego. Na spotkaniu zaprezentowany został potencjał gospodarczego województwa, uzgodniono także zasady współpracy instytucji wsparcia biznesu w obu regionach w celu pobudzania wzajemnych inwestycji. Dyskutowano także o współpracy naukowej i transporcie, z naciskiem na możliwość rozwoju połączeń między lotniskami w Łodzi i Brnie. Spotkania w Regionalnej Izbie Gospodarczej Południowych Moraw dotyczyły perspektyw współpracy gospodarczej. Czesi chcą nawiązać kontakty z łódzkimi przedsiębiorcami oraz znaleźć dla Izby partnera w naszym województwie.
13-15 maja 2013 – 39 zawodników z Łódzkiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Łodzi wraz z delegacją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego uczestniczyło w mityngu lekkoatletycznym w Brnie. Nasi reprezentanci rywalizowali z drużynami z Rosji, Słowacji, Słowenii i Czech. Wygrali dwie konkurencje, dwukrotnie byli też na drugich miejscach oraz czterokrotnie zajmowali trzecie miejsca. Wielokrotnie również poprawiali swoje najlepsze życiowe rezultaty.
17-20 stycznia 2013 – dział Województwa Łódzkiego w Targach Turystycznych Regiontour w Brnie na zaproszenie regionu partnerskiego Województwa Łódzkiego – Południowych Moraw. Przedstawiciele Wydziału Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi prezentowali walory województwa na wspólnym stoisku regionów partnerskich Południowych Moraw. W tym roku zwiedzający mogli poznać nie tylko aktualną ofertę turystyczną Ziemi Łódzkiej, ale i tradycyjne smaki naszego regionu. Na stoisku czekały na nich m.in. chrzan i miód. Największym zainteresowaniem Czechów cieszyły się jak zwykle mapy szlaków rowerowych.
19-21 listopada 2012 – udział Czechów w Europejskim Forum Młodych Rolników.
11-12 września 2012 – Europejskie Zawody Lekkoatletyczne dla dzieci w wieku 10-15 lat w Brnie. Uczestniczyło w nich czworo lekkoatletów z regionu łódzkiego, wytypowanych przez Łódzki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki, Organizatorem wydarzenia była jedna z największych w regionie Południowych Moraw organizacji sportowych – Ciba Sport.
19 maja 2012 – niepełnosprawni sportowcy z regionu łódzkiego uczestniczyli w zawodach lekkoatletycznych w Brnie na Południowych Moraw. 10-osobowa ekipa pod opieką trenera Wojciecha Kikowskiego z Klubu Integracyjnego START Zduńska Wola przywiozła sporo medali.
15 maja 2012 – w Brnie miała miejsce 7. edycja corocznej imprezy lekkoatletycznej pt.: GRAND PRIX OF BRNO AND SOUTHERN MORAVIA REGION 2012. Ciężki bój w konkurencjach lekkoatletycznych stoczyło ponad dwustu sportowców z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Rosji, Słowenii a nawet z odległej Ghany. Na zaproszenie władz Regionu Południowych Moraw na stadionie lekkoatletycznym „Pod Palackym Vrchem” zjawiło się 35 sportowców z Województwa Łódzkiego, którzy dzięki przychylności marszałka Witolda Stępnia mogli reprezentować nasz kraj. Ceremonia otwarcia została uświetniona występem młodzieży niepełnosprawnej grającej na bębnach oraz skrzypcach. Po krótkim powitaniu gości z regionów partnerskich nadszedł czas na długo oczekiwane zmagania na bieżni. Nowoczesne rozwiązania i wysoki standard stadionu gwarantowały rywalizację na zasadach fair play, a korzystna aura sprzyjała zarówno sportowcom jak i kibicującym im miłośnikom sportu. Wysiłki podjęte przez naszych zawodników pozwoliły im na udział w finałach m.in. w dyscyplinie rzutu oszczepem, skoku w dal, skoku wzwyż oraz biegu.
12-15 stycznia 2012 – targi turystyczne REGIONTOUR w Brnie. Już po raz ósmy zachęcaliśmy tam Czechów do odwiedzin ziemi łódzkiej. Międzynarodowe stoisko wystawiennicze dzieliliśmy z regionami włoskim, rosyjskim, słowackim, francuskim i chorwackim. Na Targach zaprezentowały się także miasta partnerskie Brna, m.in.: Leeds, Poznań, Stuttgart, Wiedeń. Wystawcy kusili turystów mapami, folderami, gadżetami promocyjnymi, ludowym rękodziełem, występami muzyków oraz degustacjami regionalnych przysmaków. Województwo Łódzkie było jednym z nielicznych polskich wystawców tegorocznej imprezy. Dużym zainteresowaniem wśród gości Targów REGIONTOUR cieszyły się aktywne formy wypoczynku, trasy rowerowe, zabytkowe pałace, klasztory, atrakcyjne tereny zielone oraz baza noclegowa. Obecność Łódzkiego podczas Targów w Brnie zaznaczała się nie tylko poprzez stoisko wystawiennicze województwa. Miłą niespodzianką była dla nas herbata serwowana z sokiem cytrynowym wyprodukowanym w Łowiczu. Międzynarodowe Targi Turystyczne REGIONTOUR przyciągnęły tłumy zwiedzających – przedstawicieli branży turystycznej, amatorów aktywnej turystyki, młodzież szkolną, natomiast w weekend całe rodziny.
17 maja 2011 – 11 medali zdobyli młodzi lekkoatleci z województwa łódzkiego podczas 6. edycji mityngu o Grand Prix Brna i Regionu Południowych Moraw. Sportowcy z Łódzkiego rywalizowali z młodzieżą z Czech i Słowacji w ośmiu konkurencjach biegowych. Miejsca na podium wywalczyli w biegach na 100, 200, 400 i 1500 metrów mężczyzn oraz 200 i 800 metrów kobiet. Nasi zawodnicy przyjechali do Brna na zaproszenie organizatorów imprezy już po raz piąty. Ponieważ mityng jest częścią programu „Brno i Południowe Morawy Bez Granic”, w jego ramach odbył się także pokazowy wyścig osób niepełnosprawnych. 13-16 stycznia 2011 – udział w jubileuszowej, 20. edycji targów turystycznych REGIONTOUR w Brnie. Swoje walory w stolicy Południowych Moraw prezentowaliśmy już po raz siódmy. Targi REGIONTOUR odbywały się w największej hali brneńskiego Centrum Wystawienniczego i według szacunków organizatorów przyciągnęły ponad 30 000 zwiedzających. Na stoisku przygotowanym przez region Południowych Moraw prezentowali się jego partnerzy zagraniczni. Obok Łódzkiego swoje atrakcje turystyczne promowali przedstawiciele regionów z Francji, Chorwacji, Włoch, Słowacji, Rosji oraz Ukrainy. Polskie stoisko odwiedzili: Michal Hašek – prezydent regionu Południowe Morawy, Wojciech Pobóg-Pągowski – I Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze, oraz Jarosław Krykwiński – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej. Podczas targów REGIONTOUR nasze województwo prezentowało nie tylko swoje największe atrakcje turystyczne, w tym wiodące przez nasz region Europejskie Szlaki Kulturowe, ale też piękno łódzkiego folkloru. Duże zainteresowanie zwiedzających, oprócz tradycyjnego haftu łowickiego, wzbudzały ścieżki rowerowe i mapy województwa.
Maj 2011 – młodzi sportowcy z Łódzkiego po raz kolejny wzięli udział w zawodach lekkoatletycznych „Grand Prix Brna i Regionu Południowych Moraw”.
25-27 lutego 2011 – przedstawiciele Południowych Moraw uczestniczyli w Łodzi w targach turystycznych „Na Styku Kultur”.

13-16 stycznia 2011 – Województwo Łódzkie wzięło udział w jubileuszowej, 20. edycji targów turystycznych REGIONTOUR, odbywających się w czeskim mieście Brno. Swoje walory w stolicy Południowych Moraw, naszego regionu partnerskiego, prezentowaliśmy już po raz siódmy. Na stoisku przygotowanym przez region Południowych Moraw prezentowali się jego partnerzy zagraniczni. Obok Województwa Łódzkiego swoje atrakcje turystyczne promowali przedstawiciele regionów z Francji, Chorwacji, Włoch, Słowacji, Rosji oraz Ukrainy. Polskie stoisko odwiedzili: pan Michal Hašek – prezydent regionu Południowe Morawy, pan Wojciech Pobóg-Pągowski – I Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze, oraz pan Jarosław Krykwiński – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej. Podczas targów REGIONTOUR nasze województwo prezentowało nie tylko swoje największe atrakcje turystyczne, w tym wiodące przez nasz region Europejskie Szlaki Kulturowe, ale też piękno łódzkiego folkloru. Duże zainteresowanie zwiedzających, oprócz tradycyjnego haftu łowickiego, wzbudzały ścieżki rowerowe i mapy województwa.
5-6 czerwca 2010 – Województwo Łódzkie złożyło wizytę w regionie Południowych Moraw przy okazji uroczystych Obchodów 10-lecia istnienia regionu partnerskiego - Południowych Moraw. Na stoisku promocyjnym na głównym placu miasta Brna - Náměstí Svobody - zaprezentowano walory turystyczne i kulturalne naszego regionu. Odwiedzający mieli okazję podziwiać łowickie wycinanki przygotowane przez Panią Grażynę Gładką oraz haftowane ręcznie chusty, torebki, krawaty, naszyjniki i paski prezentowane przez Panią Mariannę Madanowską, której dzieła wykonane są haftem płaskim kolorowym, ukazującym głównie motywy kwiatowe. Obie panie są laureatkami wielu nagród i członkiniami Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Łowiczu. Obok łódzkiego swoje regiony prezentowali przedstawiciele z Bratysławy i Leningradu. Główne uroczystości z udziałem Przewodniczącego Regionu Południowych Moraw- Michala Haŝka oraz Prezydenta Miasta Brna – Romana Onderki odbyły się na Zamku Špilberk. Wśród zaproszonych gości znalazły się miasta partnerskie Brna oraz regiony partnerskie Jihomoravskiego Kraju, m.in. z: Rosji, Ukrainy, Francji, Holandii, Polski, Słowacji i Niemiec.
14-17 stycznia 2010 – Województwo Łódzkie uczestniczyło w Targach Turystycznych Regiontour w Brnie, na zaproszenie regionu partnerskiego- Południowych Moraw. W uroczystym otwarciu targów uczestniczył Przewodniczący Regionu Południowych Moraw- Michal Haŝek oraz czeski Minister Rozwoju Regionalnego- Rostislav Vondruška, jak również Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Częstochowie- Jarosław Krykwiński. Brneńskie Centrum Wystawiennicze o powierzchni 10 180 m2. zgromadziło 1085 wystawców z 19 krajów. Liczba odwiedzających przekroczyła 32 000 osób, wśród których przeważali Słowacy i Polacy. Jednakże nie brakowało także indywidualnych turystów, m.in. z Australii, Malty czy Egiptu. Na stoisku promocyjnym naszego regionu, przygotowanym przez naszego czeskiego partnera, została zaprezentowana bogata oferta turystyczna. W materiałach promocyjnych prezentowano walory turystyczne i przyrodnicze regionu. Zachęcano do spędzania w aktywny sposób wolnego czasu właśnie w tej części Polski. Położenie geograficzne oraz istniejąca infrastruktura sprawiają, że Województwo Łódzkie oferuje turystom różnorodną ofertę wypoczynku, począwszy od sportów wodnych, po turystykę rowerową, pieszą, biznesową czy agroturystykę. Obok Województwa Łódzkiego swoje stoiska mieli przedstawiciele z chorwackiego regionu Zadar i włoskiego regionu Bergamo.
10 grudnia 2009 – przedstawiciele województwa łódzkiego uczestniczyli w uroczystym otwarciu Konsulatu Honorowego Republiki Czeskiej w Częstochowie, obejmującego swoim zasięgiem województwo śląskie i łódzkie. Na funkcję konsula honorowego został przez ministra spraw zagranicznych Republiki Czeskiej mianowany pan Jarosław Krykwiński, długoletni przedstawiciel spółki Veletrhy Brno a.s. w Polsce. Nowy konsul zapowiedział szereg działań promujących gospodarkę i kulturę czeską w regionie łódzkim i śląskim.
4-6 września 2009 – Przedstawiciele Wydziału Współpracy Zagranicznej z regionu partnerskiego Południowych Moraw uczestniczyli w VI edycji Jarmarku Wojewódzkiego 2009. Na stoisku promocyjnym prezentowano atrakcje turystyczne regionu z uwzględnieniem tras rowerowych, szlaków konnych i rękodzieła artystycznego.
29.06-01.07.2009 – reprezentacja regionu łódzkiego uczestniczyła w IV edycji Festiwalu Lekkoatletycznego w Brnie zdobywając 32 medale w różnych konkurencjach. Impreza została zorganizowana pod patronatem Przewodniczącego Regionu Południowych Moraw - Michala Haska. W imprezie uczestniczyli również sportowcy, z Austrii, Litwy, Słowacji oraz Arabii Saudyjskiej.
9-12 października 2008 – udział rolników z Moraw w II Europejskim Forum Młodych Rolników organizowanym przez Województwo Łódzkie.
17-18 maja 2008 – lekkoatleci oraz sportowcy z porażeniem mózgowym z regionu łódzkiego wzięli udział w III edycji Czeskiego Festiwalu Lekkiej Atletyki Grand Prix Brna i Regionu Południowych Moraw 2008.
29.02-02.03.2008 – delegacja z Czech gościła w Łodzi na targach turystycznych „Na Styku Kultur”. Goście prezentowali swoje regiony na wspólnym stoisku Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Łodzi.
10-13 stycznia 2008 – Województwo Łódzkie wzięło udział w Targach Ruchu Turystycznego ‘Regiontour’.
22-23 czerwca 2007 – „Piłka nożna tak - narkotyki nie” - pod takim hasłem rozegrano turniej piłki nożnej Morava Cup 2007. W rozgrywkach wzięły udział 73 drużyny z 4 państw. W turnieju zaprezentowały się dwie drużyny z regionu łódzkiego (roczniki 1993 i 1995).
11-13 maja 2007 – udział sportowców lekkoatletów oraz sportowców z porażeniem mózgowym z regionu łódzkiego w II edycji Festiwalu Lekkiej Atletyki. Łącznie zdobyto 15 medali.
2-4 marca 2007 – udział przedstawicieli z Południowych Moraw w targach turystycznych „Na Styku Kultur” – promowanie regionu morawskiego pod względem atrakcji turystycznych
11-14 stycznia 2007 – udział (po raz trzeci) w targach Ruchu Turystycznego Regiontour, które odbywały się w Brnie. Prezentowano walory turystyczne i przyrodnicze naszego regionu. 1
2-13 września 2006 – udział delegacji Województwa Łódzkiego w III Forum przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie to było doskonałą okazją dla jej przedstawicieli: Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier do wymiany doświadczeń w kwestii prowadzonej współpracy pomiędzy zarówno państwami członkowskimi grupy, jak i w kwestii całej współpracy międzynarodowej. Na spotkaniu zostały poruszone nie tylko aspekty gospodarcze, ale także kulturowe. Głównym tematem spotkania w Brnie było sprawy związane z pozyskiwaniem i wdrażaniem środków unijnych oraz środków Funduszu Wyszehradzkiego, opracowywaniem wspólnych projektów m.in. projektów transeuropejskich korytarzy komunikacyjnych, a także podejmowanie działań zmierzających do likwidacji różnic rozwojowych w samych regionach Grupy V4. 12 września przyjęto wspólne oświadczenie przedstawicieli regionów Grupy Wyszehradzkiej, w którym podkreślono m.in., że ugrupowanie V4 może stać się nowym fenomenem w ramach Unii Europejskiej, który doprowadzi do zyskania środków na wspólne projekty z europejskich funduszy strukturalnych. W związku z tym istotna jest poprawa współpracy w Komitecie Regionów. Do priorytetów w zakresie przyszłej współpracy należeć będą szczególnie budowa nowych tras komunikacyjnych oraz inwestycje
24-27 sierpnia 2006 – przedstawiciele delegacji z Regionu Południowych Moraw wzięli udział w organizowanym przez Województwo Łódzkie III Jarmarku Wojewódzkim.
22-25 czerwca 2006 – zespół ratownictwa medycznego z Regionu Południowych Moraw wziął udział w organizowanych przez Województwo Łódzkie, I Międzynarodowych Mistrzostwach Ziemi Łódzkiej i Miast Partnerskich w Ratownictwie Medycznym, podczas których ratownicy z Moraw zajęli jedenaste miejsce zdobywając w sumie 4130 punktów na 8700 możliwych. W sześciu zróżnicowanych konkurencjach brało udział 18 zespołów, w tym 5 z regionów partnerskich Województwa Łódzkiego.
Czerwiec 2006 – w związku z obchodami dni Brna, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Brno – miasto w centrum Europy”, przedstawiciele Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej w imieniu Województwa Łódzkiego wzięli udział (na zaproszenie partnerskiego Regionu Południowych Moraw) w wielu imprezach organizowanych z tej okazji. Dużym wydarzeniem, jak co roku, były międzynarodowe pokazy sztucznych ogni – Ignis Brunesis, loty balonów, parada starych tramwajów w konnym zaprzęgu, z parowozem, parada autobusów, trolejbusów, lokomotyw parowych, aut i motocykli. Maj 2006 – lekkoatleci z naszego regionu brali udział w mityngu organizowanym przez Region Południowych Moraw oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznej w Brnie. Oprócz przedstawicieli z Polski w zawodach wzięli udział sportowcy z Austrii, Czech, Słowacji, Chorwacji, Rosji i Węgier.
Styczeń 2006 – po raz drugi Województwo łódzkie zaprezentowało się w Brnie podczas Międzynarodowych Targów Turystyki Regionalnej Regiontour 2006, największej tego typu imprezie w Europie Środkowej. Uroczystego otwarcia targów dokonał Premier Czech Jiři Paroubek.
Wrzesień 2005 – zorganizowana została przez stronę czeską wizyta studyjna podczas, której omówiono m.in. możliwości współpracy pomiędzy Filharmonią Łódzką i Brneńską oraz podjęcia współpracy pomiędzy Muzeum Sztuki w Łodzi i Brnie.
Czerwiec 2005 – Województwo Łódzkie zostało zaproszone do wzięcia udziału w obchodach dni Brna. Akcja promocyjna pod hasłem: „Dni Województwa Łódzkiego w Brnie”, obejmowała: Spotkania mające na celu podjęcie współpracy naukowej (spotkania pomiędzy kadrą naukową łódzkich wyższych uczelni i uczelni brneńskich); Rajd rowerowy na trasie Łódź – Brno, w którym wzięło udział 20 przedstawicieli grup i stowarzyszeń rowerowych z terenu całego województwa oraz 2 przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi; Zorganizowanie stoiska promocyjnego naszego Województwa, na którym rozdawane były materiały promocyjne o regionie łódzkim; Dni Kuchni Polskiej – w jednej z bardziej znanych brneńskich restauracji przez 3 dni serwowane były dania kuchni polskiej, które przyrządzał kucharz jednej z łódzkich restauracji. W skład delegacji weszli także przedstawiciele dwóch miast naszego regionu: Radomska i Rawy Mazowieckiej. Władze tych miast wyraziły zainteresowanie w nawiązaniu współpracy z miastami Regionu Południowych Moraw. Biorący udział w delegacji Krzysztof Makowski, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego wraz z przedstawicielami administracji samorządowej uczestniczył w spotkaniach mających na celu wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania parków naukowo-technologicznych. Celem wizyty czerwcowej była nie tylko szeroko rozumiana promocja Województwa Łódzkiego, ale także promocja rozwijającej się w naszym regionie turystyki rowerowej i aktywnych form spędzania wolnego czasu.
13 stycznia 2005 – podpisana została Umowa o współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Regionem Południowych Moraw, podczas wizyty przedstawicieli Województwa Łódzkiego w Brnie i udziału w Targach Regiontour 2005 promujących m.in. walory naszego regionu. Umowa o współpracy obejmuje następujące dziedziny kooperacji: Gospodarkę, Politykę regionalną, Rozwój rolnictwa, Ochronę środowiska, Współpracę między instytucjami kulturalnymi, edukacyjnymi i instytucjami naukowo-badawczymi , Politykę zdrowotną i opiekę społeczną, Edukację, Turystykę i sport, Współpracę między jednostkami samorządu terytorialnego obu regionów W czasie targów omówione zostały możliwości współpracy na najbliższe miesiące. W spotkaniach brali udział m.in. Tadeusz Porada, Wiceprezes Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Chiny: Prowincja Syczuan
Chiny, Syczuan

Syczuan, znany przez długi czas jako „kraina obfitości’, jest jedną z największych prowincji w Chinach Zachodnich, zamieszkałą przez ponad 80 mln mieszkańców. Stolicą prowincji jest miasto Chengdu, silny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy, słynący także z Bazy Badawczo-Hodowlanej Pandy Wielkiej. Pierwsze relacje z prowincją Syczuan, będące wynikiem wizyty Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach, podczas której wzajemne relacje między naszymi krajami podniesiono do rangi partnerstwa strategicznego, miały miejsce w 2012 r. Wzajemne relacje prowincji Syczuan i Województwa Łódzkiego nabrały dynamiki w wyniku powstania w 2013 r. połączenia kolejowego Łódź – Chengdu. Od tej pory delegacje oficjalne oraz biznesowe odwiedzają region łódzki, a przedsiębiorcy z województwa łódzkiego biorą udział w różnych wydarzeniach gospodarczych w Chengdu np.:
• Forum Biznesu i Współpracy Technologicznej w Chengdu w roku 2013, 2014 i 2015
• Targi spożywcze Tang Jiu Hui w roku 2014, 2015 i 2016
• Misja gospodarcza do Chengdu połączona z udziałem w 4. Sichuan (Chengdu) Imported Commodity Fair w 2014 r.
Od 2014 r. w Chengdu działa Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego i Miasta Łodzi, które powstało przy wsparciu chińskich instytucji regionalnych. W 2015 r. przy okazji III Forum Regionalnego Polska-Chiny, którego organizatorem było Województwo Łódzkie, w siedzibie Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego otworzono biuro Chengdu. W 2015 r. podpisano list intencyjny dotyczący współpracy między Województwem Łódzkim a Prowincją Syczuan. 9-12 listopada 2015 – 10. Forum Biznesu i Technologii w Chengdu. Forum jest platforma biznesową dla partnerów z Chin i krajów Unii Europejskiej. Podczas edycji z 2015 r. zorganizowano debatę w formie okrągłego stołu, gdzie mówcą była Joanna Skrzydlewska, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
20-29 lipca 2015 – udział Macieja Łaskiego, p.o. Dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego WŁ w Programie Letnim dla Pracowników Urzędów; w ramach programu odbyły się spotkanie z lokalnymi władzami oraz wizyty studyjne.
16-19 czerwca 2015 – misja gospodarcza do Chin organizowana przez MSZ, podpisanie memorandum o współpracy między Województwem Łódzkim a Prowincją Syczuan (Chengdu). 9 maja 2015 – wizyta wicegubernatora Syczuanu, Pana Liu Jie. 4 maja 2015 – wizyta delegacji chińskiej z Syczuanu, w związku z rozwojem połączenia kolejowego Łódź-Chengdu.
15-17 marca 2015 – wizyta dziennikarzy z Sichuan Daily. Pod koniec marca Sichuan Daily uruchomił cykl reportaży na temat „Możliwości biznesowe poza granicami prowincji Syczuan”. Jedna z edycji reportaży dotyczy możliwości eksportowych i inwestycyjnych w Europie dla przedsiębiorców z prowincji Syczuan. 13-14 lipca 2014 – wizyta Gubernatora Prowincji Syczuan.
11-17 czerwca 2014 – misja gospodarcza województwa łódzkiego do Chin (Chengdu). Udział w niej wzięli przedsiębiorcy z regionu reprezentujący branżę rolno-spożywczą, energetyczną i farmaceutyczno-chemiczną: Ichem, Danzap, Sam-Rol, Wiatrowy Sad, Farma M. Zarzycki K. Zarzycka, Zawisza Czarny, Projekt Solartechnik Polska. Podczas wydarzenia organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przy wsparciu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego przedsiębiorcy odbyli szereg spotkań z potencjalnymi chińskimi partnerami. Uczestniczyli w seminariach gospodarczych zorganizowanych przez Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego i Miasta Łódź w Chengdu oraz Ambasadę RP w Pekinie. W Chengdu z firmami spotkał się prezes spółki Hatrans, polskiego operatora towarowego połączenia kolejowego Łódź – Chengdu. Misji gospodarczej przedsiębiorców towarzyszyła delegacja oficjalna z udziałem z członka zarządu Województwa Łódzkiego, Marcina Bugajskiego oraz Marka Cieślaka, wiceprezydenta Łodzi. Podczas pobytu w Chengdu delegacja spotkała się z przedstawicielami władza miasta i prowincji oraz kilku najważniejszych instytucji działających na rzecz rozwoju wzajemnej wymiany handlowej między Polską i Chinami i zwiększenia poziomu polskiego importu. 6 czerwca 2014 – wizyta chińskich dziennikarzy. Podczas pobytu w Łodzi spotkali się z Marszałkiem Witoldem Stępniem, Wiceprezydentem Łodzi Markiem Cieślakiem oraz Prezesem Hatrans Logistics, wzięli udział w konferencji prasowej z rektorami łódzkich uczelni promującej program stypendialny zaoferowany łódzki studentom przez władze Chengdu. Następnie odwiedzili Uniwersytet Łódzki, gdzie spotkali się ze studentami oraz Zoo Safari w Borysewie. Materiał nakręcony w regionie posłużył do promocji województwa oraz połączenia kolejowego Łódź – Chengdu.
26 kwietnia 2014 – Wizyta przedstawicieli EU Project Innovation Center (EUPIC) w Łodzi. Wizyta dotyczyła organizacji pracy Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego i Miasta Łodzi w Chengdu oraz współpracy z EUPIC na poziomie gospodarczy i naukowym. Delegacji przewodniczyła Prezes EUPIC, pani Segree Dai.
28 marca 2014 – uroczyste otwarcie Biura Regionalnego Województwa Łódzkiego i Miasta Łódź w Chengdu. Zadaniem jednostki jest wsparcie łódzkich przedsiębiorców na rynku chińskim. Cele działalności Biura: 1. Kompleksowa usługa wprowadzenia produktu na chiński rynek 2. Wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności w Chinach 3. Fachowa pomoc merytoryczna, opracowanie PR produktu 4. Wprowadzenie produktu do chińskiego Internetu 5. Torowanie drogi poprzez poparcie władz samorządowych.
21 listopada 2013 – podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Województwem Łódzkim a Miastem Łódź, dotyczącego współpracy przy tworzeniu Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego i Miasta Łódź w Chengdu z siedzibą w EUPIC (European Union Project of Innovation Center – Projekt Centrum Innowacji UE). Powołanie Biura jest związane z funkcjonującym od marca 2013 roku połączeniem kolejowym cargo między Łodzią a Chengdu. Stwarza ono możliwość powstania platformy współpracy gospodarczej między regionami, jak również funkcjonowania w Chengdu centrum dystrybucji towarów pochodzących z Województwa Łódzkiego. Działalność biura nakierowana będzie przede wszystkim na pomoc dla: - ŁSSE S.A. - ŁARR S.A. - ośrodków naukowych w Województwie Łódzkim - przedsiębiorstw z Województwa Łódzkiego.
21-23 października 2013– udział Województwa Łódzkiego w VIII Forum Biznesu i Współpracy Technologicznej w Chengdu, prowincja Syczuan. Spotkania Marszałka Witolda Stępnia z władzami miasta Chengdu i prowincji Syczuan. ŁARR S.A. wraz z przedsiębiorcami uczestniczyła w spotkaniach B2B.
13 czerwca 2013 – wizyta delegacji z Miasta Chengdu pod przewodnictwem tamtejszego Ministra ds. Logistyki, pana Chen Zhongwei. Wśród przedstawicieli strony chińskiej znaleźli się także m.in. przedstawiciele branży logistycznej, w tym Sofiane Rachedi – Prezes Chengdu Hatrans YHF Intermodal Logistics Co., i przedsiębiorcy. Stronę polską reprezentowali m.in. Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego, przedstawiciele władz Miasta Łodzi, Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, samorządów lokalnych z naszego regionu i tutejszego oddziału firmy Hatrans. Głównym tematem rozmów było cieszące się ogromnym zainteresowaniem towarowe połączenie kolejowe Chengdu – Łódź oraz możliwości jego dalszego rozwoju.
6 marca 2012 – przyjęcie przedstawicieli Izby Gospodarczej chińskiej prowincji Syczuan. W Urzędzie Marszałkowskim goście zapoznali się z ofertą gospodarczą województwa, prezentacje przedstawili także przedstawiciele ŁSSE, Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Urzędu Miasta Łodzi.

Austria Kraj Związkowy Styria

Styria jest jednym z najważniejszych partnerów regionalnych naszego województwa. Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wyrażenia woli współpracy między Województwem Łódzkim a Krajem Związkowym Styria w zakresie wymiany doświadczeń w dziedzinie transportu, edukacji i oświaty, rolnictwa i ochrony środowiska nastąpiło 12 kwietnia 2000 r. W dniu 12 października 2004 r. podczas obchodzonych w Łodzi Dni Austrii doszło do Podpisania Umowy o Współpracy.
28 kwietnia 2015 – wizyta Ministra dr Christiana Buchmanna i delegacji Kraju Związkowego Styria w Łodzi. Pierwszym punktem wizyty delegacji było złożenie wieńca pod pomnikiem poświęconym pamięci Romów. Następnie delegacja udała się na spotkanie z Marszałkiem Województwa Łódzkiego w Pałacu Herbsta, gdzie rozmawiano o dotychczasowej współpracy regionalnej i planach na przyszłość. Ustalono wzmocnienie współpracy na poziomie europejskim poprzez Biura obu regionów w Brukseli, a także poprzez udział i zasiadanie we władzach w Komisjach Komitetu Regionów, a także współpracę w rozwijaniu zielonej gospodarki oraz tworzeniu nowych miejsc pracy związanych z innowacjami i rolnictwem. Następnie delegacja odwiedziła Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, gdzie wysłuchała informacji na temat możliwości inwestycyjnych w strefie. Po spotkaniu w ŁSSE część delegacji firm udała się do Wojewódzkiego Centrum Przedsiębiorczości, gdzie spotkała się z łódzkimi firmami i wysłuchała informacji o działalności Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Delegacja oficjalna w tym czasie pojechała do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie wzięła udział w Sesji Sejmiku.
29 września-1 października 2014 – wizyta lekarzy Szpitala Uniwersyteckiego nr 4 w Łodzi w regionie partnerskim Kraju Związkowym Styria. Wizyta odbyła się w związku ze współpracą z LKH Kliniką Uniwersytecką w Graz, a uczestniczyli w niej: prof. Szczepan Miłosz – Konsul Honorowy Republiki Austrii w Łodzi, prof. Jerzy Stańczyk – Dyrektor Szpitala nr 4, Dyrektor Kliniki Kardiologii Dziecięcej, prof. Wojciech Młynarski – Dyrektor Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Dziecięcej, dr Przemysław Przewratil – Klinika Chirurgii i Onkologii Dziecięcej. Delegacja lekarzy pojechała do Kraju Związkowego Styria w celu nawiązania współpracy z Uniwersytecką Kliniką Chorób Dzieci i Młodzieży w Graz. Rozmowy dotyczyły możliwości i zakresu współpracy oraz porównania warunków funkcjonowania służby medycznej w Polsce i w Austrii. Strony zainteresowane są obustronnymi stażami lekarzy i lekarzy stażystów a także studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w Graz a Szpital na ul. Spornej gotowy jest do przyjęcia u siebie lekarzy i studentów ze Styrii.
17-24 maja 2014 – Międzynarodowe Spotkania Integracyjne dzieci i młodzieży w Graz. W ramach tego wydarzenia około 350 niepełnosprawnych, chorych na raka oraz porzuconych ubogich dzieci i młodzieży spędziło w Styrii tygodniowy wypoczynek. W wyjeździe do Styrii wzięły udział dzieci i młodzież z województwa łódzkiego, razem 15 osób, podopiecznych fundacji Integracja JPII. Wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli zapewniony ciekawy program atrakcji. Dzieci zwiedziły fabrykę czekolady, brały udział w wycieczce do basenów termalnych, grot, brały udział we wspólnych ogniskach, grillach i zabawach. Miejscem pobytu wszystkich dzieci były koszary w Graz a wojsko również zaangażowało się w organizację programu dla uczestników spotkań integracyjnych
23-26 marca 2014 – wizyta studyjna producentów jabłek w Kraju Związkowym Styria. Wyjazd zorganizowano na prośbę burmistrza gminy Biała Rawska Jacka Adamczyka oraz grup producenckich zajmujących się produkcją jabłek w tym regionie. W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele następujących firm: Bialski Owoc Sp. z o.o.. Nowy Chodnów, Elita Grupa Producentów i Owoców Sp. z o.o. Lubiaków, Spółdzielnia Producentów „SADEX” Sp. z o.o. Żurawia, Applex Sp. z o.o. Sadkowice oraz Kampol-Fruit Sp z o.o. Celem wizyty była wymiana wiedzy i doświadczeń w dziedzinie promocji jabłek, ich uprawy, ochrony i wprowadzania do obrotu, jak również określenie możliwości rozwoju branży w warunkach zmieniających się potrzeb konsumentów, a także przyszłej współpracy między gminą Puch bei Weiz oraz Białą Rawską. Uczestnikom towarzyszył Konsul Honorowy RP w Graz Pan Gerold Ortner oraz przedstawiciel Rządu Styrii Pan Ferdynand Krainer. Pierwszym etapem wizyty było zwiedzanie rynku rolniczego przy Kaiser-Josef-Platz w miejscowości Graz, w trakcie którego uczestnicy mogli zapoznać się z zasadami funkcjonowania „rynków rolnych”, mieli też możliwość porozmawiać z producentami rolnymi aktualnie wystawiającymi swoje produkty do sprzedaży. Podczas spotkania w Izbie Rolniczej uczestnicy wysłuchali prezentacji o sposobach promocji produktów rolniczych i zasadach oraz rozwiązaniach prawnych obowiązujących rolników styryjskich. Następnie uczestnicy odwiedzili Regionalną Rządową Stację Doświadczalną Sadów i Winnic „Haidegg” w dzielnicy Graz-Ragnitz, która zajmuje się doświadczalnictwem w dziedzinie w uprawy owoców, badaniami nad uprawą winorośli, doświadczalnictwem w zakresie przetwórstwa owoców oraz przeprowadzaniem prób i testów w przemyśle winiarskim. Kolejnego dnia wizyty producenci jabłek odwiedzili styryjski szlak jabłkowy oraz największą w tym regionie i najbardziej zaawansowaną technologicznie sortownię jabłek OBST Goessl. Następnie uczestnicy odwiedzili gospodarstwo sadownicze Rodziny Weingartmann, która prowadzi na szlaku jabłkowym dom spotkań, gdzie młodzi producenci rolni mogą sprzedawać wytworzone w danym roku produkty rolne.
14 października 2013 – w Graz podpisana została Wspólna Deklaracja Współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Krajem Związkowym Styria sygnowana przez Witolda Stępnia, Marszałka Województwa Łódzkiego i dr Christiana Buchmanna Radcę Rządu Kraju Związkowego Styria. Podpisanie dokumentu nastąpiło podczas misji gospodarczej do Styrii, realizowanej w dniach 13-16 października w ramach projektu pn.: „MISJE GOSPODARCZE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO DO KRAJU ZWIĄZKOWEGO STYRII I BADENII WIRTEMBERGII”
14-17 kwietnia 2013 – robocza wizyta delegacji Województwa Łódzkiego w Graz. Podczas spotkania rozmawiano o możliwości przedłużenia umowy o współpracy. Strona styryjska podkreślała, że Styria opracowuje obecnie nowy model prowadzenia współpracy zagranicznej. W przyszłości współpraca zagraniczna będzie opierała się głównie o realizowane wspólnie projekty i utrzymywana oraz promowana będzie współpraca z tymi regionami, z którymi najwięcej jest realizowanych projektów. Pozostałe kontakty międzyregionalne będą powoli wygaszane. Stronie austriackiej przekazany został projekt umowy regionalnej. Rozmawiano także o konieczności zacieśnienia współpracy pomiędzy Biurami Regionalnymi w Brukseli i podejmowaniu wspólnych inicjatyw na poziomie europejskim. Strona austriacka wyraziła wolę współpracy przy organizacji różnych wydarzeń przez oba Biura w Brukseli. Styria podobnie jak Województwo Łódzkie będzie organizatorem wyjazdowego posiedzenia Komisji Komitetu Regionów. Jako wstępny termin podpisania umowy i organizacji misji gospodarczej ustalono
14-15 października b.r. Jako możliwe branże firm uczestniczących w misji wymienione zostały m.in. odnawialne źródła energii, recycling, spalarnie odpadów i osadów, elektrociepłownie na biomasę. Zaproponowano, aby do współpracy włączyć działający w Styrii klaster ECO. Wchodzące w skład klastra firmy byłyby zainteresowane bezpośrednimi rozmowami z firmami z województwa łódzkiego. Konsul Honorowy Gerold Ortner zadeklarował pomoc w zaproszeniu dziennikarzy do odwiedzenia województwa łódzkiego podczas Europejskiego Forum Gospodarczego. Podczas spotkania delegacji w ECO WORLD STYRIA z Prezesem Bernhardem Puttingerem rozmawiano o zasadach działania klastra, historii jego powstania i ścieżce rozwoju. Delegacja interesowała się budżetem spółki i metodami wsparcia udzielanego klastrom przez Rząd Styrii. Rozmawiano o współpracy z klastrem przy organizacji misji. Firmy styryjskie zainteresowane są zaprezentowaniem swojego dorobku w dziedzinie innowacji w technikach środowiskowych oraz rozmowami B2B z firmami z województwa łódzkiego. Delegacja podkreślała zainteresowanie wymianą doświadczeń na temat innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie utylizacji odpadów rolniczych, zagospodarowania osadów po procesach spalania oraz osadów ściekowych. Podczas wizyty w Rządowej Rolniczej Stacji Doświadczalnej rozmawiano o możliwości nawiązania współpracy pomiędzy grupami producenckimi zrzeszającymi producentów jabłek i między firmami zajmującymi się przetwórstwem owoców.
7-9 listopada 2012– udział przedstawicieli Landu Styria w Europejskim Forum Gospodarczym oraz Kongresie Bioekonomii
2-4 września 2011 – w 8. Jarmarku Wojewódzkim udział wziął zespół folklorystyczny ze Styrii: Grupa folklorystyczna Kalsdorf (z okolic Graz, na południu Austrii) funkcjonuje od 2 lat pod kierownictwem Pana Roberta Hafner’a. Wśród przedstawicieli regionu Styrii znaleźli się także: Pani Dr. Monika Primas (Kierownik Stowarzyszenia Kultury Ludowej Styrii), Pan Bernhard Petrischek-Primas (kierownik Towarzystwa Piosenki Ludowej Styrii) oraz Christa Eisner (przedstawiciel rządu styryjskiego z działu Stosunków Międzynarodowych). Przedstawiciele Styrii mieli do dyspozycji stoisko promocyjne, na którym serwowano zwiedzającym regionalne produkty oraz prezentowano ofertę turystyczną.
7-10 października 2010 – odbywało się Europejskie Forum Młodych Rolników, na którym Województwo Łódzkie gościło przedstawicieli Landu Styria - eprezentujących grupę rolników styryjskich, jak również przedstawicieli Austriackiego oddziału Magazynu Top Agrar – m.in. pana René Nöhrer. Podczas Forum zaproszeni goście brali udział w warsztatach poświęconych tematyce Owocowo-Warzywnej oraz Europejskiej Radzie Młodych Rolników. Podczas Forum goście mieli okazję poszerzyć wiedzę w zakresie rolnictwa, wymienić informacje i doświadczenia z przedstawicielami polskimi jak również z innych zagranicznych regionów partnerskich Województwa Łódzkiego. Delegacja z Austrii miała także okazję zobaczyć nowoczesny zakład przetwórstwa owoców, wykorzystujący najnowszą technologię w tej dziedzinie.
13-16 września 2010 – przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przebywali z wizytą w Graz. Delegacja uczestniczyła w konferencji i warsztatach szkoleniowych: Strong Partners Powerful Regions –NetWorkShop. W celu zwiększenia efektywności konferencji, warsztaty zostały podzielone tematycznie na obszary, w których Styria uzyskała wiedzę specjalistyczną, a zarazem, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem w krajach UE: „Efektywność energetyczna” oraz regionalny wymiar sektora żywnościowego „Dobra żywność”. W konferencji poza przedstawicielami Chorwacji, Czech, Francji Węgier, Rosji, Serbii i Polski, brali także udział styryjscy eksperci z sektora żywności i energetyki, którzy chętnie dzielili się swoją wiedza i doświadczeniami, jak również poszukiwali nowych możliwości współpracy. Podczas konferencji przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego spotkali się z Konsulem Honorowym RP w Graz - Geroldem Ortnerem.
3-5 września 2010 – udział zespołu ze Styrii w Jarmarku Wojewódzkim. 25 marca 2009 – w Graz w Austrii w siedzibie Premiera Rządu Styrii Włodzimierz Fisiak, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Franz Voves, Premier Kraju Związkowego Syria dokonali aktu odnowienia i przedłużenia o kolejne 4 lata umowy o współpracy. Województwo Łódzkie korzysta m.in. z doświadczeń styryjskich partnerów w dziedzinie wykorzystania alternatywnych źródeł energii, takich jak biomasa i energia wiatrowa. Delegacja Województwa Łódzkiego wzięła również udział w konferencji „Forum Gospodarcze Polska”, organizowanej przez Centrum Internacjonalizacji Styrii w dniach 24-26.03.2009 r., w której oprócz naszego regionu udział wzięły Województwa Lubelskie, Podkarpackie i Śląskie. Podczas konferencji województwo zaprezentowało priorytetowe projekty realizowane w naszym regionie przy współudziale partnera styryjskiego: budowę elektrowni wiatrowej w gminie Skomlin oraz obiektów geotermalnych, hotelu i centrum treningowego w Uniejowie. W skład delegacji Województwa Łódzkiego weszli: Włodzimierz Fisiak – Marszałek Województwa Łódzkiego, Mariusz Koziński – Z-ca Dyrektora Kancelarii Marszałka, Barbara Woźniak – p.o. Dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej, Anna Mizgalska-Dąbrowska - Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego – Członek Komisji Kontaktów z Zagranicą i Współpracy Regionalnej, Wójt Gminy Skomlin Grzegorz Maras, Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.
19 stycznia 2009 – Dariusz Andrzejak, Koordynator Współpracy z Polską z ramienia Rządu Styrii wziął udział w spotkaniu Komisji Kontaktów z Zagranicą i Współpracy Regionalnej, na której rozmawiano o nowej umowie o współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Krajem Związkowym Styria.
18-21 grudnia 2008 – delegacja Województwa Łódzkiego przebywała w Bad Waltersdorf na zaproszenie partnera regionalnego Landu Styria (Austria). Celem spotkania było omówienie realizacji projektów współpracy zaproponowanych przez uczestników. W spotkaniu udział wzięli: Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Jerzy Stasiak, Barbara Woźniak - Z-ca Dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Piotr Majer - Wiceburmistrz Gminy Poddębice oraz przedstawiciele Gminy Koluszki, Powiatu Wieruszowskiego i Bełchatowskiego, a także Stowarzyszenie EC1 Łódź Miasto Kultury. Partnera Stryjskiego reprezentował Dariusz Andrzejak, RIST Austria - Koordynator Współpracy z Polską. 19 grudnia delegację powitał Gerold Ortner Konsul Honorowy RP w Graz. Podczas spotkania uczestnicy zaprezentowali przygotowane projekty wykorzystania wód geotermalnych w Poddębicach i na terenie Nowego Centrum Łodzi EC1 oraz projekt „Bitwa Łódzka 1914” realizowany m.in. w Koluszkach, a także plany budowy elektrowni wykorzystującej biogaz w Powiecie Wieruszowskim. Delegacja odwiedziła gminę Mureck, w której jako pierwszej na świecie zastosowano instalację wytwarzającą prąd oraz biopaliwo z rzepaku, oleju gastronomicznego i biomasy.
10 października 2008 – Elżbieta Hibner, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego spotkała się z delegacją z austriackiego Landu Styria. W Urzędzie Marszałkowskim gościli Wilfried Leitgeb, Kierownik Współpracy Zagranicznej Styrii w ramach RIST, Matthias Obermayr, RIST Projektmanager oraz Sylwester Andrzejak, Przedstawiciel RIST Austria na Polskę. W spotkaniu uczestniczył także Marcin Podgórski, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. Głównym tematem dyskusji była konferencja na temat odnawialnych źródeł energii, organizowana w Styrii w lutym 2009 r., w której wezmą udział wszystkie współpracujące ze Styrią województwa z Polski, a poszczególne gminy będą miały możliwość zaprezentowania projektów współpracy. Rozmawiano także o wykorzystaniu doświadczeń austriackich przy geotermalnej inwestycji w Uniejowie.
27-30 czerwca 2008 – delegacja Sejmiku Województwa Łódzkiego, na czele z Elżbietą Nawrocką, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego przebywała z wizytą w Austrii. Przedstawiciele naszego regionu zapoznali się z doświadczeniami partnerskiego Landu Styria w zakresie wykorzystania wód geotermalnych i rozwoju agroturystyki na obszarach wiejskich. W trakcie wizyty delegacja Województwa Łódzkiego odwiedziła Centrum Internacjonalizacji Styrii (ICS), w którym spotkała się z Geroldem Ortnerem, Konsulem Honorowym Polski w Styrii. W rozmowach wzięli udział także Karl-Heinz Dernoscheg, Dyrektor ICS oraz Dariusz Andrzejak, koordynator współpracy międzyregionalnej Centrum. Tematem spotkania była organizacja konferencji i warsztatów, na których przedstawiciele samorządów regionu łódzkiego będą mogli zapoznać się z doświadczeniami i dorobkiem Styrii w dziedzinie geotermii, agroturystyki oraz produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem alternatywnych źródeł. Ustalono, że konferencja zostanie zorganizowana na temat wykorzystania biogazu, energii odnawialnej z biogazu i biomasy oraz energii wiatrowej. Konferencja przy wspólnym udziale Województwa Łódzkiego oraz gmin i powiatów zostanie zorganizowana w połowie listopada br.
1 kwietnia 2008 – oficjalna delegacja Kraju Związkowego Styrii gościła w Województwie Łódzkim. Województwo odwiedzili również Ambasador Austrii w Polsce, Dr Alfred Laengle oraz Gerold Ortner, Konsul Honorowy RP w Graz. Delegacja styryjska liczyła blisko 30 osób, w tym przedstawiciele administracji oraz dziennikarze austriaccy. Przedmiotem rozmów pomiędzy Franzem Vovesem, Premierem Kraju Związkowego Styrii a Włodzimierzem Fisiakiem, Marszałkiem Województwa Łódzkiego były perspektywy dalszej współpracy pomiędzy regionami. Nasze województwo chce korzystać z doświadczeń austriackiego partnera głównie w sferze rozwiązań dotyczących budowy kompleksu geotermalnego w Uniejowie. Podczas wizyty delegacja spotkała się w Urzędzie Marszałkowskim z Konsulem Honorowym Austrii w Polsce Panem Szczepanem Miłoszem i przedstawicielami Departamentów zainteresowanych obustronną współpracą. Następnie delegacja zwiedziła obiekt Manufaktura, gdzie austriacka firma PORR buduje czterogwiazdkowy Hotel w zabytkowych budynkach byłej fabryki Poznańskiego. Przedstawiciele Styrii złożyli również wizytę w Poddębicach i w Uniejowie, gdzie zapoznali się z powstającymi tam basenami geotermalnymi. Rozmowy dotyczyły doświadczeń Styrii w budowie kompleksów sportowych i bazy treningowej w związku z organizacją EURO 2008 w Austrii.
19 lutego 2008 – w Urzędzie Marszałkowskim przebywała delegacja Kraju Związkowego Styria która spotkała się z Panem Wicemarszałkiem Arturem Bagieńskim. Rozmawiano o planowanej wizycie Premiera Styrii Pana Franza Vovesa w Województwie Łódzkim oraz planowanych wspólnych projektach w 2008 r.
7-9 września 2007– w Jarmarku Wojewódzkim uczestniczyła delegacja Kraju Związkowego Styria wraz z burmistrzem Franzem Uhlerem oraz zespołem ludowym ze Styrii.
8-13 lipca 2007– projekty termalne, realizowane w województwie łódzkim i doświadczenia styryjskie w tym zakresie, zdominowały program dwudniowej wizyty Marszałka Województwa w Kraju Związkowym Styria. Jednym z punktów pobytu delegacji województwa łódzkiego w Austrii było spotkanie z Premierem Rządu Kraju Związkowego Styria. Dyskutowano na temat konieczności przygotowania kierunków rozwoju regionu łódzkiego jako środkowopolskiego centrum geotermalnego. Tematy spotkań dotyczyły także praktycznych aspektów zawiązywania i funkcjonowania partnerstwa publiczno–prywatnego, jak również możliwych źródeł finansowania. Rozmawiano także o doświadczeniach Styrii w organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej, bowiem Austria wraz ze Szwajcarią będą w 2008 roku współorganizować takie wydarzenie.
4-5 czerwca 2007 – tematami spotkań podczas wizyty delegacji Styrii w Łodzi było wykorzystanie wód geotermalnych i doświadczenia styryjskie w zakresie partnerstwa publiczno prywatnego, omówienie aktu założycielskiego spółki oraz etapy realizacji projektu „Termy Łódzkie” 20 marca 2007– w Graz odbyła się konferencja na temat „Czynniki sukcesu regionalnych i lokalnych strategii w celu przeprowadzenia restrukturyzacji” oraz „Forum Biznesu Polska-Austria”.
2-4 marca 2007– udział przedstawiciela Styrii w targach „Na styku kultur” w Łodzi.
1-2 marca 2007– w związku z wizytą delegacji austriackiej w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie z przedstawicielami Izby Gospodarczej Styrii z Członkami Zarządu Województwa Łódzkiego. Goście obejrzeli tereny inwestycyjne w Łodzi oraz obiekty geotermalne w Uniejowie. Wizyta zakończyła się spotkaniem w Warszawie z Ambasadorem Austrii w Polsce.
31.01 - 4.02.2007 – przedstawiciele Zarządu Województwa Łódzkiego uczestniczyli w wizycie studyjnej do Landu Styria w celu obejrzenia kompleksów geotermalnych położonych na terenie landu. Rozmowy dotyczyły technicznych oraz finansowych rozwiązań budowy kompleksów termalnych, kosztów i technologii odwiertów oraz możliwości wykorzystania wód geotermalnych z zastosowaniem organicznej substancji pentanu. Partner austriacki dokonał prezentacji możliwości realizacji projektu termalnego „Termy Łódzkie” jego struktury prawnej, organizacyjnej i finansowej wraz z etapami realizacji projektu. 14-15 grudnia 2006 – siedzibę uniejowskiej geotermii wizytowali przedstawiciele Województwa Łódzkiego, Miast Uniejowa, Radomska, Poddębic i Skierniewic oraz Landu Styria. Rozmawiano o rozwoju Geotermii w Uniejowie i o wybudowaniu tam w przyszłości Aquaparku, który wykorzystywałby pokłady wód termalnych. Aby projekt mógł być zrealizowany należy powołać „Spółkę Rozwoju Projektu” przez gminy zainteresowane tym projektem. Pojawił się pomysł realizacji projektu „Gmin niezależnych energetycznie”, którego celem byłoby wykorzystywanie energii pozyskiwanej z odpadów.
1 grudnia 2006 – w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie z przedstawicielem Landu Styria, którego tematem było pozyskanie funduszy unijnych na realizację projektu Termy Łódzkie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Miast: Uniejowa, Radomska, Skierniewic i Poddębic oraz specjaliści z Politechniki Łódzkiej i WFOŚiGW. 12 lipca 2006 – radni trzech miast, zaangażowani w realizację projektu Termy Łódzkie wzięli udział we wspólnej sesji, zorganizowanej na zamku w Uniejowie. Skierniewiccy, radomszczańscy i uniejowscy radni powołali Związek Międzygminny Termy Łódzkie. Na siedzibę związku radni wybrali Radomsko, w najbliższych dniach powołają też jego władze. Na sesję zostali zaproszeni także przedstawiciele władz regionalnych ze Styrii, wśród nich burmistrz gminy Bad Waltersdorf, w której znajdują się kompleksy termalne. Właśnie austriackie doświadczenia w wykorzystywaniu pokładów gorącej wody (ogrzewanie budynków, lecznictwo, turystyka) służą jako wzór w realizacji projektu Termy Łódzkie. Współdziałanie samorządów zaowocuje lepszymi wynikami przy pozyskiwaniu funduszy unijnych, niezbędnych do realizacji projektów geotermalnych nie tylko z programów operacyjnych ale również z funduszu spójności.
26-28 czerwca 2006 – w Styrii odbyły się warsztaty „Doświadczenia styryjskie w zakresie wykorzystania funduszy strukturalnych dla realizacji inwestycji w dziedzinie geotermii”. Celem warsztatów było zapoznanie się z wybranymi obiektami termalnymi na terenie Styrii, ich różnorodnością, szeroką ofertą dodatkową jaką dysponują tamtejsze kompleksy termalne, a także poznanie historii ich powstania i sposobów finansowania podobnych inwestycji termalnych. Podsumowano także dotychczasowe działania związane z projektem „Termy Łódzkie”, jego kolejne etapy, m.in. powstanie Celowego Związku Gmin jako bazy dla dalszego rozwoju inwestycji termalnej na terenie naszego województwa. 22-25 czerwca 2006 – udział reprezentacji Austriackiego Czerwonego Krzyża z regionu Styria w I Międzynarodowych Mistrzostwach Ziemi Łódzkiej i Miast Partnerskich w Ratownictwie Medycznym, podczas których ratownicy ze Styrii zajęli pierwsze miejsce zdobywając w sumie 6940 punktów na 8700 możliwych. W sześciu zróżnicowanych konkurencjach brało udział 18 zespołów, w tym 5 z regionów partnerskich Województwa Łódzkiego.
24 maja 2006 – w siedzibie urzędu odbyło się spotkanie z udziałem m.in. wiceprezydenta Radomska, burmistrza Uniejowa oraz przedstawiciela prezydenta Skierniewic z przedstawicielami Styrii. Celem spotkania było omówienie najbliższych etapów współpracy przedsiębiorców austriackich z władzami samorządowymi z tych regionów województwa, gdzie znajdują się zasoby wód geotermalnych.
19-21 kwietnia 2006 – przebywała w Graz delegacja Województwa Łódzkiego. Celem wizyty było omówienie możliwości współpracy pomiędzy lotniskiem Lublinek w Łodzi a lotniskiem w Graz oraz przedyskutowanie wybranych kierunków rozwoju komunikacji miejskiej na przykładzie doświadczeń partnerów austriackich. Istotnym elementem rozmów było także wykorzystanie biopaliw. 20 lutego 2006 – w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Stanisław Witaszczyk, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Stanisław Olas, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego spotkali się z przedstawicielami Styrii – z firmy Ingenos, która współpracowała przy tworzeniu term w Styrii. Tematem spotkania był projekt budowy kompleksu term na terenie gminy Uniejów. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą ze strony władz województwa – planowana jest realizacja wstępnego studium wykonalności oraz zawiązania spółki, która zajmie się wprowadzeniem projektu w życie.
19-22 styczeń 2006 – władze Styrii zaprosiły przedstawicieli województwa łódzkiego do zapoznania się z działalnością i funkcjonowaniem istniejących już na terenie Austrii kompleksów geotermalnych. W wizycie uczestniczył Stanisław Witaszczyk - Marszałek Województwa Łódzkiego, Stanisław Olas - Członek Zarządu, Radni Sejmiku wraz z Janem Darnowskim, Przewodniczącym Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Delegacja Województwa Łódzkiego gościła w parlamencie landu Styria, gdzie została przyjęta przez Przewodniczącego Landtagu Siegfrieda Schrittwiesera, a następnie przez premiera Styrii – Franza Vovesa. Odbyły się również rozmowy z Siegfriedem Naglem, burmistrzem Grazu, na temat współpracy w zakresie uruchomienia połączeń lotniczych między Łodzią i Graz oraz wymiany kulturalnej. W następnym dniu wizyty delegacja zwiedziła kilka obiektów termalnych spośród wielu istniejących na terenie Styrii.
14 listopada 2005 – odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim spotkanie z przedstawicielami Styrii, którzy zaprezentowali własne doświadczenia w zakresie wykorzystania wód geotermalnych. Zagranicznych gości powitał Stanisław Olas, Członek Zarządu Wojewódzkiego Łódzkiego. W spotkaniu wzięli udział radni Sejmiku Wojewódzkiego reprezentujący Komisje Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisję Budżetu i Finansów, a także przedstawiciele gminy Uniejów, Geotermii Uniejów i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Celem spotkania było omówienie możliwości opracowania studium wykonalności dla projektu Termy Uniejów.
18 października 2005 – odbyło się spotkanie przedstawicieli władz samorządowych województwa łódzkiego z pracownikami austriackiej firmy Xtend Marketing GmbH, którego tematem był projekt „Ekspertyza potencjałów województwa łódzkiego”. W spotkaniu uczestniczył burmistrz gminy Ramsau w Austrii, dzieląc się doświadczeniami z przeprowadzenia projektu na terenie jego gminy.
11-13 października 2005 – odbyły się w Łodzi obchody Dni Austrii połączone z Forum Gospodarczym; w uroczystym otwarciu obchodów uczestniczył Alfred Lengle - Ambasador Austrii w Polsce.
10-13 października 2005, Graz – udział w konferencji „Skutki członkostwa w Unii Europejskiej dla polityki komunalnej”. Wizyta była okazją do wglądu w możliwości inwestycyjne oraz sposoby wykorzystania funduszy europejskich przez partnerów austriackich, jak też kontynuowania i nawiązania nowych kontaktów z przedstawicielami austriackiego samorządu.
29 września 2005 – wizyta w Łodzi przedstawicieli Zakładów Miejskich w Graz będąca kontynuacją wizyty w czerwcu; został podpisany list intencyjny o współpracy i partnerstwie pomiędzy lotniskiem w Graz i portem lotniczym Łódź Lublinek; w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie przedstawicieli władz samorządowych z przedstawicielami Zakładów Miejskich w Graz wykorzystujących alternatywne źródła energii, co było głównym tematem spotkania; przedstawiciele Zakładów Miejskich w Graz dzielili się doświadczeniami w zakresie wykorzystania biopaliw i wyrazili zainteresowanie współpracą z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Łodzi.
2-4 września 2005 – odbył się Jarmark Wojewódzki w Łodzi, w którym uczestniczyła delegacja ze Styrii wraz z zespołem ludowym cieszącym się dużym powodzeniem u mieszkańców Łodzi; odbyło się również spotkanie Stanisława Olasa, Członka Zarządu Województwa Łódzkiego z delegacją ze Styrii w sprawie biura w Brukseli.
10-12 czerwca 2005 – udział w organizowanej przez Styrię konferencji pt. „Współpraca międzyregionalna – Strategie rozwoju i określenie celów. Rozmowy gospodarcze”. Wizyta ta miała na celu wypracowanie wspólnej formuły współpracy międzyregionalnej. Stanisław Olas – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego przedstawił gospodarzom koncepcję wykorzystania źródeł geotermalnych dla celów turystycznych i uzdrowiskowych, odbyły się także rozmowy dotyczące przyszłości lotniska Lublinek. Ponadto ze strony austriackiej padła propozycja wspólnego prowadzenia ze Styrią biura regionalnego w Brukseli. 24-28 lutego 2005 – udział Województwa Łódzkiego w targach turystycznych „Ferien Messe” w Graz. Wystawienie się na polskim stoisku narodowym, wspólnie z innymi regionami i miastami partnerskimi Kraju Związkowego Styria pozwoliło na szeroką prezentację regionalnej oferty kulturalnej i turystycznej. 17 lutego 2005 – wizyta delegacji austriackiej w Województwie Łódzkim jako kontynuacja konferencji w Ramsau. Rozmawiano o możliwościach realizacji wspólnych projektów z programu INTERREG, szczególnie w zakresie wykorzystania wód geotermalych.
4-5 listopada 2004 – przedstawiciele samorządu województwa łódzkiego wzięli udział w konferencji „Agroturystyka – szansą dla regionu” zorganizowanej w gminie Ramsau. Spotkanie adresowane było do instytucji, stowarzyszeń i samorządów Województwa Łódzkiego zainteresowanych rozwojem agroturystyki w swoim regionie. Tematem konferencji było pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej z funduszu INTERREG na rozwijanie i promocję agroturystyki. Województwu Łódzkiemu zaproponowano także udział w rezlizowanych już projektach z tego funduszu.
11-12 października 2004 – odbywały się w Łodzi Dni Austrii, podczas których Marszałek Województwa Łódzkiego – Stanisław Witaszczyk i Minister ds. Gospodarki i ds. Europejskich Styrii – prof. Gerald Schoepfer podpisali umowę o współpracy. Na lotnisku Lublinek odbyła się prezentacja połączeń lotniczych, której dokonał Michał Marzec – Z-ca Prezesa Portu Lotniczego Łódź-Lublinek. Delegacja austriacka była także z wizytą w polsko-niemieckim Przedszkolu nr 156 w Łodzi, gdzie obejrzała dwujęzyczne przedstawienie bajki „Czerwony Kapturek” w wykonaniu dzieci.
3-5 września 2004 – promocja Kraju Związkowego Styria na Forum Regionów podczas 85-lecia województwa łódzkiego. Odbyła się m.in. prezentacja wina austriackiego i występ zespołu folklorystycznego.
21-23 czerwca 2004 – Województwo Łódzkie odwiedziła delegacja austriacka osób odpowiedzialnych za prowadzenie współpracy ze strony Styrii i spotkała się ze swoimi odpowiednikami z Urzędu Marszałkowskiego. Celem spotkania było szczegółowe omówienie realizacji wspólnych projektów oraz konsultacje projektu umowy o współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Krajem Związkowym Styria przygotowanego przez obie strony, którego podpisanie ma nastąpić jesienią 2004 roku podczas Dni Austrii.
3-5 lutego 2004 – celem roboczej wizyty w Graz było przekazanie przygotowanego projektu umowy o współpracy pomiędzy Styrią a Województwem Łódzkim, który był odpowiedzią na zaproponowany aneks do listu intencyjnego. Podczas spotkań rozmawiano o wspólnych projektach i podpisaniu umowy o współpracy. Wiceprezes Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej przekazał propozycję umowy z Austriacką Izbą Przemysłowo-Handlową WIFI.
22 grudnia 2003 – obustronne konsultacje projektu umowy o współpracy między Krajem Związkowym Styrii a Województwem Łódzkim.
7-8 października 2003 – odbywały się w Łodzi Dni Austrii połączone z panelem gospodarczym i spotkaniami firm. Strona austriacka wręczyła na ręce Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego projekt aneksu do listu intencyjnego.
28 sierpnia 2003 – omawiano kierunki kontynuacji dotychczasowej współpracy ze Styrią. Tematem było nawiązanie bliższych kontaktów między firmami z regionu łódzkiego i firmami austriackimi poprzez pośrednictwo w kontaktach między izbami. Rozmawiano również o współpracy przy realizacji projektów w ramach inicjatywy INTERREG.
27-28 lutego 2003 – konferencja w Grazu inaugurująca współpracę między polskimi regionami a Styrią w ramach Regionalnego Programu Internacjonalizacji Landu Styria. Impreza, do udziału w której zaproszono poza przedstawicielami samorządu województwa łódzkiego również reprezentantów izb i organizacji gospodarczych oraz przedsiębiorstw z województwa łódzkiego. Podczas zorganizowanego w Graz spotkania Marszałka Mieczysława Teodorczyka z panią Waltraud Klasnic – Premier Landu Styria ustalono, iż nasz regionalny partner udzieli wsparcia Województwu Łódzkiemu przy organizacji Biura Przedstawicielskiego w Brukseli.
Grudzień 2002, marzec 2003 – 6 nauczycieli reprezentujących szkoły rolnicze z województwa łódzkiego wyjechało do Styrii na staż zorganizowany i opłacony przez partnera austriackiego.
26 września 2002 – konferencja „Regiony Partnerskie – Land Styria i Województwo Łódzkie. Doświadczenia Styrii w okresie przed- i poakcesyjnym” w Łódzkim Domu kultury. Jej celem było zaprezentowanie potencjału gospodarczego Landu oraz stworzenie podstaw do pogłębienia dotychczasowej współpracy partnerskiej z naszym województwem, dotyczącej rozwoju kontaktów gospodarczych i nawiązanie kontaktów między firmami. Wrzesień 2000, Styria – udział przedstawicieli Województwa Łódzkiego w seminariach dotyczących tematyki rolnictwa.
Czerwiec 2000, Graz – wizyta grupy dzieci z rodzin patologicznych z województwa łódzkiego w Styrii.
12 kwietnia 2000, Graz – podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wyrażenia woli współpracy między Województwem Łódzkim i Krajem Związkowym Styria w zakresie wymiany doświadczeń w dziedzinie transportu, edukacji i oświaty, rolnictwa i ochrony środowiska.

Białoruś: Obwód Witebski

19-21 listopada 2015 – Festiwal Choreografii Współczesnej w Witebsku. W ramach współpracy międzyregionalnej pomiędzy Województwem Łódzkim a Witebskim Obwodowym Komitetem Wykonawczym kontakty z partnerami białoruskimi realizuje Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi. W bieżącym roku w XXVIII edycji Festiwalu wzięły udział cztery tancerki. Wykonywały miniaturę baletową, w choreografii Bogumiły Sołek „Niepodobna do mnie”.
11-14 listopada 2015 – wizyta kierownictwa i pracowników Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz przedstawiciela Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej UMWŁ na Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym w Witebsku.
25-27 czerwca 2015 – 40-lecie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi było okazją do odwiedzin województwa łódzkiego przez delegacje z dwóch regionów partnerskich – Obwodu Witebskiego z Białorusi i Departamentu Nord we Francji. Młodzież ze Szkoły Artystycznej w Witebsku wystąpiła m.in. w Centrum Kultury Młodych i w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pabianicach, uczestniczyła w warsztatach tańca klasycznego i ludowego w łódzkiej szkole baletowej. Koncert w CKM został przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Białoruski Dom w Łodzi, a w Pabianicach młodzi artyści zaprezentowali się dzięki uprzejmości parafii ewangelicko-augsburskiej i Centrum Edukacyjno-Artystycznego VOXARTIS.
19-20 marca 2015 – Forum Inwestycyjne w Witebsku. W wyjeździe udział wzięli przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, ŁARR, firm Organika, SKB Sp. z o.o. Województwo Łódzkie zostało wskazane jako jeden z najbardziej aktywny region Polski we współpracy.
18-23 listopada 2014 – Województwo Łódzkie realizowało projekt promocyjny na Białorusi, okazją do którego był Międzynarodowy Festiwal Choreografii Współczesnej IFMC w partnerskim obwodzie witebskim. W czasie tegorocznej edycji festiwalu odbywał się konkurs choreografii współczesnej, w którym swoje miniatury baletowe zaprezentowali uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Cyklicznej imprezie kulturalnej towarzyszyło w tym roku wydarzenie adresowane do przedsiębiorców. Program spotkań gospodarczych poza Witebskiem obejmował również Mińsk i Baranowicze. Spotkania w stolicy Białorusi zostały przygotowane we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP. Przedsiębiorcy poza rozmowami z aktualnymi kontrahentami w Mińsku i Baranowiczach mieli okazję nawiązać nowe kontakty w Witebsku. Gości przyjął Wiceprzewodniczący Witebskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego. Przedsiębiorcy z Łódzkiego poznali możliwości kooperacji z zakładami przemysłowymi i sieciami handlowymi.
4-7 grudnia 2013 – wizyta młodzieżowej delegacji z obwodu witebskiego, podczas której białoruska młodzież uczestniczyła w czterogodzinny warsztatach polskich tańców narodowych, prowadzonych przez pedagogów ze szkoły baletowej. Zespół z Witebska włączy do swojego repertuaru krakowiaka.
19-21 listopada 2013 – Międzynarodowy Festiwal Choreografii Współczesnej w Witebsku, zainaugurowany przez uroczysty koncert, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Adrianna Rieske i Aleksander Staniszewski zaprezentowali publiczności układ choreograficzny „Dysonans” Agaty Jankowskiej-Dobrowolskiej do muzyki Hansa Zimmera.
21-25 listopada 2012 – Województwo Łódzkie uczestniczyło w jubileuszowym XXV Międzynarodowym Festiwalu Choreografii Współczesnej w Witebsku. Organizatorami festiwalu były Ministerstwo Kultury Białorusi oraz władze obwodowe i miejskie Witebska. Jest to pierwszy festiwal tańca współczesnego na terenie byłego Związku Radzieckiego i zarazem jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali na terenie Wspólnoty Niepodległych Państw. Główne idee imprezy to popularyzowanie osiągnięć i wspieranie twórczości zespołów tańca współczesnego, wymiana poglądów i doświadczeń. W tej edycji wzięli udział goście z Polski, Rosji, Ukrainy, Estonii, Litwy, Niemiec, Szwajcarii, Estonii i Stanów Zjednoczonych. Podczas międzynarodowego konkursu z miniaturą choreograficzną „Kukła” wystąpiła 14-letnia Marysia Góralczyk, zarazem najmłodsza uczestniczka tegorocznego festiwalu, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi im. Feliksa Parnella. Solistce towarzyszyła Małgorzata Pietrykowska. Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. F. Parnella jest jedną z pięciu placówek tego typu w Polsce i jedyną w naszym regionie. Goście z województwa łódzkiego spotkali się z Galiną Barkiewicz – zastępcą dyrektora Departamentu Kultury w Witebskim Obwodowym Komitecie Wykonawczym, który jest partnerem Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, a także z Iriną Abdullajewą – dyrektorem Szkoły Artystycznej w Witebsku, która współpracuje od 2009 r., z łódzką szkołą baletową.
28-29 czerwca 2012 – z wizytą w Łodzi przebywała młodzieżowa delegacja z białoruskiego obwodu witebskiego, reprezentująca Szkołę Artystyczną. Goście przyjechali do naszego województwa po raz drugi w ramach współpracy międzyregionalnej. Tegoroczna wizyta odbyła się równolegle z 5. Ogólnopolskimi Spotkaniami Konkursowymi Młodych Tancerzy, które zorganizowała Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. F. Parnella. Konkurs przeznaczony był dla najmłodszych adeptów sztuki baletowej z całego kraju, rywalizujących w dwóch kategoriach: tańca klasycznego i układów dowolnych. Białoruscy goście wystąpili w czasie piątkowego konkursu galowego jako goście specjalni. Patronat honorowy nad zorganizowanymi po raz pierwszy w Łodzi spotkaniami konkursowymi objęli m. in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Łódzkiego. Białoruscy goście uczestniczyli również w warsztatach polskich tańców ludowych, przygotowanych przez pedagoga łódzkiej szkoły baletowej - Marię Kuśnierz-Michalak. W warsztatach uczestniczył również solista Teatru Wielkiego w Łodzi Krzysztof Pabjańczyk. W drugim dniu wizyty delegacja z Witebska uczestniczyła również w spotkaniu z przedstawicielami białoruskiej diaspory, zamieszkałej w Województwie Łódzkim. Współpraca z obwodem witebskim rozpoczęła się w 2000 r. i realizowana jest w dziedzinach kultury i gospodarki. Projekty z zakresu wymiany młodzieżowej nawiązują do inicjatywy UE „Partnerstwo Wschodnie”, związanej z tematyką platformy „kontakty międzyludzkie”.
15-21 listopada 2011 – udział w 24. Międzynarodowym Festiwalu Choreografii Współczesnej IFMC. Głównym celem tej dorocznej imprezy jest popularyzacja tańca współczesnego – jednej z najaktywniej rozwijającej się dziedzin we współczesnej sztuce. Do udziału w festiwalu Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi zaprosił przedstawicieli Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Byli to: Aleksandra Stanisławska – Zastępca Dyrektora ds. Artystycznych oraz uczniowie: Anna Głaz, Daria Majewska, Dawid Kucharski. Organizatorom festiwalu przedstawiono cztery propozycje, z których zostały wybrane dwa numery, umieszczone w dwóch najbardziej prestiżowych wydarzeniach festiwalu – inauguracji i gali na zakończenie: „Duet matki i córki” z baletu „Oczyma duszy”, muz. Wojciech Kilar, Rene Aubry, chor. Bogumiła Szaleńczyk oraz „Nie lubię poniedziałku”, muz. Jerzy Matuszkiewicz, chor. Bogumiła Szaleńczyk. 16.11.2011 – zgodnie z programem odbyły się przygotowania do wieczornego koncertu inauguracyjnego, koncert otworzył w imieniu Ministra Kultury Białorusi – pierwszy zastępca ministra p. Władimir Karaczewski, udział zagranicznych gości festiwalu z Hiszpanii, Rosji, Ukrainy i Kanady. 17.11.2011 – w filharmonii odbyły się warsztaty tańca charakterystycznego dla uczniów Szkoły Artystycznej w Witebsku (kontynuacja projektu z marca 2011 r., kiedy goście z Białorusi uczestniczyli w Gali Baletowej w Teatrze Wielkim). Program przygotowała i warsztaty przeprowadziła p. Aleksandra Stanisławska (temat: mazur ułański–wg. autorskiej choreografii). 18.11.2011 – spotkanie z p. Władimirem Terentiewem – Dyrektorem Departamentu Kultury i tymczasowym p.o. Zastępcy Gubernatora ds. Kultury. Podczas rozmowy podsumowano dotychczasowe doświadczenia we współpracy kulturalnej pomiędzy województwem łódzkim a obwodem witebskim (wymiana zespołów choreograficznych i zespołów folklorystycznych, promocja kultury białoruskiej podczas Jarmarku Wojewódzkiego i polskiej podczas letniego festiwalu w Dubrownie – o. witebski). 19.11.2011– zgodnie z programem odbyły się przygotowania do wieczornego koncertu galowego. Podczas pobytu w Witebsku szkoła baletowa nawiązała kontakty z zespołami, które zainteresowane są przeprowadzeniem warsztatów dla łódzkich uczniów – „D.O.SZ.K.I” z Mińska i „Balet (im.) Jewgienija Panfiłowa” z Permu (Rosja). Sierpień 2011 – dzięki realizacji projektu „Misje gospodarcze Województwa Łódzkiego”, przedsiębiorcy z regionu mieli okazję wyjechać do Witebska, żeby zorientować się w możliwościach wymiany handlowej. Projekt polegający na organizacji misji gospodarczych jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu samorządu województwa łódzkiego „Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego”. Ma on na celu zwiększenie wartości eksportu przedsiębiorstw branż posiadających strategiczne znaczenie dla gospodarki województwa, co przyczyni się do wzrostu produkcji oraz do poprawy konkurencyjności firm w kraju i za granicą. W wyjeździe oprócz przedsiębiorców z regionu łódzkiego uczestniczyli przedstawiciele Departamentu ds. Przedsiębiorczości. Firmy reprezentowały branże włókienniczo-odzieżową oraz spożywczo-rolną. W trakcie spotkań prowadzone były rozmowy o nawiązaniu współpracy gospodarczej oraz wymianie handlowej między przedsiębiorcami z obu stron.
Marzec 2011 – udział gości z Witebska w VI Gali Baletowej w Łodzi. W związku realizowaną pomiędzy województwem łódzkim a obwodem witebskim współpracą dwustronną Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Łodzi nawiązała kontakty z Państwową Wyższą Szkołą Artystyczną w Witebsku. Zaproszenie do strony białoruskiej wystosowała dyrektor łódzkiej szkoły – p. Magdalena Sierakowska. W czasie pobytu w Łodzi odbył się występ białoruskich gości w Śródmiejskim Forum Kultury zorganizowany przez stowarzyszenie białoruskiej diaspory w województwie łódzkim pn. „Białoruski Dom”. Podczas wieczoru goście z Witebska zaprezentowali prezentację multimedialną na temat atrakcji turystycznych swojego regionu. Zorganizowany został także występ białoruskich tancerzy podczas koncertu VI Gala Baletowa w Teatrze Wielkim. Wydarzenie to organizowane jest co roku przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową i ma na celu przedstawienie publiczności tegorocznych dyplomantów i osiągnięcia szkoły. Strona białoruska pełniła podczas koncertu rolę gościa honorowego.
23-29 listopada 2010 – przedstawiciele Województwa Łódzkiego uczestniczyli w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Choreografii Współczesnej w Witebsku, organizowanym m. in. przez Witebski Obwodowy Komitet Wykonawczy – partnera regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Region reprezentowali uczniowie ostatnich klas Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella – Milena Bartoszewska, Karolina Laskowska i Jerzy Kaźmierczak, którym towarzyszyła kierownik artystyczny szkoły Aleksandra Stanisławska. W międzynarodowym konkursie uczestniczyły zespoły i tancerze z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Chin, Japonii, Chile, Szwajcarii, Mołdawii, Włoch, prezentując publiczności 42 utwory w dwóch kategoriach: miniatura i balet jednoaktowy. Wśród czternastu finalistów znalazła się również Milena Bartoszewska, wykonująca miniaturę „Those First Step” – choreografię której ułożył Anh Nguyen – Wietnamczyk na stałe współpracujący z londyńskim zespołem tańca współczesnego „Random Dance”.
Wrzesień 2010 – udział gości z Białorusi w Jarmarku Wojewódzkim. Poza prezentacją folkloru ziemi witebskiej na stoisku promocyjnym i występami na scenie głównej delegacja białoruska realizowała również program na terenie regionu. W 2010 r. władze regionu partnerskiego wytypowały do wyjazdu do Polski zespół folklorystyczny z Szumilina – miasta, które zamierza kontynuować partnerskie relacje z miastem Poddębice. Białoruscy goście zostali przyjęci przez Zastępcę Burmistrza Pana Piotra Majera i wystąpili w miejscowym domu kultury. Kolejny występ zespołu umożliwiło zaangażowanie stowarzyszenia białoruskiej diaspory w Województwie Łódzkim „Białoruski Dom”, które zaprosiło gości Marszałka Województwa Łódzkiego do występ w Klubie Nauczyciela. 15-16 lipca 2010 – delegacja Województwa Łódzkiego uczestniczyła w Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym w Witebsku. Forum organizowane jest kilka razy do roku przez Witebski Obwodowy Komitet Wykonawczy – partnera Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. W delegacji oprócz przedstawicieli Województwa Łódzkiego – m.in. Pana Janusza Baranowskiego – p.o. Dyrektora Departamentu ds. Przedsiębiorczości, znaleźli się samorządowcy ze Strykowa, Poddębic i Gminy Głowno, a także przedsiębiorcy reprezentujący branże: odzieżową, kosmetyczną, paliwowo-energetyczną, chemiczną, spożywczą i owocowo-warzywną. Głównym zadaniem Forum w Witebsku jest prezentacja powiatów obwodu witebskiego pod kątem realizacji wraz z partnerami zagranicznymi wspólnych projektów inwestycyjnych, zarówno w zakresie uruchomienia produkcji od podstaw, wprowadzenia nowych technologii czy budowy bazy turystyczno-hotelowej na Pojezierzu Brasławskim. Przedsiębiorcy z Województwa Łódzkiego zapoznali się z bogatą ofertą inwestycyjną regionu partnerskiego, a także nawiązali kontakty z przedsiębiorstwami białoruskimi z obwodu witebskiego, które są zainteresowane realizacją wymiany handlowej. Jednostki samorządowe z regionu łódzkiego otrzymały od partnerów białoruskich listy intencyjne z propozycją nawiązania współpracy gospodarczej i kulturalnej.
Listopad 2009 – w Witebsku na Białorusi odbył się XXII Międzynarodowy Festiwal Choreografii Współczesnej. Województwo Łódzkie reprezentowane było przez uczniów i dyrekcję Łódzkiej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella. Podczas inauguracji festiwalu widzowie mogli obejrzeć Sharon Pietrzak – uczennicę IX klasy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi im. Feliksa Parnella, która wystąpiła z miniaturą „Zima”. Kierownictwo placówki reprezentowała p. Aleksandra Stanisławska – Zastępca Dyrektora ds. Artystycznych. Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. F. Parnella nawiązała kontakty z Komitetem Kultury oraz Szkołą Artystyczną w Witebsku, we współpracy, z którymi zamierza realizować wspólne projekty.
Listopad 2009 – delegacja Witebskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego wraz z prywatnymi przedsiębiorcami z Witebszczyzny uczestniczyła w II Międzynarodowym Forum Gospodarczym – Łódzkie 2009. 5 listopada gościem Włodzimierza Fisiaka, Marszałka Województwa Łódzkiego był Oleg Mackiewicz, Wicegubernatorem Obwodu Witebskiego. Towarzyszyli mu Walentin Cwietkow – Naczelnik Departamentu ds. Przedsiębiorczości i Rynku Konsumenckiego oraz Pani Ludmiła Prokofiewa – Dyrektor Witebskiego Centrum Marketingu. Na spotkaniu obecna była również Barbara Woźniak, p.o.Dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Janusz Baranowski – Naczelnik Regionalnego Centrum Obsługi Inwestora. Podczas spotkania omawiano możliwości współpracy instytucji z regionu łódzkiego z organizacjami białoruskimi. Goście zaprezentowali zasady, jakimi kierować się będą przy tworzeniu przedstawicielstw firm polskich w Obwodzie Witebskim ponadto Departament ds. Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przedstawił rezultaty misji gospodarczych do Witebska. Gubernator i Marszałek zadeklarowali chęć zawarcia umowy o współpracy pomiędzy regionami. 6 listopada RCOI zorganizowało przedsiębiorcom i delegacji z Witebska wizytę studyjną w wybranych firmach na terenie regionu.
Październik 2009 – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Artur Bagieński oraz przedsiębiorcy z regionu, byli z misją gospodarczą na Białorusi. Wyjazd został zorganizowany przez Departament Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi z inicjatywy przedsiębiorców reprezentujących branże tekstylną, rolno-spożywczą i energii odnawialnej. Misja była konsekwencją rozmów prowadzonych z władzami Województwa Witebskiego podjętych w lipcu. W trakcie dwudniowej wizyty reprezentanci naszego regionu spotkali się z przedstawicielami władz obwodu: Wicegubernatorem i Merem Witebska, Głównym Architektem oraz Głównym Geodetą. Rozmowy dotyczyły powstania polskiego centrum handlowego i wskazania lokalizacyjnego pod tą inwestycję. Władze Witebska zaproponowały bardzo atrakcyjny teren na nowobudowanym kompleksie osiedli mieszkaniowych na 100 tys. mieszkańców. Ziemia zostałaby przekazana bez przetargu w dzierżawę na 99 lat. Materiały wwożone z Polski pod budowę centrum zostałyby zwolnione z opłat celnych. Co najważniejsze Centrum miałoby być kierowane przez zarząd wyłoniony przez firmy z regionu łódzkiego, a sprzedawane tam produkty pochodziłyby od przedsiębiorców z naszego Województwa.
Wrzesień 2009 – udział w Jarmarku Wojewódzkim zespołu folklorystycznego z Obwodu Witebskiego. Goście z Lepiela zaprezentowali taniec i muzykę ludowa na scenie, a na stoisku – kuchnię i wyroby rękodzielnicze. Zespołowi towarzyszyła p. Galina Barkiewicz – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury w administracji obwodowej, która nawiązała kontakt z kierownictwem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi.
Lipiec 2009 – oficjalna delegacja Województwa Łódzkiego pod przewodnictwem Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Artura Bagieńskiego przebywała z oficjalną wizytą na Ukrainie (Obwód Czerniowiecki) i Białorusi. Podczas wizyty w Obwodzie Witebskim Województwo Łódzkie, po raz drugi w tym roku, zaprezentowało się na Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym. Podczas odbywającej się w ramach imprezy konferencji Janusz Baranowski – Naczelnik Regionalnego Centrum Obsługi Inwestora, zaprezentował walory gospodarcze i możliwości inwestycyjne naszego regionu. Marszałek Artur Bagieński spotkał się z Wicegubernatorem Olegiem Mackiewiczem, z którym rozmawiał o możliwości nawiązania współpracy pomiędzy firmami polskimi i białoruskim z obu regionów, a także o dotychczasowej międzyregionalnej kontaktach kulturalnych. Lipcowe forum inwestycyjne odbywało się równolegle z dużą imprezą kulturalną „Słowiańskim Bazarem w Witebsku”, gdzie prezentowana jest kultura i folklor Białorusi, Rosji i Ukrainy, a także innych krajów słowiańskich.
27-28 czerwca 2009 – w Dubrownie (Obwód Witebski) odbył się XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Muzyki „Dnieprzańskie głosy”. Uczestniczyło w nim blisko 800 artystów z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Tatarstanu, Łotwy, Litwy, Estonii, Polski i Słowacji. W gronie zaproszonych wykonawców znalazł się Zespół Pieśni i Tańca „Drzewiczanie” działający przy Ośrodku Kultury Gminy i Miasta w Drzewicy. Podczas trzech koncertów łódzki zespół zaprezentował folklor ziemi opoczyńskiej. Białoruskiej publiczności spodobały polskie przyśpiewki. Wraz z zespołem z Ukrainy nasi artyści wykonali znany przebój „Hej Sokoły”. W delegacji Województwa Łódzkiego znaleźli się radni sejmiku – Agata Sadowska i Jan Rożenek.
18-20 marca 2009 – delegacja Województwa Łódzkiego uczestniczyła w Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym zorganizowanym przez Witebski Obwodowy Komitet Wykonawczy. Przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego towarzyszyli przedsiębiorcy z regionu łódzkiego. W ramach forum odbyła się prezentacja walorów gospodarczych i inwestycyjnych regionu na stoisku promocyjnym. Wyroby przedsiębiorstw z regionu łódzkiego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Znalazło to odzwierciedlenie w relacji białoruskiej telewizji publicznej, która zrealizowała i pokazała stoisko regionu łódzkiego. Wśród gości z Polski znaleźli się również przedstawiciele Województwa Zachodniopomorskiego i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedsiębiorcy z Województwa Łódzkiego odwiedzili liczne przedsiębiorstwa, zainteresowane poszukiwaniem partnerów do utworzenia joint venture z udziałem kapitału polskiego. Część przedsiębiorstw znajduje się w Witebskiej Wolnej Strefie Ekonomicznej. O działalności strefy i warunkach koniecznych do otrzymania statusu rezydenta opowiedział członkom delegacji Województwa Łódzkiego – Oleg Kondratowicz – dyrektor Departamentu ds. Inwestycji i Kontaktów Zagranicznych.
Wrzesień 2008 – zespół folklorystyczny i twórcy ludowi z Dubrowna wzięli udział w jubileuszowym V Jarmarku Wojewódzkim. Oprócz folkloru goście z Białorusi zaprezentowali regionalną kuchnię. Wrzesień 2007 – zespół folklorystyczny i twórcy ludowi wzięli udział w Jarmarku Wojewódzkim. Sierpień 2006 – delegacja z Witebska uczestniczyła w Zawodach Ratownictwa Medycznego i w Jarmarku Wojewódzkim. Region był reprezentowany przez zespół folklorystyczny „Jabłynka” z Obwodu Gorodeckiego oraz twórców ludowych.
Wrzesień 2005 – uczestnictwo delegacji z Obwodu Witebskiego w Jarmarku Wojewódzkim wraz z 16-osobowym zespołem ludowym „Hulbyczy”.
Czerwiec 2005 – udział rolników z Obwodu Witebskiego w Europejskim Forum Młodych Rolników. Goście uczestniczyli w konferencjach tematycznych, warsztatach i spotkaniach, których tematami były zagadnienia związane z polskim oraz zagranicznym rolnictwem, ze szczególnym uwzględnieniem rozszerzenia Unii Europejskiej. W ramach Forum partnerzy z Białorusi zwiedzili również położone na terenie województwa łódzkiego gospodarstwa rolne o różnym profilu produkcji oraz gospodarstwa agroturystyczne.
Wrzesień 2004 – udział przedstawicieli Obwodu Witebskiego w 85-leciu utworzenia Województwa Łódzkiego. Goście z Białorusi wzięli udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa, rozpoczynającej obchody jubileuszu oraz konferencji, podczas której została przedstawiona działalność i strategia rozwoju Witebskiej Wolnej Strefy Ekonomicznej. Region prezentował także swoje walory na stoisku promocyjnym, podczas Jarmarku Wojewódzkiego na ulicy Piotrkowskiej białoruski folklor zaprezentował zespół folklorystyczny „Poozierie”.
Maj 2003 – wizyta delegacji białoruskiej w Łodzi, wynikiem której było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi w dziedzinie badań naukowych, wymiany pracowników naukowych, doktorantów i studentów.
Grudzień 2000 – wizyta delegacji Obwodu Witebskiego w Województwie Łódzkim.
19 grudnia 2000 – uroczyste podpisanie oświadczenia intencyjnego o współpracy Województwa Łódzkiego z Obwodem Witebskim w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego, naukowego i gospodarczego.
Lipiec 2000 – wizyta delegacji Województwa Łódzkiego w Obwodzie Witebskim.

Niemcy: Land Badenia - Wirtembergia

W dniu 18 października 2013 r. na Zamku w Stuttgarcie Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Minister Rady Federalnej ds. Europy i Stosunków Międzynarodowych podpisali list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Krajem Związkowym Badenia-Wirtembergia. Zgodnie z deklaracją, strony dążą do rozwijania współpracy w obszarach: gospodarki, projektów unijnych, kształcenia i nauki a także dzielą się doświadczeniami w dziedzinie zdrowia, infrastruktury oraz administracji.
5-16 września 2015 – udział w konferencji INTERGEO 2015 w Stuttgarcie oraz towarzyszącym jej targom geodezyjnym. Konferencja i targi INTERGEO to najważniejsze międzynarodowe wydarzenia z dziedziny geodezji. Podczas konferencji prezentowane były rozwiązania oraz plany na przyszłość w zakresie geodezji, geoinformacji i geomatyki. Wskazywano również na problemy pojawiające się podczas obsługi dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych przestrzennych (Big Data). Prezentacje podczas konferencji były omawiane przez przedstawicieli niemieckich instytucji związanych z geodezją, przedstawicieli najbardziej liczących się w branży geodezyjnej firm komercyjnych oraz przedstawicieli środowisk akademickich. Konferencji towarzyszyły targi, w których uczestniczyło ponad 500 wystawców z całego świata, w tym kilka firm z Polski.
9-12 kwietnia 2015 – udział w targach SLOW FOOD Stuttgart. Targi SLOW FOOD to międzynarodowe targi dobrego smaku i produktów regionalnych, w których nasz region uczestniczył po raz drugi. Na stoisku Województwa Łódzkiego nie zabrakło specjałów takich jak soki jabłkowe od firmy Vero z Dmosina, słodkości od Słodkiego Natchnienia z Łęczycy oraz zdrowych chipsów jabłkowych od firmy OwoChips z Łodzi. Na stoisku Województwa Łódzkiego prezentowane były produkty, które zgodnie z regulaminem targów SLOW FOOD zostały wcześniej zgłoszone i zaakceptowane przez specjalną komisję i organizatorów pod względem ich składu oraz naturalnego sposobu produkcji.
3-6 listopada 2014 – misja gospodarcza Województwa Łódzkiego do Kraju Związkowego Badenia Wirtembergia. Firmy, których przedstawiciele wzięli udział w misji to: Atlas Sp z o.o., Ichem Sp z o.o., Bio-Tech Consulting Sp. z o.o., Farma Sp z o.o. oraz SKB Sp z o.o. Łódzkim przedsiębiorcom umożliwiono nawiązanie kontaktów handlowych z niemieckimi, w tym badeńskimi podmiotami gospodarczymi, przeprowadzenie rozmów z przedstawicielami niemieckich i międzynarodowych izb gospodarczych oraz zorganizowano spotkania z przedstawicielami Rządu Badenii Wirtembergii z Ministerstwa Stanu i Ministerstwa Gospodarki. Wszyscy uczestnicy misji brali udział w targach Global Connect – międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej, dzięki której bliżej poznali oni specyfikę funkcjonowania niemieckiego rynku i wymienili doświadczenia. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu pod nazwą „Misje gospodarcze Województwa Łódzkiego do Kraju Związkowego Styrii oraz Badenii Wirtembergii” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013.
26.10-1.11.2014 – wizyta nauczycieli z Badenii Wirtembergii. Na zaproszenie Marszałka, Województwo Łódzkie odwiedziła grupa 14 osób: nauczycieli i przedstawicieli Ministerstwa Kultury Młodzieży i Sportu tego landu. Wizyta była wynikiem współpracy, jaka zawiązała się w listopadzie 2013 roku. Wówczas grupa 20 nauczycieli języka niemieckiego z Województwa Łódzkiego została zaproszona do udziału w tygodniowym szkoleniu we Freiburgu w zakresie metodyki i dydaktyki nauczania języka niemieckiego. W ramach przygotowanego programu delegacja niemiecka uczestniczyła w hospitacja w szkołach oraz na wydziale filologicznym UŁ, zwiedzała Łódź oraz województwo: Nieborów, Maurzyce i Łowicz. Program wizyty został przygotowany przy współpracy z Centrum Egzaminacyjnym Instytutu Goethego w Łodzi i Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Nauczyciele niemieccy uczestniczyli w hospitacjach na Uniwersytecie Łódzkim oraz w szkołach: Szkoła Społeczna Towarzystwa Oświatowego Edukacja, Gimnazjum nr 43, Szkoła Podstawowa nr 162, VIII L.O., Zespól Szkół Społecznych na ul. Czerwonej.
9-14 kwietnia 2014 – Województwo Łódzkie uczestniczyło w Międzynarodowych Targach SLOW FOOD w Stuttgarcie – stolicy regionu partnerskiego Badenia-Wirtembergia. Głównym założeniem targów jest promowanie regionalnej, naturalnej żywności, będącej przeciwieństwem żywności typu fast food. Partnerem targów jest włoska organizacja SLOW FOOD, która propaguje ideę dobrego smaku produktów żywnościowych oraz czerpania radości i zadowolenia z jedzenia. Targi „Slow Food” są skierowane do szerokiej publiczności, do wszystkich, którzy cenią sobie zdrową i smaczną żywność. Podczas targów wystawcy sprzedają swoje produkty, które m. in. nie mogą zawierać sztucznych dodatków i konserwantów. Firmy z Województwa Łódzkiego, które zgłosiły się do udziału w targach SLOW FOOD: -Hektor Sp. z o.o., Działoszyn -Grupa Producentów Chrzanu i Warzyw "Nadwarcianka" Sp. z o.o., Osjaków -Słodkie Natchnienie, Łęczyca -Elita Grupa Producentów Owoców Sp. z.o.o., 95-015 Głowno -OwoSnacks - Stanislawa Milczewska,
Łódź. 24-30 listopada 2013 – Województwo Łódzkie wspólnie z Ministerstwem Kultury Młodzieży i Sportu Badenii-Wirtembergii zrealizowało projekt w obszarze kultury. 20 nauczycieli języka niemieckiego z Województwa Łódzkiego zostało zaproszonych do udziału w tygodniowym szkoleniu (24-30.11.2013 r.) w Studienhaus Wiesneck koło Freiburga.
17-19 października 2013– delegacja województwa łódzkiego przebywała w Stuttgarcie na zaproszenie członka rządu Badenii Wirtembergii Pana Petera Friedricha, Ministra Rady Federalnej, Europy i Stosunków Międzynarodowych.
18 października 2013 r. na Zamku w Stuttgarcie Marszałek Witold Stępień oraz Peter Friedrich, Minister Rady Federalnej ds. Europy i Stosunków Międzynarodowych podpisali list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Krajem Związkowym Badenia-Wirtembergia.
22-15 stycznia 2013 – wizyta delegacji Województwa Łódzkiego w Stuttgarcie i w Monachium. Jeden z najdynamiczniej rozwijających się landów niemieckich - Badenię-Wirtembergię - odwiedziła delegacja Łódzkiego z Witoldem Stępniem, Marszałkiem Województwa i Markiem Mazurem, Przewodniczącym Sejmiku. Łódzka delegacja odwiedziła Stuttgart (stolicę Landu) na zaproszenie członka rządu Pana Petera Friedricha, Ministra ds. Europy i Stosunków Międzynarodowych Badenii Wirtembergii i wzięła udział w otwarciu w siedzibie Landtagu wystawy prac młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pod tytułem „… jedziemy do Łodzi”. Przedstawiciele Łódzkiego wzięli także udział w spotkaniu z Guido Wolfem, Przewodniczącym Landtagu Badenii – Wirtembergii oraz przedstawicielami Komisji Współpracy Zagranicznej Landtagu, która przyczyniła się do uchwalenia przez planu sformalizowania współpracy z jednym z polskich regionów. Łódzkie jako pierwsze zostało zaproszone na rozmowy, które zapoczątkowano wizytą parlamentarzystów z Badenii-Wirtembergii w województwie łódzkim we wrześniu ubiegłego roku. Podczas spotkania z Ministrem Peterem Friedrichem rozmawiano o obszarach przyszłej współpracy i planach jej sformalizowania. W Stuttgarcie delegacja zwiedzała wystawę projektu Stuttgart 21, po której oprowadzał burmistrz Stuttgartu Matthias Hahn oraz pani Alice Kaiser, odpowiadający za realizację projektu przebudowy dworca w Stuttgarcie i wpuszczeniu torów kolejowych pod ziemię, podobnie jak to będzie miało miejsce w przypadku dworca kolejowego Łódź Fabryczna.
7-11 września 2012 – Marszałek Województwa Łódzkiego gościł przedstawicieli Badenii Wirtembergii. W składzie delegacji znaleźli się: Rita Haller-Haid - Zastępca Przewodniczącego Frakcji SPD i Przewodnicząca Komitetu Europa Rosa Grunstein - Zastępca Przewodniczącego Frakcji SPD i Przewodnicząca Komitetu Integracji Helen Heberer - Przewodnicząca Komitetu Nauki Badań i Sztuki Walter Heiler - Przewodniczący Komitetu Spraw Wewnętrznych Thomas Leipnitz - Doradca w Parlamencie Frakcji SPD Wolfgang Drexler - Zastępca Prezydenta Landtagu Badenii Wirtembergii, przewodniczący delegacji. Celem wizyty było przybliżenie kultury regionu łódzkiego, gospodarki, poziomu innowacyjności, tak aby przekonać zagranicznych gości, iż warto sformalizować współpracę pomiędzy Województwem Łódzkim a Badenią-Wirtembergią. Podczas pobytu w Województwie Łódzkim niemiecka delegacja miała okazję spotkać się w Piotrkowie Trybunalskim z Panem Jackiem Gałkiem - Dyrektorem Generalnym firmy Haering Polska, która jest częścią grupy Haering mającej swą siedzibę w niemieckim Bubsheim, w Badenii- Wirtembergii.
8 maja 2012 – spotkanie Marszałka Witolda Stępnia z Antonem Haeringiem, prezesem firmy Hearing prowadzącej działalność w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas spotkania Województwo Łódzkie reprezentowali: Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego; Barbara Woźniak – Dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej; Dorota Wodnicka – p.o. Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji. Wśród zaproszonych gości byli: Anton Haering – Prezes Firmy Haering oraz Jacek Gałek – Dyrektor Haering Polska. Tematem spotkania były plany dotyczące dalszego rozwoju działalności edukacyjnej firmy i udziału Województwa Łódzkiego w tym przedsięwzięciu. Na spotkaniu ustalono, że wspieranie rozwoju szkolnictwa zawodowego jest bardzo istotnym elementem stymulowania rozwoju regionu oraz ważnym czynnikiem przyczyniającym się do pozyskiwania nowych inwestorów. Prezes Haering opowiedział o swoich doświadczeniach w prowadzeniu dwóch szkół zawodowych w Niemczech w regionie Badenii-Wirttembergii i o korzyściach jakie połączenie szkolnictwa z gospodarką przyniosło dla tego regionu. „Gdyby Badenia-Wirttembergia 50 lat temu nie zainwestowała w szkolnictwo zawodowe nie byłaby na takiej pozycji w gospodarce światowej na jakiej znajduje się obecnie” – powiedział Anton Haering. Rozmawiano również o planowanej wizycie przedstawicieli Landtagu Badenii-Wirtttembergii w województwie łódzkim. Pan Haering zaprosił delegację do odwiedzenia swojego zakładu w Piotrkowie Trybunalskim. Światowy lider w branży obróbki skrawaniem Firma Haering Polska jest częścią grupy Haering mającej swą siedzibę w niemieckim Bubsheim w Badenii-Wirtembergii, gdzie została założona w 1961 przez Antona Haeringa. Działalność w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie dziś zatrudnia około 800 pracowników, rozpoczęła w styczniu 2002 roku.
2-5 maja 2008 – delegacja Województwa Łódzkiego odwiedziła dwa z najdynamiczniej rozwijających się landów niemieckich: Badenie-Wirtenbergię i Bawarię, gdzie nasz region miał szansę zaprezentować swój potencjał gospodarczy, kulturalny i turystyczny. Podczas wizyty w Badenii w Izbie Przemysłowo – Handlowej w Stuttgarcie miała miejsce prezentacja gospodarcza Województwa Łódzkiego. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego opowiadali m.in. o kierunkach rozwoju przedsiębiorczości w Łódzkiem oraz budowaniu klimatu inwestycyjnego w województwie. Na spotkaniu swoje atuty prezentowała także Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Bełchatowsko – Kleszczowski Park Technologiczny. W prezentacji uczestniczyła Elżbieta Sobótka, Konsul Generalny RP oraz Bernd Kobarg, Konsul Honorowy RP w Stuttgarcie. Prezentacjom z dużym zainteresowaniem przyglądali się także zrzeszeni w Izbie przedsiębiorcy z landu Badenia – Wirtembergia, bo prezentacja Województwa Łódzkiego była jedyną taką inicjatywą ze strony polskich regionów. Przedstawiciele Województwa Łódzkiego wzięli także udział w spotkaniu z Peterem Straubem, Przewodniczącym Landtagu Badenii – Wirtembergii. Delegacja Łódzkiego wzięła również udział w obchodach 20-lecia partnerstwa pomiędzy miastem Stuttgartem a Łodzią. Na uroczystościach obecny był m.in. Günther Oettinger, Premier Badenii – Wirtembergii.
16-18 listopada 2005 – Województwo Łódzkie brało udział w wystawie „Miesiąc Książki w Stuttgarcie”. Delegacja Województwa Łódzkiego odbyła spotkania z dyrektorami dwóch bibliotek. Tematem rozmów było nawiązanie współpracy między bibliotekami ze Stuttgartu, a Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Łodzi.
5-7 maja 2005 – w Stuttgarcie odbyło się otwarcie obchodów „Roku Polskiego w Niemczech”. Z tej okazji w Ratuszu Miasta Stuttgart zostało zorganizowane uroczyste otwarcie wystawy pt.: „Prezentacja Kulturalna Miasta i Regionu Łódzkiego”, na którą składają się cztery prezentacje walorów turystycznych miasta i regionu, plakaty studentów ASP, przygotowane z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia uczelni, jak również plakaty z Muzeum Kinematografii. Przedstawiciele województwa uczestniczyli również w oficjalnym spotkaniu z władzami miasta, na którym omawiano m.in. dotychczasową współpracę oraz kreślono kierunki kooperacji w przyszłości.
15-23 stycznia 2005 – Województwo Łódzkie uczestniczyło w targach turystycznych CMT Stuttgart. Podczas imprezy prezentowano walory turystyczne i kulturalne regionu łódzkiego i miasta Łodzi w ramach promocji Polski w Niemczech w roku 2005.
10-12 września 2004 – w ramach współpracy młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Łodzi wzięła udział w Europejskich Spotkaniach Muzycznych „Eurotreff 2004” w Wehr.
17-25 stycznia 2004 – Województwo Łódzkie zaprezentowało walory turystyczne regionu podczas Międzynarodowej Wystawy Caravaningu i Turystyki CMT w Stuttgarcie. Odbyło się także spotkanie w oddziale niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej DIHK w Stuttgarcie. Główną atrakcją podczas Targów CMT była prezentacja 10 nowych krajów członkowskich UE, w ramach której organizowany był „Dzień Polski”.
16-17 stycznia 2004 – wizyta delegacji Województwa Łódzkiego w Stuttgarcie. Pan Erwin Teufel – Premier Landu został zaproszony do naszego regionu w celu przedstawienia województwa jako miejsca atrakcyjnego do inwestowania i prowadzenia współpracy między przedsiębiorstwami.
28 października 2003 – spotkanie z władzami Landu Badenia-Wirtembergia w ich przedstawicielstwie w Berlinie. Przeprowadzono rozmowy na temat dalszej współpracy.
12-13 maja 2003 – udział przedstawicieli województwa łódzkiego w 24 posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.
3-5 lutego 2003 – gościła w Łodzi prof. Rita Süssmuth – była przewodnicząca Bundestagu, obecnie przewodnicząca Niemieckiego Związku Uniwersytetów Ludowych i Niemieckiej Fundacji na Rzecz Dzieci i Młodzieży. Podczas spotkania z Marszałkiem Mieczysławem Teodorczykiem poruszono między innymi kwestie związane ze współpracą polsko-niemiecką, szczególnie w kontekście zbliżającego się członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
2002 – w ramach współpracy zorganizowano również sfinansowane przez stronę niemiecką miesięczne kursy językowe i staże w administracji Landu Badenia-Wirtembergia dla pracowników instytucji samorządowych z Województwa Łódzkiego.
Maj 2002 – pobyt w Stuttgarcie grupy germanistów, uczestniczących w Letniej Akademii Doskonalenia Ministerstwa Oświaty Badenii-Wirtembergii.
22–24 stycznia 2002 – wizyta w Stuttgarcie reprezentów Województwa Łódzkiego w celu omówienia ze stroną niemiecką szczegółów przyszłej współpracy między regionami.
Wrzesień 2001 – spotkanie z przedstawicielami Badenii-Wirtembergii podczas imprezy promocyjnej Województwa Łódzkiego w Brukseli.
12 października 2000 – udział Województwa Łódzkiego i Landu Badenia-Wirtembergia w imprezie promocyjnej zorganizowanej w Przedstawicielstwie Landu w Brukseli. Celem prezentacji była promocja potencjału gospodarczego firm województwa łódzkiego oraz lobbing na rzecz Województwa.
Czerwiec 1999 – przebywał w Łodzi Erwin Teufel – Premier Landu Badenia-Wirtembergia w celu omówienia warunków współpracy.

Ukraina: Obwód Czerniowiecki

W dniu 17 października 2003 r. doszło do sformalizowania kooperacji poprzez podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Obwodem Czerniowieckim.
25-27 lutego 2012 – delegacja obwodu czerniowieckiego wzięła udział w XVII Międzynarodowych Targach – Regiony Turystyczne Na Styku Kultur.
13 maja 2011 – w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi uroczyście podpisano umowę między Czerniowieckim Uniwersytetem Narodowym im. Jurija Fedkowicza a Uniwersytetem Łódzkim. Dokument w obecności marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia sygnowali Jurij Łopatyński, prorektor ds. współpracy międzynarodowej ukraińskiej uczelni oraz prof. dr hab. Zofia Wysokińska – prorektor ds. współpracy z zagranicą. Witając gości, Marszałek wspomniał dotychczasową wieloletnią współpracę Województwa Łódzkiego z Obwodem Czerniowieckim na płaszczyźnie handlowej i kulturalnej. Teraz przyszedł czas na nawiązanie współpracy naukowej. Korzyści z zacieśnienia kontaktów akcentowali w swoich wystąpieniach również sygnatariusze umowy. Prof. Jurij Łopatyński wyraził zadowolenie, że za zawartą umową stoją wydziały obu uczelni i skonkretyzowane zostały obszary badań. Obie strony zapowiedziały, wymianę studentów, pozyskiwanie grantów i realizację wspólnych projektów.
25-27 lutego 2011 – udział delegacji z Wydziału Turystyki Czerniowieckiej Obwodowej Administracji Państwowej do obsługi stoiska promocyjnego na Targach Turystycznych „Na Styku Kultur”. 8 kwietnia 2010 – wizyta delegacji z Obwodu Czerniowieckiego z okazji pierwszego lotu czarterowego Czerniowce – Łódź. 26-28 lutego 2010 – udział delegacji oficjalnej i osób do obsługi stoiska promocyjnego na Targach Turystycznych „Na Styku Kultur”.
11-16 lipca 2009 – oficjalna wizyta delegacji Województwa Łódzkiego pod przewodnictwem Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Artura Bagieńskiego. Okazją do wizyty był Jarmark Piotrowy, czyli impreza wystawiennicza, prezentująca folklor i produkty tradycyjne.
2007 – wizyta przedstawicieli Rady Obwodowej w Łodzi, spotkanie z Marszałkiem Włodzimierzem Fisakiem – udział delegacji oficjalnej i zespołu folklorystycznego w Jarmarku Wojewódzkim
8-11 czerwca 2005 – udział rolników z Obwodu Czerniowieckiego w Europejskim Forum Młodych Rolników. Goście uczestniczyli w konferencjach tematycznych, warsztatach i spotkaniach studyjnych. W ramach forum partnerzy ukraińscy zwiedzili również położone na terenie województwa łódzkiego gospodarstwa rolne o różnym profilu produkcyjnym oraz gospodarstwa agroturystyczne.
22-24 kwietnia 2005 – wizyta przedstawicieli regionu łódzkiego w Obwodzie Czerniowieckim – ogłoszenie wyników Konkursu Wiedzy o Polsce i Województwie Łódzkim oraz podsumowanie projektów zrealizowanych w ramach Roku Polskiego na Ukrainie. Delegacja odwiedziła również Rejon Chocimski, w celu omówienia szczegółów umowy o współpracy z Opocznem.
7-10 kwietnia 2005 – Konkurs Wiedzy o Polsce i Województwie Łódzkim w ramach Roku Polskiego na Ukrainie. Ideą przyświecającą organizatorom konkursu było propagowanie i upowszechnianie wiedzy o naszym kraju i regionie wśród dzieci i młodzieży ukraińskiej. Konkurs odbył się w 4 kategoriach wiekowych. Uczestnicy brali udział w konkursach muzycznym i recytatorskim. Najmłodsi prezentowali swoje prace plastyczne, których tematami były: charakterystyczne miejsce w Polsce, Województwo Łódzkie i miasta polskie. Młodzież szkolna rozwiązywała test wiedzy o Polsce i Województwie Łódzkim, natomiast studenci prezentowali prace pisemne na tematy dotyczące wydarzeń z życia społecznego, gospodarczego, politycznego w Polsce oraz opowiadania literackie. W konkursie wzięło udział ponad 70 osób. Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów w każdej z kategorii.
3-5 września 2004 – udział władz Obwodu Czerniowieckiego w obchodach 85-lecia utworzenia Województwa Łódzkiego. Goście z Ukrainy wzięli udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego, rozpoczynającej obchody jubileuszu oraz konferencji, podczas której została przedstawiona strategia rozwoju regionalnego Obwodu Czerniowieckiego. Region prezentował także swoje walory na stoisku promocyjnym, podczas Jarmarku Wojewódzkiego. 19-21 lipca 2004 – wizyta przedstawicieli regionu łódzkiego w Obwodzie Czerniowieckim, zorganizowana w ramach Roku Polskiego na Ukrainie. W wizycie uczestniczyli także przedstawiciele samorządu gospodarczego i przedsiębiorcy z regionu łódzkiego. Zostały otwarte dwie polskie firmy reprezentujące branże: budowlaną i tekstylną.
11-14 grudnia 2003 – wizyta delegacji władz Obwodu Czerniowieckiego w Województwie Łódzkim. Przedstawicielom władz towarzyszyli przedsiębiorcy z regionu.
16-18 października 2003 – wizyta przedstawicieli samorządu województwa, Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz firm z regionu łódzkiego w Czerniowcach. Podpisanie Umowy o współpracy między Województwem Łódzkim a Obwodem Czerniowieckim.
11-13 września 2001 – wizyta delegacji Województwa Łódzkiego w Obwodzie Czerniowieckim, udział w konferencji „Reforma administracyjna - doświadczenia Polski dla Ukrainy”.
24-27 czerwca 2001 – wizyta delegacji z Obwodu Czerniowieckiego w Łodzi.
1 sierpnia 2000– porozumienie o współpracy pomiędzy Łódzką Izbą Przemysłowo-Handlową a Czerniowiecką Izbą Przemysłowo-Handlową.

Ukraina: Obwód Wołyński

W 2010 r. doszło do sformalizowania kooperacji poprzez podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Obwodem Wołyńskim. 12-15 listopada 2015 – przyjęcie delegacji ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu. Wydarzenie w ramach VIII Konferencji Ratownictwa Medycznego, organizowanej przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi – Szpitalny Oddział Ratownictwa Medycznego. 15-20 października 2015 – połączona wizyta lekarzy ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu w Województwie Łódzkim oraz wizyta lekarzy z Województwa Łódzkiego w placówkach medycznych Obwodu Wołyńskiego. Lekarze z obwodu wołyńskiego odwiedzili Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi, Szpitalny Oddział Ratownictwa Medycznego, Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie dla Dzieci, Wojewódzki Szpital im. Prymasa Kard. St. Wyszyńskiego w Sieradzu oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Warcie. Goście w każdej z placówek mieli możliwość zapoznania się na wytypowanych oddziałach z warunkami pracy personelu medycznego oraz z najnowszym sprzętem ratowniczym i diagnostycznym. Lekarze z Wołynia zapoznali się także z zasadami funkcjonowania hospicyjnej i paliatywnej opieki w domu pacjentów, odwiedzając Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie dla Dzieci. W kolejnym etapie lekarze z jednostek podległych Samorządowi Województwa Łódzkiego zwiedzili w Obwodzie Wołyńskim kilka placówek medycznych oraz uczestniczyli w pracy lekarzy ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu jako konsultanci. Powstały propozycje wielu wspólnych inicjatyw i działań. Województwo Łódzkie rozpoczęło realizację wspólnych inicjatyw ze Stowarzyszeniem Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu w 2014 r. przy okazji przekazania darów szpitali z naszego regionu – środków opatrunkowych dla szpitali ukraińskich. Stowarzyszenie było jednym z dwóch odbiorców w/w środków. Projekty są realizowane przy wsparciu Konsulatu Generalnego w Łucku, który aktywnie angażuje się we współpracę międzyregionalną. 15 listopada 2014 – Festiwal Tansmana i koncert ukraińskiej pianistki. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pabianicach odbył się koncert poświęcony 70-leciu urodzin słynnego polskiego pianisty, laureata Konkursu Chopinowskiego. W koncercie, gościnnie, wystąpiła pianistka – Narodowa Artystka Ukrainy – Ethella Chupryk, związana z filharmoniami: lwowską i wołyńską. Koncert Ethelli Chupryk zorganizowało Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze w Pabianicach i Centrum Edukacji i Rozwoju Artystycznego Vox Artis, również z Pabianic. Artystce towarzyszyła delegacja z obwodu wołyńskiego, w tym reprezentant mediów wołyńskich. Goście, na zaproszenie organizatorów festiwalu, uczestniczyli także w uroczystości inaugurującej Tansman Festival 2014, w koncercie Jordi Savala.
6-8 marca 2014 – Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej UMWŁ dostarczył transport materiałów higienicznych i opatrunkowych do dwóch regionów partnerskich na Ukrainie – obwodów winnickiego i wołyńskiego. Inicjatywa zorganizowania zbiórki materiałów i ich przekazania stronie ukraińskiej pochodziła od Witolda Stępnia, Marszałka Województwa Łódzkiego Departament Polityki Zdrowotnej UMWŁ i jednostki ochrony zdrowia, podległe Samorządowi Województwa Łódzkiego zorganizowały zbiórkę materiałów, wykorzystując zarówno przedmioty znajdujące się aktualnie w magazynach, jak również składając specjalne zamówienia. Podmioty zaangażowane w inicjatywę: § Wojewódzkie Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządów Ruchu im. Radlińskiego § Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy § Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Pirogowa § Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach. Za koordynację działań (przygotowanie materiałów, organizację środków transportu i realizację samego przewozu) odpowiadał Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej, któremu radami służyły następujące instytucje: Izba Celna w Łodzi, Konsulat Generalny RP w Łucku, Konsulat Generalny RP w Winnicy. Zebrane materiały zawierały podstawowe środki opatrunkowe, niezbędne w czasie działań ambulatoryjnych, dopasowane strzykawki i igły jednorazowe. Dodatkowo przekazano stronie ukraińskiej specjalistyczne opatrunki żelowe, wykorzystywane przy leczeniu oparzeń. Dary zostały przekazane do Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu i dostarczone do Miejskiego Szpitala Pogotowia Ratunkowego w Winnicy.
4-6 listopada 2013 – udział Województwa łódzkiego w uroczystościach „Ogień Niepodległości” w Kostiuchnówce na Wołyniu. Przywiezienie ognia do Polski, w celu zapalenia go w dniu Święta Niepodległości Polski 11 listopada.
16-18 września 2013 – realizacja projektu „Nasze dziedzictwo – Nasze muzea. Polsko-ukraińskie warsztaty muzeów regionów partnerskich Województwa Łódzkiego”, prowadzonego przez Województwo Łódzkie, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej”. W Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku na Ukrainie odbyły się dwudniowe warsztaty, w których udział wzięli muzealnicy z Łódzkiego oraz Obwodu Wołyńskiego i Obwodu Winnickiego na Ukrainie.
15-18 czerwca 2013 – X Festiwal Muzyczny „Strawiński i Ukraina” na Wołyniu. Reprezentantami naszego regionu byli: prof. Maria Korecka-Soszkowska, prof. Andrzej Wendland i Daniel Rybak oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Tematem przewodnim, jaki zaprezentowali zaproszeni goście była twórczość Aleksandra Tansmana – wieloletniego przyjaciela i biografa Igora Strawińskiego. Prof. Andrzej Wendland wystąpił z wykładem w Liceum Muzycznym im. Igora Strawińskiego z wykładem; „Tansman – Strawiński – przyjaciele i artyści. O wzajemnych relacjach w życiu i muzyce w 100. rocznicę premiery Święta Wiosny”. Pianiści zagrali utwory Tansmana i Prokofiewa. Równolegle przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego pod przewodnictwem Małgorzaty Kani – zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji spotkali się z Aleksandrem Kirylukiem – wicegubernatorem obwodu wołyńskiego oraz z przedstawicielami Wydziału Kultury i muzeów w sprawie omówienia spraw organizacyjnych związanych z projektem „Nasze dziedzictwo – nasze muzea. Polsko-ukraińskie warsztaty muzeów regionów partnerskich województwa”, jaki Łódzkie zamierza zrealizować z obwodem wołyńskim we wrześniu 2013 r.
21 lutego 2013 – Koncert Chopinowski w Akademii Muzycznej w Łodzi, na którym zaprezentowała się ukraińska pianistka Etella Czupryk. Koncert zorganizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Etella Czupryk-Kotiuk przyjechała do Polski wraz z delegacją Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej i Filharmonii Wołyńskiej. Podczas dwudniowej wizyty odbyły się robocze spotkania z przedstawicielami regionu łódzkiego i dyrekcją Filharmonii Łódzkiej, dotyczące wspólnych projektów
31.01-2.02.2013 – wizyta w regionie partnerskim. W delegacji uczestniczyli m.in.: Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, wicemarszałek województwa łódzkiego Dorota Ryl, łódzki komendant wojewódzki PSP w Łodzi nadbryg. Andrzej Witkowski oraz łódzki kurator oświaty Jan Kamiński. Podczas pobytu na Ukrainie odbyło się spotkanie dwustronne w siedzibie gubernatora z władzami obwodu wołyńskiego, w ramach którego wymieniono poglądy na temat realizacji założeń dot. wzajemnej współpracy i perspektyw jej dalszego rozwoju. Łódzki kurator oświaty uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Uniwersytetu w Łucku, który pragnie podpisać umowę o współpracy z Uniwersytetem Łódzkim
16-19 sierpnia 2012 – XIV edycja Harcerskiej Służby Pamięci na Wołyniu. Reprezentacja Województwa Łódzkiego po raz kolejny odwiedziła Kostiuchnówkę, gdzie oddano hołd poległym tutaj żołnierzom, którzy pod wodzą Józefa Piłsudskiego walczyli o niepodległość Polski. W uroczystościach upamiętniających walki legionistów z lat 1915-1916 uczestniczyli m.in. senator Ryszard Bonisławski, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska i Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dorota Ryl.
10-18 czerwca 2012– Międzynarodowy Festiwal „Strawiński i Ukraina” w Łucku. Zainteresowanie udziałem w festiwalu okazała Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, proponując możliwość wykonania utworów Igora Strawińskiego, kompozytora, mającego polskie korzenie ze strony ojca oraz utworów Aleksandra Tansmana – kompozytora, urodzonego w Łodzi, który był zarówno przyjacielem, jak i biografem Strawińskiego. Udział studentów Akademii Muzycznej w Łodzi, jedynej tego typu szkoły artystycznej w Województwie Łódzkim, był doskonałą promocją Województwa Łódzkiego i jego dorobku artystycznego w regionie wołyńskim.
15-16 kwietnia 2011 – I Konferencja Współpracy Województwa Łódzkiego z Obwodem Wołyńskim w Łucku. Przed rozpoczęciem konferencji w gabinecie Gubernatora Obwodu Wołyńskiego – Borysa Klimczuka, miało miejsce spotkanie Jolanty Chełmińskiej – Wojewody Łódzkiego, Doroty Ryl – Wicemarszałka Województwa Łódzkiego oraz Tomasza Janika – Konsula Generalnego RP w Łucku z władzami samorządowymi Obwodu Wołyńskiego, na którym omówiono dotychczasowe kontakty i perspektywy dalszej współpracy regionów partnerskich. Przybyłych na konferencję gości powitał Eduard Stojew – zastępca Przewodniczącego Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej. W trakcie spotkania przedstawiono prezentacje wydziałów Administracji Obwodowej oraz służb mundurowych i organizacji pozarządowych, po czym odbyła się dyskusja pomiędzy odpowiednimi jednostkami obu regionów, powiązanych od blisko roku czterostronną umową o współpracy. Równolegle odbywało się spotkanie przedsiębiorców i przedstawicieli firm, zarówno polskich, jak i ukraińskich, na którym określano możliwości i potrzeby gospodarcze obu stron. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zagadnienie tworzenia małych i średnich przedsiębiorstw na terenie Obwodu Wołyńskiego, w czym region łódzki posiada duże doświadczenie. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego w spotkaniu przedsiębiorców wziął udział Janusz Baranowski - p.o. Dyrektora Departamentu ds. Przedsiębiorczości. Przedstawiciele firm nawiązali cenne kontakty. W drugim dniu wizyty delegacja Województwa Łódzkiego, z towarzyszącymi przedstawicielami administracji wołyńskiej i konsula odwiedziła kościół katolicki i uczestniczyła w wizycie u biskupa Marcjana Trofimiuka, a następnie przejechała do Kostiuchnówki, miejsca upamiętniającego ważne historyczne wydarzenia z lat 1915-16 organizowany jest letni obóz harcerski. Właśnie tam, swoje najcięższe walki stoczyła 1. Brygada Legionów Polskich pod dowództwem samego Piłsudskiego. W Kostiuchnówce od ponad 10 lat harcerze z Województwa Łódzkiego odnawiają i pielęgnują groby legionistów. Tam też, dzięki staraniom Wojewody Łódzkiego i władz Obwodu Wołyńskiego w odnawianym aktualnie budynku dawnej szkoły polskiej, wzniesionej w dwudziestoleciu międzywojennym pod polskimi rządami, a niszczejącym przez wiele lat, powstaje Centrum Polsko-Ukraińskiej Współpracy na Wołyniu. O zaangażowaniu harcerzy i historii walk Legionów opowiadał Jarosław Górecki – Pełnomocnik ds. Wschodu Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP. Dzięki wysiłkowi harcerzy na kilku cmentarzach wołyńskich, między innymi w Kostiuchnówce, Maniewiczach, Jeziornie i Kowlu zostały odrestaurowane całe kwatery poległych legionistów, policjantów, harcerzy, na których delegacja Województwa Łódzkiego złożyła kwiaty i zapaliła znicze, oddając hołd Polakom, poległym na ziemi wołyńskiej
25-27 lutego 2011 – udział pracowników Wydziału Turystyki Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej w targach turystycznych „Na Styku Kultur”.
3-5 września 2010 – udział delegacji Obwodu Wołyńskiego w VII Jarmarku Wojewódzkim.
26 sierpnia 2010 – podpisanie czterostronnej umowy o współpracy między Województwem Łódzkim a Obwodem Wołyńskim. Podpisanie umowy poprzedziła wizyta w Szkole Polskiej i obozie harcerskim w Kostiuchnówce, gdzie polscy i ukraińscy harcerze od lat systematycznie porządkują i odnawiają groby polskich legionistów z lat 1915-16.
26-28 lutego 2010 – udział delegacji Obwodu Wołyńskiego w Międzynarodowych Targach Turystycznych „Na Styku Kultur”. Prezentacja walorów regionu na stoisku promocyjnym.
4-5 września 2009 – udział delegacji Województwa Łódzkiego w II Forum Inwestycyjnym i Międzynarodowej Wystawie „Wołyń Agro-2009”. Podczas wizyty delegacji wyrażono wolę podpisania umowy czterostronnej, ze strony polskiej przez Wojewodę Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego, a ze strony ukraińskiej – przez Przewodniczącego Obwodowej Administracji Państwowej i Przewodniczącego Rady Obwodowej.
10-13 maja 2009 – wyjazd delegacji Województwa Łódzkiego do Łucka i Kostiuchnówki na spotkanie z Konsulem Generalnym RP i Gubernatorem w sprawie utworzenia Młodzieżowego Centrum Dialogu Polska – Ukraina
Grudzień 2006 – Urząd Marszałkowski w Łodzi współorganizuje akcję charytatywną dla najuboższych dzieci polskiego pochodzenia na Wołyniu. 150 dzieci z powiatów kowelskiego i maniewickiego otrzymuje paczki świąteczne dzięki zaangażowaniu Zarządu Województwa Łódzkiego.
Listopad 2006 – wizyta w Łodzi delegacji z Powiatu Maniewickiego. Starosta z Maniewicz deklaruje chęć współpracy gospodarczej z powiatami z Województwa Łódzkiego. Zarząd Województwa Łódzkiego sprzyja rozwojowi kontaktów pomiędzy powiatem zgierskim i powiatem maniewickim. Listopad 2006 – delegacja Województwa Łódzkiego pod przewodnictwem Doroty Biskupskiej-Neidowskiej, Członka Zarządu Województwa Łódzkiego, wspierając ideę odnawiania polskich cmentarzy na Wołyniu, udała się na uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej, będącej dokumentacją prac nad odnawianiem cmentarzy w Kostiuchnówce, Jeziornej, Wołczewsku, Maniewiczach. Delegacja Województwa Łódzkiego wspólnie z władzami Wołynia, a także z Ambasadorem RP w Kijowie, Jackiem Kluczkowskim oraz Konsulem w Łucku Wojciechem Gałązką uroczyście otworzyła sztafetę „Po Ogień Niepodległości”, która wyruszyła z Łucka do Łodzi, Krakowa i Warszawy.
Wrzesień 2005 – delegacja Województwa Łódzkiego pod przewodnictwem Doroty Biskupskiej-Neidowskiej przebywała w powiatach kowelskim (m. Kowel) oraz maniewickim (m. Maniewicze) na konferencji „Dialog Edukacyjny”. Delegację Województwa Łódzkiego podjął wicegubernator Wołynia.
Luty 2005 – przyjazd do Łodzi delegacji z Łucka pod przewodnictwem wicemera miasta Światosława Krawczuka. Delegacja z Łucka przybyła na turniej piłki halowej dla weteranów futbolu.
2000 – nawiązanie współpracy zapoczątkowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki, dzięki zaangażowaniu Chorągwi Łódzkiej ZHP w Harcerską Służbę Pamięci na Wołyniu.

Ukraina: Obwód Winnicki

W 2008 r. doszło do sformalizowania kooperacji poprzez podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Obwodem Winnickim.
9-11 grudnia 2015 – wizyta robocza pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w Winnicy. Celem było przygotowanie szkolenia z zakresu wykorzystania mediów społecznościowych w działalności urzędu oraz prace przygotowawcze przed zaplanowaną na marzec 2016 r. wizytą stażową dla młodych lekarzy z Ukrainy.
4-5 września 2015 – delegacja Województwa Łódzkiego uczestniczyła w Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym, zorganizowanym przez władze regionu partnerskiego – Winnicką Radę Obwodową i Winnicką Obwodową Administrację Państwową. Podczas forum zorganizowany został m.in. panel poświęcony problematyce inwestycji samorządowych i pozyskiwania środków zewnętrznych. Doświadczenia polskich gmin w tym zakresie przedstawił Adam Topolski – Wójt Gminy Ksawerów. Przewodniczący delegacji – Jarosław Sobieszek, Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej podczas spotkania ze swoim odpowiednikiem w administracji regionalnej przedstawił założenia przyszłorocznej inicjatywy, adresowanej do lekarzy-specjalistów z Ukrainy. Goście z Winnicy będą mieli okazję poznać polskie doświadczenia w zakresie ochrony zdrowia, a następnie przygotować wytyczne do wprowadzenia zmian w swoich jednostkach medycznych. Podobna inicjatywa, z adresowana do Stowarzyszenia Lekarzy Pochodzenia Polskiego na Wołyniu zostanie zrealizowana już w październiku. M. in. tę sprawę omówiono podczas spotkania z Beatą Brzywczy – Konsul Generalny RP w Łucku. W delegacji Województwa Łódzkiego znaleźli się również Jacek Karczewski – Dyrektor Oddziału Techniki Cieplnej „ITC” w Łodzi, funkcjonującego w ramach Instytutu Energetyki i Przemysław Czekała – Przedstawiciel Zarządu Fundacji FERSO. Podczas spotkań z partnerami w obwodzie winnickim omówili przygotowania do planowanych w przyszłym roku projektów z zakresu OZE i efektywności energetycznej, szkoleń dla przedstawicieli ukraińskich samorządów i organizacji zajmujących się pracą z wolontariuszami.
20-23 sierpnia 2014 – w dorocznych obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy w obwodzie winnickim udział wziął Członek Zarządu Województwa Łódzkiego – Marcin Bugajski. Równolegle odbyło się II Forum Inwestycyjne „Winniczyzna – biznes w centrum Ukrainy”. W zorganizowanej przez gospodarzy konferencji w Winnicy brała udział delegacja przedsiębiorców z regionu łódzkiego, w ramach misji gospodarczej, zorganizowanej przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego.
26-28 maja 2014 – wizyta robocza leśników z obwodu winnickiego w Województwie Łódzkim. Współpraca z regionem partnerskim obejmowała w ostatnich latach wizyty grup zawodowych, zainteresowanych poznaniem doświadczeń w szczegółowo określonych dziedzinach – lekarze, samorządy studenckie, księgowi z jednostek samorządu terytorialnego. Tym razem z Winnicy przyjechała grupa przedstawicieli organizacji, która jest odpowiednikiem Lasów Państwowych. Współorganizatorami wizyty były Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Pierwszego dnia ukraińscy goście uczestniczyli w spotkaniu, które otworzyli Andrzej Górczyński – Przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku, Maciej Łaski – Dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej, Ryszard Deluga – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska i Edward Janusz – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. W dalszej części znalazło się miejsce na prezentacje gości, organizatorów, Zespołu Parków Krajobrazowych i Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Kolejne dni wypełnił program wyjazdowy, zorganizowany przez Nadleśnictwa w Grotnikach i Piotrkowie. Ukraińcy poznali od podszewki funkcjonowanie nadleśnictwa, począwszy od działań administracyjnych, banku genów, gospodarstw szkółkarskich, pracy urządzeń służących do wycinki lasów i działalności ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt. 6-8 marca 2014 – Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej UMWŁ dostarczył transport materiałów higienicznych i opatrunkowych do dwóch regionów partnerskich na Ukrainie – obwodów winnickiego i wołyńskiego. Inicjatywa zorganizowania zbiórki materiałów i ich przekazania stronie ukraińskiej pochodziła od Witolda Stępnia, Marszałka Województwa Łódzkiego Departament Polityki Zdrowotnej UMWŁ i jednostki ochrony zdrowia, podległe Samorządowi Województwa Łódzkiego zorganizowały zbiórkę materiałów, wykorzystując zarówno przedmioty znajdujące się aktualnie w magazynach, jak również składając specjalne zamówienia. Podmioty zaangażowane w inicjatywę: § Wojewódzkie Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządów Ruchu im. Radlińskiego § Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy § Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Pirogowa § Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach. Za koordynację działań (przygotowanie materiałów, organizację środków transportu i realizację samego przewozu) odpowiadał Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej, któremu radami służyły następujące instytucje: Izba Celna w Łodzi, Konsulat Generalny RP w Łucku, Konsulat Generalny RP w Winnicy. Zebrane materiały zawierały podstawowe środki opatrunkowe, niezbędne w czasie działań ambulatoryjnych, dopasowane strzykawki i igły jednorazowe. Dodatkowo przekazano stronie ukraińskiej specjalistyczne opatrunki żelowe, wykorzystywane przy leczeniu oparzeń. Dary zostały przekazane do Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu i dostarczone do Miejskiego Szpitala Pogotowia Ratunkowego w Winnicy.
16-18 września 2013 – realizacja projektu „Nasze dziedzictwo – Nasze muzea. Polsko-ukraińskie warsztaty muzeów regionów partnerskich Województwa Łódzkiego”, prowadzonego przez Województwo Łódzkie, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej”. W Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku na Ukrainie odbyły się dwudniowe warsztaty, w których udział wzięli muzealnicy z Łódzkiego oraz Obwodu Wołyńskiego i Obwodu Winnickiego na Ukrainie.
20-25 sierpnia 2013 – Województwo Łódzkie było tradycyjnie uczestnikiem obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy zorganizowanych przez władze regionu partnerskiego w Winnicy. Delegacji regionalnej towarzyszyli przedstawiciele samorządów z województwa oraz reprezentant biznesu, zainteresowany nawiązaniem kontaktów w obwodzie winnickim (Powiat Łęczycki, pow. Brzeziński i m. Skierniewice, ATLAS TAK).
15-19 maja 2013 – wizyta delegacji Województwa Łódzkiego pod przewodnictwem Marcina Bugajskiego, Członka Zarządu Województwa, w Kijowie i Winnicy. 16 maja podczas pobytu w Kijowie, reprezentanci naszego regionu odbyli szereg spotkań dotyczących nawiązania współpracy w dziedzinie gospodarki z przedstawicielami organów państwowych Ukrainy i ogólnokrajowych izb przemysłowo-handlowych. Kolejne dni łódzka delegacja spędziła w regionie partnerskim – obwodzie winnickim. Okazją do wizyty w Winnicy było zaproszenie do udziału w obchodach Dnia Europy i międzynarodowej konferencji poświęconej problematyce tworzenia strategii rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. Marszałek Bugajski zaprezentował doświadczenia Województwa Łódzkiego w tym zakresie ze szczególnym uwzględnieniem najnowszej wersji strategii regionalnej i dokumentu dotyczącego rozwoju innowacji. Gospodarzem był Serhij Tatusiak – Przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej, rzecznik zacieśniania kontaktów ukraińsko-polskich i postępów Ukrainy w procesie eurointegracji. Dotychczasowe kontakty międzyregionalne kładły nacisk na współpracę w dziedzinie polityki społecznej, ochrony zdrowia i problematyki młodzieżowej. Nowym elementem współpracy z obwodem winnickim stanie się gospodarka – nawiązywanie bezpośrednich relacji pomiędzy przedsiębiorcami i wspólna organizacja wydarzeń ekonomicznym. Delegacja Województwa Łódzkiego rozmawiała na ten temat Ołeksandrem Didykiem – Prezesem Winnickiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a polskie doświadczenia w zakresie lokowania inwestycji na Ukrainie poznała dzięki wizycie w fabryce „Barlinek”, produkującej podłogi
24-27 kwietnia 2013 – wizyta skarbników z obwodu Winnickiego. Z inicjatywy Winnickiej Rady Obwodowej, Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej zorganizował wizytę przedstawicieli obwodu winnickiego, odpowiedzialnych za problematykę zarządzania budżetem. Goście reprezentowali administrację obwodową, odpowiedniki starostw powiatowych, a także regionalne przedstawicielstwa MSW Ukrainy i Państwowego Funduszu Emerytalnego. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego był obecny z-ca dyr. Departamentu Finansów – Michał Miazek. Prezentacje przedstawili: Krzysztof Mączkowski – Skarbnik Miasta Łodzi, Małgorzata Jóźwiak – główny inspektor w Wydz. Kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej i Anna Michalska – główny księgowy COP. W następnym dniu goście zwiedzili Łęczycę, Brzeziny i Skierniewice, gdzie spotkali się z władzami powiatu i osobami odpowiedzialnymi za finanse.
22-23 sierpnia 2012 – Dzień Niepodległości Ukrainy. Na zaproszenie władz regionalnych obwodu winnickiego Członek Zarządu Województwa Marcin Bugajski odwiedził Winnicę. Podczas rozmów z przedstawicielami Rady Obwodowej i Administracji Regionalnej omówiono dotychczasowe doświadczenia we wzajemnych kontaktach. Delegacja Województwa Łódzkiego tradycyjnie uczestniczyła w uroczystościach 21. rocznicy ogłoszenia przez Ukrainę niepodległości, które po raz pierwszy przybrały formę rodzinnego pikniku, zorganizowanego w rejonie niemirowskim.
10 grudnia 2012 – wizyta parlamentu studenckiego z Winnicy. Urząd Marszałkowski odwiedzili przedstawiciele parlamentu studenckiego, działającego przy Winnickiej Obwodowej Administracji Państwowej i Winnickiej Radzie Obwodowej. Spotkali się oni z Marcinem Żochowskim, naczelnikiem Wydziału Partnerstwa Wschodniego i polityki UE wobec Europy Wschodniej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Markiem Orciuchem z Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program współpracy województwa łódzkiego z organizacjami NGO przedstawiła gościom Patrycja Wojtaszczyk, koordynatorka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łodzkiego. Ukraińscy studenci na uczelniach spotkali się z pracownikami i studentami Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Łódzkiego, a po południu zwiedzali Łódź.
18-20 listopada 2011 – V Ogólnopolska Konferencja Medycyny Ratunkowej „Kopernik 2011”, w której udział wzięło 10 lekarzy z Obwodu Winnickiego na Ukrainie. Tematyką przewodnią Konferencji były zagadnienia związane z obrażeniami wielonarządowymi i organizacja sieci centrów urazowych w Polsce. Zaprezentowane zostały nowoczesne rozwiązania sprzętowe z zakresu traumatologii i medycyny ratunkowej. Delegacja ukraińska wzięła udział w warsztatach doskonalących, a także spędziła cały dzień, towarzysząc lekarzom szpitala im. M. Kopernika w pracy na wybranych oddziałach.
2-5 września 2011 – 8. Jarmark Wojewódzki – Mixer Regionalny Łódzkie 2011. W tegorocznym Jarmarku Wojewódzkim uczestniczyła delegacja obwodu winnickiego Ukrainy pod przewodnictwem Jurija Miedwiediewa – Wiceprzewodniczącego Rady Obwodowej. Ukraińscy goście spotkali się z Dariuszem Klimczakiem – członkiem zarządu województwa, odpowiedzialnym za ochronę zdrowia i sport. Rozmowa dotyczyła kampanii wyborczej w Polsce przed wyborami parlamentarnymi, dotychczasowych doświadczeń we współpracy międzyregionalnej oraz perspektyw jej rozwoju w następnych latach. Szczegółowa tematyka: współpraca pomiędzy jednostkami ochrony zdrowia – na przykładzie wzajemnych wizyt delegacji specjalistów w kwietniu i sierpniu; udział młodych sportowców z obwodu winnickiego w Turnieju „O Puchar Regionów Partnerskich”, który rozgrywany był w sierpniu w Spale. Delegacja uczestniczyła również w uroczystym „śniadaniu samorządowym” inaugurującym jarmark z udziałem władz województwa, miasta, starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także w uroczystym koncercie zespołów folklorystycznych z Białorusi, Rosji i Ukrainy, który odbył się w Klubie Nauczyciela.
23-24 sierpnia 2011 – delegacja Województwa Łódzkiego uczestniczyła w jubileuszowych obchodach XX-lecia niepodległości Ukrainy w Winnicy. Wyjazd był jednocześnie rewizytą kwietniowego spotkania przedstawicieli środowiska medycznego obu regionów. Kwietniowa wizyta robocza było zorganizowana we współpracy z Departamentem Polityki Zdrowotnej. Województwo Łódzkie reprezentowali: Irena Nowacka – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Dorota Łuczyńska – Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej, Dariusz Timler – Wicedyrektor Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi i Dariusz Kałdoński – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sieradzu. Członkowie delegacji spotkali się z władzami Obwodu Winnickiego, uczestniczyli w uroczystym przekazaniu przez Gubernatora obwodu – Mikołaja Dżyhę 51 karetek ratunkowych dla potrzeb jednostek podległych administracji regionu, a także odwiedzili szpitale położnicze w Winnicy i w Żmerynce, zapoznając się z działalnością placówek.
5-8 kwietnia 2011 – wizyta lekarzy z obwodu winnickiego w Województwie Łódzkim. Członek zarządu województwa łódzkiego Marcin Bugajski powitał w Urzędzie Marszałkowskim, przebywającą w Łodzi, reprezentację obwodu winnickiego, regionu partnerskiego województwa łódzkiego. Ukraińskiej delegacji przewodniczyła Natalia Sołejko, zastępca przewodniczącego Komisji ds. ochrony zdrowia Winnickiej Rady Obwodowej. Z delegacją spotkał się również Pan Dariusz Klimczak, Członek ZWŁ. Gośćmi Urzędu Marszałkowskiego byli również: Lidia Didenko, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Uzdrowisk, Dmitrij Biłous, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia i Uzdrowisk, Piotr Ondraczenko, główny lekarz Obwodowej Kliniki Onkologicznej, Ludmiła Bereziak, główny lekarz Szpitala Rejonowego w Piszczance oraz Rościsław Borowski, główny lekarz Szpitala Rejonowego w Żmerynce. Poza wizytą w Urzędzie Marszałkowskim, podczas której obie strony zaprezentowały zagadnienia organizacji regionalnej służby zdrowia – ukraińscy goście odwiedzili szpitale: im. Pirogowa, im. Kopernika, im. Biegańskiego oraz podziwiali zabytki ul. Piotrkowskiej. Delegacja z Winnicy poznała także pracę szpitala wojewódzkiego w Sieradzu oraz szpitala psychiatrycznego w Warcie.
Luty 2011 – wizyta przedstawicieli branży turystycznej z obwodu winnickiego podczas Międzynarodowych Targów „Na Styku Kultur”
Grudzień 2010 – wizyta oficjalnej delegacji pod przewodnictwem p. Wołodymyra Bareckiego – wicegubernatora na III Europejskim Forum Gospodarczym. Udział w wydarzeniach forum, spotkanie z Panem Marszałkiem Witoldem Stępniem.
Październik 2010 – inauguracyjny lot czarterowy na trasie Łódź-Winnica. Wrzesień 2010 – udział delegacji pod przewodnictwem p. Iwana Mowczana w VII Jarmarku Wojewódzkim (spotkanie z Wicemarszałkiem Arturem Bagieńskim poświęcone problematyce rolnictwa, wizyta w Technoparku i ms2).
Sierpień 2010 – udział delegacji Radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy.
Kwiecień 2010 – wizyta delegacji Portu Lotniczego im. Wł. Reymonta w Winnicy, spotkania robocze z przedstawicielami lotniska w Winnicy.
Wrzesień 2009 – wizyta delegacji pod przewodnictwem gubernatora Ołeksandra Dombowskiego na VI Jarmarku Wojewódzkim. Delegacja odwiedziła m.in. Port Lotniczy im. Wł. Reymonta oraz Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Sierpień 2009 – delegacja Województwa Łódzkiego przebywała w Winnicy na zaproszenie O. Dombrowskiego – gubernatora. Uczestniczyła w uroczystościach poświęconych osiemnastej rocznicy ogłoszenia niepodległości Ukrainy. W związku z udziałem w delegacji p. Andrzeja Chowisa, który jest jednocześnie Sekretarzem Powiatu Wieluńskiego pojawiła się inicjatywa nawiązania współpracy z Tulczynem.
Czerwiec 2009 – wizyta w Łodzi dziennikarzy z Ukrainy. Przedstawiciele mediów z Obwodu Winnickiego odwiedzili redakcje lokalnej telewizji, gazety i radia. Zapoznali się również z pracą Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. O niuansach pracy służb prasowych marszałka oraz promocji Urzędu opowiadali dziennikarzom z Winnicy Barbara Woźniak, Dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego, oraz Tomasz Włodkowski, Naczelnik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej.
5 marca 2008 – podpisanie Umowy o współpracy z Obwodem Winnickim.
Marzec 2007 – delegacja Województwa Łódzkiego wzięła udział w podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Łodzi i Uniwersytetem Medycznym im. Pirogowa w Winnicy. Sierpień 2006 – delegacja Obwodu Winnickiego uczestniczyła w Jarmarku Wojewódzkim. Na scenie zaprezentowały się zespoły „Szczedryk” i „Dance Project Extreme”.
Maj 2006 – umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego a Uniwersytetem Handlowym w Winnicy.
Marzec 2006 – zrealizowano wymianę doświadczeń w zakresie wczesnego wykrywania gruźlicy u dzieci przeciwdziałania narkomanii. Partnerzy z Winnicy brali udział także w 2006 r. w wymianie doświadczeń w zakresie szkoleń dla oddziałów ratownictwa medycznego podczas I Międzynarodowych Mistrzostw Ziemi Łódzkiej i Regionów Partnerskich w Ratownictwie Medycznym i Drogowym
24 listopada 2005 – podpisano Protokół Uzgodnień, w którym obie strony deklarowały chęć zawarcia umowy o współpracy pomiędzy regionami, po spełnieniu wymogów formalno-prawnych wynikających z uregulowań prawnych obowiązujących w państwie danego regionu.
Październik 2005 – goście z Winnicy uczestniczyli w Targach Rehabilitacyjnych w Łodzi. Równolegle odbyło się pierwsze spotkanie trójstronne „Polska – Szwecja – Ukraina”. Wrzesień 2005 – delegacja Obwodu Winnickiego uczestniczyła w Jarmarku Wojewódzkim.
Sierpień 2005 – delegacja Województwa Łódzkiego uczestniczyła w Obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy. Ukraina: Obwód Odeski W 2009 r. doszło do sformalizowania kooperacji poprzez podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Obwodem Odeskim.
8-12 czerwca 2015 – wizyta studyjna lekarzy i urzędników odpowiedzialnych za ochronę zdrowia z Odessy, zorganizowana we współpracy z Łódzkim Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Miasta Łodzi. Goście spotkali się z władzami miasta i regionu, zwiedzali placówki medyczne, m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. W ramach spotkania przedstawiono działalność oddziału, zasady jego funkcjonowania oraz zaprezentowano lądowisko dla helikopterów ratowniczych.
15-26 września 2014 – w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej przebywało dwoje lekarzy z Odeskiej Obwodowej Kliniki Kardiologii Dziecięcej – jednostki podległej Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej, odbywających praktykę lekarską u prof. dr hab. n. med. Jacka Molla. Była to kolejna, trzecia wizyta ukraińskich medyków. Lekarze uczestniczyli w codziennej pracy szpitala, uczyli się posługiwania nowoczesną aparaturą, asystowali przy zabiegach. 22 września w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Łódzkiego, dyrekcji ICZMP oraz lekarzy z Odessy.
1-14 kwietnia 2013 – w związku z realizacją postanowień umowy o współpracy między Województwem Łódzkim a obwodem odeskim, a także w nawiązaniu do priorytetów programu Partnerstwa Wschodniego (platforma rozwój i umocnienie kontaktów międzyludzkich oraz pogłębienie współpracy naukowej), zorganizowany został drugi pobyt przedstawicieli obwodu odeskiego, dwóch lekarzy: Jurija Drobko – kardiologa interwencyjnego i Oleksandra Popsujko – perfuzjologa, którzy odbyli praktykę lekarską w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi u prof. dr hab. n. med. Jacka Molla. Wyżej wymienieni lekarze są pracownikami Odeskiej Obwodowej Kliniki Kardiologii Dziecięcej jednostki podległej Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej. W czasie pobytu w Łodzi uczestniczyli w codziennej pracy Oddziału Kardiologicznego, a także asystowali przy zabiegach i operacjach kardiologicznych.
2-14 września 2012 – w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przebywało na stażu dwoje lekarzy z Odeskiej Dziecięcej Kliniki Obwodowej, jednostki podległej Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Byli to Irina Buriaczenko – kardiolog dziecięcy oraz Wiktor Lazaniuk – anestezjolog. Lekarze, pod kierownictwem prof. Jacka Molla odbyli dwutygodniowe praktyki w klinice kardiochirurgii dziecięcej, uczestnicząc w codziennej pracy oddziału, a także asystując w operacjach, zabiegach i badaniach. Pobyt gości obejmował również możliwość zapoznania się z nowoczesną aparaturą diagnostyczną i przeszkolenie w posługiwaniu się nią.
25-26 listopada 2011 – Forum Inwestycyjne w Odessie. Województwo Łódzkie reprezentował Cezary Krawczyk – Przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnej, Gospodarki Przestrzennej, Transportu i Komunikacji. Celem forum było, między innymi: prezentacja inwestycyjnego, transportowego, przemysłowego, komunikacyjnego i energetycznego potencjału Obwodu Odeskiego i regionów objętych współpracą; bezpośredni dialog inwestorów z przedstawicielami władzy; stworzenie rynku dla inicjatorów projektów i potencjalnych inwestorów; prezentacja firm i portów subregionu Dunajskiego, możliwości komunikacji z Europą Środkową; przedstawienie dorobku i planów w dziedzinie transportu i komunikacji w Regionie Dunajskim i regionach partnerskich; przetwórstwo owocowo-warzywne a sprawna logistyka; wykorzystanie energoefektywnych i alternatywnych źródeł energii w tworzeniu Infrastruktury. Delegacja Województwa Łódzkiego spotkała się w Konsulacie RP w Odessie z Joanną Strzelczyk – Konsulem Generalnym RP w Odessie oraz z Wicekonsulem Adamem Adamczukiem. Omówione zostały płaszczyzny współpracy między Województwem łódzkim a Obwodem Odeskim z udziałem przedstawicieli Konsulatu. Drugi dzień Forum poświęcony był zwiedzaniu ważnych obiektów przemysłowych Obwodu Odeskiego, w tym portu morskiego w miejscowości Izmaił oraz firmy Szabo, największego na Ukrainie producenta win i koniaków. 7-10 października 2010 – udział delegacji Obwodu Odeskiego w Forum Młodych Rolników.
7-10 kwietnia 2010 – udział delegacji oficjalnej w Międzynarodowym Zgromadzeniu Biznesu Turystycznego, spotkanie z Konsulem Generalnym RP w Odessie oraz Gubernatorem Obwodu Odeskiego. 5-6 listopada 2009 – udział delegacjiObwodu Odeskiego w Europejskim Forum Gospodarczym.
4 września 2009 – podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Obwodem Odeskim w ramach VI Jarmarku Wojewódzkiego. Prezentacja walorów Obwodu Odeskiego na stoisku promocyjnym regionu partnerskiego.
25.02 - 02.03.2009 – udział delegacji oficjalnej pod przewodnictwem wicegubernatora w Województwie Łódzkim oraz pracowników Wydziału Turystyki z Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej do obsługi stoiska promocyjnego. 27-29 października 2008 – udział delegacji Obwodu Odeskiego w Europejskim Forum Gospodarczym. 9-10 października 2008 – udział delegacji Obwodu Odeskiego w II Europejskim Forum Młodych Rolników w Ossie. 30.05-02.06.2007– wizyta delegacji Województwa Łódzkiego w Obwodzie Odeskim w związku z udziałem w obradach IV Międzynarodowego Forum Inwestycji i Innowacji. W składzie delegacji znaleźli się również przedsiębiorcy branży budowlanej i włókienniczej, a także przedstawiciele organizacji gospodarczych i Politechniki Łódzkiej. Podczas spotkania z przedstawicielami biznesu przedstawiono potencjał gospodarczy Łódzkiego i sposoby wsparcia finansowego małych i średnich przedsiębiorstw ze środków funduszy europejskich, w okresie bezpośrednio po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Efektem wizyty są nawiązane kontakty gospodarcze między firmami reprezentującymi branże budowlane (wodno-kanalizacyjną i drogową), oraz oferty nawiązania współpracy z podmiotami gospodarczymi z regionu łódzkiego. Działania gospodarcze Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi spotkały się z dużym zainteresowaniem Konsula Generalnego RP w Odessie. Wkrótce zostanie powołane Towarzystwo Gospodarcze Polsko–Ukraińskie, którego zadaniem będzie promocja i umożliwienie nawiązywania kontaktów między firmami polskimi i ukraińskimi.
11-15 kwietnia 2007 – oficjalna wizyta delegacji Województwa Łódzkiego w Odessie. Wizyta była połączona z prezentacją regionu podczas V Międzynarodowych Targów Turystyki Biznesowej „Tourmarket 2007”. Delegacja z Łódzkiego spotkała się również biskupem Diecezji Odessko-Symferopolskiej Bogusławem Bernackim, z którym omawiano problemy odeskiej Polonii. W ramach spotkań roboczych miały miejsce rozmowy z przedsiębiorcami rejonów tarutińskiego i biłgorod-dnistrowskiego.
2006– delegacja Województwa Łódzkiego zaproszona do wzięcia udziału w Targach „Woda-Wiatr”.

Szwecja – Region Orebro

W dniu 16 października 1999 roku podpisano list intencyjny a w dniu 15 stycznia 2001 roku umowę o współpracy w zakresie ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem ochrony ziemi, atmosfery i wód przed zanieczyszczeniami, ochrony przyrody, gospodarki wodnej i energetycznej oraz gospodarki odpadami, zagadnień rolnictwa i aktywizacji obszarów wiejskich w tym agroturystyki.
Kwiecień 2012 – wizyta przedstawicieli Województwa Łódzkiego w Szwecji w Orebro. W ramach współpracy regionalnej administracja Regionu Orebro w Szwecji zaprosiła przedstawicieli Województwa Łódzkiego do udziału w konferencji pt. „Uchwycić przyszłość – szanse i bariery przy zwiększonej aktywności i uczestnictwie” dotyczącej osób niepełnosprawnych i rehabilitacji. W wyjeździe uczestniczyli: Dariusz Klimczak – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Dorota Pisarska – Z-ca Dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej i Anna Mroczek – Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej. Nasze województwo było szczególnie uhonorowane. Podczas ceremonii otwarcia konferencji pan Dariusz Klimczak miał możliwość zapoznania wszystkich uczestników z polityką Samorządu Województwa Łódzkiego wobec osób niepełnosprawnych i tworzenia dla nich równych szans w naszym województwie. Wystąpienie to spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Podczas pobytu przedstawiciel naszego województwa mieli możliwość zapoznać się z systemem opieki zdrowotnej w Szwecji oraz wymienić doświadczenia z innymi prelegentami konferencji w tym z Kanady, Francji i Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele naszego województwa mieli możliwość zapoznać się z metodami rehabilitacji dziecięcej i fizjoterapii oraz nowymi metodami ortopedycznymi podczas wizyty studyjnej w oddziałach Szpitala Uniwersytetu Orebro. Udział w konferencji i współpraca z regionem Orebro daje nadzieję na realizację szeregu projektów oraz stwarza możliwości na wzbogacenie doświadczeń i wiedzy pracowników zajmujących się tymi zagadnieniami, na czym mogą skorzystać przede wszystkim pacjenci. Wizyta ta była kontynuacją współpracy i rewizytą po konferencji RCPS zorganizowanej w 2011 roku w Łodzi pod hasłem „System wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych w regionie łódzkim – dokonania i wyzwania”.
10-11 października 2011 – na zaproszenie Marszałka Województwa w Łodzi przebywała trzyosobowa delegacja z Regionu Örebro. Wizyta ta związana była z wymianą doświadczeń podczas konferencji organizowanej przez Regionalne Centrum Pomocy Społecznej pod hasłem „System wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych w regionie łódzkim – dokonania i wyzwania”. Goście z Örebro podczas konferencji zaprezentowali szwedzki system opieki zdrowotnej i metody rehabilitacji w swoim kraju.
28-29 stycznia 2010 – wizyta przedstawicieli Województwa Łódzkiego oraz dyrektorów łódzkich szpitali w Örebro na zaproszenie władz tego regionu. Głównym celem wizyty było zapoznanie się ze sposobem organizacji i zasad finansowania szwedzkiego systemu opieki medycznej oraz strategii zdrowia regionu Örebro. Delegacja spotkała się m.in. z Przewodniczącym Rady Miejskiej Örebro, a także zapoznała się z funkcjonowaniem szwedzkich zakładów opieki zdrowotnej, w tym Szpitala Uniwersyteckiego w Örebro.
4-5 grudnia 2008 – wizyta w regionieÖrebro. Głównym tematem spotkań było omówienie realizacji projektu dotyczącego organizacji międzynarodowej konferencji medycznej dot. profilaktyki i metod leczenia osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i substancji psychotropowych, a także ochrony zdrowia i problematyki dopingu jako problemu społecznego. Konferencja nie doszła jednak do skutku.
18-22 października 2006 – wizyta delegacji województwa w regionie partnerskim Örebro, której celem była kontynuacja współpracy pomiędzy placówkami opieki rehabilitacyjnej i ośrodkami pomocy dla osób uzależnionych.
Wrzesień 2006 – wizyta delegacji z Örebro z okazji Jarmarku Wojewódzkiego. Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim rozmawiano o możliwościach kontynuowania dotychczasowej współpracy w zakresie opieki społecznej, rehabilitacji i leczenia uzależnień, a także o sposobach zarządzania służbą zdrowia. Delegacja szwedzka odwiedziła również szpital powiatowy w Poddębicach oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Czepowie, gdzie uczestniczyła w warsztatach w pracowni światło- i muzykoterapii z osobami niepełnosprawnymi. Goście udali się również do Uniejowa, gdzie zapoznali się z wykorzystaniem wód geotermalnych do celów leczniczych i rehabilitacyjnych.
Marzec 2006 – realizacja kolejnego, wspólnego projektu z zakresu polityki społecznej, jakim stało się zorganizowanie międzynarodowej konferencji naukowej z udziałem lekarzy specjalistów ze Szwecji, Polski i innych regionów partnerskich, dotyczącej nowoczesnych metod leczenia osób uzależnionych od środków psychoaktywnych oraz zaproszenie terapeutów szwedzkich do powiatu w Poddębicach oraz szpitala w Warcie.
6-11 grudnia 2005 – w Sztokholmie i Örebro przebywała delegacja Województwa Łódzkiego. Celem wizyty było omówienie realizacji wspólnych projektów w zakresie polityki społecznej, wymiany doświadczeń w zakresie metod leczenia uzależnień, poznania form i metod pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz doskonalenie umiejętności zawodowych pracowników ośrodków pomocy w województwie łódzkim. Nasza delegacja odwiedziła także kilka ośrodków terapeutycznych i pomocy społecznej oraz spotkała się z władzami regionu Örebro.
20-22 października 2005 – na Targach Rehabilitacyjnych Województwo Łódzkie gościło delegację ze Szwecji. Goście spotkali się z Zarządem i Radnymi Sejmiku Województwa. Szwedzi wzięli także udział w konferencji w Urzędzie Marszałkowskim poświęconej kierunkom współpracy w zakresie polityki społecznej oraz odwiedzili szpitale w naszym regionie.
Wrzesień 2005 – udział delegacji regionu Örebro w Jarmarku Wojewódzkim. Podczas pobytu goście uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Województwa oraz Regionalnego Centrum Polityki Społecznej. Ponadto, w trakcie Jarmarku przedstawiciele regionu do swojej dyspozycji otrzymali stoisko regionalne, na którym mogli prezentować atrakcje turystyczne
Örebro 8-11 czerwca 2005 – udział przedstawicieli szwedzkich w Europejskim Forum Młodych Rolników. Delegacja zwiedziła również gospodarstwa rolne i agroturystyczne w regionie łódzkim. 2004 – realizacja projektów dotyczących polityki społecznej w zakresie prowadzenia ośrodków pomocy społecznej i pomocy osobom tam przebywającym. Projekt ten był kontynuowany w 2005 r. we współpracy ze starostwem w Poddębicach.
Sierpień 2003 – w ramach obchodów Roku Szwedzkiego w Polskiej Polityce Zagranicznej odbyła się prezentacja Województwa Łódzkiego pt. „Województwo Łódzkie i Region Örebro, partnerzy w zjednoczonej Europie” z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych województwa łódzkiego oraz partnerów szwedzkich, z którymi województwo podpisało umowę o współpracy. Uczelnie artystyczne – Akademia Sztuk Pięknych oraz Filmówka nawiązały współpracę dotyczącą wymiany studentów, organizacji plenerów artystycznych oraz dokonano wymiany ofert w zakresie realizacji wspólnych filmów. W tym samym miesiącu, w ramach obchodów Roku Polskiego w Szwecji została zorganizowana w Örebro impreza promująca nasze województwo. W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej, organizacje gospodarcze oraz przedsiębiorcy a naszego regionu. Zorganizowano także spotkania panelowe dotyczące gospodarki, ochrony środowiska, problematyki kobiet i nowoczesnego zarządzania w administracji. Wydarzenia promocyjne odbywały się także w Sztokholmie.
14 lutego 2003 – na zaproszenie Włodzimierza Cimoszewicza, Ministra Spraw Zagranicznych RP, Marszałek Mieczysław Teodorczyk wziął udział w oficjalnej delegacji towarzyszącej Ministrowi podczas zorganizowanej w Sztokholmie konferencji „Forum Polska-Szwecja”, inaugurującej obchody Roku Polskiego w Szwecji. Grudzień 2002 – w ramach wspólnego projektu z zakresu ochrony środowiska zorganizowano specjalistyczne szkolenie dla pracowników samorządowych z naszego województwa w Szwecji .
1-4 września 2002 – na zaproszenie Wojewody Łódzkiego Krzysztofa Makowskiego gościła w Łodzi Pani Gerd Engman, Wojewoda Regionu Örebro. 3 września podczas spotkania z Marszałkiem Mieczysławem Teodorczykiem przedyskutowano możliwości dalszego pogłębiania i rozwijania współpracy pomiędzy naszymi regionami.
23-24 maja 2002 – udział przedstawicieli regionu Örebro w konferencji seminaryjnej „Technika w Ochronie Środowiska - Polsko-Szwedzkie Spotkanie Samorządowe”, prowadzonej przez ekspertów szwedzkich reprezentujących jednostki badawcze, przedsiębiorstwa i Szwedzką Izbę Gospodarczą.
24 kwietnia 2002 – wizyta Komisji ds. Kultury i Turystyki regionu Örebro mająca na celu zapoznanie się z problematyką kultury i turystyki w naszym województwie oraz przedyskutowanie możliwości podejmowania wspólnych międzynarodowych inicjatyw w tej dziedzinie.
19-23 lutego 2002 – wizyta delegacji szwedzkiej w celu dalszego omówienia realizacji wspólnego projektu w dziedzinie ochrony środowiska.
2001 – przygotowywanie we współpracy z Województwem Örebro projektu w zakresie ochrony środowiska, możliwość skorzystania z doświadczeń szwedzkich m.in. w zarządzaniu odpadami i zastosowaniu recyklingu.
15 stycznia 2001 – podpisanie porozumienia o współpracy między Województwem Łódzkim a Województwem Örebro.
2000 – wizyty robocze z przedstawicieli władz regionu Örebro, w celu omówienia kierunków współpracy w kontekście przygotowywanej umowy partnerskiej, a także możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć w ramach Inicjatyw Wspólnotowych Unii Europejskiej.
24-26 marca 2000 – udział przedstawicieli Województwa Örebro w Międzynarodowych Targach Turystycznych
5-12 października 1999 – prezentacja Województwa Örebro podczas Dni Szwedzkich w Łodzi w trzydniowym seminarium polsko-szwedzkim.
16 września 1999 – podpisanie listu intencyjnego o współpracy Województwa Łódzkiego z Województwem Örebro.

Węgry – Region Csongrad

W dniu 3 września 2004 roku podpisano umowę o współpracy w zakresie: podejmowania wspólnych działań i wymiany doświadczeń, promocji gospodarczej, kulturalnej i naukowej, wspierania rozwoju rolnictwa, przedsiębiorczości, promocji oraz rozwoju turystyki i sportu, wymiany młodzieży i udziału w wystawach oraz targach w celu wzajemnej promocji towarów i usług firm z województwa łódzkiego i csongradzkiego.
30-31 maja 2015 – wizyta węgierskiego zespołu sportowego na Międzynarodowym Turnieju piłki nożnej Kanzas Poland Cup w Konstantynowie Łódzkim. 17-18 maja 2015 – wizyta marszałka Województwa Łódzkiego w regionie Csongrad. Na zaproszenie regionu Csongrad na Węgrzech w wizycie wzięli udział Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego i Andrzej Woźniak – Z-ca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMWŁ.
25-27 kwietnia 2014 – władze regionu Csongrad zaprosiły nasze województwo do udziału w Międzynarodowej Wystawie i Targach Gospodarki Rolnej i Rolnictwa Wielkiej Niziny Węgierskiej, zorganizowanych w Hodmezovasarhely. Delegacji oficjalnej Regionu Łódzkiego przewodniczył Andrzej Woźniak – Z-ca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMWŁ. Województwo Łódzkie w tym roku dostało do swojej dyspozycji 12 m2 domek drewniany, w którym obok materiałów o województwie znalazły się wyroby spożywcze z naszego regionu. Do wspólnej promocji zaproszono firmy: Piwomar-Browar Koreb oraz Przedsiębiorstwo “HEKTOR” Sp. z o.o. – producenta przetworów owocowych i warzywnych. Na stoisku nie zabrakło również wyrobów Wiatrowego Sadu – producenta soków. Podczas wizyty na Węgrzech delegacja, w tym przedstawiciele firm uczestniczący w targach, spotkała się z panią Anną Magyar – Marszałkiem Województwa Csongrad, która zapewniła o dobrej dotychczasowej współpracy i jej kontynuacji oraz zaprosiła Marszałka Województwa Łódzkiego do odwiedzenia Regionu Csongrad w dogodnym dla niego terminie. Delegacja spotkała się również z panem Karolem Biernackim, konsulem honorowym RP w Szegedzie.
13-14 listopada 2013 – wizyta dziennikarzy z Węgier, Rosji i Chin w Województwie podczas Europejskiego Forum Gospodarczego, obejmująca uczestnictwo w EFG (13.11) i wizytację Województwa (14.11), której celem była prezentacja potencjału gospodarczego regionu. Drugiego dnia wizyty dziennikarze odwiedzili następujące miejsca: Kopalnia Węgra Brunatnego Bełchatów, Góra Kamieńsk, Centrum targowe PTAK, teren budowy Nowego Dworca Łódź Fabryczna, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny.
2-4 października 2013 – misja przedsiębiorców Województwa Łódzkiego w Budapeszcie i Szegedzie. W wyjeździe uczestniczyły następujące firmy:Przetwórstwo Owoców i Warzyw „DROS”, Zakład Cukierniczy Marek Bladowski, Zakład Produkcyjno- Handlowy "FRUBEX- BIS", Firma Aves , "Tłocznia Soków Owocowych "VERO", Wiatrowy Sad z Kałęczewa, BIOFLUID, Przedsiębiorstwo „HEKTOR”, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ozorkowie, Elita Grupa Producentów Owoców Sp. z o.o., ALMA firma cukiernicza z Sędziejowic. Zaprezentowano ofertę branży rolno-spożywczej oraz przeprowadzono negocjacje handlowe podczas rozmów B2B.
25-28 kwietnia 2013 – w ramach współpracy regionalnej, władze regionu Csongrad zaprosiły nasze województwo do udziału w Międzynarodowej Konferencji dot. rozwoju terytorialnego oraz tematycznych warsztatach „Kooperacja dla realnej przyszłości…” organizowanej w Szegedzie w dniach 25-27.04.2013 r. Uczestnicy konferencji dyskutowali na tematy związane z rozwojem gospodarczym, strategią rozwoju poszczególnych regionów państw grupy wyszehradzkiej na lata 2014-2020, oraz problematyką transportową i społecznościową, jak również zmianami klimatu w kontekście polityki UE. Konferencja zorganizowana została przez region Csongrad w ramach programu małych grantów funduszu wyszehradzkiego. Województwo Łódzkie było partnerem w tym projekcie. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele z Czech i Słowacji (z grupy państw wyszehradzkich) oraz z Serbii i Rumunii oraz Danii. Projekt realizowany był przez region Csongrad w ramach programu małych grantów funduszu wyszehradzkiego. Województwo Łódzkie było partnerem projektu. W tym samym czasie odbyła się promocja Województwa Łódzkiego na Międzynarodowych Targach Rolniczych (Międzynarodowa Wystawa i Targi Gospodarki Rolnej i Rolnictwa Wielkiej Niziny Węgierskiej) w Hodmezovasarhely na Węgrzech; nasz partner regionalny zaproponował nam bezpłatne stoisko targowe o wielkości 12 m² w Hali spożywczej, na którym mogliśmy promować produkty z naszego regionu. Na wspólnym stoisku promowały się firmy z naszego województwa: Piwomar-Browar Koreb, Przedsiębiorstwo “HEKTOR” Sp. z o.o. – producent przetworów owocowych i warzywnych oraz Centrum Twórczości Twórcze Ego – producent ręcznej ceramiki użytkowej i ozdobnej. Na stoisku nie zabrakło wyrobów Wiatrowego Sadu – producenta soków.
24-28 października 2012 – grupa dzieci z województwa łódzkiego wzięła udział w olimpiadzie historycznej w Szeged na Węgrzech w ramach współpracy regionalnej pomiędzy Województwem Łódzkim a Regionem Csongrad.
11-13 maja 2012 – ponad 500 wystawców, m.in. z Węgier, Polski, Serbii, Rumunii, Czech i Słowacji uczestniczyło w największych na Węgrzech targach rolno-spożywczych, odbywających się w Hodmezovasarhely. Własne stoisko miało również województwo łódzkie. Na naszym regionalnym stole swoje produkty wystawiły firmy z branży rolniczej i przetwórstwa spożywczego: przedsiębiorstwo Hektor z Działoszyna – producent tradycyjnych przetworów owocowych i warzywnych, Zakład Produkcji Spożywczej „Krzętle”, znany m.in. z produkcji dań gotowych w słoikach, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi, zajmujący się konfekcjonowaniem i sprzedażą miodu wyłącznie z polskich pasiek, oraz przedsiębiorstwo „Wiatrowy Sad”, producent soków owocowych i warzywnych metodą biotłoczenia.
22-23 marca 2012 – na zaproszenie władz regionu Csongrad przebywała na Węgrzech delegacja Województwa Łódzkiego, której przewodniczyła wicemarszałek Dorota Ryl. W wyjeździe uczestniczyli również Barbara Woźniak – dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej oraz Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Cezary Krawczyk. W pierwszym dniu pobytu delegacja spotkała się z przedstawicielami władz Csongradu: Anną Magyar, marszałkiem Regionu i członkiem parlamentu węgierskiego oraz z wicemarszałkami: panem Vizhanyo Ferenc i panem Peterem Zakar. Rozmowy dotyczyły trudnej obecnie sytuacji gospodarczej na Węgrzech, wieloletniej przyjaźni pomiędzy oboma narodami oraz podsumowania dotychczasowej współpracy. Strona polska zaproponowała dalszą realizację wspólnych projektów, w tym między innymi zorganizowania misji gospodarczej. W rozmowach uczestniczył również Tadeusz Kaczor, Konsul Honorowy Republiki Węgierskiej w Łodzi, który deklarował chęć wsparcia we wspólnych działaniach dla obu województw. Następnie przedstawiciele naszego województwa udali się do Morahalom, gdzie zapalili symboliczne znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą polskim żołnierzom i cywilom, którzy podczas II wojny światowej znaleźli schronienie w obozach dla uchodźców na Węgrzech. W drugim dniu pobytu delegacja Łódzkiego wzięła udział w oficjalnym programie uroczystości obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiego, na które przybyli prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz prezydent Węgier dr Pal Schmitt. Uroczystości te rozpoczęły się w Narodowym Parku Pamięci Historycznej powstania państwa węgierskiego w Opustaszer. Podczas uroczystości obaj prezydenci wręczyli odznaczenia państwowe, które otrzymali między innymi Bela Csaki i Tadeusz Kaczor, a na wzgórzu Arpad zasadzone zostały dwa dęby symbolizujące przyjaźń polsko-węgierską. Na zakończenie uroczystości w Opustaszer wystąpiły zespoły Cuhare z Węgier oraz Anilana z Łodzi. Obaj prezydenci i goście regionu Csongrad udali się do Szegedu, gdzie na Uniwersytecie Segedyńskim nadano Bronisławowi Komorowskiemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej tytuł senatora Honoris Causa. Delegacja Województwa Łódzkiego uczestniczyła również w ceremonii złożenia wieńców przez obu prezydentów pod krzyżem katyńskim oraz we mszy w katedrze segedyńskiej. W uroczystościach tych obok delegacji Łódzkiego uczestniczyli: przedstawiciele rządu polskiego i Węgier, posłowie RP, Ambasadorowie Polski i Węgier, samorządowcy z Poznania, Katowic, Łodzi, Krosna, Jasła, studenci z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz polonia mieszkająca na Węgrzech. Kolejne obchody Dnia przyjaźni odbędą się za rok w Polsce w Katowicach.
10-11 października 2011 – w Łodzi przebywała delegacja z Węgier. Wizyta ta związana była z wymianą doświadczeń podczas konferencji organizowanej przez Regionalne Centrum Pomocy Społecznej pod hasłem „System wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych w regionie łódzkim – dokonania i wyzwania”. 2-4 września 2011 – delegacja oficjalna z Csongradu wzięła udział w 8. jarmarku Wojewódzkim. Poza oficjelami z Węgier gościliśmy również siedmioosobową reprezentację folklorystycznego zespołu tańca DOBBANTO z miasta Szegvar. Artyści zaprezentowali tańce ludowe z przebogatej tradycji Węgier z regionu Csongrad i Transylwanii.
28-31 sierpnia 2011 – w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale gościła 52-osobowa grupa węgierskich sportowców. Młodzież przyjechała na zaproszenie Marszałka Witolda Stępnia aby, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku, wziąć udział w drugiej już edycji imprezy sportowej „O Puchar Regionów”. Uczestnicy rozgrywek w wieku 13-15 lat konkurowali w kilku dyscyplinach, m. in. judo, czwórboju, tenisie stołowym, piłce nożnej i rozgrywkach szachowych. Pobyt młodych sportowców był także wspaniałą okazją do zaprezentowania i promowania turystycznych i kulturalnych walorów regionu, a także do wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami sportowymi regionów partnerskich.
25-26 czerwca 2011 – delegacja Województwa przebywała na Węgrzech w regionie partnerskich Csongrad w Opustaszer, w miejscu Narodowej Pamięci Historycznej Powstania Państwa Węgierskiego. Nasz region reprezentowali: Anna Rabiega i Irena Nowacka – Radne Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz Hieronim Hubar - Z-ca Dyrektora Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Władze Csongradu zaprosiły przedstawicieli naszego województwa na organizowane obchody oraz pokazy historyczne. W uroczystościach tych oprócz naszej delegacji uczestniczyli również goście z Rumunii. Podczas wizyty gościom towarzyszyła Anna Magyar, prezydent regionu Csongrad, członek parlamentu Republiki Węgierskiej. Otwierając uroczystości związane z obchodami powstania państwa węgierskiego podziękowała ona naszej delegacji za przyjazd i obecność w tak ważnym dla Węgrów miejscu. Delegacja spotkała się również z innymi politykami tego regionu, w tym z Peterem Zakarem – Wiceprezydentem regionu. Wizyta ta była również doskonałą okazją do podsumowania naszej współpracy i realizowanych w jej ramach projektów.
6-8 maja 2011 – wizyta delegacji Województwa Łódzkiego na XVIII Międzynarodowej Wystawie i Targach Gospodarki Rolnej i Rolnictwa Wielkiej Niziny Węgierskiej w Hodmezovasarhely. Delegacji przewodniczył Marcin Bugajski – członek Zarządu Województwa Łódzkiego. Z Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Łódzkiego w wyjeździe uczestniczył radny sejmiku Jakub Jędrzejczak. Wśród delegacji oficjalnej byli: Andrzej Wożniak – Z-ca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego i Adam Macierewicz – dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnej. Podczas wizyty na Węgrzech delegacja spotkała się z Anną Magyar – Prezydentem Regionu Csongrad oraz z Sandorem Font - Przewodniczącym Komisji Rolnictwa Parlamentu Węgierskiego. Rozmowy dotyczyły realizacji wspólnych projektów współpracy oraz doświadczeń węgierskich w zakresie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W Morahalom przedstawiciele naszego województwa zapalili symboliczne znicze pod tablicą pamiątkową, poświęconą polskim żołnierzom i cywilom, którzy znaleźli schronienie na Węgrzech w obozach dla uchodźców w latach 1939-1945 oraz spotkali się z wiceburmistrzem Morahalom, z którym rozmawiano o wykorzystaniu pieniędzy unijnych przy realizacji projektów dotyczących budowy parku przemysłowego, wykorzystania energii słonecznej i geotermalnej oraz projektów rozwoju turystyki i agroturystyki na terenie gminy. Delegacja zwiedziła również wzorcowe gospodarstwo agroturystyczne budowane ze środków Unii Europejskiej. Na targach rolniczych w Hodmezovasarhely Łódzkie było gospodarzem stoiska promocyjnego, na którym gościliśmy firmy z branży rolniczej i przetwórstwa spożywczego z naszego województwa: Piwowar-Browar Koreb, Przedsiębiorstwo “HEKTOR” Sp. z o.o. – producent przetworów owocowych i warzywnych, Rolfoods – producent mrożonych owoców i warzyw. Na stoisku nie zabrakło wyrobów Zakładu Piekarniczego H.E.Olszyńscy. Przedstawiciele firm mieli okazję do nawiązania bezpośrednich kontaktów handlowych z przedsiębiorstwami węgierskimi oraz wystawcami zagranicznymi między innymi z Chorwacji, Francji, Serbii, Słowenii i Rumunii.
25-27 lutego 2011 – udział w targach „Na Styku Kultur” wzięli pan Sandor Somodi, producent win, oraz pani Beata Barna i pani Kata Kunsta – pracownicy odpowiedzialni za współpracę zagraniczną Urzędu naszego partnera regionalnego w Szegedzie. Stoisko węgierskie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających ze względu na bogata ofertę turystyczna oraz prowadzaną degustację.
6-7 listopada 2010 – w Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi udział wzięła dwuosobowa delegacja z regionu Csongrad.
7-10 października 2010 – udział 4 przedstawicieli regionu Csongrad w III Europejskim Forum Młodych Rolników.
16-17 września 2010 – delegacja Województwa Łódzkiego przebywała na Węgrzech z okazji uroczystości upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej, które odbyły się w Szegedzie. Nasz region był reprezentowany przez Artura Bagieńskiego – Wicemarszałka Województwa Łódzkiego i Irenę Nowacką – radną Sejmiku Województwa Łódzkiego. W przededniu uroczystości delegacja zwiedziła wystawę poświęconą powstaniu „Solidarności” zorganizowaną w Szegedzie i spotkała się z prezydent regionu, parlamentarzystką Anną Magyar. Region Csongrad ubiega się o organizację w 2012 r. wydarzenia pt. „Dzień przyjaźni polsko-węgierskiej”, na który przyjadą prezydenci obu krajów. Węgrzy wystąpili również z koncepcją utworzenia biura polskiego w Szegedzie i biura węgierskiego w Łodzi. Następnie przedstawiciele naszego województwa udali się do miejscowości Moraholom, gdzie powitał ich Nogradi Zoltan, burmistrz miasta. Delegacja naszego województwa zapaliła symboliczne znicze pod tablicą pamiątkową, poświeconą polskim żołnierzom i cywilom, którzy znaleźli schronienie na Węgrzech w obozach dla uchodźców w latach 1939-1945. 17 września przedstawiciele Województwa Łódzkiego uczestniczyli w konferencji poświęconej pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, dokonanej na oficerach polskich przez NKWD podczas II wojny światowej. Uroczystego otwarcia konferencji dokonali prezydent Anna Magyar i Roman Kowalski, Ambasador RP w Budapeszcie. Wśród gości byli przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi, władz regionu Csongrad, parlamentu węgierskiego, władz uniwersytetu w Szegedzie, Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech, księża, przedstawiciele Generalnego Konsulatu Honorowego Republiki Węgierskiej w Łodzi, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz społeczność polska na Węgrzech. Podczas ceremonii inauguracyjnej w Katedrze w Szegedzie odbyła się msza święta, podczas której przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Łodzi Nr 16 im. Ofiar Katynia został uroczyście wprowadzony sztandar szkoły. Po mszy wszyscy udali się pod krzyż upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej, pod którym odbyły się dalsze uroczystości i złożone zostały wieńce i kwiaty oraz zapalone znicze.
3-5 września 2010 – wizyta delegacji regionu Csongrad oraz 15-osobowego zespołu ludowego Cuhare podczas VII Jarmarku Wojewódzkiego. Delegacja oficjalna została przyjęta przez Wicemarszałka Arturem Bagieńskiego. Podczas spotkania podziękowano stronie węgierskiej za szczególnie owocną współpracę w ostatnich 4 latach, rozmawiano także na temat tablicy upamiętniającej zamordowanie dwóch oficerów wojska polskiego pochodzenia węgierskiego. W sprawę tą osobiście zaangażowany jest Tadeusz Kaczor, Generalny Honorowy Konsul Republiki Węgierskiej w Łodzi. Delegacja gościła również u Solidarności Ziemi Łódzkiej i w węgierskim Konsulacie Honorowym w Łodzi. W sobotę i niedzielę Węgrzy promowali swój region, produkty regionalne i kuchnię na stoiskach promocyjnych na ul Piotrkowskiej. W tych samych dniach gościliśmy w Łódzkiem 53-osobową delegację sportowców z regionu Csongrad. Byli to zawodnicy różnych dyscyplin ze szkół gimnazjalnych i średnich. W międzynarodowych zawodach sportowych „O Puchar Regionów Partnerskich” organizowanych w Spale drużyna węgierska zajęła 3 miejsce.
26-27 czerwca 2010 – wizyta delegacji naszego regionu w Opustaszer, w miejscu Narodowej Pamięci Historycznej Powstania Państwa Węgierskiego. Nasze województwo reprezentowali Tomasz Kupis – Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego i Hieronim Hubar - Z-ca Dyrektora Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Władze Csongradu zaprosiły przedstawicieli naszego regionu na uroczystości oraz pokazy historyczne. W obchodach tych oprócz naszej delegacji uczestniczyli goście z innych krajów, w tym z Mongolii, Rumunii i Danii. Przedstawiciele naszego województwa byli również w miejscowości Moraholom pod tablicą poświęconą polskim żołnierzom i cywilom, którzy znaleźli schronienie na Węgrzech podczas II wojny światowej oraz tablicą upamiętniająca powstanie węgierskie w 1956 roku. Delegacja spotkała się z Anną Magyar, prezydentem regionu Csongrad, członkiem parlamentu Republiki Węgierskiej i Peterem Zakarem – Wiceprezydentem regionu w celu podsumowania współpracy dwustronnej i realizowanych w jej ramach projektów.
23-25 kwietnia 2010 – wizyta przedstawicieli Województwa Łódzkiego na XVII Międzynarodowej Wystawie i Targach Gospodarki Rolnej i Rolnictwa Wielkiej Niziny Węgierskiej w Hodmezovasarhely. Delegacja oficjalna regionu łódzkiego była reprezentowana przez Michała Kaczmarka – Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego, Zygmunta Kocimowskiego – przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz Andrzeja Woźniaka – Z-cę Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Delegacja spotkała się z Anną Magyar – Marszałkiem Regionu Csongrad, która w ubiegłym tygodniu wygrała wybory do parlamentu węgierskiego na następną kadencję. Delegacja zwiedziła również wzorcowe gospodarstwa rolne w produkcji roślinnej jak i hodowli bydła rogatego. W Morahalom przedstawiciele naszego województwa zapalili symboliczne znicze pod tablicą pamiątkową, poświeconą polskim żołnierzom i cywilom, którzy znaleźli schronienie na Węgrzech w obozach dla uchodźców w latach 1939-1945. Na targach rolniczych w Hodmezovasarhely Województwo Łódzkie było gospodarzem stoiska, na którym gościliśmy firmy z branży rolniczej i przetwórstwa spożywczego z naszego województwa: Piwowar-Browar Koreb, Przedsiębiorstwo “HEKTOR” Sp. z o.o. i "TRANS-ANN" s.c. – producenta chrzanu. Na stoisku nie zabrakło też wyrobów Zakładu Piekarniczego H.E.Olszyńscy. Udział w targach jest doskonałą okazją do promocji rolnictwa i firm z województwa łódzkiego. Przedstawiciele firm mieli okazję do nawiązania bezpośrednich kontaktów handlowych z przedsiębiorstwami węgierskimi oraz wystawcami zagranicznymi, między innymi z Niemiec, Chorwacji, Francji, Serbii, Słowenii i Rumunii.
25-28 lutego 2010 – udział gości z Csongradu w targach turystycznych „Na Styku Kultur”. Delegacji z Węgier przewodniczył Peter Zakar, wiceprezydent Zgromadzenia Ogólnego Regionu. Stoisko węgierskie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających. Podczas drugiego dnia targów Karolowi Biernackiemu, przedstawicielowi delegacji węgierskiej, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego podziękował za wieloletnią współpracę oraz wręczył statuetkę, nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego „za wieloletnią działalność na rzecz współpracy między województwem łódzkim a województwem Csongrad”.
10-11 września 2009 – wizyta w regionie Csongrad z okazji uroczystości związanych z obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i otwarciem we wrześniu 1939 r. granicy węgierskiej dla polskich uchodźców. Delegacji naszego województwa przewodniczył Jan Wojtera – Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego. Uroczyste otwarcie wystawy poświeconej polskim żołnierzom i cywilom, którzy znaleźli schronienie na Węgrzech w obozach dla uchodźców w latach 1939-1945, odbyło się 11 września w Szegedzie w siedzibie tamtejszego Urzędu Marszałkowskiego. W uroczystościach tych ze strony polskiej wzięli również udział przedstawiciele Ambasady RP w Budapeszcie, Honorowego Generalnego Konsulatu RW w Łodzi, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i księża z łódzkiej diecezji. W uroczystościach nie zabrakło również przedstawicieli Polonii i polskich dziennikarzy. Podczas wystąpienia radny Wojtera podkreślił znaczenie wieloletniej przyjaźni między narodami polskim i węgierskim. Następnie nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach związanych z odsłonięciem tablicy pamiątkowej na ścianie byłego ośrodka dla Junaków w Morahalom, gdzie w 1939 r. schronienie znaleźli polscy żołnierze. Wieńce pod tablicą złożyli: Marcin Sokołowski – Radca Ambasady RP w Budapeszcie, Tadeusz Kaczor – Honorowy Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Łodzi, Jan Wojtera – Radny Województwa Łódzkiego, Ryszard Kaliński – Dyrektor Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Andrzej Woźniak – Z-ca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Ewa Chałaj – prezes Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz Peter Zakar – wicemarszałek Regionu Csongrad i Nogradi Zoltan – burmistrz miasta Moraholom. Podczas pobytu delegacja naszego województwa spotkała się również z delegacją regionu Kovaszna w Rumunii z panem László-János Henning – wiceprezydentem i panią Mártą Tatár, radną regionu Kovaszna, przewodniczącą Komisji ds. współpracy zagranicznej. Przedstawiciele tego regionu w Rumunii ze względu na swoje pochodzenie węgierskie byli szczególnie zainteresowani nawiązaniem współpracy regionalnej z regionem Csongrad i z Województwem Łódzkim. Na zakończenie, w drugim dniu pobytu delegacja województwa łódzkiego wzięła udział w turnieju piłkarskim, w którym zajęła 3 miejsce.
3-6 września 2009 – wizyta delegacji węgierskiej w Łodzi podczas Jarmarku Wojewódzkiego. Goście spotkali się z Arturem Bagieńskim – Wicemarszałkiem Województwa Łódzkiego, następnie na spotkaniu w Centrum Obsługi Inwestora dyr. Maciej Kokotek zapoznał gości z działaniem COI i jego zadaniami. Oficjalne spotkania odbyły się również w Konsulacie Republiki Węgierskiej w Łodzi, który właśnie obchodził 5-lecie swojego działania. Na scenie Jarmarku zaprezentował się zespół węgierski. Lipiec 2009 – pobyt 17-osobowej grupy dzieci węgierskich w Województwie Łódzkim.
24-26 września 2009 – udział delegacji Województwa Łódzkiego w XVI Międzynarodowej Wystawie i Targach Gospodarki Rolnej i Rolnictwa Wielkiej Niziny Węgierskiej w Hodmezovasarhely. Na targach Województwo Łódzkie było gospodarzem stoiska promocyjnego, na którym gościliśmy firmy z branży rolniczej i przetwórstwa spożywczego z naszego województwa: Piwomar-Browar Koreb z Łasku i Zakład Piekarniczy H.E.Olszyńscy z Koluszek. Na jednym z bochenków chleba wypieczony był kolorowymi literami napis „Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki”. Na stoisku nie zabrakło również wyrobów firmy Hektor z Działoszyna. Zwiedzający otrzymywali też foldery promujące Województwo Łódzkie. Targi były głównym, ale nie jedynym pretekstem do spotkania władz Województw Łódzkiego i Csongrad. Delegacji oficjalnej przewodniczył Artur Bagieński, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. W trakcie wizyty doszło też do wielu spotkań roboczych, podczas których delegacja oficjalna spotkała się z Marszałkami Województwa Csonrad panem Kalman Kovacs, panem Attyla Sandor i panem Peterem Zakar. Rozmowy dotyczyły podsumowania dotychczasowej współpracy oraz realizacji wspólnych projektów na przyszłość w tym projektów finansowanych ze środków unijnych. Rozmawiano o inicjatywie władz regionu Csongrad dotyczącej ogłoszenia roku 2009 rokiem polskim w województwie Csongrad i kolejnej imprezie jaką jest otwarcie 11 września br. wystawy poświęconej uchodźctwu polskiemu z 1939 roku i odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Moraholom upamiętniającej utworzeniu obozów przejściowych dla polskich wojskowych. Strony mówiły też o nawiązanej współpracy pomiędzy szkołami obu województw oraz o cennej inicjatywie, jaką jest wspólne organizowanie letniego wypoczynku dla dzieci z Polski i Węgier. Delegacja spotkała się również z przedstawicielami organizacji rolniczych oraz na zaproszenie gospodarzy zwiedziła wystawę o Katyniu zorganizowaną w Muzeum Fekete Haz w Szegedzie.
26.02 - 2.03.2009 – wizyta delegacji z Csongradu podczas targów turystycznych „Na styku Kultur”. Na stoisku węgierskim zwiedzający mogli zapoznać się z atrakcjami turystycznymi w naszym regionie partnerskim. Węgrzy w tym roku przygotowali swoją ofertę turystyczną w wydanym informatorze w języku polskim. Podczas wizyty gościom zorganizowano spotkanie z dyrektorami Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej oraz Departamentu Kultury, na których omawiane były możliwości realizacji kolejnych wspólnych projektów w ramach współpracy regionalnej. W drugim dniu pobytu gości przyjął pan Tadeusz Kaczor – Konsul Honorowy Republiki Węgierskiej
2009 – wydanie informatora turystycznego o województwie łódzkim w języku węgierskim. Ponieważ partner węgierski organizował wiele imprez pod nazwą „Rok 2009 – rokiem polskim w województwie Csongrad”, celem skuteczniejszego i bezpośredniego dotarcia do mieszkańców Węgier wydany został informator „Największe atrakcje turystyczne miasta i regionu łódzkiego”.
9-12 października 2008 – udział przedstawicieli regionu Csongrad w Europejskim Forum Młodych Rolników.
19-21 września 2008 – w związku z 50-leciem istnienia Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech, Województwo Łódzkie uczestniczyło w promocji Polski w tym kraju i w uroczystościach związanych z jubileuszem Stowarzyszenia. Obchody jubileuszu Stowarzyszenia odbywały się pod honorowym patronatem p. Katalin Szili, przewodniczącej Zgromadzenia Narodowego Węgier i p. Bogdana Borusewicza, Marszałka Senatu RP. W obchodach oprócz Województwa Łódzkiego, uczestniczyli przedstawiciele województw: Lubelskiego, Świętokrzyskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz Ziemi Kaliskiej. Główna część uroczystości odbyła się 19 września w siedzibie Ambasady RP w Budapeszcie. Uroczystego otwarcia Dnia Polsko-Węgierskiej Przyjaźni dokonała Ambasador RP na Węgrzech, Joanna Stempińska. Podczas konferencji w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego p. Małgorzata Bartyzel, Dyrektor Departamentu Kultury, podziękowała za zaproszenie oraz dokonała krótkiej prezentacji naszego regionu. Łódzkie do swojej dyspozycji otrzymało stoisko promocyjne, na którym nie zabrakło materiałów promujących nasze województwo, jego atrakcyjność gospodarczą, turystyczną i kulturalną oraz produktów spożywczych firm z Łódzkiego wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych przez MRiRW. Na stoisku były prezentowane wyroby z okolic doliny rzeki Mrogi - miody naturalne, doliny nadwarciańskiej - chrzany naturalne z domieszką miodu i jabłek, produkty spożywcze, zupy tradycyjne na bazie wody źródlanej z okolic Osjakowa oraz przetwory warzywne. Podczas drugiego dnia pobytu odbyły się spotkania panelowe dotyczące między innymi jubileuszu Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema i współpracy regionalnej krajów V-4. Województwa Łódzkiego jako jedyne miało możliwość pochwalić się dotychczasową współpracą z regionem Csongrad. Podczas spotkań podpisano porozumienie o współpracy między stowarzyszeniami polskimi na Węgrzech, w Czechach i Słowacji. W dniu następnym delegacja naszego województwa wzięła udział w uroczystej mszy świętej z okazji 50-lecia PSK im J. Bema odprawionej w budapeszteńskim Kościele Polskim oraz uroczystym otwarciu wystawy poświeconej martyrologii księży polskich podczas II wojny światowej, którego dokonał Andrzej Przewoźnik – Przewodniczący Rady Pamięci i Walk Męczeństwa.
Wrzesień 2008 – delegacja węgierska wraz z węgierskim zespołem folklorystycznym przybyła na Jarmark Wojewódzki. Podczas pobytu została przyjęta przez Honorowego Konsula Republiki Węgierskiej, Tadeusza Kaczora, który poruszał tematy dotyczące wspólnej historii Polski i Węgier i tłumaczył, że pamięć o przodkach jest najważniejszą kwestią w narodzie. W związku z tym p. Kaczor zaproponował ufundowanie w Szegedzie na Węgrzech tablicy pamiątkowej poświęconej walkom z 1956 roku. Konsul mówił również o powstaniu książki w języku polskim i węgierskim o wstępnym tytule „1000 lat przyjaźni polsko-węgierskiej”. Członek Zgromadzenia Ogólnego Regionu Csongrad Pan Gyorgy Martonosi mówił o zacieśnianiu kontaktów między Regionem Csongrad a Województwem Łódzkim oraz o propozycji szerokiej współpracy między szkołami w tych regionach dotyczącej wymiany uczniów i szkolnych klubów sportowych. Po spotkaniu z Tadeuszem Kaczorem członkowie delegacji węgierskiej odwiedzili Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, gdzie gości przywitała prezes Towarzystwa, Ewa Chałaj. Zaproszeni rozmawiali o wymianie młodzieży między regionami Polski i Węgier, a także oglądali bogaty zbiór zdjęć i pamiątek zgromadzony przez Towarzystwo. Podczas spotkania z Wicemarszałkiem Arturem Bagieńskim w imieniu delegacji węgierskiej głos zabrał Członek Zgromadzenia Ogólnego Regionu Csongrad Gyorgy Martonosi. Poruszył on tematy dotyczące współpracy w kilku dziedzinach: - szukanie miast, gmin partnerskich obu regionów. Trzynaście gmin z Regionu Csongrad wyraziło chęć nawiązania kontaktów z gminami Województwa Łódzkiego; - ochrona własnych, rodzimych produktów rolniczych; - wspólne wydanie informatora turystycznego, prezentującego walory turystyczne Województwa Łódzkiego i Regionu Csongrad, w języku polskim i węgierskim; - zorganizowanie dwujęzycznej wystawy w 2009 roku z okazji 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej i związanych z tym tematem wspólnych doświadczeń historycznych Polski i Węgier; - zorganizowanie turnieju piłkarskiego Urzędów Marszałkowskich z regionów następujących krajów: Polski, Węgier, Serbii i Rumunii. 6-14 sierpnia 2008 – kolejny raz władze regionu Csongrad zorganizowały wypoczynek dla grupy polskich dzieci z domów dziecka nad Jeziorem Balaton.
Maj 2008 – Marszałek Włodzimierz Fisiak podpisał deklarację współpracy z regionem Csongrad w zakresie realizacji projektu dotyczącego turystyki i wykorzystania wód geotermalnych w ramach Europejskiego Projektu Miast Partnerskich i Obywateli.
25-27 kwietnia 2008 – władze regionu Csongrad zaprosiły nasze województwo, jako honorowego gościa do udziału w XV Międzynarodowej Wystawie i Targach Gospodarki Rolnej i Rolnictwa Wielkiej Niziny Węgierskiej w Hodmezovasarhely. Delegacji przewodniczył Włodzimierz Fisiak, Marszałek Województwa Łódzkiego. Na stoisku naszego regionu prezentowały się dwie firmy nagrodzone na Łódzkich Targach Turystycznych „Na styku kultur”: Hektor, producent sałatek i przetworów oraz Browar Koreb, a także Instytut Warzywnictwa ze Skierniewic. Zwiedzający otrzymywali też foldery promujące Województwo Łódzkie. W targach oprócz strony węgierskiej reprezentowanej przez Józefa Grafa, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Węgier, oraz władz regionu Csongrad wzięli udział przedstawiciele z Polski z Markiem Sawickim, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie wizyty doszło do wielu spotkań roboczych, podczas których Marszałek Fisiak i Anna Magyar, Prezydent Regionu Csonrad rozmawiali na temat współpracy kulturalnej i gospodarczej. Dobre stosunki między oboma województwami zaowocowały m.in. otwarciem wystawy w Muzeum Wojewódzkim w Szeged zatytułowanej „Wybrane rozdziały ze wspólnej historii Polski i Węgier”. Ceremonii jej otwarcia dokonali m.in. Joanna Stempińska, Ambasador RP na Węgrzech oraz Marszałek Fisiak. Strony mówiły też o nawiązanej współpracy pomiędzy szkołami w Łodzi i Szegedzie. Towarzyszący Marszałkowi Fisiakowi w wyjeździe: Andrzej Woźniak, zastępca Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, a także radni Jan Wojtera i Wojciech Szczęsny-Zarzycki, wiceprzewodniczący komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Łódzkiego spotkali się m.in. z przedstawicielami Węgierskiej Izby Rolniczej i odwiedzili jedną z największych w regionie Csongrad spółdzielnię przetwórstwa warzywnego. Właśnie ta forma prowadzenia działalności rolnej jest najbardziej popularna na Węgrzech. 7-9 września 2007 – wizyta przedstawicieli Csongradu w Łodzi. Podczas Jarmarku Wojewódzkiego region ten prezentował swoją kulturę, walory turystyczne i potencjał gospodarczy, a zespół muzyczno-wokalny przedstawił mieszkańcom Łodzi tradycyjne węgierskie tańce i muzykę, zorganizowano również występy w kilku szkołach i w Pałacu Młodzieży. Delegacji węgierskiej przewodniczyła Anna Magyar, Prezydent Regionu Csongrad. Goście spotkali się z Zarządem Województwa i dyrektorami departamentów. Podczas Forum Promocji pani Prezydent zapoznała wszystkich uczestników z osiągnięciami gospodarczymi i walorami przyrodniczymi i kulturowymi regionu Csongrad. Delegacja węgierska wraz z zespołem tanecznym została przyjęta również w Konsulacie Honorowym Republiki Węgierskiej w Łodzi oraz w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
27.07-05.08.2007 – władze regionu Csongrad zorganizowały tygodniowy wypoczynek dla grupy polskich dzieci z domów dziecka nad Jeziorem Balaton. 26-29 kwietnia 2007 – wizyta na Węgrzech. Nasz region był reprezentowany przez Tadeusza Stańczyka – Zastępcę Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Grażynę Walczak – Naczelnik Wydziału Obszarów Wiejskich w Departamencie Rolnictwa i Ochrony Środowiska i Wandę Miazek-Garbolińska – Wydział Współpracy Zagranicznej w Departamencie Promocji i Współpracy Zagranicznej. Wyjazd organizowany był w celu przeprowadzenia wstępnych rozmów z partnerami węgierskimi odnośnie perspektyw realizacji planowanego na 2008 rok projektu promocji Województwa Łódzkiego na XV Międzynarodowej Wystawie i Targach Gospodarki Rolnej i Rolnictwa Wielkiej Niziny Węgierskiej. Podczas wizyty wynegocjowano bezpłatny udział naszego województwa na targach.
2-4 marca 2007 – strona węgierska uczestniczyła w XIII edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych ”Na styku kultur” w Łodzi. 20-21 kwietnia 2006 – delegacja województwa łódzkiego z Marszałkiem Stanisławem Witaszczykiem przebywała na Węgrzech. Spotkania rozpoczęła wizyta w Izbie Przemysłowo-Handlowej, gdzie dyskutowano o wpływie Unii Europejskiej na rozwój gospodarczy regionu oraz o sposobie wykorzystania środków unijnych oraz roli Izby we współpracy między regionalnej i zagranicznej. Drugiego dnia wizyty odbyło się robocze spotkanie z władzami Rady Regionu w Szegedzie. 31.03-2.04.2006 – udział Łódzkiego w XIII Międzynarodowych Targach Turystycznych w Szegedzie. Nasze województwo prezentowało się w ramach polskiego stoiska narodowego, przygotowanego wspólnie z Polskim Ośrodkiem Informacji Turystycznej w Budapeszcie. Była to druga prezentacja województwa łódzkiego, jego poszczególnych powiatów i gmin na targach turystycznych w tym regionie. Największym zainteresowaniem gości, którzy odwiedzali nasze stoisko cieszyły się foldery, mapy i informatory na temat bazy hotelowej w województwie oraz tradycyjnie już nasze gadżety i słodycze. Udział przedstawiciela województwa był również okazją do przeprowadzenia rozmów roboczych z przedstawicielami regionu Csongrad, którzy odwiedzili nasze stoisko na targach.
2-4 października 2005 – udział Województwa Łódzkiego w Konferencji i Wystawie Naukowej pt. „Struktura i działania systemów w zintegrowanej kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności w państwach Grupy Wyszehradzkiej”, organizowanej w Szegedzie. Konferencja ta finansowana była ze środków Funduszu Państw Grupy Wyszehradzkiej. Celem tego przedsięwzięcia było poszerzenie wiedzy na temat sposobów wdrażania przepisów unijnych w zakresie prawa żywnościowego w krajach Grupy Wyszehradzkiej, jak również nadanie naszym międzynarodowym stosunkom szerszych ram współpracy. W konferencji uczestniczyli nasi partnerzy z Południowych Moraw z Republiki Czeskiej oraz delegacje regionów partnerskich województwa Csongrad. W składzie delegacji Województwa Łódzkiego znaleźli się pracownicy naukowi, wykładowcy z Politechniki Łódzkiej, Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach, przedstawiciele Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz pracownicy Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego. Z dużym zainteresowaniem został przyjęty wykład prof. Marcina Horbowicza z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach w zakresie flawonoidów. Również z zainteresowaniem przyjęto wykład Magdaleny Nawrockiej z Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w zakresie właściwego pakowania żywności. Pracownicy z Politechniki Łódzkiej zapoznali uczestników konferencji z metodami oznaczania polifenoli i ich wykorzystania oraz nowych kierunków badań prowadzonych w Instytucie Technologii Fermentacji i Mikrobiologii na Politechnice Łódzkiej w zakresie jakości i bezpieczeństwa produktów spożywczych. Udział przedstawiciela łódzkiej Izby Rolniczej w tej konferencji stworzył okazję do nawiązania bezpośrednich kontaktów z Rolniczą Izbą Regionu Csongrad. Dyrektorzy obu Izb omówili możliwości współpracy w zakresie opracowywania i realizacji wspólnych projektów w zakresie promocji produktów lokalnych. Uczestnicy Konferencji mieli również możliwość zwiedzenia dwóch znaczących zakładów rolniczych na Węgrzech Arpad Agrar PLC i Hungerit PLC w Szentes. Dodatkowo podczas konferencji zorganizowana była wystawa rolnicza i promocja firm i regionów partnerskich. W czasie wystawy Województwo Łódzkie miało swoje stoisko, na którym prezentowano swoje walory gospodarcze i turystyczne. Nie zabrakło też wyrobów spożywczych i ulotek reklamowych firm województwa łódzkiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się produkty wędliniarskie firmy Stanisława Katuszy z Wartkowic koło Białej Góry, wyroby mleczarskie ze Spółdzielni „Mleczwart” i produkty sojowe firmy POLGRUNT.
2-4 września 2005 – podczas Jarmarku Wojewódzkiego gościliśmy 3-osobową delegację z regionu Csongrad. Wśród gości byli: Attila Marosvari, Wiceprezydent Regionu Csongrad, Zsuzsa Gal i Karol Biernacki, przewodniczący Samorządu Mniejszości Polskiej w Szegedzie. Podczas pobytu goście zostali przyjęci przez Dorotę Biskupską-Neidowską, w spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i pracownicy Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej oraz Regionalnego Centrum Polityki Społecznej. Stronie węgierskiej przedstawiono projekty współpracy, między innymi projekty dotyczące wymiany doświadczeń w zakresie polityki społecznej i zdrowotnej.
20-26 czerwca 2005 – strona węgierska zorganizowała tygodniowy pobyt dla dzieci z Domów Dziecka z Łodzi w ośrodku wczasowym nad Balatonem.
8-11 czerwca 2005 – udział 6-osobowej reprezentacji Regionu Csongrad w Europejskim Forum Młodych Rolników w Łodzi.
1-3 kwietnia 2005 – wizyta w Szegedzie podczas Targów Turystycznych. Województwo Łódzkie prezentowało się w ramach polskiego stoiska narodowego przygotowanego wspólnie z Polskim Ośrodkiem Informacji Turystycznej w Budapeszcie. Była to pierwsza prezentacja województwa łódzkiego, jego poszczególnych powiatów i gmin na targach turystycznych w tym regionie. Oprócz dostępnych na stoisku broszur i informatorów o województwie oraz poszczególnych powiatach i gminach, przybliżających odwiedzającym wystawę, gospodarkę, kulturę i walory turystyczne ziemi łódzkiej, zwiedzający mogli otrzymać również oferty firm z branży turystycznej i oferty hotelowe. W Międzynarodowym Kongresie Balneologów, zorganizowanym w ramach targów w posiedzeniach przy okrągłym stole państw Grupy Wyszehradzkiej wzięło udział dwóch balneologów z naszego województwa Przedstawiciele Łódzkiego złożyli wizytę w Domu Mniejszości Narodowej oraz w przedsiębiorstwie produkującym i eksportującym wyroby artystyczne. Podczas spotkania z panem Attilą Marosvari, Wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Regionu Csongrad, które odbyło się w siedzibie władz regionu uzgodniono dalsze kierunki współpracy i możliwości realizacji wspólnych projektów.
Wrzesień 2004 – 3 września na uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego nastąpiło podpisanie umowy o współpracy pomiędzy regionami podczas obchodów jubileuszu 85-lecia Województwa Łódzkiego. Umowa dotyczy podejmowania wspólnych działań i wymiany doświadczeń w zakresie promocji gospodarczej, kulturalnej i naukowej, wspierania rozwoju rolnictwa, przedsiębiorczości, promocji i rozwoju turystyki i sportu, wymiany młodzieży i udziału w wystawach i targach w celu wzajemnej promocji towarów i usług firm z województwa łódzkiego i csongradzkiego. Zbiegło się to z uroczystym otwarciem Konsulatu Honorowego Republiki Węgierskiej w Łodzi w dniu 2 września, w którym uczestniczył Marszałek Województwa. Konsulem Honorowym został pan Tadeusz Kaczor. W składzie delegacji regionu Csongrad zaproszonej w dniach
2-5.09.2004 na jubileusz województwa byli: pan Jozsef Ott – wicemarszałek regionu, pani Maria Bobak, specjalista ds. współpracy oraz pan Karol Biernacki, pełniący funkcję tłumacza. Wraz z delegacją oficjalną w województwie łódzkim gościliśmy zespół taneczny Afold wraz z kapelą, zespół cygański i twórców ludowych (ok. 40 osób). Podczas Jarmarku Csongrad prezentował swoją kulturę, walory turystyczne i potencjał gospodarczy, a zespoły muzyczno-wokalne przedstawiły mieszkańcom Łodzi tradycyjne węgierskie tańce i muzykę. Na stoiskach promocyjnym regionu nie zabrakło również akcentów folklorystycznych, rzeźb lokalnych twórców ludowych oraz potraw kuchni węgierskiej.
7-11 lipca 2004 – w Łodzi przebywała pani Maria Bobak odpowiedzialna w regionie za współpracę zagraniczną. Spotkała się ona z przedstawicielami poszczególnych Departamentów Urzędu Marszałkowskiego, m.in. Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu oraz Departamentu Polityki Regionalnej. Zorganizowano również spotkania z Konsulem Honorowym Węgier, przedstawicielami Rynku Hurtowego – Zjazdowa, dyrektorem Izby Przemysłowo-Handlowej w Łodzi, przedstawicielem Regionalnej Organizacji Turystycznej. Pani Bobak odwiedziła też firmy producentów maszyn rolniczych Kongskilde i Agroma w Kutnie, zwiedziła również Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz muzeum w Warszawie i Zamek w Oporowie.
21-23 maja 2004 – na zaproszenie władz Regionu Csongrad gościła w Szegedzie delegacja Województwa Łódzkiego. Pierwszy dzień wizyty rozpoczęło spotkanie Wicemarszałek Anny Pilarskiej z Wiceprezydentem regionu Attilą Marosvári i burmistrzem miasta Szentes, które 4 maja br. podpisało porozumienie ze Skierniewicami. Tematem spotkania była dotychczasowa i dalsza współpraca zaprzyjaźnionych województw. W dwustronnych rozmowach podjęto również temat podpisania umowy regulującej wieloletnie kontakty pomiędzy naszymi regionami. Po spotkaniu odbyło się uroczyste otwarcie Dnia Szegedu oraz Zgromadzenie Rady Miejskiej, któremu przewodniczył burmistrz Szegedu – László Botka. Spotkanie to miało szczególny charakter, gdyż odbyło się w 125. rocznicę Wielkiej Powodzi w Szegedzie – mowy powitalne wygłosili ambasadorzy Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, które pomagały w odbudowie miasta po tragedii z 1879 roku. W trakcie spotkania nadano tytuły honorowych obywateli miasta. Po południu odbyło się spotkanie pod hasłem „Meeting Europe”, którego gospodarzami byli członkowie Zgromadzenia Ogólnego Regionu Csongrad, na czele z prezydentem regionu Józefem Frank. W spotkaniu uczestniczyły delegacje regionów partnerskich Regionu Csongrad z Włoch, Polski, Niemiec, Danii i Francji. Po rozmowach o nowym obliczu naszego kontynentu po rozszerzeniu Unii Europejskiej, Ambasador Belgii Marc Trenteseau otworzył wystawę fotograficzną. Wieczorem goście wysłuchali koncertu organowego w Katedrze w Szegedzie. Drugi dzień poświęcony był uroczystościom związanym z przystąpieniem Węgier do Zjednoczonej Europy. Otwarcia Festiwalu Europejskiego dokonali burmistrz miasta Szeged i prezydent Regionu Csongrad. Podczas Festynu Województwo Łódzkie prezentowało swoją kulturę, walory turystyczne i potencjał gospodarczy. Na stoisku promocyjnym naszego regionu nie zabrakło również akcentów folklorystycznych oraz rzeźb lokalnych twórców ludowych. Wieczorem na Uniwersytecie w Szegedzie odbył się koncert muzyki poważnej „Welcome Europe”. Nasz region, a tym samym Polskę reprezentował Piotr Latoszyński, student Akademii Muzycznej w Łodzi, laureat Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina. W ostatnim dniu wizyty delegacje zaproszonych regionów zwiedziły Narodowy Park Historyczny w Opusztaszer.
21-23 marca 2003 – w ramach „Międzynarodowych Targów Regionów Turystycznych – Na Styku Kultur” zorganizowane zostały w Łodzi „Dni Regionu Csongrad”, do udziału w których zaproszeni zostali przedstawiciele naszego partnerskiego regionu z Panem Attilą Marosvarim, Wiceprezydentem Regionu Csongrad oraz przedstawiciele Ambasady Republiki Węgierskiej w Polsce. Gościom zorganizowano szereg spotkań m.in. wizytę w Skierniewicach, seminarium w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim na temat „Województwo Łódzkie i Region Csongrad na drodze do UE”. Wizycie delegacji towarzyszyła grupa wokalno-taneczna MAROS, która podczas targów przedstawiła mieszkańcom Łodzi tradycyjne węgierskie tańce i muzykę.
Wrzesień 2002 – na zaproszenie strony węgierskiej, Województwo Łódzkie, jako partner regionalny, uczestniczyło w Międzynarodowej Wystawie i Targach Rolniczych zorganizowanych w Szegedzie. Do udziału w promocji województwa zaproszono przedstawicieli Urzędu Miasta Skierniewice. Marszałek Mieczysław Teodorczyk objął patronatem „Jarmark Łódzki”, zorganizowany w Szegedzie na przełomie września i października 2002 r. przez firmę Atos sp. z o.o. W jarmarku uczestniczyło kilkanaście firm z województwa łódzkiego.
Czerwiec 2002 – w obchodach Dni Radomska uczestniczyła oficjalna delegacja miasta Mako z Regionu Csongrad.
16-18 maja 2002 – na zaproszenie Regionu Csongrad gościli na Węgrzech przedstawiciele Województwa Łódzkiego. Podczas zorganizowanych tam „Dni Województwa Łódzkiego” wymieniono doświadczenia w zakresie prowadzenia polityki regionalnej, roli administracji publicznej w Polsce i na Węgrzech w procesie integracji europejskiej oraz możliwości realizacji współpracy między regionami. Obchody dni naszego województwa na Węgrzech uświetnił swoimi występami Zespół Tańca Ludowego „Harnam”. 12 maja 1999 – delegacja władz regionu Csongrad spotkała się z Marszałkiem Województwa mając na celu ożywienie współpracy i zidentyfikowanie możliwości współpracy. 23 marca 1999 – wizyta w Urzędzie Marszałkowskim Ambasadora Republiki Węgierskiej w Polsce. Strona węgierska zaprosiła przedstawicieli władz województwa na uroczystości związane z organizowanym w Łodzi „Tygodniem węgierskim, wina i kuchni”.
21 września 1995 – Wicewojewoda Łódzki Marian Łabędzki podpisał w Szegedzie porozumienie dotyczące kontynuowania toczącej się od lat 70. współpracy pomiędzy oboma regionami. W ramach porozumienia organizowano wizyty delegacji oficjalnych obu stron, spotkania ekspertów, misje gospodarcze oraz Węgierskie Forum Gospodarcze w Łodzi.

Francja – Region Nord

W dniu 24 lutego 2012 roku podpisano umowę o współpracy w zakresie współdziałania z jednostkami samorządu terytorialnego.
5-27 czerwca 2015 – wizyta francuskich tancerek z okazji 40-lecia Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Dla Ecole du Ballet du Nord z Roubaix w Departamencie Nord była to pierwsza wizyta w naszym regionie. Dyrektor francuskiej placówki miał okazję porozmawiać z dyrekcją łódzkiej szkoły o możliwości kontynuacji współpracy i organizacji wspólnych przedsięwzięć. Uczennice z Nord uczestniczyły również w przygotowanych dla nich lekcjach tańca klasycznego, prowadzonych przez pedagogów z tzw. rosyjskiej szkoły baletu.
7-11 kwietnia 2015 – misja gospodarcza Województwa Łódzkiego do Francji (Paryż i Lille). W wydarzeniu wzięło udział 7 firm z województwa łódzkiego. 25-28 sierpnia 2013 – wizyta w województwie łódzkim przedstawicieli administracji samorządowej, specjalistów do spraw współpracy zagranicznej, ochrony środowiska oraz turystyki z Francji i Belgii. Wizyta robocza zorganizowana jest w ramach projektu „TURYSTYKA ZRÓWNOWAŻONA I PROMOCJA NOWYCH DESTYNACJI TURYSTYCZNYCH”. Podstawowymi celami wizyty jest odpowiedź na pytanie, czy wprowadzanie zasad turystyki zrównoważonej jest możliwe we wszystkich regionach partnerskich, oraz analiza porównawcza, wymiana doświadczeń i know-how, prezentacja możliwości i osiągnięć województwa w tym zakresie.
10 kwietnia 2013 – spotkanie z przedstawicielami regionów Nord Pas-de-Calais oraz Rhone-Alpes. Uczestnicy merytoryczni: przedstawiciele kuratoriów oraz dyrekcji liceów zawodowych i policealnych szkół zawodowych z ich odpowiednikami z Łodzi i Województwa Łódzkiego. Województwo Łódzkie współpracuje aktywnie z władzami Departamentu Nord, częścią administracyjną regionu Nord Pas-de-Calais. W lutym zeszłego roku podpisaliśmy umowę o współpracy, kładącą nacisk między innymi na kontakty w dziedzinie edukacji. Jesteśmy w trakcie nawiązywania kontaktów pomiędzy Uniwersytetem Lille 3 a Uniwersytetem Łódzkim oraz pomiędzy Łódzką Szkołą Filmową i Instytutem Audiowizualnym Fresnoy. Spotkanie z przedstawicielami szkolnictwa zawodowego we Francji zaowocuje możliwą organizacją staży zawodowych absolwentów szkół, których przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu, a w którym wzięli też udział Marszałek M. Bugajski oraz zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji, pani Mariola Mirecka.
8-11 Października 2012 – Wizyta przygotowawcza projektu „Turystyka zrównoważona oraz promocja turystyczna regionów partnerskich”. W dniach 8-11 października 2012 w Lille (Francja) odbyła się wizyta przygotowawcza projektu „Turystyka zrównoważona oraz promocja turystyczna regionów partnerskich”, w której, oprócz przedstawicieli inicjatora i kooperatora projektu – Departamentu Nord oraz delegacji Województwa Łódzkiego, uczestniczyli także przedstawiciele następujących regionów: Province de Hainaut (Belgia), Province de Flandre occidentale (Belgia), Judet de Suceava (Rumunia), Province du Nouveau Brunswick (Kanada), Okręgu Baranya (Węgry). Projekt ten, polegający przede wszystkim na działaniach promocyjnych oraz wymianie dobrych praktyk, obracać by się miał wokół dwóch podstawowych osi: 1. Turystyka zrównoważona – celem tej koncepcji jest zintegrowanie działalności turystycznej z celami ochrony przyrody, a także kształtowaniem nowych zachowań turystów oraz organizatorów ruchu turystycznego. Te nowe postawy winny być korzystne etycznie i społecznie dla lokalnej ludności. 2. Promocja nowych destynacji turystycznych, co pociągnie za sobą rozpropagowanie wiedzy o regionach biorących udział w projekcie oraz przyciągnięcie średniozamożnego turysty zagranicznego, który skorzystałby z oferty agroturystycznej. 24 lutego 2012 – podczas otwarcia nowego Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego MTŁ nastąpiło uroczyste podpisanie Umowy o Współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Departamentem Nord. Podpisana umowa wieńczy naszą 5-letnią kooperację zapoczątkowaną przy udziale Ambasady Republiki Francuskiej w Warszawie. Zaowocowała ona już wcześniej realizacją takich projektów międzynarodowych jak ,,Moja wizja granic w Europie” oraz „Starzeć się godnie w Europie – różnorodne wizje samorządów lokalnych”. Osie priorytetowe przewidywanej współpracy to: • Kultura i sztuka • Sport i turystyka • Polityka społeczna • Współpraca gospodarcza • Edukacja, wymiana młodzieży i badania naukowe • Współdziałanie z jednostkami samorządu terytorialnego • Transport i infrastruktura Umowę sygnowali: ze strony polskiej – Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego; ze strony francuskiej – Patrick Kanner, Przewodniczący Rady Generalnej Departamentu Nord. W uroczystości uczestniczył także Jego Ekscelencja Ambasador Francji w Polsce François Barry Delonchamps. Delegacja francuska, w składzie 20 osób (radni, przedstawiciele świata biznesu, dziennikarze), miała okazję zwiedzić Łódź, w tym zabytki martyrologii Drugiej Wojny Światowej.
8-11 lutego 2012 – spotkanie przygotowawcze do projektu Youth in Action we Francji, w którym udział wzięła Dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz pracownik Wydziału Współpracy Zagranicznej. Realizację projektu poświęconego problemowi jak zaangażować młodych ludzi w proces tworzenia polityki kulturalnej planuje się na pierwszą połowę 2013 r.
7 grudnia 2011 – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Dariusz Klimczak, oraz dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej, Anna Mroczek, zabrali głos podczas zorganizowanego przez Uniwersytet Warszawski i Ambasadę Francji międzynarodowego seminarium naukowego „Opieka nad osobami niesamodzielnymi w kontekście starzenia się społeczeństwa”. Przedstawiciele Województwa Łódzkiego oraz Departamentu Nord przedstawili sytuację osób starszych w obu regionach, a także zapoznali gości z Polski i Francji z przebiegiem i wynikami projektu „Starzeć się godnie w Europie – różnorodne wizje samorządów lokalnych”.
1-2 grudnia 2011 – na zaproszenie pana Fréderic Marchand, Wiceprzewodniczącego Rady Generalnej Departamentu Nord ds. Współpracy Międzynarodowej i Spraw Europejskich, marszałek Witold Stępień oraz dyrektor Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli, Marcin Podgórski, złożyli kurtuazyjną wizytę w stolicy Departamentu Nord i regionu Nord-Pas de Calais – Lille. Podczas wizyty delegacja polska zapoznała się z innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w regionie partnerskim w następujących dziedzinach: system transportu aglomeracyjnego (spotkanie w spółce Transpole), transport multimodalny (wizyta robocza na platformie multimodalnej Delta 3), rewitalizacja obiektów postindustrialnych (dzielnica mieszkaniowa Hellemes, muzeum Tripostal). Podczas wizyty odbyło się również spotkanie robocze poświęcone priorytetom dalszej współpracy.
10-11 października 2011 – udział delegacji z departamentu Nord w konferencji „System opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi”. Konferencja została zorganizowana przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej. Delegacja Departamentu Nord w składzie: Laurence Lecomte, dyrektor departamentalnego Domu dla Osób Niepełnosprawnych i Martina Clairy, pracownik Wydziału ds. Współpracy Zagranicznej i Programów Europejskich w Departamencie Nord zaprezentowała system opieki społecznej nad dziećmi niepełnosprawnymi obowiązujący w Republice Francuskiej oraz rozwiązania proceduralne specyficzne dla Departamentu Nord.
24-25 czerwca 2011 – delegacja Województwa Łódzkiego uczestniczyła w Lille w uroczystym zakończeniu międzynarodowego projektu dotyczącego problematyki społecznej: ”Starzeć się godnie w Europie – różnorodne wizje samorządów lokalnych”. Przedsięwzięcie, zapoczątkowane w roku 2008, miało na celu wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań problemów dotykających ludzi starszych. Uczestnikami byli przedstawiciele sześciu regionów partnerskich Departamentu Nord, do których należy także Województwo Łódzkie. Projekt otrzymał oficjalne logo Komisji Europejskiej i wnioski zawarte w wydawnictwie „Wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństw” propagowane będą w roku 2012, ogłoszonym rokiem aktywnego wieku trzeciego i solidarności międzypokoleniowej. Podczas konferencji podsumowującej wspólne prace, prowadzone podczas warsztatów (jeden z nich odbył się w Łodzi) w dyskusji przy okrągłym stole głos zabrał członek Zarządu Województwa Dariusz Klimczak. Merytorycznego podsumowania naszego wkładu w opracowanie przewodnika dobrych praktyk dokonała Anna Mroczek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej.
28 kwietnia – 1 maja 2011 – udział Województwa Łódzkiego wtargach turystycznych „Salon d’estinations’’. Przedsięwzięcie – impreza promocyjno-targowa – zostało zorganizowane na największym stadionie w regionie Nord-Pas-de-Calais, do którego należy nasz departament partnerski – Nord. Jest to kontynuacja i rozwinięcie imprezy zatytułowanej „Rynek en fête” odbywającej się w regionie od kilku lat. W tym roku miała ona na celu prezentację wszystkich województw. Położono też duży nacisk na prezydencję Polski w Unii oraz obecność podmiotów turystycznych, ekonomicznych i kulturalnych z całego kraju. Województwo Łódzkie reprezentowali: Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego (promocja regionu); Departament Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki (promocja projektu „Szlak Konny”); Starostwo Łęczyckie (promocja powiatu i prezentacja wyrobów regionalnych, wyrobów spożywczych oraz sztuki ludowej). Swoje wyroby prezentowali zaś: pani Anna Sejdak z zespołem-prezentacja łowickich strojów ludowych, haftów i wycinane oraz producenci regionalnych produktów spożywczych: Browar „Koreb”, Łask – piwa żywe; Piekarnia OLSZYŃSCY – pieczywo tradycyjne oraz dekoracyjne; HEKTOR – przetwory warzywne; „Miody z doliny rzeki Mrogi”, „Pasieka Nowiccy” – miody naturalne.
23 lutego 2011 – uroczysta inauguracja siedziby Alliance Francaise w Łodzi. Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień objął patronatem honorowym uroczystość otwarcia Centrum Języka i Kultury Francuskiej Alliance Française, w której uczestniczył m.in. Jego Ekscelencja Ambasador Francji – François Barry Delongchamps oraz zaproszeni przez Marszałka goście z Departamentu Nord – pan Grégory Blin oraz pani Aline Parent z Dyrekcji ds. Współpracy Zagranicznej i Programów Europejskich.
16-19 lutego 2011 – wizyta delegacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz przedstawicieli łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Departamencie Nord. Jej celem było zapoznanie pracowników Muzeum oraz p.o Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji, Doroty Wodnickiej, z dobrymi praktykami stosowanymi w działalności edukacyjnej Muzeum Archeologicznego w Bavay oraz Muzeum Matisse’a, które mogłyby być stosowane w pracy z dziećmi i młodzieżą odwiedzającymi podobne placówki w Łodzi. Zapoznano się także ze strukturą organizacyjno-administracyjną obu francuskich muzeów. 12-19 grudnia 2010 – wizyta pani Marzeny Redlickiej, zaproszonej przez Dyrekcję ds. Współpracy Zagranicznej i Programów Europejskich Departamentu Nord, mająca na celu: - Udział i rozdawanie materiałów promocyjnych Województwa Łódzkiego podczas inauguracji Dni Polskich w miejscowości Val-Joly - Podsumowanie dotychczasowych rezultatów pracy nad projektem „Starzeć się godnie w Europie – różnorodne wizje samorządów lokalnych” - Udział w konferencji „ Kompetencje instytucji samorządowych w gospodarowaniu środkami unijnymi” - Zapoznanie się ze specyfiką pracy poszczególnych Wydziałów w Biurach Rady Generalnej Departamentu Nord.
3-6 października2010 – w miejscowości Graz w Austrii, odbyły się trzecie z kolei warsztaty organizowane w ramach realizacji międzynarodowego projektu „Starzeć się godnie w Europie – różnorodne wizje samorządów lokalnych”. Tym razem tematem warsztatów, w których uczestniczyły delegacje z Polski, Węgier, Austrii, Rumunii, Bułgarii oraz Francji były problemy na poziomie samorządowym, dotyczące opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi oraz dotkniętymi demencją i chorobą Alzheimera, a także zatrudnienie i reintegracja społeczna osób niepełnosprawnych w wieku przedemerytalnym. W wyjeździe wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego oraz Regionalnego Centrum Polityki Społecznej z panią Barbarą Sidor-Pietras, zastępcą dyrektora placówki. Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję zwiedzić placówki specjalizujące się w opiece nad osobami z chorobami dementywnymi, organizowane w Kraju Związkowym Styria na najwyższym, światowym poziomie. Celem projektu jest stworzenie „Przewodnika dobrych praktyk”, przedstawiającego innowacyjne rozwiązania regionów partnerskich, mające na celu stawienie czoła problemowi starzenia się społeczeństw oraz podzielenie się doświadczeniami zarówno w dziedzinie pomocy ludziom starszym, chcącym pozostać aktywnymi zawodowo, jak i osobom podlegającym wykluczeniu społecznemu z powodu wieku i stanu zdrowia.
3-5 września 2010 – VII Jarmark Wojewódzki; po raz kolejny delegacja francuska odwiedziła Łódź. Oprócz wizyt i spotkań przewidzianych dla wszystkich delegacji, goście z Departamentu Nord spotkali się także z przedstawicielami świata frankofońskego w Łodzi –dyrekcją Alliance Francaise, oraz Liceum nr XIII i Gimnazjum Nr 26, w celu nawiązania współpracy pomiędzy ośrodkami edukacyjnymi w Województwie Łódzkim i w Departamencie Nord. Po raz pierwszy goście z Francji mieli okazję zaprezentować specjalności swego regionu w jednym z domków przy ulicy Piotrkowskiej, który cieszył się niezwykłym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi. Ponadto podczas oficjalnego koncertu otwierającego Jarmark, w Filharmonii Łódzkiej wystawione zostały prace nagrodzone podczas międzynarodowego konkursu fotograficznego realizowanego we współpracy z Departamentem Nord.
28-29 czerwca 2010 – kolejne warsztaty organizowane w ramach realizacji międzynarodowego projektu „Starzeć się godnie w Europie – różnorodne wizje samorządów lokalnych” odbyły się w Łodzi. Tematem spotkania była wymiana doświadczeń przedstawicieli regionów na temat „Włączenie społeczne osób starszych oraz wyzwania etyczne związane ze starzeniem się społeczeństw.”. Pobyt w Województwie Łódzkim przedstawicieli międzynarodowych społeczności samorządowych miał charakter roboczy. Cele spotkania były następujące: - Omówienie dotychczasowej współpracy oraz perspektyw na przyszłość w kontekście realizacji projektu - Opracowanie programu wymiany dobrych praktyk i doświadczeń dotyczących starzenia się społeczeństw - Dyskusje oraz wystąpienia ekspertów w dziedzinie etyki oraz praktyków zajmujących się aktywizacją zawodową seniorów. Stronę merytoryczną konferencji opracował Wojewódzki Urząd Pracy oraz Regionalne Centrum Polityki Społecznej, a organizacyjną Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej
1-4 marca 2010 – wizyta delegacji Departamentu Nord mająca na celu zainicjowanie kontaktów pomiędzy jednostkami muzealnymi podległymi Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi oraz Departamentowi Nord. Naszymi gośćmi byli między innymi: pani Dominique Szymusiak - Kustosz Naczelny Muzeum Matisse’a w Cateau-Cambresis (kawaler Orderu Legii Honorowej, najwyższego odznaczenia państwowego we Francji) oraz pani Véronique Mary – Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Bavay. Delegację gościli między innymi: pan Jarosław Suchan – dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi i pan Ryszard Grygiel – dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Przedstawiciele Departamentu Nord zwiedzili także nową siedzibę Alliance Française, galerię „Atlas Sztuki” oraz Pałac Herbsta. Podstawowym celem spotkań było zaplanowanie wymiany wystaw, wspólnych konferencji naukowych i popularnonaukowych, a przede wszystkim dzielenie się dobrymi praktykami na polu działalności wychowawczej i edukacyjnej. Wszyscy uczestnicy rozmów wyrazili żywe zainteresowanie rozwijaniem szeroko pojętej współpracy w dziedzinie kultury i edukacji. Szczególną uwagę zwrócono na możliwości wymiany doświadczeń pomiędzy ośrodkiem stworzonym wokół grodziska gallo-romańskiego w Bavay a filią Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Tumie, której otwarcie planowane jest na rok 2013.
15-18 lutego2010 – w miejscowości Pecs na Węgrzech odbyły się pierwsze warsztaty w ramach realizacji międzynarodowego projektu „Starzeć się godnie w Europie – różnorodne wizje samorządów lokalnych”, poświęconego wymianie dobrych praktyk i doświadczeń związanych z rozwiązywaniem problemów powodowanych przez ogólnoeuropejski fenomen starzenia się społeczeństw. W spotkaniu wzięły udział delegacje z Francji, Węgier, Austrii, Rumunii, Belgii, Bułgarii oraz Polski. Tematem warsztatów była specyfika infrastruktury skierowanej do osób starszych oraz problemy mieszkaniowe.
11-13 września 2009 – w partnerskim regionie Województwa Łódzkiego - Departamencie Nord we Francji - przebywała z wizytą oficjalną delegacja Województwa Łódzkiego z Członkiem Zarządu, panem Dariuszem Klimczakiem, oraz Przewodniczącym Sejmiku Województwa, panem Markiem Mazurem. Podczas wizyty miała miejsce konferencja inauguracyjna projektu „Starzeć się godnie w Europie – różnorodne wizje samorządów lokalnych”. Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2010 roku, a produktem finalnym ma być wydawnictwo przestawiające innowacyjne rozwiązania dotyczące problemów osób starszych, co specjalnie ważne jest dla naszego regionu, charakteryzującego się szybkim starzeniem społeczeństwa. Sygnatariuszem statutu projektu był ze strony polskiej Członek Zarządu Województwa Łódzkiego – pan Dariusz Klimczak. Pozostałymi uczestnikami tego międzynarodowego przedsięwzięcia są : Kraj Związkowy Styria (Austria), Departament Nord (Francja), Okręg Suceava (Rumunia), Miasto Warna (Bułgaria), Prowincja Hainaut (Belgia), Województwo Kujawsko-Pomorskie, Region Baranya (Węgry).
4-6 września 2009 – w VI jarmarku Wojewódzkim uczestniczyła delegacja Departamentu Nord w składzie: Grégory Blin – Dyrektor Wydziału Współpracy Zagranicznej i Projektów Europejskich Rady Generalnej Departamentu Nord i Aline Parent – pracownik Wydziału Współpracy Zagranicznej i Projektów Europejskich Rady Generalnej Departamentu Nord. Oprócz udziału w oficjalnym programie Jarmarku, goście spotkali się 4 września z przedstawicielami samorządu oraz środowiska oświatowego Województwa Łódzkiego, omawiając możliwości i perspektywy współpracy w latach następnych, ze szczególnym położeniem nacisku na realizację podpisania umowy o współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Departamentem Nord, oraz podkreśleniem znaczenia kontynuowania kooperacji w dziedzinie kultury, oświaty i edukacji.
Maj 2009 – wyjazd delegacji naszego regionu na finał konkursu fotograficznego „Moja wizja granic w Europie”.Dwudniowa wizyta laureatów międzynarodowego konkursu fotograficznego „Moja wizja granic w Europie” w regionie partnerskim Łódzkiego - Departamencie Nord, obfitowała w liczne spotkania z laureatami konkursu z Rumunii, Bułgarii i Francji. Młodzież miała okazję nie tylko uczestniczyć w oficjalnej inauguracji wystawy i obejrzeć zdjęcia wyłonione w konkursie, ale przede wszystkim poznać kulturę i obyczaje innych narodów oraz nawiązać kontakty i nowe przyjaźnie. Głównym punktem programu tego dnia była inauguracja wystawy fotograficznej, zatytułowanej „Moja wizja granic w Europie”, w której wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy Warna (Bułgaria), okręgu Suczawa (Rumunia), regionu Baranya (Węgry), Departamentu Nord (Francja) oraz Województwa Łódzkiego. Wśród zaproszonych gości byli: Prezydent i Wiceprezydent Rady Generalnej Departamentu Nord, Prezes Domu Polonii w Lille, Dyrektor Departamentu Turystyki, liczni przedstawiciele francuskiego świata nauki i kultury oraz media. 25 nagrodzonych zdjęć do końca sierpnia będzie wystawianych w Miejskim Domu Kultury w Lille. Później wystawa pojedzie do Bułgarii, Rumunii, Polski i na Węgry. Konkurs „Moja wizja granic w Europie” jest pierwszym projektem międzynarodowym, realizowanym w ramach dynamicznie rozwijającej się współpracy z regionem partnerskim Województwa Łódzkiego - Departamentem Nord we Francji.
30 listopada 2009 – w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie robocze, mające na celu przedstawienie perspektyw współpracy między Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, a Muzeum Matisse’a w Cateau – Cambresis oraz Muzeum Archeologicznym w Bavay (Departament Nord). W spotkaniu uczestniczyły: Barbara Woźniak - p.o. Dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej UMWŁ, Dorota Wodnicka – p.o. Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji UMWŁ, Małgorzata Ludwisiak – wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Ewa Kurylak – przedstawiciel Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Marzena Redlicka – pracownik Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej UMWŁ Równolegle strona francuska przeprowadziła podobne rozmowy z naczelnym konserwatorem Muzeum w Bavay, panią Veronique Mary, oraz dyrektorem Muzeum Matisse’a – panią Szymusiak. Postanowiono włączyć do programu wizyty studyjnej przedstawicieli Departamentu Nord, przewidzianej na koniec lutego/ początek marca 2010 także spotkania z przedstawicielami muzeów bliźniaczych w celu opracowania strategii współpracy placówek, szczególnie w zakresie działalności edukacyjno-oświatowej.
3-5 listopada 2008 – delegacja naszego regionu przebywała w Departamencie Nord, z którym Województwo Łódzkie współpracuje od początku 2007 r. 3 listopada Marszałek Włodzimierz Fisiak w imieniu Województwa Łódzkiego oraz Bernard Derosier, Przewodniczący Rady Generalnej Departamentu Nord, podpisali list intencyjny o współpracy pomiędzy oboma regionami. Delegacja odbyła także spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu ,,Lille – Europejska Stolica Kultury 2004” i przedstawicielami stowarzyszenia Lille 3000, a następnie miała okazję poznać przykłady udanej rewitalizacji obiektów poprzemysłowych i interesujących adaptacji innych obiektów historycznych, zarówno na cele kulturalne, rozrywkowe, handlowe, jak i mieszkalne.
5 września 2008 – spotkanie delegacji z departamentu Nord we Francji z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego na temat projektu:,,MOJA WIZJA GRANIC W EUROPIE”.Tematem spotkania, które odbyło się podczas 5 Jarmarku Wojewódzkiego było omówienie planu wspólnie realizowanego projektu „Moja wizja granic w Europie” - konkursu fotograficznego dla młodzieży w wieku 12-15 lat. Strona francuska zaprezentowała również materiały podsumowujące realizację projektu ,,Lille - Europejska Stolica Kultury 2004”. Podczas spotkania Wiceprzewodniczący Rady Generalnej Departamentu Nord, pan Renaud Tardy, potwierdził zaproszenie wystosowane przez Przewodniczącego Rady Generalnej, pana Bernard Derosier, do Marszałka Województwa Łódzkiego, Włodzimierza Fisiaka. Pan Marszałek zapewnił, że chętnie odwiedzi Lille w listopadzie 2008. Obie strony potwierdziły także wolę podpisania listu intencyjnego pomiędzy Województwem Łódzkim a Departamentem Nord podczas planowanej wizyty.
31 stycznia 2008 – spotkanie Marszałka Województwa Łódzkiego, Włodzimierza Fisiaka z ambasadorem Republiki Francji w Polsce, Francis Barry Delongchamp w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. W trakcie spotkania Marszałek Fisiak podkreślił dobry klimat i znaczenie kontaktów z Francją i regionami francuskimi dla Województwa Łódzkiego, które znajduje się w bardzo ważnym momencie rozwoju. Region Łódzki pozyska w najbliższym czasie ogromne środki w ramach funduszy europejskich, co sprzyja realizacji znaczących inwestycji w wielu dziedzinach. Marszałek poinformował także o rozwoju współpracy z Departamentem Nord we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais. Kontakty te zostały nawiązane w dużej mierze właśnie dzięki pośrednictwu Ambasady Francji. Na tym etapie rozwija się przede wszystkim współpraca kulturalna - Województwo Łódzkie pragnie skorzystać z doświadczeń Lille, które w 2004 roku było Europejską Stolicą Kultury, w staraniach o przyznanie tego tytułu Łodzi w 2016 roku.
7-9 września 2007 – w Jarmarku Wojewódzkim uczestniczyła delegacja departamentu Nord z panem Alain Faugaret – przewodniczącym ds. stosunków międzynarodowych w Radzie Generalnej Departamentu Nord.
4-5 maja 2007 – Województwo Łódzkie prezentowane było na stoisku promocyjnym podczas polonijnej imprezy RYNEK EN FETE, odbywającej się w dniach 29 kwietnia – 5 maja 2007 r. w kilku miejscowościach regionu Nord-Pas-de-Calais we Francji. Ostatnie dwa dni imprezy miały miejsce w Lille i połączone były z obchodami święta Konstytucji 3 Maja. Odbył się między innymi uroczysty przemarsz francuskiej Polonii sprzed polskiego konsulatu w Lille na Plac Rihour, złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych w obronie Francji, w tym Polaków, oraz msza święta w językach polskim i francuskim. Na RYNEK EN FETE oferowano wyroby polskiego rzemiosła oraz promowano niedawno uruchomione połączenia lotnicze sieci Centralwings pomiędzy Lille i Warszawą.
7-11 lutego 2007 – w Województwie Łódzkim przebywała delegacja Rady Generalnej Departamentu Nord w składzie: Alain Faugaret – przewodniczący ds. stosunków międzynarodowych w Radzie Generalnej Departamentu Nord, Jean Jarosz – Radny Departamentu Nord, Jean-Rene Loir – Dyrektor Wydziału Współpracy Zagranicznej i Programów Europejskich oraz Amury Devaere – Asystent p. Faugaret. W dniu 7 lutego w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie ze Stanisławem Witaszczykiem, wicemarszałkiem Województwa Łódzkiego, Dorotą Pisarską, zastępcą dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej, przedstawicielami instytucji podległych Urzędowi Marszałkowskiemu – Miejskiego Konserwatora Zabytków, Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej oraz przedstawicielami departamentów zainteresowanych współpracą z Departamentem Nord: Departamentu Kultury i Departamentu Polityki Regionalnej. Podczas spotkania delegacja francuska przedstawiła informacje na temat Departamentu Nord oraz dotychczasowych projektów finansowanych z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej, jak również projektów z zakresu współpracy międzynarodowej. Strony rozmawiały także na temat możliwych obszarów współpracy pomiędzy Departamentem Nord a Województwem Łódzkim i wymieniały doświadczenia dotyczące wykorzystania środków unijnych, systemów pomocy społecznej oraz rewitalizacji miejskich obszarów poprzemysłowych.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl