Muzeum Sztuki w Łodzi

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi możemy oglądać w trzech siedzibach:

  • gmachu głównym ms¹ – przy ulicy Więckowskiego (XIX – wiecznym, neorenesansowym pałacu zbudowanym dla Maurycego Poznańskiego),
  • w Pałacu Herbsta na Księżym Młynie
  • w gmachu ms² - zrewitalizowanym budynku tkalni należącej niegdyś do kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego (dziś – Centrum Manufaktura).

Muzeum Sztuki

ms¹
ul. Więckowskiego 36
90-734 Łódź
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
centrala 42 633 97 90
www.msl.org.pl

Pałac Maurycego Poznańskiego jest siedzibą Muzeum od 1946 roku. Po otwarciu ms² i modernizacji pałacu wielbiciele sztuki współczesnej mogą oglądać tu wystawy czasowe, sztukę wideo i performance, projekty związane z filmem eksperymentalnym, a także uczestniczyć w działaniach warsztatowych i edukacyjnych. W budynku pozostała Sala Neoplastyczna, zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego - stanowi ona punkt wyjścia do projektów realizowanych przez artystów. Przy ms działa kawiarnia połączona z klubem muzycznym i księgarnią – miejsce spotkań, dyskusji oraz promocji debiutujących twórców.

 

ms²
ul. Ogrodowa 19
91-065 Łódź
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja/Kasa 42 634 39 48
https://msl.org.pl/ms2/

Na powierzchni ponad 3 000 m² zgromadzono imponującą, jedną z najstarszych i najbogatszych w Europie, kolekcję sztuki XX i XXI wieku. Sercem zbiorów jest Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r”. Kolekcja powstawała w latach 1929–32 i była uzupełniana do 1938 r. Inicjatorem i głównym animatorem akcji pozyskiwania dzieł od artystów był malarz i teoretyk sztuki Władysław Strzemiński, wspierany przez rzeźbiarkę Katarzynę Kobro, malarza Henryka Stażewskiego oraz poetów: Jana Brzękowskiego i Juliana Przybosia. Znajdziemy tutaj dzieła Hansa Arpa, Fernanda Legera, Kurta Schwittersa, Maxa Ernsta, Kurta Seligmanna, a także Henryka Stażewskiego, Leona Chwistka, Tytusa Czyżewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Dzisiejsza ekspozycja dotyka tematów ważnych dla współczesnego odbiorcy, jest „dziełem w procesie”, a do jej przekształcania zapraszani są kuratorzy gościnni oraz wybitni artyści.
ms² to także wystawy czasowe, warsztaty, wykłady, spotkania z artystami i projekcje filmowe. 

 

Muzeum Pałac Herbsta
ul. Przędzalniana 72
90-338 Łódź
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://palac-herbsta.org.pl
centrala: 42 674 96 98  

 W XIX-wiecznej, otoczonej ogrodem rezydencji Herbstów możemy nie tylko oglądać fabrykanckie, pałacowe wnętrza, ale także - w budynku dawnej powozowni - Galerię Sztuki Dawnej, która prezentuje wybitne dzieła polskich i zagranicznych mistrzów. Muzeum Sztuki w Łodzi przejęło rezydencję rodziny Herbstów w 1976 roku. W 1990 roku rezydencję udostępniono zwiedzającym, a w latach 2011-2013 przeprowadzono kompleksową modernizację pałacu wraz z ogrodem. Wartość projektu wyniosła 19,7 mln zł, z czego prawie 10 mln stanowiły fundusze unijne. Pozostała część została sfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. 

Pałac Herbsta jest pierwszym w Polsce muzeum, które stworzyło osobom z dysfunkcjami wzroku możliwość samodzielnego zwiedzania ekspozycji. Projekt ten, zrealizowany pod nazwą Podszepty, w 2013 roku został uhonorowany nagrodą XXXIV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013. Nagroda Sybilla to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2 ZNAK HERB I LODZKIE

 

 

 

Galeria