Sybilla 2017. Muzealne Oskary dla Muzeum Sztuki w Łodzi

środa, 23 maja 2018

W poniedziałek 21 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie ogłoszono laureatów konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017. Grand Prix oraz główną nagrodę w kategorii "wystawy sztuki" za cykl 100 lat Awangardy w Polsce otrzymało Muzeum Sztuki w Łodzi.
W uroczystej gali konkursu, do którego co roku stają najważniejsze polskie instytucje muzealne, wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Nagrody, o które w tym roku starało się ponad 200 polskich muzeów, przyznano w 11 kategoriach. Grand Prix 38. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 otrzymało Muzeum Sztuki w Łodzi za 100 lat Awangardy w Polsce - cykl wystawienniczy Muzeum Sztuki w Łodzi w 2017 roku. Cykl Roku Awangardy otrzymał nagrodę także w kategorii „wystawy sztuki”. W imieniu MS statuetkę Sybilli odebrała jego wicedyrektorka Maja Wójcik: - To był dla nas wyjątkowy rok. Sześć wystaw w Polsce, wystawa Strzemińskiego i Kobro w Museo Reina Sofia w Madrycie, 12 publikacji, konferencje, działania edukacyjne. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy powiedzieć tyle o znaczeniu awangardy dla kształtowania kultury - powiedziała dziennikarzom po zakończeniu gali.
W skład jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Wojciecha Włodarczyka weszli: prof. dr hab. Juliusz Chrościcki, Przemysław Głowacki, mgr inż. Marcin Krawczyk, dr hab. Piotr Kwiatkowski, Hanna Nowak-Radziejowska, Alicja de Rosset, dr Beata Skrzydlewska, dr hab. inż. Krzysztof Wisłocki, Dorota Ząbkowska oraz Szymon Zdziebłowski.
Muzeum Sztuki w Łodzi, jako instytucja posiadająca najbogatsze zbiory sztuki awangardowej w kraju, przygotowało cykl wystaw stanowiących pierwszą od wielu lat tak rozbudowaną próbę reinterpretacji awangardy przeprowadzoną w oparciu o nowe metodologie i w odniesieniu do współczesnej refleksji humanistycznej. Złożyły się na niego wystawy: „Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności”; „Muzeum Rytmu”; „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”; „Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy”; „Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design”, „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta”; „Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński. Prototypy Awangardy”.
Ekspozycjom towarzyszyła seria wydawnicza w postaci naukowych opracowań przedstawiających poszczególne zagadnienia podejmowane w ich ramach i stawiających je w świetle nowych metodologii badawczych. Muzeum przygotowało także bogaty program publiczny, na który składały się wykłady, prelekcje, spotkania oraz działania performatywne podejmujące zagadnienia i problemy kluczowe dla danej wystawy. Przeprowadzone zostały również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Obchody podsumowywała międzynarodowa konferencja „Muzeum awangardy czy awangardowe muzeum? Kolekcjonując to, co radykalne”.
Muzeum Sztuki w Łodzi, poza własnym cyklem wystawienniczym, zainicjowało obchody Roku Awangardy w Polsce, w które włączyło się prawie 100 instytucji w całym kraju: od narodowych muzeów poprzez galerie, festiwale, teatry, akademie artystyczne, instytuty badawcze, domy kultury, aż po szkoły. Muzeum zostało też koordynatorem ogólnopolskich obchodów, tworząc między innymi specjalny portal prezentujący program wydarzeń wszystkich zaangażowanych instytucji oraz przegląd materiałów pozwalających lepiej zrozumieć naturę awangardy i poznać jej wpływ na kształtowanie współczesności.
Wystawy w Muzeum Sztuki odbywały się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz pod auspicjami Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.