Teatr Wielki w Łodzi

Teatr Wielki w Łodzi
Plac Dąbrowskiego, 90-249 Łódź
tel. centrala 42 647 20 00
tel./fax 42 631 95 52
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.operalodz.com

https://www.facebook.com/TeatrWielkiLodz

Logo TW


Teatr Wielki w Łodzi jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszym przedstawieniem Opery Łódzkiej był „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki wystawiony 18 października 1954 r. na deskach Teatru Nowego w Łodzi. Imponujący gmach Teatru na placu Dąbrowskiego otwarto jednak dopiero 19 stycznia 1967 r. – wówczas scena i widownia należały do najnowocześniejszych na świecie. Od tego czasu zrealizowano tu ponad 260 premier – wystawiano dzieła twórców klasycznych (m.in. Piotra Czajkowskiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Giuseppe Verdiego, Richarda Wagnera) i współczesnych (m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Bogdana Pawłowskiego). Teatr Wielki w Łodzi to także wspaniałe tradycje baletowe. Balet Opery Łódzkiej powstał w 1957 roku, a pierwszym choreografem zespołu był wybitny polski tancerz Feliks Parnell.

Od początku swojego istnienia Teatr Wielki jest organizatorem Łódzkich Spotkań Baletowych – najbardziej prestiżowej imprezy baletowej w Polsce, przyciągającej najwybitniejsze zespoły z całego świata. Występowali tutaj m.in. Balet XX Wieku Maurice'a Bejarta, Nederlands Dans Theater, Sadler's Wells Royal Ballet, Ballet Rambert, Balet Nacional de Cuba Alicji Alonso, Batsheva Dance Company. Co dwa lata, wielbiciele tańca mają okazję zapoznać się tutaj z aktualnymi trendami w sztuce baletowej i najważniejszymi osiągnięciami we współczesnej choreografii.

2 ZNAK HERB I LODZKIE