Teatr im. Stefana Jaracza

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
ul. Kilińskiego 45, 90-257 Łódź
centrala tel. 42 662-33-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://teatrjaracza.pl/
https://www.facebook.com/teatrjaraczalodz

 csm Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi 488f37aa52


Teatr im. Stefana Jaracza powstał w 1888 roku z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego i jest najstarszą łódzką sceną. Zanim w 1949 roku teatr zyskał jako patrona Stefana Jaracza, znany był jako Teatr Polski a później jako Teatr Miejski. Od początku fascynował swoimi spektaklami nie tylko Łódź, ale i cały kraj. Swoiste piętno na artystycznych dokonaniach Teatru odcisnęła indywidualność Leona Schillera, który kierował łódzką sceną w latach 1946-1949. Dorobek jego łódzkiej działalności był imponujący. W ciągu trzech sezonów przygotował dziesięć inscenizacji. Do najwybitniejszych należy zaliczyć: „Krakowiaków i górali” Wojciecha Bogusławskiego, „Celestynę” Fernando de Rojasa czy „Burzę” Williama Shakespeare'a.

 
Dziś, Teatr zajmuje ważne i znaczące miejsce na kulturalnej mapie Polski. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte przez zespół Teatru na prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. W Teatrze swoje spektakle realizują wybitni reżyserzy m.in. Walery Foki, Barbara Sass, Tomasz Zgadło, Mariusz Grzegorzek, Zbigniew Brzoza, Jacek Orłowski, a także przedstawiciele młodego pokolenia twórców - Remigiusz Brzyk, Agata Duda-Gracz, Małgorzata Bogajewska, Grzegorz Wiśniewski. W repertuarze teatru znajdziemy zarówno wybitne dzieła klasyki polskiej i światowej, jak i najciekawsze, nie unikające trudnych, kontrowersyjnych tematów propozycje dramaturgii współczesnej.

 
W 2008 roku Teatr rozpoczął działalność na scenach w regionie. W ramach projektu „Utworzenie Europejskich Scen Teatru im. Stefana Jaracza w województwie łódzkim” powstały sceny w Sieradzu, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Radomsku. Dzięki projektowi teatr został przybliżony środowiskom, które do tej pory miały do niego ograniczony dostęp, choćby ze względu na odległość dzielącą je od stolicy województwa.

2 ZNAK HERB I LODZKIE