Stypendyści artystyczni wybrani!

wtorek, 28 czerwca 2022

Stypendia artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego przyznano 18 młodym osobom. W tym gronie znalazło się 16 uczniów i dwóch młodych twórców. Trafiły do nich nagrody na łączną kwotę 72 tys. 500 zł.
Młodzi ludzie wyróżnienia odebrali z rąk Zbigniewa Ziemby, wicemarszałka województwa łódzkiego na gali, która odbyła się w poniedziałek 27 czerwca 2022 w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego.
W wydarzeniu wziął udział Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty.

Na podstawie art. 41 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 547 i 583), w związku z § 4 ust. 14 Regulaminu przyznawania stypendiów artystycznych Marszałka Województwa Łódzkiego, stanowiącego
załącznik do uchwały Nr XXIX/386/16 Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 25 października 2016 r. w sprawie ustanowienia stypendiów artystycznych Marszałka
Województwa Łódzkiego (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego poz. 4654, z 2018 r. poz. 5259) stypendia artystyczne przyznano są w dwóch kategoriach: "uczeń" i "młody twórca".

 

Stypendium w pierwszej kategorii „uczeń” ma na celu umożliwienie rozwoju artystycznego laureata, może być przyznane uczniom szkół artystycznych oraz studentom uczelni artystycznych. W tym roku stypendia w tej kategorii otrzymali najzdolniejsi uczniowie i studenci z:

  • Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi:

1.    Martyna Sujka,

2.    Helena Janus,

3.    Nikodem Drużyński,

4.    Marceli Kuśmierczak,

 

  • Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi:

5.    Maria Możdżeń,

 

  • Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi:

6.    Aniela Janiak,

7.    Astrid Gizgier ,

8.    Apolonia Helena Grąziewicz ),

9.    Maria Walkiewicz,

 

  • Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi

10. Weronika Szyma,

 

  • Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella:

11. Iga Matera,

12. Emil Tamborski,

 

  • Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Tomaszowie Mazowieckim:

13. Wiktoria Rytych,

 

  • Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli:

14. Oliwia Stęsicka,

 

  • Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Zgierzu:

15. Maja Stefańska

 

  • Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi:

16. Izabela Żuber.

 

 

Druga kategoria stypendiów artystycznych, to „młody twórca”.

Stypendium to przyznano jest w celu umożliwienia realizacji projektu artystycznego. O stypendium to, mogły ubiegać się osoby pełnoletnie, które nie ukończyły 35 lat, posiadające znaczące osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej, będące uczniem lub studentem.

W kategorii „młody twórca”  stypendium artystyczne otrzymują:

 

1.    Nadim Suleiman

Student Wydziału Reżyserii Filmowej i Teatralnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W ramach stypendium wyreżyseruje krótkometrażowy film pt: Krótki film o wojnie. Będzie to film fabularny, który w unikatowy sposób opowie historię o wielu płaszczyznach, w której ofiara staje się katem. Fahed, główny bohater filmu, uciekł do Łodzi przed wojną w swoim kraju. W mieście tym dostaje się na studia, na wydział reżyserii. Podczas warsztatów tworzy wraz z kolegami film wojenny,  poznaje aktorkę – Natalię, która wzbudza w nim odwagę i ambicję. Zachodzi w nim bezpowrotna zmiana.

2.     Oskar Lasota

Student V roku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Filii w Białymstoku na kierunku aktorstwo. Stypendium zostało przyznane na realizację monodramu "STWÓRczyni". Będzie to teatr formy z elementami performance wzbogacony o multimedia i lalki. Spektakl ma na celu przeniesienie widza do całkowicie wolnej przestrzeni. Stypendysta pragnie zaprosić do miejsca, które niewiele określa, ale które na oczach widowni rodzi kolejne postaci, zdarzenia i rozwiązania. Zaczynając od narodzenia młodego i niedoświadczonego człowieka, którego wypełnia potrzeba doznawania i odkrywania, przejdziemy przez różnych bohaterów sennych abstrakcji, aż do hybrydy fenomenu, pochodzących z ekranowych marzeń.