Medale i odznaczenia

Departament Kultury i Edukacji opracowuje i przedkłada Marszałkowi Województwa Łódzkiego wnioski o przyznanie medali i odznaczeń takich jak: 
- Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis,
- Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,
- Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”.
Wnioski podpisane przez Marszałka Województwa są składane w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu rozpatrzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podmioty, które zwracają się z prośbą do Marszałka Województwa Łódzkiego o wystąpienie z wnioskiem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nadanie odznaczenia (tj. jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, organizacje pozarządowe) zobowiązane są do:

- wypełnienia stosownego wniosku,
- przesłania do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, al. Piłsudskiego 8 , 90-051 Łódź) ww. wniosku wraz z oficjalnym pismem przewodnim skierowanym do Marszałka Województwa Łódzkiego,
- poinformowania Departamentu Kultury i Edukacji o planowanym terminie i miejscu wręczenia odznaczenia (wręczenia dokonuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub osoby upoważnione przez Ministra).

Uwaga! Prosimy o składanie wniosków o odznaczenia nie później niż 3 miesiące przed planowanym wręczeniem. Przyjmuje się, że odznaczenia, których wnioskodawcą był Marszałek Województwa Łódzkiego wręczane są podczas corocznej Inauguracji Sezonu Kulturalnego w Województwie Łódzkim (wrzesień/październik każdego roku). W szczególnych przypadkach odznaczenia są przynawane podczas innych wydarzeń kulturalnych.

Szczegółowe zasady przyznawania odznaczeń wraz z wzorami wniosków do pobrania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
- Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis: http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/2012/20120203-wniosek_ga.doc
- Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”: http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/2012/20120203_wniosek_ZDKP.doc
- Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”:  http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/zmiana_rozp_ozonz_260809.pdf

Informacje dotyczące przyznawania medali i odznaczeń można uzyskać w Departamencie Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Kontakt: 
Anna Salska, pok. 1320, tel. 42/291 97 43, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Ochrona danych osobowych

W celu prawidłowej obsługi procedury przyznawania medali i odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Kultury i Edukacji gromadzi dane osobowe wnioskodawców i kandydatów do medali lub odznaczeń. Prosimy o zapoznanie się z zasadami gromadzenia i przechowywania Państwa danych.
Klauzula informacyjna – pobierz.