Zawieranie porozumień zawieszających przepisy prawa pracy

Zawieranie porozumień zawieszających przepisy prawa pracy


Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2004 r. nowelizacją Kodeksy pracy i na podstawie art. 91 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (tj. Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 z późn. zm.) porozumienia zawierane między pracodawcą a przedstawicielstwem pracowników nie wymagają akceptacji właściwych wojewódzkich komisji dialogu społecznego.


Kodeks pracy
(fragmenty)

zmiana: Dz.U.03.213.2081
Art. 91(2) § 1. Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy; nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych.
§ 2. Porozumienie, o którym mowa w § 1, zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
§ 3. Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat. Przepis art. 24127 § 3 stosuje się odpowiednio.
1) sposób ustalania wynagrodzenia:
§ 4. (3) Pracodawca przekazuje porozumienie właściwemu inspektorowi pracy.
§ 5. Przepisy § 1-4 nie naruszają przepisów art. 24127.