Europejski Zjazd Rycerski już w najbliższy weekend 17-18 czerwca w Tumie koło Łęczycy

niedziela, 11 czerwca 2023

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza wszystkich mieszkańców na niezwykłe wydarzenie "Europejski Zjazd Rycerstwa",  które odbędzie się już w najbliższy weekend, 17-18 czerwca, w Tumie! To będzie prawdziwa uczta dla miłośników średniowiecza i nie tylko!

W otoczeniu historycznego Grodziska w Tumie koło Łęczycy, przez całą sobotę i niedzielę, przeniesiecie się do średniowiecznej wioski. Będzie można spróbować swoich sił w turnieju łuczniczym, zobaczyć dynamiczne walki rycerskie i wczuć się w atmosferę tamtych czasów.

W niedzielę o godz. 12:00 odbędzie się msza św. w Archikolegiacie NMP i św. Aleksego w Tumie. A po niej przejdziemy barwnym korowodem do Grodziska w Tumie, by zwiedzić  najstarszy element średniowiecznej Łęczycy, perłę romańskich zabytków w Łódzkiem.

Ale to nie koniec atrakcji! W niedzielę serdecznie zapraszamy również na piknik "Piknikowo i Sportowo, Aktywnie i Zdrowo z Województwem Łódzkim". Będą turnieje sportowe, liczne stoiska wystawiennicze oraz informacje o Funduszach Europejskich. Nie zabraknie również wyśmienitych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. A dla dzieci przygotowaliśmy dmuchańce XXL, na których będzie można poskakać do woli.

Na scenie pojawią się lokalne zespoły. O godzinie 16:00 wystąpi niezwykła folkowa grupa Daj Ognia, która rozgrzeje Wasze serca melodyjnymi dźwiękami. A na koniec wieczoru - koncert Sound'n'Grace, który dostarczy Wam niezapomnianych emocji muzycznych.

Nie można zapomnieć też o konkursie kulinarnym "Bitwa Regionów", który odbędzie się również w niedzielę. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentują swoje kulinarne umiejętności, przygotowując regionalne potrawy oparte na własnych recepturach i lokalnych produktach. To będzie prawdziwa uczta dla podniebienia!

Do zobaczenia w Tumie!

 

HARMONOGRAM "EUROPEJSKIEGO ZJAZDU RYCERSKIEGO"

17 czerwca, sobota

14:00 - 19:00 - obóz historyczny otwarty dla zwiedzających. Prezentacja rzemiosł dawnych, ekspozycja uzbrojenia, turniej łuczniczy i turniej walk dla odwiedzających.

18 czerwca, niedziela

12:00 - msza św. w Archikolegiacie NMP i św. Aleksego w Tumie

13:00 - barwny korowód i przejście do Grodziska w Tumie

13:00 -19:00:

  • Piknikowo i Sportowo, Aktywnie i Zdrowo z Województwem Łódzkim
  • Rozgrywki siatkarskie, zawody sportowe i zawody integracyjne dla odwiedzających
  • Zwiedzanie Grodziska w Tumie
  • Wioska rycerska, pokazy walk, średniowiecznego rzemiosła
  • Występy lokalnych artystów
  • Konkurs kulinarny „Bitwa Regionów”

16:00 - występ zespołu Daj Ognia

18:00 - występ Sound’n’Grace

Post pionowy z napisami

Łódzkie na plus

Zgłoś swój pomysł do 4 marca!

Budżet Obywatelski - zgłoś projekt!

Szpital Wojewódzki w Bełchatowie

Zobacz ŁÓDZKIE - Tum

Łódzkie ratuje zabytki

Zobacz wszystkie

Zobacz wszystkie