Startuje Festiwal Nowa Klasyka Europy!

czwartek, 23 października 2014
W najbliższy piątek, 24 października, w Teatrze im. Stefana Jaracza Łodzi, rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Klasyki Światowej „Nowa Klasyka Europy”. W tegorocznej edycji imprezy weźmie udział 5 zagranicznych teatrów, które pokażą łącznie 10 spektakli.
 
Na scenie Jaracza wystąpią zespoły teatralne z Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Litwy
i Szwajcarii, które wystawią nowe interpretacje dzieł m.in. Dantego Alighieri, Antoniego Czechowa, czy noblisty Maurice'a Maeterlincka, dając sposobność obejrzenia spektakli mistrzów reżyserii: Luka Percevala i Eimuntasa Nekrošiusa, którzy od trzech dekad wyznaczają nowe kierunki w europejskim teatrze. Zaprezentują oni autorskie interpretacje dzieł Czechowa i Dantego.
 
Słowem kluczem tegorocznej, trzeciej już edycji Festiwalu, jest interdyscyplinarność – zaproszeni twórcy łączą różne dziedziny sztuki: teatr, film, sztukę wideo, dokument, muzykę współczesną. Tekst jest tu jednym z wielu równorzędnych elementów, tworzących widowisko teatralne, obok scenografii, projekcji wideo, ruchu, ścieżki dźwiękowej. Czasem zupełnie znika, jak w spektaklu „Wnętrza” (otwierającym Festiwal) w reż. Matthew Lentona z Teatru Vanishing Point z Glasgow, w którym akcja symbolicznego dramatu Maurice'a Maeterlincka została przełożona na serię niemych scen. Aktorzy grają za szybą, oddzielającą scenę od widowni, nie słyszymy dialogów, widzimy za to gesty i sytuacje, które przemawiają silniej niż słowa.
 
W tym roku w ramach Festiwalu zostaną również wystawione dwa spektakle premierowe Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Pierwszym z nich, będzie spektakl towarzyszący, „Ich czworo” (26.10.2014) wg. Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Natomiast podczas oficjalnego zamknięcia, będzie można zobaczyć „Zwłokę” F. Dürrenmatta w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.
 
Teatr im. Stefana Jaracza od 2010 roku jest organizatorem biennale Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Klasyki Światowej. Celem festiwalu jest odczarowanie pojęcia szkolnej lektury i pokazanie, że teatr oparty na literaturze dawnej i nowej klasyce XX wieku może mówić współczesnym językiem o sprawach nam bliskich. W repertuarze MFKŚ znajdują się dzieła niezwykle istotne dla europejskiej kultury obejmujące literaturę dawną i dwudziestowieczną. W poprzedniej edycji Festiwalu w 2012 roku wzięły udział min. zespoły Royal Shakespeare Company oraz Teatru Kolada (Rosja).
 
 
Dyrektor artystyczny Festiwalu: Waldemar Zawodziński
Kurator programu Festiwalu: Roman Pawłowski
Szczegółowy program festiwalu: http://www.nowaklasyka.pl