Noc Muzeów 2022

czwartek, 12 maja 2022

Zbliża się Noc Muzeów 2022!  To szczególny dzień w roku, kiedy wyjątkowo warto odłożyć inne sprawy, skorzystać z naszej oferty i ruszyć z rodziną lub przyjaciółmi na spotkanie z kulturą. Województwo Łódzkie także przygotowuje się do tego cyklicznego przedsięwzięcia. W tym miejscu przedstawiamy program, listę instytucji kultury i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia. W imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera serdecznie zapraszamy 14 maja br. do udziału i skorzystania z oferty Nocy Muzeów 2022.
Oto szczegółowy program wydarzeń:

 

Noc Muzeów 2022

I. Teatr Wielki w Łodzi

https://cyfrowemuzeum.operalodz.com

Wystawa zdjęć w Cyfrowym Muzeum pt. „Twarze opery” -  portrety artystów teatru autorstwa fotografki Joanny Miklaszewskiej (online)

 

II. Muzeum Sztuki w Łodzi

https://www.facebook.com/events/672063063850748

     Podczas Nocy Muzeów w godz. 18:00 - 01:00 otwarte będą wszystkie oddziały ms:

  • ms1 (ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43), gdzie zapraszamy do zwiedzania Magazynu Studyjnego (limit 15 osób). Jest to również ostatni dzień aby obejrzeć wystawę czasową „W jakim pięknym miejscu jesteśmy”.
  • ms2 (ul. Ogrodowa 19, Manufaktura),

-18:00 - 01:00 - na wystawie „Atlas Nowoczesności. Ćwiczenia”, wspólnie stworzymy wizualne mapy skojarzeń inspirowane Atlasem Mnemosyne - najsławniejszym dziełem niemieckiego historyka sztuki i kulturoznawcy Aby Warburga. Korzystając z jego metody badawczej, wspólnie stworzymy wizualne mapy skojarzeń, rozpostarte na wyspach wystawy stałej w ms2.  W trakcie wyprawy będą nam towarzyszyć studenci i studentki historii sztuki UŁ.

-19:00 i 20:30 - zapraszamy na oprowadzania historyczki sztuki Małgorzaty Jędrzejczyk po wystawie „Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii”. Wstęp – 1 zł.

  • Muzeum Pałac Herbsta (Przędzalniana 72), gdzie można odwiedzić m.in. nową wystawę czasową „Poszerzone Pole Widzenia”

 

III. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Zaplanowano zwiedzanie Muzeum oraz Grodziska w Tumie w godzinach 18.00 – 23.30. Wstęp bezpłatny.

Siedziba główna – plac Wolności 14

- zwiedzanie wystaw stałych (archeologiczna, etnograficzna, numizmatyczna);

- w ramach realizacji projektu pt. Sierpów. Stanowisko 1. Cmentarzysko z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza Muzeum zaprezentuje wyniki badań na cmentarzysku z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Sierpowie pod Łęczycą, należącego do największych nekropolii z tych czasów odkrytych na obszarze Polski Środkowej (Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury)

- zwiedzanie wystawy czasowej (etnograficzna);

- galeria jednego zabytku (naczynie zoomorficzne z Sierpowa) wraz z kącikiem zabaw dla najmłodszych;

- otwarty dziedziniec Muzeum (dodatkowe atrakcje);

Grodzisko w Tumie – 99-100 Łęczyca, nieopodal kolegiaty w Tumie

- zwiedzanie grodziska;

- wykład dot. badań archeologicznych na grodzisku;

- pokazy fireshow;

 Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska – nieczynny.

 

IV. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

14.05.2022 r., godz. 18.00-24.00

  • Laboratorium eksperymentów (Czytelnia Działu Zbiorów Audiowizualnych)

Dorośli i dzieci będą mogli wziąć udział w eksperymentach z różnych dziedzin. W ramach STEM Kindloteki zaprosimy do dźwiękowych i muzycznych zabaw z Makey Makey  (elektronicznym urządzeniem, które pozwala na podłączenie przedmiotów codziennego użytku do komputera). Będzie można posterować sympatycznym robotem Dash. Biblioteczni laboranci zaprezentują m.in. jak działa "odrzutowa" papuga, jak rozkwitają kwiaty oraz inne ciekawe i zaskakujące eksperymenty.

  • Od skryptorium do Muzeum Książki Dziecięcej (Czytelnia Działu Zbiorów Specjalnych)

Czytelnia Działu Zbiorów Specjalnych zostanie zaaranżowana na skryptorium, w którym pracownicy
w strojach mnichów będą przepisywać rękopiśmienne kodeksy. Odwiedzający będą  uczestniczyć
w prezentacji najciekawszych rękopisów, starych druków, zbiorów kartograficznych i innych zbiorów specjalnych. Druga ekspozycja będzie dotyczyła Muzeum Książki Dziecięcej i tu także jest przewidziana prezentacja najciekawszych obiektów prowadzona przez pracowników w strojach z epoki.

  • Pokój zagadek (Dział Dziecięcy)

Pokój zagadek na podstawie literatury detektywistycznej Martina Widmarka adresowany do dzieci
w wieku 9-10 lat.

  • Akcja Bookface (Przestrzeń przy Wypożyczalni i Czytelni Głównej)

Zabawa fotograficzna dla dorosłych i dzieci polegająca na stworzeniu obrazu lub fotografii, będącej połączeniem sylwetki i odpowiednio dopasowanej okładki książki.

 

V. Łódzki Dom Kultury

https://www.facebook.com/events/510891400524671

Wstęp wolny w godzinach 18:00-00:00

  • „AMERYKAŃSKI SEN CZESŁAWA CZAPLIŃSKIEGO. FOTOGRAFIE”

Wernisaż wystawy: 14.05.2022 r., godz. 18:00, Galeria Imaginarium (wejście od strony dworca Łódź Fabryczna)

Opis wydarzenia: Łódzki Dom Kultury planuje otworzyć w Europejską Noc Muzeów wielowątkową, indywidualną wystawę fotografii Czesława Czaplińskiego – wybitnego polskiego artysty-fotografa, reportera, dokumentalisty i filmowca, urodzonego w 1953 roku w Łodzi, od 1979 roku mieszkającego
w Warszawie i Nowym Jorku. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w USA, gdzie fotografował znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, takie jak Bill Crosby, Cindy Crawford, Jane Fonda,  Liza Minnelli, Roger Moore, Richard Nixon, Gregory Peck, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini, Susan Sontag, Tina Turner, Andy Warhol, Raquel Welch.

 Ekspozycja w Galerii Imaginarium obejmować będzie ponad sto fotografii z lat 1980-2010, czarno-białych
i kolorowych, pogrupowanych tematycznie, w cykle dedykowane bliskim i znaczącym w twórczości Czesława Czaplińskiego postaciom: Jerzemu Kosińskiemu, Stanisławowi Lemowi, Tadeuszowi Różewiczowi, Ryszardowi Kapuścińskiemu i Zbigniewowi Brzezińskiemu. Większość z nich spotykał
i uwieczniał w USA w latach 80. minionego wieku, stąd tytuł wystawy: „Amerykański sen Czesława Czaplińskiego”. Osobnym wątkiem są impresyjne, oryginalnie kadrowane panoramy Nowego Jorku, Kijowa i Lwowa. Każdy cykl opatrzony jest odautorskim cytatem lub opisem, wyjaśniający kontekst jego powstania.

Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert jazzowy pt. „MY WAY”: Rafał Songa – śpiew, Marcin Werner – akompaniament oraz promocja polsko-angielskiego katalogu.

Osoba do kontaktu: Monika Nowakowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 797-326-193

 

  • DOKTOR SOBCHUCK I PAN HYDE – WYSTAWA MALARSTWA TOMASZA SOBCZAKA”

Wernisaż wystawy: 14.05.2022 r., godz. 20:00, Galeria Nowa

Opis wydarzenia: Wystawa obrazów olejnych „Doktor Sobchuck i Pan Hyde” jest rodzajem filozoficznej rozprawy o naturze ludzkiej, szeroko rozumianej przestrzeni „pomiędzy”. Pomiędzy jasnymi i ciemnymi - lub odkrytymi - a tymi nadal odkrywanymi aspektami ludzkiej natury. Jest próbą odpowiedzi, na ile Doktor Sobchuck ukrywa się przed Hydem, na ile Hyde określa Doktora Sobchucka. Artysta zadaje wiele pytań, ale nie spodziewajmy się odnalezienia na jego płótnach jednoznacznych odpowiedzi.

Według artysty różne (przeciwstawne czasem) osobowości tkwiące w każdym z nas wzajemnie się przenikają, nieustannie ewoluując. Autor na swoich płótnach często posługuje się metaforyczną przenośnią, a jego prace przesiąknięte są pełną dwuznaczności symboliką, kojarzoną ze światem wiary i szeroko pojętej duchowości.

Osoba do kontaktu: Piotr Zdrzynicki, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

  • ROBERT JUNDO – „ABSENS/NIEOBECNI/FOTOGRAFIE”

Galeria FF

Opis wydarzenia: Serdecznie zapraszamy na wznowienie wystawy Roberta Jundo pt. Nieobecni/Absens - cyklu kolorowych fotografii inspirowanych przedwojennymi kadrami filmowymi, poddawanymi eksperymentom formalnym, takim jak rozpikselowanie. Wystawa będzie prezentowana w Galerii FF w dniach 14-28 maja 2022 r.

Robert Jundo - urodzony 17 czerwca 1967 r. w Łodzi. Studia w latach 2004 – 2009 w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem oraz najlepszy dyplom ASP - 2009 roku w Pracowni Technik Cyfrowych Prof. Grzegorza Chojnackiego. Uhonorowany w 2008 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego. W 2011 roku podjął pracę na Wydziale Grafiki i Malarstwa, jako asystent prof. Grzegorza Chojnackiego w Pracowni Technik Cyfrowych. Stopień doktora uzyskał w 2016 roku. Równolegle pracuje w Społecznej Akademii Nauk
w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia z eksperymentalnej fotografii.

Uczestnik wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, w Polsce i zagranicą. Twórczość w zakresie fotografii, grafiki cyfrowej i projektowania graficznego, malarstwa, architektury wnętrz. Miłośnik motocykli i marki Harley Davidson.

Osoba do kontaktu: Monika Nowakowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 797-326-193

 

  • GRUPA POWIDOKI - "W poszukiwaniu nowej forMY"

Galeria Zewnętrzna wzdłuż ulicy Traugutta

Opis wydarzenia: W Galerii Zewnętrznej ŁDK (od strony ulicy Traugutta) od środy, 27 kwietnia br., można oglądać 10 plansz zaprojektowanych przez łódzką grupę POWIDOKI w składzie: Andrzej Bator, Jacek Galewski, Robert Jundo i Maksymilian Max Majewski. Grupa działa od 2017 i organizuje wspólne wystawy w galeriach i muzeach na terenie Łodzi i Województwa Łódzkiego, pokazując na nich swoje aktualne poszukiwania w dziedzinie malarstwa, grafiki, rysunku i rzeźby. Artystów łączą wspólne korzenie - wszyscy są absolwentami ASP w Łodzi oraz członkami ZPAP, ważnym źródłem inspiracji są dla nich teorie i twórczość Władysława Strzemińskiego, różnorodnie interpretowane, poddawane eksperymentom stylistycznym i analizom treściowym. Pokazuje to ich najnowszy projekt artystyczny "W poszukiwaniu nowej forMY", który zapowiada wystawa planszowa w Galerii Zewnętrznej ŁDK. Zapraszamy do ŁDK a następnie, tropem grupy POWIDOKI - w Województwo Łódzkie.

Osoba do kontaktu: Monika Nowakowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 797-326-193

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.