Wesele Huculskie - transmisja na żywo z MAiE na Drzwiach do kultury

poniedziałek, 20 czerwca 2022

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi "W dialogu. Ukraińskie tradycje przy polskim stole; В діалозі. Українські традиції за польським столом” zapraszamy na spotkanie z Alicją Woźniak zatytułowane: „ Huculskie wesele. Tradycja dzisiaj”.

Obraz2

To kontynuacja opowieści przybliżających nam kulturę Ukrainy. Huculszczyzna to teren znajdujący się w zachodniej części Ukrainy na obszarze Karpat Wschodnich. Huculi to grupa etniczna górali wyznania grekokatolickiego oraz prawosławnego obrządku chrześcijańskiego. Na Huculszczyźnie ślub to nadal jeden z ważniejszych obrzędów religijnych, gdzie tradycyjny strój wyznacza określone role.

Alicja Woźniak to etnografka, starszy kustosz działu strojów ludowych i tkanin Muzeum Archeologicznego
i Etnograficznego, nagrodzona w 2021 Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego.

Wesele huculskie trwa trzy dni i bierze w nim udział cała rodzina oraz duża ilość zaproszonych gości. Tak jak w każdej społeczności tradycja ta jest wypierana, ulegając nowym trendom cywilizacyjnym, modzie, wypracowuje się więc nowe formy, aktualnie określające zwyczaj i rekwizyty z nim związane. Podczas spotkania transmitowanego na żywo na portalu Drzwi do kultury Alicja Woźniak opowie jak wygląda ten obrzęd dzisiaj, jakie znaczenie ma strój i rekwizyty z nim związane. Które elementy przetrwały, a które uległy zapomnieniu? Co sprawiło, że obrzęd dzisiaj dla osób z zewnątrz wygląda jak barwne przedstawienie folklorystyczne?

Obraz1

Zapraszamy na transmisję na żywo, na portal Drzwi do Kultury - 22 czerwca 2022, godz. 15.00

LINK:
https://drzwidokultury.pl/instytucja-muzeum-archeologiczne-i-etnograficzne/concert,1127/wesele-huculskie-tradycja-dzisiaj-nie-tylko-kwiat-paproci-noc-swietojanska-w-maie,236604

 

PS. Po wykładzie druga transmisja z MAiE na portalu dotyczaca nocy świetojańskiej dr Tomasza Romanowicza pn "Nie tylko kwiat paproci"