Regionalisty portret własny

wtorek, 8 listopada 2016
Interdyscyplinarnym Zespołem Badania Wsi, realizuje projekt pod tytułem MY, REGIONALIŚCI, którego celem jest stworzenie wizerunku ludzi określanych mianem „regionalista”. Realizatorzy projektu przekazują głos ludziom oddanym swoim małym ojczyznom, a celem tej autorefleksji jest poznanie etosu regionalisty, rozumianego jako zbiór wartości, postaw i wzorów zachowań.    
W związku z powyższym, Fundacja zwraca się do animatorów działań społecznych (w sensie kulturowym, edukacyjnym, polityczno-administracyjnym i ekonomicznym), miłośników miejscowości i regionów, badaczy, folklorystów, innymi słowy wszystkich tych, którzy czują się regionalistami z prośbą o wypowiedź. Może ona posiadać charakter zarówno refleksji bardzo osobistej jak i pracy naukowej, określającej związek ze społecznością lokalną lub regionalną oraz z przestrzenią rozumianą jako region - mała ojczyzna.
W ramach wypowiedzi mile widziane będzie:
  • opisanie własnej „drogi do regionalizmu”, ze szczególnym uwzględnieniem jej początków. Chodzi o próbę autobiograficzną i określenie co legło u podstaw emocjonalnego i/lub praktycznego zaangażowania na rzecz najbliższej okolicy, regionu?
  • określenie jak kształtuje się zagadnienie autorytetów w środowisku regionalistycznym? Kto dla Pani/Pana był lub jest postacią archetypiczną, wzorem, mentorem, godnym naśladowania autorytetem? Czy jest ktoś kogo uznać można za autorytet dla szerszego środowiska, w którym Pani/Pan działa? Dlaczego ktoś zasługuje na takie miano?
  • podjęcie próby autorskiej definicji - kim jest regionalista? - w oparciu zarówno o własne doświadczenia, jak i obserwacje działań innych osób.
  • wyrażenie opinii jak zmiany społeczno-kulturowe, polityczne i gospodarcze ostatnich dwóch dekad, wpłynęły na kształt i warunki uprawiania regionalizmu? Kim był regionalista dawniej, a kim jest obecnie? Co stanowi dziś szczególny przedmiot troski regionalisty? Z czym wiążą się obawy lub nadzieje? Co stanowi potencjalne lub rzeczywiste zagrożenie lub szansę?
  • nakreślenie idealnej wizji regionu i regionalizmu. Może ona mieć charakter postulatów praktycznych (planów na przyszłość) jak i zestawu oczekiwań zarówno w stosunku do samych mieszkańców jak i reprezentantów świata nauki, gospodarki, polityki etc.
 
Podjęcie powyższych kwestii nie wymaga określonego porządku, charakteru ani schematu wypowiedzi. Nie jest konieczne również bezwzględne odniesienia się do wszystkich wspomnianych wyżej zagadnień, choć ich kolejność będzie sygnalizować, które z nich są w projekcie najistotniejsze.
Refleksje te będą opublikowane w wydawnictwie pt. My, regionaliści dostępnym na stronie FundacjiWAŻKA (trwają też starania o pozyskania środków na druk wersji papierowej). Rozmiar wypowiedzi nie powinien przekraczać 10 stron (ewentualne przypisy – klasyczne/dolne), a materiały nie powinny być wcześniej publikowane. Ilustracje (w postaci zdjęć – max 5) należy dołączać w osobnych plikach. Tekst powinien zawierać afiliację autora – instytucję lub miejscowość. Mile widziana będzie również krótką nota biograficzna oraz numer telefonu (do wiadomości Fundacji), co ułatwi ewentualny kontakt. Na wypowiedzi Fundacja czeka do końca 2016 roku.
           
Zatytułowany tekst należy przesłać na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    lub    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon kontaktowy (w sprawie projektu) – dr Damian Kasprzyk: 504 465 831
Tomy stanowiące pokłosie poprzednich edycji dostępne na stronie:
http://zw.uni.lodz.pl/?publikacje-ksiazkowe-izbw,10