Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Pl. Wolności 14, 91-415 Łódź
tel. centrala 42 632 84 40
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.maie.lodz.pl
http://tum.maie.lodz.pl/
https://www.facebook.com/edumaielodz
https://www.facebook.com/LeczyckaZagrodaChlopska

Maie logo2
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne to największe muzeum w Łodzi. Historia placówki sięga 1918 roku, kiedy to powołano w Łodzi Muzeum Miejskie. Muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę oraz nazwę, aż do przełomu lat 1949-1950 gdy Miejskie Muzeum Prehistoryczne (działające od 14 maja 1945 roku), kierowane przez prof. Konrada Jażdżewskiego i Miejskie Muzeum Etnograficzne (działające do 20 kwietnia 1945 roku), kierowane przez dr Janinę Krajewską zostały upaństwowione i przybrały nazwy Muzeum Archeologicznego i Muzeum Etnograficznego w Łodzi. Równolegle od 1948 roku, w ramach Muzeum Archeologicznego, zaczął się rozwijać Gabinet Numizmatyczny. 1 stycznia 1956 roku nastąpiło połączenie wszystkich tych instytucji w Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Dyrektorem Muzeum został wówczas prof. dr hab. Konrad Jażdżewski, a placówka zajęła okazały budynek przy Placu Wolności 14, który zajmuje do dziś. W skład Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi wchodzą działy: Archeologiczny, Etnograficzny, Numizmatyczny, Widowisk Lalkowych, Naukowo-oświatowy, Konserwacji i badań nad zabytkami. Muzeum wydaje liczne publikacje książkowe oraz czasopismo pt. Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi (serię archeologiczną, etnograficzną i numizmatyczno-konserwatorską), organizuje lekcje muzealne, wykłady, warsztaty i odczyty, prowadzi projekty naukowo-badawcze na terenie województwa łódzkiego i całej Polski.

 

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska i Grodzisko w Tumie
Kwiatkówek 26 A, 99-100 Łęczyca
www: www.maie.lodz.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 888 224 867 (biuro i kasa, w godzinach otwarcia Skansenu)

 20220422 150143kkk

13 lipca 2013 roku otwarto oddział zamiejscowy Muzeum: Łęczycką Zagrodę Chłopską – skansen w Kwiatkówku pod Łęczycą. Docelowo przedsięwzięcie będzie wpisywać się w projekt Dziedzictwo Pierwszych Piastów. Ochrona dóbr kultury Ziemi Łęczyckiej - kolebki średniowiecznego Państwa Polskiego, w ramach projektu „Tum – perła romańskiego szlaku". Na skansen składają się m.in.: wiatrak, olejarnia, kuźnia, dom mieszkalny z wyposażeniem oraz budynki gospodarcze łęczyckiej zagrody chłopskiej. Skansen będzie pełnił funkcje wystawiennicze i edukacyjne.

 

 

20220422 143352kkc

 Od 22 kwietnia 2022 odwiedzający Tum, moga  zobaczyć zrekonstruowany gród, jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Łódzkiego. Rekonstrukcja XIII-wiecznego grodziska to wspólny projekt Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Łęczycy realizowany pod nazwą „Tum – perła romańskiego szlaku na ziemi łęczyckiej”. Inwestycja objęła budowę przedpola, fosy oraz wałów wraz z wykonaną z pali bramą wjazdową. Po jej przekroczeniu, odwiedzający trafiają na wybrukowany polnymi kamieniami dziedziniec, na którym znajduje się studnia z żurawiem oraz wieża wartowniczo-widokowa. Zwiedzający mogą przenieść się w czasy wczesnośredniowiecznej Polski: są tu wały, brama, fosa, a także drewniane wieża i studnia.

2 ZNAK HERB I LODZKIE

Media