Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

środa, 10 lipca 2024

Tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trafiły na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To kolejny wpis z województwa łódzkiego po Procesji Bożego Ciała w Łowiczu (2014), Procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu (2018) oraz Tradycjach rzeźbiarskich ośrodka w Kutnie (2023).

Tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego, które obejmuje wpis to zarówno gwara opoczyńska, tradycje muzyczne, doroczne zwyczaje, obrzędy i święta, jak i rzemiosło oraz rękodzieło.

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego nakłada na Państwa-Strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa, znajdujących się na ich terytoriach zgodnie z zaleceniami i standardami Konwencji.
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma charakter wyłącznie informacyjny i stanowi realizację tego wymogu poprzez dokumentację żywego niematerialnego dziedzictwa naszego kraju.

Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wszystkie środowiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, przechowujące wiedzę tradycyjną i wierzenia, kultywujące pamięć historyczną, zajmujące się tradycjami muzycznymi, widowiskowymi, językowymi i innymi przejawami działalności człowieka mogą zgłaszać te zjawiska do wpisu na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Szczegóły na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa (https://nid.pl/2024/07/02/cztery-nowe-wpisy-na-krajowej-liscie-ndk-2024/).