Więcej...
W dniu 25 marca 2021 r. w Głownie, w obecności Pana Andrzeja Górczyńskiego – Członka Zarządu Województwa Łódzkiego, Pani Beaty Wszołek-Lewandowskiej – Prezes Zarządu LGD oraz Pani Anny Wielec – Wiceprezes Zarządu LGD, odbyło się podpisanie umów o powierzenie grantów z wnioskodawcami obszaru działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Polcentrum”.
W związku z zakończoną weryfikacją wniosków o przyznanie pomocy złożonych w ramach III naboru wniosków, które mieszczą się w limicie środków dostępnych dla województwa łódzkiego, ruszył proces zawierania umów o przyznaniu pomocy z Wnioskodawcami.
W podpisywaniu umów z Beneficjentami uczestniczy ze strony Samorządu Województwa Łódzkiego Pan Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
Listę operacji wskazującą wnioski spełniające warunki przyznania pomocy i kolejność przysługiwania im wsparcia przyjął Zarząd Województwa Łódzkiego Uchwałą Nr 173/21 z dnia 9 marca 2021 r. Obecnie dostępne środki umożliwiają zawarcie umów z 38 kolejnymi Beneficjentami znajdującymi się na ww. liście.
Plac zabaw, siłownia pod chmurką, altana do spotkań integracyjnych, odnowione miejsce dla koła gospodyń wiejskich– większość tych miejsc powstaje albo zyskuje nowe oblicze dzięki sprawnemu działaniu sołtysa. Lokalnego gospodarza, który dba o nasze najbliższe otoczenie.
Chcąc docenić zaangażowanie sołtysów urząd marszałkowski zaprasza do udziału w konkursie, w którym wybierzemy „SOŁTYSA NA PLUS Województwa Łódzkiego”.
Patronat honorowy nad konkursem objął Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. O rozpoczęciu konkursu poinformował podczas briefingu prasowego Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa.
- Sołtysi to liderzy wiejskich społeczności, ludzie energiczni, cieszący się autorytetem, który zdobywają każdego dnia w rozmowach z sąsiadami. Podczas tych rozmów powstają pomysły zrodzone z potrzeb, które później można wskazać na przykład marszałkowi. Tak powstają równe chodniki, bezpieczne drogi, place zabaw i inne miejsca spotkań integrujące sąsiadów. Dlatego bycie sołtysem to odpowiedzialna misja, którą sołtysi z powodzeniem wypełniają, ponieważ potrafią wsłuchać się w potrzeby sąsiadów – mówił Andrzej Górczyński.
Jak dodał, samorząd województwa łódzkiego współpracuje z sołtysami i wspiera ich na różne sposoby: - Konkurs, który dziś, 11 marca, czyli w Dzień Sołtysa, rozpoczynamy, jest jednym ze sposobów docenienia ich pracy.
Kandydatów do konkursu można zgłaszać od 11 marca do 30 kwietnia 2021 roku. Mogą to zrobić rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa, rady parafialne, a także organizacje pozarządowe Ochotnicza Straż Pożarna, koła gospodyń wiejskich, organy władzy samorządowej. Formularz zgłoszeniowy oraz pełny regulamin konkursu jest dostępny na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego pod adresem konkurs-soltys.lodzkie.pl
Samych sołtysów zapraszamy do odwiedzenia platformy soltys.lodzkie.pl
- Zarejestrujcie się tam państwo i zostawcie swoje dane kontaktowe. Pozwoli nam to na nawiązanie bliższych relacji i zwyczajną pomoc przy staraniu się o granty sołeckie czy inne formy wsparcia z naszej strony dodał Andrzej Górczyński. – A z okazji Wojewódzkiego Dnia Sołtysa dołączam się do życzeń marszałka Grzegorza Schreibera i życzę państwu zdrowia, pomyślności, szczęścia rodzinnego i wytrwałości w pełnieniu swojej misji.
AA/zdjęcia Adam Staśkiewicz
W ostatnim czasie zostały podjęte prace legislacyjne zmierzające do wprowadzenia zmian w przepisach ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2021 r. poz. 182, zwanej dalej, jako ustawa o WROW).
Proponowane zmiany polegają między innymi na uchyleniu w art. 67b ustawy o WROW ust. 1, 2 i 6, na podstawie których z przyczyn związanych z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 możliwe było m.in.:
- pozostawienie wniosku bez rozpoznania po uprzednim wezwaniu wnioskodawcy do przedstawienia dowodów na spełnienie warunków lub wymogów przyznania pomocy, w przypadku gdy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy lub pomocy technicznej nie spełnił określonego warunku przyznania pomocy lub pomocy technicznej lub określonego wymogu z przyczyn związanych z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego w związku z zakażeniami tym wirusem, oraz
- przywrócenie terminu w toku postępowania w sprawie przyznania pomocy lub pomocy technicznej, w przypadku jego uchybienia przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy lub pomocy technicznej z przyczyn związanych z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego w związku z zakażeniami tym wirusem.
W projektowanej zmianie ustawy o WROW określony został również przepis przejściowy, zgodnie z którym w przypadku gdy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy lub pomocy technicznej nie spełnił określonego warunku przyznania pomocy lub pomocy technicznej lub określonego wymogu z przyczyn związanych z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS CoV-2 lub wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego w związku z zakażeniami tym wirusem, i podmiot ten:
1. przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy został wezwany do niezwłocznego przedstawienia dowodów na spełnienie tego warunku lub wymogu oraz
2. nie przedstawił dowodów, o których mowa w pkt 1, we właściwym terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Samorząd Województwa zobowiązany będzie do odmowy przyznania pomocy lub pomocy technicznej z podaniem przyczyn tej odmowy.
W związku z powyższym zaleca się ww. wnioskodawcom niezwłoczne podjęcie działań mających na celu skompletowanie wymaganej przepisami prawa dokumentacji, w tym zwłaszcza pozyskanie wszelkiego rodzaju opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji publicznej, tak aby skutecznie i w nieprzekraczalnym terminie uzupełnić wszystkie braki we wniosku. Wnioskodawca obecnie może zrobić to w dowolnym czasie natomiast od momentu wejścia w życie zmienionych przepisów możliwe będzie uzupełnienie dokumentacji aplikacyjnej w ograniczonym terminie, określonym przepisami.
Projekt nowelizacji dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12342205/katalog/12755544#12755544
Szanowni Państwo, Drodzy Sołtysi,
z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Sołtysa, Zarząd Województwa Łódzkiego pragnie złożyć najserdeczniejsze życzenia – zdrowia, pomyślności w życiu osobistym, zadowolenia z wykonywanych obowiązków oraz wytrwałości w codziennej pracy na rzecz „małych ojczyzn”.
Wasze oddanie sprawom lokalnym i zaangażowanie w pracę na rzecz mieszkańców zasługuje na najwyższe uznanie.
Codzienną postawą dajecie impuls do wspólnych działań. Jako lokalni liderzy integrujecie i aktywizujecie społeczność wokół Was skupioną. Dla dobra publicznego podejmujecie się inicjatyw, które wymiernie poprawiają jakość życia na obszarach wiejskich. Zapewniamy, że Zarząd Województwa Łódzkiego dostrzega Wasze starania.
Korzystając z okazji, Zarząd Województwa Łódzkiego składa na Wasze ręce serdeczne podziękowania za aktywność w zorganizowanym niedawno przez Samorząd Województwa Łódzkiego konkursie „Sołectwo na plus”. Ilość złożonych wniosków na granty sołeckie przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Jest to Wasz wkład w rozwój polskiej wsi. Dzięki Waszym staraniom, wsparcie finansowe otrzymają różnego rodzaju przedsięwzięcia. Środki te pozwolą zaspokoić najważniejsze potrzeby występujące w Waszych sołectwach. Przykład ten najlepiej obrazuje zaangażowanie i tytaniczną pracę, której się podejmujecie.
Zarząd Województwa Łódzkiego dziękuje za dotychczasową współpracę i zaprasza do dalszego podejmowania wspólnych inicjatyw. Niech Wasza aktywność spotyka się ze społecznym uznaniem każdego dnia.
Z wyrazami szacunku i uznania,
Zarząd Województwa Łódzkiego
W dniu 9 marca 2021 r. Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął zaktualizowaną listę operacji wskazując wnioski, które spełniły warunki przyznania pomocy dla operacji typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” dla III naboru wniosków dla danego typu operacji, który trwał w okresie od dnia 20.07.2020 r. do dnia 17.09.2020 r.
Aktualizacja listy operacji jest wynikiem zakończonej weryfikacji merytorycznej złożonych wniosków. Obecnie dostępny limit środków dla województwa łódzkiego umożliwia przyznanie pomocy dla pierwszych 37 operacji znajdujących się na przedmiotowej liście. Przyznanie pomocy kolejnym projektom możliwe będzie w momencie dostępności środków.
LISTA OPERACJI informująca o kolejności przysługiwania pomocy |
||||||||
na operacje typu "Gospodarka wodno-ściekowa" w ramach działania ,,Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich"/poddziałania ,,Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskch na lata 2014-2020 dla III naboru trwającego od dnia 20.07.2020 r. do dnia 17.09.2020 r. | ||||||||
Lp. | Nazwa podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy |
Numer identyfi-kacyjny | Tytuł operacji |
Kwota pomocy (w zł) |
Liczba uzyskanych punktów |
Informacja, czy operacja spełnia warunki przyznania pomocy | Informacja, czy operacja mieści się w limicie środków | aaaaaaaaaaaaaaa |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |
1 | Gmina Pątnów | 061964691 | Rozbudowa systemu gospodarki wodno-ściekowej w gminie Pątnów poprzez budowę sieci wodociągowej w miejscowości Kluski i Załęcze Wielkie oraz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków w miejsowości Kałuże | 138 405,00 | 28,5 | Tak | Tak | |
2 | Gmina Biała | 062039600 | Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Naramicach oraz budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Biała-Parcela | 2 000 000,00 | 27,5 | Tak | Tak | |
3 | Gmina Wierzchlas | 062370421 | Rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie gminy Wierzchlas oraz zakup wyposażenia służącego tworzeniu inwestycji | 2 000 000,00 | 26,5 | Tak | Tak | |
4 | Gmina Strzelce Wielkie | 065827374 | Przebudowa istniejącego układu technologicznego uzdatniania i tłoczenia wody w budynku stacji uzdatniania wody "Dębowiec" oraz budowa odcinka sieci kanalizacji sanitarnej i przyłączami w ul. Kalinowej w Strzelcach Wielkich | 2 000 000,00 | 26,5 | Tak | Tak | |
5 | Gmina Łęczyca | 062353284 | Poprawa funkcjonowania gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Łęczyca | 302 043,00 | 25,5 | Tak | Tak | |
6 | Gmina Budziszewice | 062502955 | Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej poprzez budowę kanalizacji sanitarnej oraz budowę pompowni wraz ze zbiornikami retencyjnymi wody na terenie Gminy Budziszewice | 823 812,00 | 25,5 | Tak | Tak | |
7 | Gmina Cielądz | 063085060 | Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Cielądz - etap II | 801 979,00 | 25 | Tak | Tak | |
8 | Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Poddębicach Sp. z o.o. |
069245135 | Rozwój gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Poddębice | 1 424 060,00 | 24,5 | Tak | Tak | |
9 | Gmina Zadzim | 063216346 | Rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Marcinów Rzeczyca oraz modernizacja sieciowej przepompowni ścieków sanitarnych w miejscowości Kazimierzew | 180 286,00 | 24,5 | Tak | Tak | |
10 | Gmina Brzeźnio | 062979131 | Rozbudowa sieci wodociągowej oraz budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, Gmina Brzeźnio | 83 109,00 | 24 | Tak | Tak | |
11 | Gmina Wróblew | 063467824 | Rozbudowa ujęcia i modernizacja SUW Wróblew oraz rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków Wróblew o układ podczyszczania ścieków | 1 461 366,00 | 24 | Tak | Tak | |
12 | Gmina Nowosolna | 062730651 | Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Nowosolna: zadanie 1 - budowa kanalizacji w Teolinie (Etap I), zadanie 2 - modernizacja hydroforni w Teolinie | 482 791,00 | 24 | Tak | Tak | |
13 | Gmina Rzeczyca | 061941641 | Budowa sieci kanalizacji sanitarnej dla sołectw Bobrowiec, Rzeczyca Nowa, Rzeczyca w gminie Rzeczyca - etap VII | 578 893,00 | 24 | Tak | Tak | |
14 | Gmina Kobiele Wielkie | 062959166 | Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Kobiele Wielkie poprzez budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, wykonanie odwiertu studni i budowę sieci wodociągowej | 301 163,00 | 24 | Tak | Tak | |
15 | Związek Gmin Regionu Kutnowskiego | 075679361 | Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w Związku Gmin Regionu Kutnowskiego | 1 751 428,00 | 24 | Tak | Tak | |
16 | Gmina Bielawy | 063191560 | Modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej Gminy Bielawy poprzez przebudowę SUW w Oszkowicach, zakup i montaż urządzeń oczyszczalni ścieków w Walewicach oraz budowę sieci wodociągowej rozdzielczej w Bielawach | 432 547,00 | 23,5 | Tak | Tak | |
17 | Gmina Zapolice | 063190541 | Poprawa jakości gospodarki wodno-ściekowej poprzez wykonanie studni głębinowej, budowę sieci wodociągowej i zbiornika awaryjno-buforowego na sieci kanalizacji sanitarnej wraz z jej rozbudową na terenie gminy Zapolice | 401 983,00 | 23,5 | Tak | Tak | |
18 | Gmina Gidle | 062475061 | I etap budowy ujęcia wody w miejscowości Ciężkowice wraz z odcinkiem rurociągu doprowadzającego wodę do istn. sieci wodociągowej. Wodociąg odc. W0-THP5. | 49 866,00 | 23 | Tak | Tak | |
19 | Gmina Rusiec | 065283040 | Przebudowa sieci wodociągowej i budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Rusiec | 1 899 652,00 | 23 | Tak | Tak | |
20 | Gmina Masłowice | 065178135 | Poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Masłowice poprzez budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i budowę sieci wodociągowej w miejscowości Granice | 1 846 945,00 | 23 | Tak | Tak | |
21 | Gmina Białaczów | 062476025 | Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach Kuraszków, Ossa, Sobień oraz budowa - uzupełnienie sieci wodociągowych w miejscowościach Sędów i Zakrzów w gminie Białaczów | 328 549,00 | 22,5 | Tak | Tak | |
22 | Gmina Inowłódz | 062691433 | Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Żądłowice oraz budowa biologicznej oczyszczalni ścieków przy PSP w miejscowości Brzustów, gm. Inowłódz | 368 134,00 | 22,5 | Tak | Tak | |
23 | Gmina Chąśno | 062062704 | Wykonanie ujęcia wód podziemnych na Stacji Uzdatniania Wody oraz budowa fragmentu sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Goleńsko | 396 967,00 | 22,5 | Tak | Tak | |
24 | Gmina Koluszki | 062476834 | Budowa sieci wodociągowej oraz rozproszonego systemu oczyszczania ścieków we wsi Borowa, gm. Koluszki | 208 722,00 | 22 | Tak | Tak | |
25 | Gmina Poświętne | 062706974 | ,,Budowa kanalizacji sanitarnej z odgałęzieniami od sieci oraz pompowniami ścieków w gminie Poświętne" - Etap III - Zadanie 2, 3, 4, 5 | 601 202,00 | 22 | Tak | Tak | |
26 | Gmina Radomsko | 062541793 | Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w m. Dziepółć i budowa wodociągu w m. Cerkawizna w Gminie Radomsko | 836 039,00 | 21,5 | Tak | Tak | |
27 | Gmina Dłutów | 062536145 | Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Dłutowie oraz budowa sieci wodociągoweej w Dłutówku | 2 000 000,00 | 21,5 | Tak | Tak | |
28 | Gmina Kodrąb | 063046506 | Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Kodrąb - II etap oraz budowa sieci wodociągowej w Zapolicach | 572 426,00 | 21,5 | Tak | Tak | |
29 | Gmina Głuchów | 063186560 | Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągu w Gminie Głuchów | 1 297 114,00 | 21 | Tak | Tak | |
30 | Gmina Lututów | 063208495 | Rozbudowa z przebudową oczyszczalni ścieków i rozbudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączem w Lututowie | 926 741,00 | 21 | Tak | Tak | |
31 | Gmina Kiernozia | 062176014 | Rozbudowa stacji uzdatniania wody w miejscości Chruśle wraz z budową przyłącza i separatora tłuszczy dla szkoły podstawowej w Kiernozi Gmina Kiernozia oraz budową sieci wodociągowej Gmina Kiernozia | 442 579,00 | 21 | Tak | Tak | |
32 | Gmina Łyszkowice | 063245481 | Budowa kanalizacji sanitarnej i tłocznej z przykanalikami, przepompowniami ścieków z zasilaniem elektrycznym w miejscowościach Wrzeczko i Łyszkowice oraz budowa rozdzielczej sieci wodociągowej w miejscowości Bobrowa | 1 140 321,00 | 20,5 | Tak | Tak | |
33 | Gmina Grabów | 063069632 | Budowa kanalizacji sanitarnej od skrzyżowania ul. Ogrodowej z ul. Krośniewicką wraz z budową pompowni i odcinka kanalizacji ciśnieniowej oraz przebudowa sieci wodociągowej etap 2 od węzła W34 do węzła W42 w Grabowie |
713 335,00 | 20,5 | Tak | Tak | |
34 | Gmina Mokrsko | 062061241 | Modernizacja systemu wodno-kanalizacyjnego w gminie Mokrsko | 1 909 891,00 | 20,5 | Tak | Tak | |
35 | Gmina Paradyż | 062081451 | Budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągu w Gminie Paradyż | 1 988 573,00 | 20,5 | Tak | Tak | |
36 | Gmina Nowe Ostrowy | 063029783 | Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Nowe Ostrowy, Wołodrza i Grodno oraz sieci wodociągowej z odgałęzieniami w miejscowości Nowe Ostrowy - etap I | 2 000 000,00 | 20,5 | Tak | Tak | |
37 | Gmina Jeżów | 061915694 | Przebudowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Strzelna oraz budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Jeżów ul. Sobieskiego | 137 612,00 | 20,5 | Tak | Tak | |
38 | Gmina Witonia | 063931765 | Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków do budynku użyteczności publicznej w m. Kuchary wraz z budową odcinka sieci wodociągowej w Witoni | 164 610,00 | 20,5 | Tak | Nie | |
39 | Gmina Brójce | 063805612 | Budowa odcinka kanalizacji sanitarnej w miejscowości Karpin - Zadanie 3 | 949 884,00 | 20 | Tak | Nie | |
40 | Gmina Ostrówek | 062508574 | Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami i przepompowniami ścieków w miejscowości Nietuszyna, Bolków – ( Etap III – Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami i przepompownią ścieków w miejscowości Nietuszyna ) | 652 462,00 | 20 | Tak | Nie | |
41 | Gmina Świnice Warckie | 062734201 | Przebudowa ciągu przeróbki osadów ściekowych na oczyszczalni ścieków w Świnicach Warckich | 73 981,00 | 20 | Tak | Nie | |
42 | Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Daszyna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością | 063121352 | Budowa i przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej w Daszynie | 866 030,00 | 20 | Tak | Nie | |
43 | Gmina Pajęczno | 063134840 | Modernizacja stacji uzdatniania wody w miejscowości Janki wraz z budową pojedynczych systemów oczyszczania ścieków na posesjach mieszkańców Gminy Pajęczno | 1 203 321,00 | 19,5 | Tak | Nie | |
44 | Gmina Bełchatów | 063245055 | Budowa kanalizacji sanitarnej w Zdzieszulicach Górnych - Etap II oraz budowa sieci wodociągowej w miejscowości Niedyszyna-Postękalice | 1 058 117,00 | 19 | Tak | Nie | |
45 | Gmina Łask | 063206264 | Budowa kanalizacji sanitarnej w Gorczynie - Etap III | 1 141 306,00 | 19 | Tak | Nie | |
46 | Gmina Zelów | 063034584 | Budowa sieci wodociągowej wraz z odgałęzieniami w granicach pasów drogowych w m-ci Nowa Wola gm. Zelów | 987 616,00 | 19 | Tak | Nie | |
47 | Gmina Brzeziny | 063081436 | Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Brzeziny poprzez rozbudowę sieci wodociągowych oraz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków | 653 491,00 | 19 | Tak | Nie | |
48 | Gmina Nowy Kawęczyn | 062746513 | Budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z pompowniami ścieków i instalacją elektryczną zasilania pompowni w miejscowościach: Podfranciszkany i Franciszkany - etap III | 917 323,00 | 19 | Tak | Nie | |
49 | Gmina Skierniewice | 063174695 | Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Skierniewice oraz rozbudowa i przebudowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Józefatów wraz z uzbrojeniem ujęcia nr 3 | 1 214 384,00 | 18,5 | Nie oceniono | Nie | |
50 | Gmina Galewice | 063471264 | Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Węglewice | 876 749,00 | 18,5 | Nie oceniono | Nie | |
51 | Gmina Żarnów | 063257200 | Budowa sieci kanalizacyjnej Bronów - Soczówki | 2 000 000,00 | 18,5 | Nie oceniono | Nie | |
52 | Gmina Osjaków | 063098160 | Rozbudowa sieci wodociągowej w ul. Brzozowej w Osjakowie | 66 766,00 | 18,5 | Nie oceniono | Nie | |
53 | Gmina Pabianice | 063247092 | Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Piątkowisku - III etap | 1 744 352,00 | 18 | Nie oceniono | Nie | |
54 | Gmina Piątek | 062148700 | Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Piątek poprzez: Remont oczyszczalni ścieków w miejscowości Goślub Osada wraz z zakupem ciągnika, beczki asenizacyjnej i przyczepy. Budowę sieci wodociągowej przy terenach inwestycyjnych. Budowę studni głębinowej na terenie stacji uzdatniania wody w Pokrzywnicy | 1 292 909,00 | 18 | Nie oceniono | Nie | |
55 | Gmina Krzyżanów | 062401350 | Budowa wodociągu w Kaszewach Tarnowskich i Krzyżanówku oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Krzyżanów | 1 850 520,00 | 18 | Nie oceniono | Nie | |
56 | Gmina Pęczniew | 065063141 | Budowa zapasowego zbiornika retencyjnego wody uzdatnionej wraz z jego uzbrojeniem na terenie stacji uzdatniania wody w miejscowości Księża Wólka, Gmina Pęczniew oraz zakup wyposażenia technicznego na potrzeby oczyszczalni ścieków w Pęczniewie | 120 986,00 | 18 | Nie oceniono | Nie | |
57 | Gmina Zduńska Wola | 063583591 | Budowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Rębieskie oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami do posesji w miejscowości Wojsławice i Korczew gmina Zduńska Wola - etap I i II | 1 999 999,00 | 17,5 | Nie oceniono | Nie | |
58 | Gmina Łowicz | 062178710 | Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w miejscowości Jamno na terenie gminy Łowicz | 2 000 000,00 | 17,5 | Nie oceniono | Nie | |
59 | Gmina Czerniewice | 062343151 | Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Zagóry wraz z doposażeniem stacji uzdatniania wody w Chociwiu w agregat prądotwórczy | 1 966 043,00 | 17,5 | Nie oceniono | Nie | |
60 | Gmina Strzelce | 063472811 | Poprawa gospodarki wodno ściekowej w gminie Strzelce | 1 155 825,00 | 17,5 | Nie oceniono | Nie | |
61 | Gmina Buczek | 062586105 | Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Południowej oraz rozbudowa i przebudowa stacji wodociągowej w Buczku | 1 629 315,00 | 17 | Nie oceniono | Nie | |
62 | Gmina Klonowa | 062501536 | Budowa Stacji Uzdatniania wody, przebudowa wodociągu i budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Klonowa | 1 890 127,00 | 17 | Nie oceniono | Nie | |
63 | Gmina Kutno | 062150411 | Przebudowa i rozbudowa stacji uzdatniania wody w Żurawieńcu, budowa zbiornika bezodpływowego dla potrzeb szkoły podstawowej w Strzegocinie oraz budowa 20 szt. przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Kutno | 867 089,00 | 16,5 | Nie oceniono | Nie | |
64 | Gmina Sędziejowice | 062683971 | Poprawa funkcjonowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Sędziejowice | 1 370 497,00 | 16,5 | Nie oceniono | Nie | |
65 | Gmina Dąbrowice | 062317430 | Przebudowa sieci wodociągowej w miejscowości Dąbrowice wraz z przyłączeniami oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków wraz z modernizacją istniejącego systemu oczyszczania ścieków przy budynku Zespołu Szkół w Dąbrowicach | 638 537,00 | 16,5 | Nie oceniono | Nie | |
66 | Gmina i Miasto Szadek | 065201735 | Poprawa funkcjonowania gospodarki wodno-ściekowej w Gminie i Mieście Szadek | 523 277,00 | 16 | Nie oceniono | Nie | |
67 | Gmina Rokiciny | 062107671 | Budowa i przebudowa sieci wodociągowej oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Rokiciny | 1 988 930,00 | 16 | Nie oceniono | Nie | |
68 | Gmina Brąszewice | 065109412 | Przebudowa i rozbudowa stacji uzdatniania w miejscowści Brąszewice | 1 464 719,00 | 16 | Nie oceniono | Nie | |
69 | Gmina Lgota Wielka | 063148046 | Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Krępa i Kolonia Krępa, budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Wiewiórów wraz z rozbudową wodociągu w miejscowości Wola Blakowa - Gmina Lgota Wielka | 1 238 552,00 | 16 | Nie oceniono | Nie | |
70 | Gmina Gorzkowice | 062416123 | Rozbudowa sieci wodociągowej oraz zakup niezbędnego sprzętu stanowiącego wyposażenie obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków tj. koparko-ładowarki i beczki asenizacyjnej | 377 514,00 | 15,5 | Nie oceniono | Nie | |
71 | Gmina Wodzierady | 063156843 | Modernizacja stacji uzdatniania wody w Kwiatkowicach wraz z budową przydomowych oczyszczalni ścieków | 1 288 306,00 | 15,5 | Nie oceniono | Nie | |
72 | Gmina Czarnożyły | 063254536 | Rozwój gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Czarnożyły | 1 998 156,00 | 15 | Nie oceniono | Nie | |
73 | Gmina Lipce Reymontowskie | 062398346 | Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Lipce Reymontowskie | 399 211,00 | 14 | Nie oceniono | Nie | |
74 | Gmina Stryków | 062604624 | Budowa wodociągu w miejscowości Kiełmina | 623 821,00 | 13,5 | Nie oceniono | Nie | |
75 | Gmina Kamieńsk | 063423030 | Modernizacja ujęcia wody oraz budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Łączyńskiego w miejscowości Kamieńsk | 1 280 506,00 | 13,5 | Nie oceniono | Nie | |
76 | Gmina Opoczno | 063146134 | Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kruszewiec gm. Opoczno | 2 000 000,00 | 13 | Nie oceniono | Nie | |
77 | Gmina Czastary | 063093244 | Budowa sieci wodociągowej | 81 941,00 | 13 | Nie oceniono | Nie | |
78 | Gmina Parzęczew | 061859360 | Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Parzęczew - Etap III | 1 333 719,00 | 12,5 | Nie oceniono | Nie | |
79 | Gmina Rząśnia | 063230510 | Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Gawłów i Rekle wraz z budową wodociągu w miejscowości Gawłów | 4 000 000,00 | 12,5 | Nie oceniono | Nie | |
80 | Gmina Ksawerów | 063156496 | Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w Gminie Ksawerów | 1 931 601,00 | 12 | Nie oceniono | Nie | |
81 | Gmina Głowno | 063190102 | Modernizacja SUW (wraz z wymianą wszystkich zbiorników i złóż) w Boczkach Domardzkich - poprawa jakości wody. | 852 396,00 | 12 | Nie oceniono | Nie | |
data sporządzenia Listy | RAZEM | 87 563 421,00 | ||||||
03.03.2021 |
Załączniki:
1. Zał. 1 Lista operacji informująca o kolejności przysługiwania pomocy
Serdecznie zachęcamy Państwa do wysłuchania rozmowy z Andrzejem Górczyńskim, Członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego, którzy na antenie Radia Łódź będzie mówił możliwościach skorzystania z szerokiej oferty wsparcia finansowego, oferowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. W szczególności będą przekazywane informacje o funkcjonujących na terenie województwa łódzkiego lokalnych grupach działania oraz o możliwościach uzyskania dofinansowania przez beneficjentów w ramach prowadzonych przez poszczególne LGD naborów na poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.
Premiera audycji już w najbliższą środę – 24 lutego o godz. 13.26.
Powtórka w czwartek - 25 lutego o godz. 13.26.
Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich prowadzi projekt badawczy pn. „Obserwatorium obywatelskiej aktywności wsi”, którego celem jest pogłębienie i zaktualizowanie wiedzy na temat aktywności obywatelskiej na obszarach wiejskich – w szczególności identyfikacja dobrych praktyk oraz określenie najważniejszych wyzwań i problemów, stojących przed organizacjami pozarządowymi.
Pierwszym etapem badania, prowadzonego przy wsparciu ekspertów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest stworzenie Bazy Danych Organizacji Wiejskich, w której gromadzone są podstawowe informacje o organizacjach. Informacje zebrane za jej pośrednictwem zostaną uzupełnione i pogłębione w kolejnych etapach – wywiadach telefonicznych oraz fokusach (wywiadach grupowych).
W związku z powyższym, jeżeli reprezentujecie Państwo organizacje wiejskie zwracamy się z uprzejmą prośbą o wzięcie udziału w badaniu: https://www.faow.org.pl/baza/.
Podsumowanie wyników badania wraz z informacjami o organizacjach i inicjatywach, które zdecydowały się wziąć w nim udział, ukaże się w formie publikacji.
Więcej informacji na temat projektu dostępnych jest na stronie: https://faow.org.pl/obserwatorium-obywatelskiej-aktywnosci-wsi/
Serdecznie zachęcamy do udziału w badaniu i jego promocji!
Informujemy, że w zakończonym naborze wniosków, który odbył się w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 28 stycznia 2021 r., złożono osobiście lub wpłynęło pocztą do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego 11 wniosków o przyznanie pomocy.
Łączna kwota wnioskowanej pomocy ze środków UE dla przedłożonych inwestycji to ok. 8,8 mln zł.
Złożone wnioski zostaną teraz poddane kontroli administracyjnej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” (…). W wyniku tej kontroli ustalone zostaną projekty spełniające warunki przyznania pomocy oraz kolejność przysługiwania im pomocy. Samorząd Województwa Łódzkiego posiada obecnie do rozdysponowania spośród najwyżej ocenionych wniosków kwotę ok. 3,3 mln zł.
Informujemy, iż ruszył nabór wniosków „Sołectwo na plus”. Zasady naboru „Sołectwo na plus” zostały opisane w Regulaminie naboru „Sołectwo na plus”, przyjętym Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego Nr 1267/20 z dnia 29 grudnia 2020 r., zwanym dalej Regulaminem.
Zgłoszenie należy sporządzić na druku, który określa załącznik nr 1 do Regulaminu i złożyć w Biurze Podawczym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego lub przesłać za pośrednictwem podmiotów świadczących usługi pocztowe na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź, w terminie do dnia 1 lutego 2021 roku (decyduje data stempla pocztowego).
Składane zgłoszenia powinny dotyczyć projektów realizowanych wyłącznie w terminie od dnia 1 lipca 2021 roku do dnia 15 listopada 2021 roku.
Więcej informacji na stronie https://www.lodzkie.pl/rolnictwo/solectwo-na-plus
W związku z istotnymi zmianami warunków przyznania i wypłaty pomocy dla osób podejmujących działalność gospodarczą wprowadzonych m.in. rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2020 r. zmieniającym rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 i przekazaniem przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa formularza aneksu do umów o przyznaniu pomocy (do umów w wersji 4z i wcześniejszych) pragniemy poinformować o możliwości wystąpienia przez obecnych Beneficjentów pomocy z wnioskami o zmianę zawartych umów.
Do najistotniejszych zmian określonych ww. rozporządzeniem oraz formularzem aneksu należą m.in.:
- wprowadzenie obowiązku utworzenia w ramach operacji jedynie jednego miejsca pracy (w formie samozatrudnienia lub zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę);
- wprowadzenie okresu rozliczenia się z łącznego czasu utrzymania utworzonego miejsca pracy (w łącznym wymiarze 24 miesięcy) w okresie od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy do dnia upływu 2 lat od wypłaty płatności końcowej beneficjentowi przez ARiMR;
- możliwość, w uzasadnionych przypadkach, wydłużenia Beneficjentom terminów złożenia wniosków o płatność I transzy (dotychczas określony termin to 3 miesiące od dnia zawarcia umowy) oraz II transzy (dotychczas określony termin to 2 lata od dnia zawarcia umowy) o dodatkowy czas, jednak nie dłuższy niż 6 miesięcy i nie później niż do dnia 31 grudnia 2022 r.;
- możliwość, w okresie obowiązywania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lub wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 i na uzasadnioną prośbę Beneficjenta, gdy nie spełnia on warunków wypłaty pomocy lub nie realizuje innych zobowiązań związanych z przyznaną pomocą, wydłużenia mu terminu ich realizacji, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2022 r.;
- usunięcie zapisu dotyczącego obowiązku osiągnięcia co najmniej 30% zakładanego w biznesplanie, ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie rok od dnia wypłaty drugiej transzy pomocy;
- dopuszczalne możliwości odstąpienia od egzekwowania warunku dot. utworzenia miejsca pracy dla osoby z grupy defaworyzowanej, w uzgodnieniu z właściwą LGD, w sytuacji, gdy zatrudnienie to stało się niemożliwe z przyczyn związanych z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lub wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
W celu zapoznania się ze wszystkimi zmianami zachęcamy do wnikliwej lektury przedmiotowych dokumentów.
Wystąpienie o zmianę umowy o przyznaniu pomocy w zakresie, który mógłby wpływać na uzyskaną przez projekt ocenę punktową przyznaną mu przez Lokalną Grupę Działania, powinno być poprzedzone uzyskaniem opinii właściwego organu decyzyjnego LGD. Opinia to powinna potwierdzać, że wnioskowana zmiana nie wpłynęłaby na spełnienie kryteriów w odniesieniu do minimum punktowego.
Pragniemy jednocześnie wyjaśnić, że z uwagi na nadrzędną rolę przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. nad zapisami umów o przyznaniu pomocy, brak uwzględnienia w umowach zmian wynikających ze zmian przedmiotowego rozporządzenia nie będzie powodowało, że przepisy tegoż rozporządzenia nie będą stosowane wobec beneficjentów. Zmiany przepisów ww. rozporządzenia, które mają zastosowanie do beneficjentów, będą każdorazowo uwzględniane w toku obsługi ich spraw.
W dniu 3 grudnia 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego podpisano kolejną umowę o przyznaniu pomocy w ramach poddziałania 19.2 ,,Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego inicjatywą LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Pomoc w wysokości 70 000,00 zł otrzymał Pan Damian Pawlak, którego miejsce realizacji operacji znajduje się na terenie obszaru Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „MROGA”.
W ramach podpisanej umowy Pan Damian Pawlak realizować będzie operację pod tytułem „Rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług wypożyczania sprzętu budowlanego i sportowo - turystycznego”.
Informujemy, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje dla przedsiębiorców akcję pn. „Sezon na wiedzę” polegającą na prezentacji szeregu webinariów z zakresu przedsiębiorczości i otoczenia biznesu poświęconych różnym tematom, w tym m.in. Prawo zamówień publicznych, ułatwienia w procesie budowlanym, rozwiązania dla branży turystycznej oraz przepisy dot. sukcesji firm rodzinnych.
Szkolenia skierowane są do wszystkich zainteresowanych, w szczególności do przedsiębiorców.
Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym materiałem, uwzględniającym kluczowe zmiany prawne, które przygotowane zostały z myślą o poprawie otoczenia prawnego dla biznesu.
Webinaria prowadzone są przez ekspertów z poszczególnych dziedzin. Odbywają się przez cały listopad w każdy poniedziałek, środę i piątek, zawsze o godzinie 11.00 na stronie internetowej:
https://www.youtube.com/c/mrpitgovpl.
Wszystkie dotychczasowe odcinki można obejrzeć na stronie:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/sezon-na-wiedze-webinaria
Zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego do udziału w Wojewódzkim Kulinarnym Konkursie Bożonarodzeniowym.
Konkurs odbywa się w 2 kategoriach:
- Tradycyjna Potrawa Wigilijna,
- Tradycyjny Wypiek Bożonarodzeniowy.
Celem konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat produktów tradycyjnych i lokalnych z województwa łódzkiego.
W ramach konkursu uczestnicy muszą wykonać samodzielnie tradycyjną potrawę wigilijną lub tradycyjny wypiek bożonarodzeniowy oraz zaprezentować na zdjęciach gotowy produkt.
W każdej z kategorii przewidziano wysokie nagrody finansowe: 1 500 zł, 1 000 zł i 500 zł oraz upominki rzeczowe dla wyróżnionych osób.
Więcej informacji na temat konkursu oraz regulamin można znaleźć pod następującym linkiem: https://www.lodzkie.pl/rolnictwo/konkurs-bozonarodzeniowy
Termin nadsyłania prac upływa 7 grudnia br.
Informujemy, że wyłoniono laureatów pierwszej edycji wojewódzkiego konkursu na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne „Weekend na wsi”. Ideą konkursu było poznanie najlepszego gospodarstwa w regionie oraz zwrócenie uwagi turystów na szerokie możliwości, jakie stwarzają obszary wiejskie i wypoczynek na wsi. Z uwagi na obecną sytuację, w której znalazł się cały świat, w dobie pandemii koronowirusa COVID-19, nie mogliśmy się spotkać osobiście z laureatami konkursu dlatego zorganizowana została wideokonferencja. Członek Zarządu Województwa Łódzkiego – Andrzej Gorczyński połączył się ze wszystkim uczestnikami konkursu i przekazał im informacje o wynikach.
Zgodnie z regulaminem konkursu, przewidziano 8 miejsc oraz 2 wyróżnienia. Gospodarstwa oceniane były szczególnie pod kątem kultywowania tradycji na wsi, możliwości spędzenia wolnego czasu jak również degustacji tradycyjnych, lokalnych potraw przygotowywanych z produktów z własnego gospodarstwa. Każdy z laureatów otrzymał nagrodę pieniężną, której wysokość jest uzależniona od zajętego miejsca.
Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie internetowej: http://lodzkie.ksow.pl/news/entry/16009-podsumowanie-konkursu-weekend-na-wsi.html
Informujemy, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 217, 300, 695 i 1440), wydał nowe Wytyczne 7/1/2020. Zaktualizowane wytyczne zastępują dotychczas obowiązujące Wytyczne MRiRW 6/4/2017. Lokalne Grupy Działania obszaru województwa łódzkiego zobowiązane są do ich stosowania w zakresie zadań związanych z realizacją strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
W dniu 4 listopada 2020 r. Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął listę zawierającą informację o kolejności przysługiwania pomocy dla operacji typu "Gospodarka wodno-ściekowa" dla III naboru, który trwał w okresie od dnia 20.07.2020 r. do dnia 17.09.2020 r. Spośród złożonych wniosków o przyznanie pomocy na liście znalazły się 84 operacje, które w wyniku ich oceny punktowej uzyskały co najmniej 12 punktów.
Aktualnie dostępny limit środków dla województwa łódzkiego dla wsparcia operacji ww. typu wynosi 7 487 607,66 Euro, tj. 34 611 466,41 zł (wg. kursu złotego podanego przez Europejski Bank Centralny w dniu 29 października 2020 r.).
W związku z powyższym obecnie wnioski o przyznanie pomocy znajdujące się na liście operacji od pozycji nr 1 do pozycji nr 35 mieszczą się w limicie środków, natomiast kolejne w celu przyznania wsparcia będą oczekiwały na dostępność środków.
Jednocześnie informujemy Wnioskodawców o tym, że obecność złożonych przez nich wniosków o przyznanie pomocy na ww. liście nie jest równoznaczna z przyznaniem im środków finansowych. Ostateczna decyzja o przyznaniu pomocy w formie refundacji poniesionych przez nich kosztów kwalifikowalnych operacji poprzedzona musi być pozytywnym wynikiem kontroli administracyjnej złożonego wniosku, dokonanej zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa”.
Ponadto warunkiem przyznania pomocy dla wniosku jest to, aby suma zawartej w nim wnioskowanej kwoty pomocy oraz wnioskowanych kwot pomocy w innych wnioskach, które znajdują się na wyższych od niego pozycjach na ww. liście, nie była większa od pozostałej do wykorzystania kwoty limitu środków finansowych, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 października 2015 r. w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań lub poddziałań PROW na lata 2014-2020.
Zarząd Województwa Łódzkiego ogłasza trzeci nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 2020.
Termin składania wniosków:
Wnioski należy składać w dniach od dnia 1 grudnia 2020 r. do 28 stycznia 2021 r. włącznie;
Miejsce składania wniosków:
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego |
Adres złożenia wniosku o przyznanie pomocy za pomocą operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz.1041): Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź Adres złożenia wniosku o przyznanie pomocy osobiście: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź (Departament Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego, |
Biuro Podawcze, parter, godziny przyjmowania interesantów od 8:00 do 16:00); |
Szczegółowe informacje dotyczące naboru wniosków można uzyskać telefonicznie, pod numerami:
42 663-31-56, 42 663-31-89, 42 663-31-90, 42 663-31-91, 42 663-32-19, 42 663-36-37.
Przepisy prawne stanowiące podstawę do ubiegania się o przyznanie pomocy znajdują się m.in.
w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje
w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, natomiast pozostałe informacje i dokumenty umożliwiające otrzymanie wsparcia w formularzu wniosku o przyznanie pomocy oraz w instrukcji jego wypełniania.
W dniu 3 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego podpisano kolejną umowę o przyznaniu pomocy w ramach poddziałania 19.2 ,,Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego inicjatywą LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Pomoc w wysokości 164 819,00 zł otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Lubieniu, której miejsce realizacji operacji znajduje się na terenie obszaru Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Łęczycka”.
W ramach podpisanej umowy o przyznaniu pomocy Ochotnicza Straż Pożarna w Lubieniu realizować będzie operacje pod tytułem „Modernizacja pomieszczeń sanitarnych w budynku OSP w Lubieniu wraz z montażem paneli fotowoltaicznych”.
Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju – Łódzkie 2020 to wydarzenie organizowane przez Województwo Łódzkie w dniu 29 października br. w formie online.
Program pierwszej edycji wydarzenia obejmuje dyskusje panelowe, rozmowy ze specjalistami reprezentującymi wiele dziedzin, a także wystąpienia ekspertów. Ponadto Forum będzie wypełnione transmisjami live, prezentacjami oraz wirtualnymi stoiskami. Będziemy rozmawiać m.in. o sadownictwie, przetwórstwie rolno - spożywczym, gospodarce cyrkularnej oraz o budownictwie pasywnym i zeroenergetycznym.
Jednocześnie Forum będzie impulsem pobudzającym dyskusję na temat aktualnej sytuacji oraz perspektyw rozwojowych na poziomie regionalnym, europejskim i światowym.
Wydarzenie skierowane jest do mieszkańców województwa łódzkiego, przedstawicieli środowisk biznesowych (w szczególności przedsiębiorców z sektora MŚP), a także przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, nauki i szkolnictwa wyższego, klastrów oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych, izb przemysłowo-handlowych i gospodarczych, pracowników uczelni wyższych, doktorantów, studentów i uczniów szkół średnich.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Link do rejestracji na wydarzenie - https://elodzkie.pl/wydarzenia/forum-biznesu-i-zrownowazonego-rozwoju-lodzkie-2020.
Przypominamy, że zgodnie z art. 67b ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w przypadku uchybienia terminu w toku postępowania w sprawie o przyznanie pomocy przez wnioskodawcę z przyczyn związanych z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, zostanie on przywrócony jeżeli czynność, dla której określony był termin została dopełniona nie później niż w terminie 60 dni po ustaniu tych przyczyn.
Należy zauważyć, że rozwiązanie to nie „wstrzymuje” realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ani poszczególnych jego działań (poddziałań/typów operacji), a jedynie poszczególne postępowania, w których zastosowanie ma ww. art. 67b ust. 1. Przywrócenie terminu nie ma wpływu na przyznawanie pomocy innym podmiotom - stąd dla operacji, w przypadku których potwierdzono spełnienie warunków przyznania pomocy, nadal udzielane jest wsparcie, wnioskodawcy składają kolejne wnioski o przyznanie pomocy i ogłaszane są kolejne nabory wniosków.
W związku z powyższym nie ma pewności, że wszystkim wnioskodawcom, którym zostanie przywrócony termin zgodnie z art. 67b ust. 1 ww. ustawy, zostanie ostatecznie udzielone wsparcie, bowiem może się okazać, że w momencie weryfikacji spełnienia warunków przyznania pomocy (już po przywróceniu terminu) nie będzie dostępnych środków na udzielenie tego wsparcia.
Z uwagi na powyższe w przypadku spraw, w których zastosowanie ma ww. art. 67b ust. 1 uprzejmie prosimy o nie zwlekanie ze złożeniem dokumentów potwierdzających spełnienie warunków przyznania pomocy.
W dniu 23 września 2020 roku w Uniejowie odbyło się spotkanie szkoleniowo-informacyjne Samorządu Województwa Łódzkiego z lokalnymi grupami działania obszaru województwa łódzkiego. W spotkaniu udział wziął Pan Andrzej Górczyński – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego oraz pracownicy Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Program spotkania obejmował wiele bieżących spraw m.in.: prezentację planów Zarządu Województwa Łódzkiego w zakresie przyszłości obszarów wiejskich, omówienie zasad wyliczania i wykorzystywania różnic kursowych w ramach ogłaszanych naborów oraz planowaną zmianę Wytycznych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie spotkania podjęto również dyskusję dotyczącą inicjatywy LEADER przy wykorzystaniu instrumentu terytorialnego RLKS w przyszłej perspektywie finansowej.
Tegoroczne święto plonów czyli Dożynki Diecezjalno-Wojewódzkie odbyły się w Uniejowie, na terenie przy „Termach Uniejów”, 20 września 2020 r. Gospodarzem Dożynek był Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Dożynki zainaugurowano mszą świętą na terenie Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, a następnie korowód przeszedł na teren rekreacyjny przy termach. W godzinach popołudniowych rozpoczęła się część rozrywkowa – konkursy kulinarne oraz koncerty m.in. zespołu Pectus i Maryli Rodowicz.
„Słodkie smaki łódzkiego- wypieki cukiernicze/desery/ciasta” to jeden z konkursów kulinarnych organizowany przez Jednostkę Regionalną KSOW WŁ, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem Kół Gospodyń Wiejskich z terenu województwa łódzkiego. W konkursie udział wzięły 34 KGW.
Nagrody otrzymały Koła:
- „Marysieńka” z powiatu poddębickiego za ciasto „Orzechowa fantazja”,
- „Dąbrowianki” z powiatu bełchatowskiego za „Rusiecką rozkosz”,
- „Redociny” z powiatu pabianickiego za „Uśmiech Redocin”.
Ponadto, Departament Promocji UM zorganizował konkurs skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich na najlepszą potrawę regionalną. Do konkursu zgłoszono 23 potrawy. Na podium znalazły się:
- Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Wsi Jeziorsko z powiatu sieradzkiego za „Kluski żelazne z kapustą ślizganą”,
- KGW Teodory z powiatu łaskiego za potrawę „Kurczak à la kaczka z owocami”,
- KGW Branica i Rembieszów z powiatu zduńskowolskiego za „Zupę dyniową”.
Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszego regionu, była znakomitą okazją do zaprezentowania zdrowych ekologicznych produktów i potraw przyrządzanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, a także do promowania kultury i tradycji naszego regionu przez przedstawicieli powiatów oraz instytucji promujących pozyskiwanie środków z funduszy europejskich.
Uprzejmie informujemy, iż w dniu 10 września 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
Akt prawny dostępny jest pod adresem strony internetowej:
Jeśli zależy Ci na kształtowaniu polityki w Europie, przyszłości żywności i rolnictwa, wyraź swoją opinię w ankiecie i włącz się w internetowe konsultacje publiczne.
W dniu 22 lipca br. Komisja Europejska ogłosiła komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady UE – „Długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich” (pobierz) otwierając formalny proces dyskusji na szczeblu europejskim na temat przyszłości obszarów wiejskich oraz miejsca, jakie powinny one zajmować w naszym społeczeństwie. Komunikat dotyczący tej długoterminowej wizji zostanie opracowany w ramach priorytetu „Demokracja i Demografia” i jest powiązany ze sprawozdaniem w sprawie skutków zmian demograficznych i Zieloną Księgą na temat starzenia się społeczeństwa. Obejmie on również dalsze istotne aspekty dotyczące przyszłości obszarów wiejskich, w tym wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konferencję w sprawie przyszłości Europy.
Należy mieć na uwadze, że efekty proponowanych przez KE rozwiązań będą też mieć wpływ na polskie rolnictwo oraz sektor żywnościowy i obszary wiejskie. Istotne jest również to, że przez aktywny udział i przekazanie swojej opinii, głos ten będzie wskazaniem dla KE, jakie rozwiązania są oczekiwane z punktu widzenia polskich czy europejskich potrzeb w czasie prac i dyskusji prowadzonych w związku z tym dokumentem na forum europejskim.
Zachęcamy Państwa do lektury komunikatu KE (pobierz) oraz włączenia się w proces konsultacji, który obejmuje internetowe konsultacje publiczne pod linkiem na stronie KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12525-Long-term-vision-forrural-areas.
Ankieta, dostępna w języku polskim, będzie aktywna do 9 września. W polu ankiety można umieścić maks. 4 000 znaków oraz opcjonalnie do wyrażonej opinii można dołączyć plik (mogą to być wyniki badań, czy inne dowody potwierdzające tezy opinii).
Zapraszamy wszystkie zainteresowane strony i podmioty, którym leży na sercu przyszłość żywności i rolnictwa w Europie, do wypełnienia ankiety, a tym samym do udziału w kształtowaniu polityki na potrzeby wszystkich obywateli Europy.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”.
Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego stanowi wyróżnienie i szczególne podziękowanie dla podmiotów, które konsekwentnie budują pozytywny wizerunek Województwa Łódzkiego, osiągających najlepsze efekty ekonomiczne, realizujących innowacyjne projekty, cieszących się uznaniem w województwie łódzkim, kraju i za granicą oraz w sposób spektakularny przyczyniają się do rozwoju gospodarczego regionu łódzkiego.
Przez wszystkie dotychczasowe edycje nagradzane były podmioty, które wniosły znaczący i trwały wkład w unowocześnienie i rozwój gospodarczy województwa łódzkiego.
Organizatorem Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS ” jest Województwo Łódzkie.
Zapraszamy do zgłaszania swoich kandydatur poprzez stronę https://biznesnaplus.lodzkie.pl/kategorie-nagrod/ w 5 kategoriach:
1. Świadomi w biznesie- Nagroda Publiczności
2. Debiut Roku
3. Lider Innowacji
4. Edukacja dla Biznesu
5. Projekt przyszłości
Na Państwa zgłoszenia czekamy do 30 września 2020 roku.
Osoba do kontaktu:
• Magdalena Dmochowska, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 42 291 97 57
• Agnieszka Pawlikiewicz-Kliszewska, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 42 663 37 97
Samorząd województwa łódzkiego pozyskał dodatkowe pieniądze na wsparcie obszarów wiejskich w naszym regionie. Poinformował o tym w czwartek (23 lipca) na konferencji prasowej Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa.
Na realizację tzw. Inicjatywy LEADER Łódzkie dysponowało dotychczas kwotą ponad 131 milionów zł. Dzięki pomyślnym dla samorządu województwa decyzjom Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pula tych środków powiększy się o kolejne 9,5 mln zł i zasili budżety 12 spośród 17 lokalnych grup działania w naszym regionie.
- Na znacznej większości obszaru województwa łódzkiego ogłoszone zostaną kolejne nabory wniosków o przyznanie pomocy - powiedział podczas konferencji Andrzej Górczyński. - Niemal 6,5 miliona złotych, a więc blisko 70 procent tej kwoty, przeznaczone zostanie na tworzenie działalności gospodarczych lub rozwój istniejących przedsiębiorstw.
Dzięki tym dotacjom w wielu firmach województwa łódzkiego utworzone zostaną nowe miejsca pracy oraz utrzymane zostaną te już istniejące. To niezwykle istotne w obecnej, trudnej sytuacji na obszarach wiejskich, szczególnie w rejonach dotkniętych negatywnymi skutkami epidemii COVID-19.
- Nabory wniosków ogłaszane będą przez lokalne grupy działania, które pełnią rolę pomocniczą dla zarządu województwa. W specjalny sposób premiowane będą wszelkie inicjatywy gospodarcze szczególnie istotne z punktu widzenia polskiej wsi – podkreślił Andrzej Górczyński.
Ułatwiony dostęp do unijnych pieniędzy będą mieli wnioskodawcy, którzy w swojej działalności gospodarczej będą wykorzystywać to, co wytwarzają lokalni rolnicy oraz założą działalność polegającą na przetwórstwie produktów rolnych i produkcji zdrowej, ekologicznej, niskoprzetworzonej żywności. Pozostałe środki wesprą lokalną infrastrukturę turystyczną, rekreacyjną, kulturalną, dzięki czemu powstanie wiele miejsc wypoczynku, między innymi siłownie zewnętrzne i place zabaw, oraz wyremontowane zostaną świetlice Ochotniczych Straży Pożarnych.
bg. foto: Sebastian Sołtyszewski
W dniu 23 lipca 2020 r. Członek Zarządu Województwa Łódzkiego - Pan Andrzej Górczyński podczas konferencji prasowej ogłosił wojewódzki konkurs na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne pn. „Weekend na wsi”. Ideą konkursu jest wyłonienie gospodarstw wyróżniających się na tle innych, szczególnie pod kątem kultywowania tradycji na wsi, możliwości spędzenia wolnego czasu jak również degustacji tradycyjnych, lokalnych potraw przygotowywanych z produktów z własnego gospodarstwa. Aby wziąć udział w konkursie należy do formularza zgłoszeniowego dołączyć m.in. film, który zostanie oceniony przez komisję konkursową.
Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody pieniężne o łącznej wartości 18 400,00 zł., a na zgłoszenia do konkursu czekamy do 31 sierpnia 2020 r.
Szczegółowe informacje, w tym regulamin konkursu wraz z załącznikami dostępne są pod adresem strony internetowej
http://lodzkie.ksow.pl/pl/news/entry/15651-oglaszamy-wojewodzki-konkurs-na-najlepsze-gosp.html
W dniu 13 lipca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego podpisano następne umowy w ramach poddziałania 19.2 ,,Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.
Pomoc otrzymali Wnioskodawcy z terenu działania Lokalnych Grup Działania:
- „POLCENTRUM”:
Ochotnicza Straż Pożarna w Janowicach-Goślubiu - pomoc na wyposażenie pomieszczenia świetlicy wiejskiej w nowoczesne klimatyzatory w kwocie 86 823 zł;
Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Cyrusowej - pomoc na remont izby pamięci w Woli Cyrusowej w wysokości 83 691 zł;
Ochotnicza Straż Pożarna w Mąkolicach - pomoc na remont strażnicy OSP w wysokości 82 504 zł;
Stowarzyszenie „Razem dla Woli” - pomoc w wysokości 86 988 zł na budowę miejsca integracji w Woli Cyrusowej;
Pan Krzysztof Łodwig - przyznana premia w wysokości 80 000 zł na założenie działalności gospodarczej polegającą na świadczeniu usług minikoparką;
- „ZIEMIA ŁĘCZYCKA”:
Ochotnicza Straż Pożarna w Chorkach - pomoc na modernizację świetlicy wiejskiej w sali OSP w wysokości 156 318 zł;
Manufaktura Zdrowia Magdaleny Chowaniec - środki na rozwój prowadzonej działalności poprzez doposażenie firmy w kwocie 149 702 zł;
Pan Adam Kowalski - premia w wysokości 70 000 zł na założenie działalności gospodarczej polegającą na świadczeniu usług ogólnobudowlanych;
- „KRAINA WIELKIEGO ŁUKU WARTY”:
Pani Patrycja Kamieniak - premia na utworzenie firmy usługowej Clean Car w wysokości 75 000 zł;
Pan Mariusz Błaszczyk - premia na założenie działalności gospodarczej w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych oraz usług spawalniczych w kwocie 75 000 zł.
Ponadto dwie lokalne grupy działania uzyskały pomoc na realizację projektów grantowych:
Lokalna Grupa Działania „Podkowa” otrzymała środki w wysokości 250 641 zł na organizację warsztatów, szkoleń i innych działań adresowanych do mieszkańców służących wzmacnianiu kapitału społecznego; oraz
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gniazdo” otrzymała dofinansowanie w kwocie 94 819 zł na działania dotyczące promocji walorów turystycznych regionu.
W dniu 7 lipca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego podpisano kolejne umowy w ramach poddziałania 19.2 ,,Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego inicjatywą LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Dwie umowy na projekty grantowe podpisało Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania - Przymierze Jeziorsko”. Podpisane umowy dotyczyły operacji z zakresu rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej. Wsparcie w ramach dwóch umów o przyznaniu pomocy uzyskało łącznie 11 organizacji pozarządowych. W sumie, w ramach tych umów, na rzecz lokalnych społeczności LGD uzyskała dofinansowanie w wysokości 501 971,00 zł.