Pszczoły i rolnictwo ekologiczne

W ostatnim czasie SR KSOW WŁ przeprowadził ciekawy projekt, którego pomysłodawcą była Fundacja Ekoostoja. Fundacja złożyła do Sekretariatu wniosek o organizację cyklu szkoleń na temat „Pszczoły jako jeden z elementów kształtujących rolnictwo ekologiczne”. Głównym założeniem projektu było przekazanie wiedzy i niezbędnych informacji teoretycznych i praktycznych osobom, które z własnej inicjatywy chciałby podjąć działalność w zakresie założenia i prowadzenia pasieki pszczelej.
 
Problem ginięcia pszczół staje się coraz bardziej nagłaśniany i wymaga szybkiej reakcji. Ważnym jego aspektem jest połączenie ginięcia pszczół ze sposobem uprawy roli. Rolnictwo ekologiczne jest jedynym, które sprzyja owadom zapylającym, ponieważ u jego podstaw leży wspieranie różnorodności biologicznej. Nie opiera się też na stosowaniu syntetycznych środków ochrony roślin w zwalczaniu szkodników i chwastów, przez co chroni pszczoły przed toksycznym oddziaływaniem tych agrochemikaliów.
Zgodnie z założeniami szkolenia zostały przeprowadzone w pięciu powiatach województwa łódzkiego: radomszczańskim, bełchatowskim, pajęczańskim, wieluńskim i wieruszowskim, od sierpnia do października. Aby skierować poruszaną tematykę do najbardziej zainteresowanych osób, samo szkolenie poprzedziła rekrutacja uczestników, która pozwoliła na zebranie grupy 150 osób.
 
Wśród tematów omówionych na szkoleniu pojawiły się szczegółowe informacje techniczne i praktyczne, takie jak rodzaje i budowa ula czy przygotowanie rodzin do zimowli, ale również porady specjalistów, choćby z zakresu gospodarki pasiecznej czy zwalczania chorób pszczół. Zagadnienia objęły także prawne i zwyczajowe regulacje prowadzenia pasieki, sprzedaży produktów pszczelich, transportu uli i rodzin pszczelich i wiele, wiele innych, czas wykorzystano także na owocną dyskusję i wiele wyjaśnień. Zaangażowanie uczestników w tematykę i związane z nią problemy były widoczne na każdym szkoleniu, co potwierdza, że było ono potrzebne i przyniesie w przyszłości niewymierne korzyści.

SR KSOW WŁ od początku swojej działalności wspiera rozwijanie świadomości społecznej związanej z ochroną pszczół przy okazji różnego rodzaju wydarzeń i mamy nadzieję kontynuować tę tematykę w kolejnych latach. Trzymamy kciuki za każdy ul, który już jest i dopiero powstanie w województwie łódzkim.