Menu

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Materiał opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zagroda Młynarska w Uniejowie laureatem konkursu „Na wsi najlepiej”

Poznaliśmy laureatów  I edycji konkursu  „Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, którego pomysłodawcą jest Polska Organizacja Turystyczna. Spośród 115 nadesłanych na konkurs zgłoszeń, Kapituła Konkursu wyłoniła 12 laureatów, którzy uzyskali podczas oceny największą liczbę punktów. Tych 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej to nie tylko rekomendacja dla turystów, ułatwiająca im wybór najlepszych ofert związanych z pobytem na wsi. To liderzy współczesnej turystyki wiejskiej, którzy potrafią wykorzystać magię polskiej wsi do budowy własnej oryginalnej oferty – począwszy od bazy noclegowej, przez warsztaty i zajęcia edukacyjne, gry terenowe, menu oparte na lokalnych produktach, aż po organizację cyklicznych wydarzeń nawiązujących do tradycji wsi. Niech doświadczenia laureatów w kreowaniu i zarządzaniu produktami turystycznymi, staną się dla innych cenną wskazówką w rozwoju i wprowadzaniu w życie własnych pomysłów.
Jestem przekonany, że 12 wyróżnionych miejsc w pierwszej edycji konkursu posłuży jako inspiracja dla kolejnych przedsięwzięć, a także będzie pozytywnym impulsem dla podnoszenia standardów branżowych. Wierzymy, że coraz więcej turystów właśnie obszary wiejskie będzie wybierać jako miejsce wypoczynku - mówi Robert Andrzejczyk, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Z atrakcyjnymi miejscami i usługami świadczonymi przez laureatów konkursu można zapoznać na stronie  nawsinajlepiej.polska.travel

Wśród laureatów kategorii „Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej” znalazła się Zagroda Młynarska w Uniejowie.
Zagroda Młynarska w Uniejowie to obiekt z duszą, który kryje w sobie moc niesamowitych atrakcji. Znajdziemy tu starodawną, drewnianą chatę i towarzyszące jej dwa wiatraki zbożowe, które są jej znakiem rozpoznawczym. To właśnie w nich odbywał się proces przemiału zboża w puszystą mąkę, którą wykorzystywano do wypieku pysznego, tradycyjnego chleba na zakwasie. Dziś jeden z nich służy jako miejsce noclegu. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie – starszy powspomina czasy dzieciństwa, zaś młodszy będzie miał okazję poznać, w jakich warunkach społeczeństwo żyło dawniej, w czym wyrabiano masło i jakich sprzętów używano do prania. Można poczuć się tu jak w domowym zaciszu, bez trosk i zmartwień, rozkoszować się smakiem pysznego, domowego obiadu i cieszyć się chwilą. To wszystko znajdziemy w jednym miejscu. Skromnym, ale przesyconym historią.
 
Laureaci konkursu „Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”

Kategoria – Wypoczynek u rolnika:
 1. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne Ziołowy Dzbanek
 2. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczna Ola 
 3. miejsce – Ekoturystyka Pod Srebrną Górą 
Kategoria – Wypoczynek na wsi:
 1. miejsce – Agroturystyka Malowane 
 2. miejsce – Agroturystyka Polesie 
 3. miejsce – Villa Greta 
Kategoria – Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej:
 1. miejsce – Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady 
 2. miejsce – Sielsko i anielsko w Górach Świętokrzyskich
 3. miejsce – Zagroda Młynarska w Uniejowie
Kategoria – Oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich:
 1. miejsce – szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” 
 2. miejsce – szlak kulinarny „Podkarpackie Smaki” 
 3. miejsce – szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”
 
Konkurs jest elementem operacji pn. „Identyfikacja, upowszechnianie i promocja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl