Menu

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Materiał opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Tradycyjne żniwa w skansenie w Maurzycach

W niedzielę (21 lipca) w Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach stał się miejscem inscenizacji tradycyjnego obrzędu żniwnego, kultywowanego na Ziemi Łowickiej od pokoleń. Przygotowanie do żniw i samo zbieranie zboża z pola pokazali członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie.

„Żniwa łowickie” organizowane są na ternie skansenu w Maurzycach co roku. Tym razem impreza przebiega pod hasłem „Folklor ludowy szyty na miarę”.  Impreza ma na celu popularyzację folkloru, kultury i dawnych tradycji łowickiej wsi. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber.

Wydarzenie rozpoczęto tradycyjnie uroczystą mszą świętą w zabytkowym kościele na terenie skansenu. Kolejnym punktem programu była wspomniana inscenizacja zwyczajów żniwnych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość obejrzenia dawnych sposobów koszenia kosą i sierpem oraz młócenia cepem.

Po oficjalnej części można było posłuchać prezentacji kapel ludowych regionu łowickiego, sieradzkiego i opoczyńskiego, które rywalizowały w konkursie na wykonanie przyśpiewki ludowej. Na gości czekały też z wiejskimi pysznościami stoiska kół gospodyń wiejskich z powiatu łowickiego. Twórcy ludowi zaprezentowali swoje bogate wyroby rękodzielnicze, takie jak: wycinanki, haft ludowy, papieroplastyka, garncarstwo, rzeźba.

Na scenie przyznano także nagrody tzw. „Łowickiej Róży”. W tym roku laureatkami zostały poetka Joanna Bolimowska oraz animatorka łowickiego folkloru Maria Siewierska.

Impreza dofinansowana ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020” w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018 – 2019.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl