Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

TERMIN SKŁADANIA SPRAWOZDAŃ BDO DO DNIA 31 PAŹDZIERNIKA 2020 R.!

Teatr im. Stefana Jaracza

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
ul. Kilińskiego 45, 90-257 Łódź
centrala tel. 42 662-33-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.teatr-jaracza.lodz.pl
 
Teatr im. Stefana Jaracza powstał w 1888 roku z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego i jest najstarszą łódzką sceną. Zanim w 1949 roku teatr zyskał jako patrona Stefana Jaracza, znany był jako Teatr Polski a później jako Teatr Miejski. Od początku fascynował swoimi spektaklami nie tylko Łódź, ale i cały kraj. Swoiste piętno na artystycznych dokonaniach Teatru odcisnęła indywidualność Leona Schillera, który kierował łódzką sceną w latach 1946-1949. Dorobek jego łódzkiej działalności był imponujący. W ciągu trzech sezonów przygotował dziesięć inscenizacji. Do najwybitniejszych należy zaliczyć: „Krakowiaków i górali” Wojciecha Bogusławskiego, „Celestynę” Fernando de Rojasa czy „Burzę” Williama Shakespeare'a.

Dziś, Teatr zajmuje ważne i znaczące miejsce na kulturalnej mapie Polski. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte przez zespół Teatru na prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. W Teatrze swoje spektakle realizują wybitni reżyserzy m.in. Walery Foki, Barbara Sass, Tomasz Zgadło, Mariusz Grzegorzek, Zbigniew Brzoza, Jacek Orłowski, a także przedstawiciele młodego pokolenia twórców - Remigiusz Brzyk, Agata Duda-Gracz, Małgorzata Bogajewska, Grzegorz Wiśniewski. W repertuarze teatru znajdziemy zarówno wybitne dzieła klasyki polskiej i światowej, jak i najciekawsze, nie unikające trudnych, kontrowersyjnych tematów propozycje dramaturgii współczesnej.

W 2008 roku Teatr rozpoczął działalność na scenach w regionie. W ramach projektu „Utworzenie Europejskich Scen Teatru im. Stefana Jaracza w województwie łódzkim” powstały sceny w Sieradzu, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Radomsku. Dzięki projektowi teatr został przybliżony środowiskom, które do tej pory miały do niego ograniczony dostęp, choćby ze względu na odległość dzielącą je od stolicy województwa.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl