Noc Muzeów 2025
wtorek, 13 maja 2025
Nadchodzi Noc Muzeów 2025. Wydarzenie polega na popularyzacji odwiedzania galerii, muzeów, obiektów zabytkowych i instytucji kultury w godzinach nocnych. To noc niezwyczajna, noc bezpłatnych atrakcji, uwielbiana przez miłośników obcowania z kulturą.
W tym roku przypada 17 maja.Z bogatą ofertą wielu kulturalnych atrakcji wychodzą także Instytucje Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.
Poniżej prezentujemy ich program Nocy Muzeów 2025.
Teatr Wielki w Łodzi
17 maja, zapraszamy do wspólnego świętowania Ogólnopolskiej Nocy Muzeów w Teatrze Wielkim w Łodzi! Z tej okazji przygotowano dla Widzów Teatru wyjątkową niespodziankę.
Po spektaklu baletowym „Don Kichot”, osoby obecne na widowni będą miały niepowtarzalną okazję wejścia na scenę, by zobaczyć Teatr z zupełnie innej perspektywy oraz spotkać się z artystami baletu!
To niezwykłe wydarzenie pozwoli zajrzeć za kulisy magicznego świata teatru – nie może Was zabraknąć!
Serdecznie zapraszamy!
Spektakl Don Kichot jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu "Dyrygent - rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Sztuki
- Oddział ms1, ul. Więckowskiego 36 (wejście od ul. Gdańskiej 43)
𝟏𝟖:𝟎𝟎 - 𝟐𝟐:𝟎𝟎
Sala edukacyjna — Metropolia marzeń
W czasie Nocy Muzeów wzniesiemy wspólnie metropolię marzeń. Zainspirujemy się dziełami rzeźbiarki Katarzyny Kobro, która zrewolucjonizowała myślenie o przestrzeni.
Stworzymy modele budynków, których brakuje nam w tkance miejskiej.
W efekcie powstanie wspólna makieta miasta Kobro, odpowiadającego na nasze tęsknoty i pragnienia.
Warsztat prezentowany był w Pawilonie Polskim podczas Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.
𝟏𝟖.𝟎𝟎 - 𝟐𝟒.𝟎𝟎
Dziedziniec POP UP FAVE
W czasie trwania Nocy Muzeów na muzealnym dziedzińcu znajdziecie stoisko z przepyszną kawą od Fave Coffe. Zróbcie przerwę na kawę i softy i odzyskajcie siły na dalsze zwiedzanie!
𝟏𝟖:𝟎𝟎 - 𝟐𝟐:𝟎𝟎
DIY Merch dla #bywalcasztuki!
Uważasz się za Bywalca Sztuki? Mamy coś dla Ciebie! Podczas nocy Muzeów będziesz miał możliwość zrobienia limitowanego merchu.
Metodą sitodruku wykonasz wyjątkowy nadruk na ubranie! Możesz przynieść swoją koszulkę, bluzę, torbę czy inny element garderoby i ubogacić ją wspaniałym nadrukiem!
Szukaj stoiska Blot!
Wykonywana grafika została zaprojektowana przez Cezarego Bodzianowskiego – artystę, który w 2013 roku został laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro.
- Oddział ms2, ul. Ogrodowa 19
𝟏𝟗:𝟎𝟎 - 𝟏𝟗:𝟐𝟎 /𝟐𝟎:𝟎𝟎- 𝟐𝟎:𝟐𝟎/ 𝟐𝟏:𝟎𝟎 – 𝟐𝟏:𝟐𝟎
Relaks w otoczeniu sztuki na wystawie "St Ives i gdzie indziej"
Po podróżach w gąszczu atrakcji Nocy Muzeów zapraszamy do odpoczynku wśród niezwykłych pejzaży kornwalijskich wzgórz, klifów i mórz.
O pełnych godzinach 19, 20 i 21 TJ Głupiec zaprezentuje eksperymentalny set DJ-ski oparty na plądrofonii i kolażu dźwiękowym.
𝟐𝟐.𝟎𝟎, 𝟐𝟐.𝟑𝟎, 𝟐𝟑.𝟎𝟎, 𝟐𝟑.𝟑𝟎
Losowanie 4 obrazów lub rzeźb z wystawy „St Ives i gdzie indziej” z edukatorką i kustodią Małgorzatą Wiktorko.
𝟏𝟖:𝟎𝟎 -𝟐𝟐.𝟎𝟎
Interwencje artystyczne i edukacyjne studentów ASP
W akcji artystycznej "Próba GRAlności" publiczność Nocy Muzeów w Muzeum Sztuki w Łodzi dokona próby zastosowania autorskich rekwizytów edukacyjnych, czyli osobliwych "tłumaczy" sztuki, przedmiotów, zestawów kreatywnych, gier i zabaw.
Zaprezentowanych zostanie 10 takich propozycji dedykowanych sztuce współczesnej. Podczas spotkania będzie można zapoznać się z ich działaniem, zmierzyć się z twórczymi wyzwaniami, rozegrać gry i wypróbować zestawy artystyczne.
Wszystko to pod czujnym okiem i wsparciem ich twórców i twórczyń. Część rekwizytów wchodzi w dialog z kolekcją Muzeum Sztuki w Łodzi i aktualnie prezentowanymi tam wystawami, część zaś na poziomie bardziej ogólnym "trenuje" zagadnienia sztuki współczesnej.
Wcześniejsze doświadczenie, umiejętności ani erudycja nie są wymagane, mogą dobrze bawić się pojedyncze osoby, grupy rodzinne i przyjacielskie, osoby w każdym wieku.
Akcja artystyczna została przygotowana przez osoby studenckie kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
W trakcie Nocy Muzeów będą "uruchamiane" zabawy z kolejnymi rekwizytami w różnych miejscach (na ekspozycji i poza) budynku oddziału ms2.
Z harmonogramem akcji, miejscem i czasem konkretnych działań będzie można się zapoznać na I piętrze, w przestrzeni dawnej kawiarni.
Tam też odbędzie "spoczynkowa" prezentacja wszystkich studenckich rekwizytów.
Opieka merytoryczna dr hab. Barbara Kaczorowska
𝟏𝟖:𝟎𝟎 -𝟐𝟒:𝟎𝟎
"Zwroty"
Wypatruj interwencji osób studiujących na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w przestrzeni oddziału ms²!
- Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72
𝟏𝟖:𝟎𝟎 - 𝟐𝟒:𝟎𝟎
W trakcie Nocy Muzeów zapraszamy do zwiedzania wnętrz Pałacu Herbsta oraz wystawy "Widziałem prawdziwe arcydzieło".
Malarstwo polskie XIX i początków XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi prezentowanej w Galerii Sztuki Dawnej.
W Sali Balowej będzie można również obejrzeć krótkie projekcje filmów o pałacu, Galerii Sztuki Dawnej oraz historii rodziny Herbstów.
Dla zwiedzających będzie otwarta kawiarnia "Alegoria" znajdująca się na terenie muzeum, a także strefa relaksu w przypałacowym ogrodzie.
Obowiązują limity osób zwiedzających przestrzenie Muzeum Pałac Herbsta.
Zarówno w pałacu, jak i Galerii Sztuki Dawnej limit zwiedzających w jednym momencie wynosi 50 osób.
Ostatnie wejście do MPH przewidziane jest o godzinie 23:30.
WBP
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi serdecznie zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Nocy Muzeów, która odbędzie się 17.05.2025 r., w godz. 18.00 - 23.00.
Tego wieczoru otwieramy dla Państwa przestrzenie i przygotowujemy szereg wyjątkowych atrakcji!
Gra biblioteczna „Śladem inkaustu” - będzie nawiązywać do powieści Umberto Eco „Imię róży". Goście biblioteki, chcąc dotrzeć do Finis Africea (ukrytego pokoju pilnie strzeżonego przez zwaśnionych mnichów) wezmą udział w grze bibliotecznej.
Staną przed wyzwaniem pokonania labiryntu i rozwiązania bardzo trudnych zadań.
Tylko prawdziwi czytelnicy i bibliofile zdołają dotrzeć do celu, ale wszystkich zachęcamy do podjęcia próby.
Średniowieczne skryptorium w Dziale Zbiorów Specjalnych
W średniowiecznym skryptorium zaprezentujemy najstarsze i najciekawsze obiekty z kolekcji rękopisów, starych druków, kartografii, grafiki i fotografii.
W czytelni zaaranżowanej na skryptorium (pracownicy w strojach mnichów) na odwiedzających będzie czekał mnich skryptor przepisujący gęsim piórem rękopiśmienny kodeks.
Dla czytelników posiadających kartę biblioteczną mamy niespodziankę – skryptorka uwieczni wasze imiona Bastardą
(pismem gotyckim) i opatrzy dokument lakową pieczęcią.
Na dzieci będzie czekała księżniczka, która pokaże najnowsze książeczki z Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej: przestrzenne, dźwiękowe, zapachowe, dotykowe i takie, które czytają się same.
Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość upamiętnienia tej wizyty: fotościanki z podobizną mnicha skryptora, Królewny Śnieżki, Supermana i Wonder Woman czekają!
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102
Wejście
Gra biblioteczna „Śladem inkaustu” – Wejścia w grupach co 15 minut – ostatnie wejście godz. 22.45. Wejście A ; tel. 42 663 03 41
Średniowieczne Skryptorium w Dziale Zbiorów Specjalnych – Wejście otwarte non stop
Średniowieczne Skryptorium w Dziale Zbiorów Specjalnych - wejście B ; tel. 42 663 03 24
Uwaga! Do Skryptorium w Dziale Zbiorów Specjalnych – wejście przez bramę od ul. Gdańskiej na wewnętrzny dziedziniec - wejście otwarte non stop
Filharmonia Łódzka
Z okazji tegorocznej Nocy Muzeów Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprasza na trzy krótkie koncerty, podczas których będzie można doświadczyć wyjątkowego zderzenia muzycznych światów.
Wystąpi Krzysztof Urbaniak, jeden z najlepszych i najwszechstronniejszych organistów w Polsce oraz kurator organów FŁ.
Podczas jego trzech około dziesięciominutowych występów, zaplanowanych na godziny 23:00, 23:45 i 00:30 będzie można usłyszeć fragmenty stworzonej przez Hansa Zimmera ścieżki dźwiękowej do filmu „Interstellar”.
Potęga brzmienia unikatowego w skali świata, podwójnego instrumentu zamontowanego w sali koncertowej FŁ oraz specjalnie przygotowane świetlne projekcje sprawią,
że pełne rozmachu kompozycje, które przyniosły Zimmerowi nominacje do Oscara i Grammy zrobią jeszcze bardziej imponujące wrażenie niż na kinowym ekranie.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Muzeum będzie czynne w godzinach 18:00 – 23:00* Wstęp wolny.
*ostatnie wejście o godz. 23:00
plac Wolności 14, 91-415 Łódź
WYSTAWA CZASOWA
Kolekcja w Drodze/ Afryka – ze zbiorów Krzysztofa Findzińskiego
MINI-EKSPOZYCJA
Prezentacja zabytków numizmatycznych związanych z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego
KONCERT MUZYKI AFRYKAŃSKIEJ godz. 19:00 - 21:00 (dziedziniec muzealny)
Noums Dembele - multiinstrumentalista z Burkina Faso grający na korze – typowej zachodnioafrykańskiej harfie, tj. instrumencie silnie związanym z tradycją Mandinka. Gra także na N’goni oraz balafonie.
Pochodzi z rodziny Griotów („niosących tradycję”), z pokolenia na pokolenie przekazujących ustnie tradycyjną poezję i muzykę Afryki Zachodniej.
WARSZTATY DLA NAJMŁODSZYCH
Warsztaty archeologiczne, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak pracuje archeolog, jakie narzędzia wykorzystuje i co można znaleźć podczas wykopalisk, a przede wszystkim poznają tajniki tego fascynującego zawodu, co pomoże zrozumieć, jak ważna jest praca archeologa w odkrywaniu przeszłości.
Warsztaty z tworzenia masek afrykańskich. Podczas warsztatów uczestnicy przeniosą się na daleki kontynent dzięki wykorzystaniu muzyki afrykańskiej i będą mieli okazję na bazie szablonów i różnych elementów dekoracyjnych stworzyć własną, niepowtarzalną maskę.
Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej „Kolekcja w Drodze/ Afryka – ze zbiorów Krzysztofa Findzińskiego”.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!