Noc Muzeów w Województwie Łódzkim

poniedziałek, 8 maja 2023

Harmonogram NOCY MUZEÓW WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
13-14 maja 2023


1. Łódzki Dom Kultury
(Gen. Romualda Traugutta 18, 90-113 Łódź)

 LOGO przezroczyste

Wystawa studentów Społecznej Akademii Nauk
Wystawa „Na starcie” jest projektem artystycznym - studentów pierwszego roku - realizowanym w Pracowni Fotografii Zakładu Grafiki Komputerowej Instytutu Technologii Informatycznych w Społecznej Akademii Nauk, prowadzonej przez dr hab. Roberta Jundo – artystę grafika, malarza, fotografa.

Wystawa będzie dostępna w NOC MUZEÓW (13 maja) w godzinach 18:00 - 24.00 w Galerii FF ŁDK. W dniu Nocy Muzeów wejście do Galerii będzie dostępne przez Galerię Imaginarium.

Tematem przewodnim prac fotograficznych, była obserwacja ich rzeczywistej, realnej, przestrzeni wewnętrznej jak i zewnętrznej otaczającego ich świata. Początkujący studenci za pomocą aparatu cyfrowego z ciekawością  dokumentowali obiekty, przestrzenie oraz obszary artystyczne, które spotykają, mijają i obcują z nimi na co dzień. Skrupulatnie odnieśli się do detali, jak i interesująco kadrowanej formy czy zabawie z kolorem poddawana eksperymentom formalnym.
Kwintesencją takich działań artystycznych jest 38 zdjęć 38 autorów prezentowanej w Galerii FF (Forum Fotografii) w Łódzkim Domu Kultury, gdzie wielokrotnie mają miejsce działania eksperymentalne, multimedialne, progresywne związane ze sztuką fotografii autorstwa profesjonalnych artystów jak i również studentów kierunków artystycznych, którzy pod okiem swoich wykładowców, stawiają pierwsze kroki w świecie artystycznym.
Zbór kolekcji realizowany był w roku akademickim 2022-2023.

 

Wystawa Ryszarda Hunger
Na wystawie – w przekrojowej formie - zostaną zaprezentowane stare i nowe prace malarskie profesora Hungera.``

Wystawa będzie dostępna w NOC MUZEÓW (13 maja) w godzinach 18:00 - 24.00 w Galerii Imaginarium ŁDK. O godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż.Patronat nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber. Wystawie towarzyszy katalog.

Ryszard Hunger, malarz, grafik, pedagog i muzyk, urodził się 19 lutego 1940 roku w Łodzi. Ukończył Łódzką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Mariana Jaeschke. Dyplom zrobił w 1965 roku, a w 1966 roku został zatrudniony w macierzystej uczelni jako asystent. Przez lata prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Jako pedagog uczelni artystycznej pozwalał swoim uczniom wyrażać siebie i rozwijać indywidualną, unikatową twórczość – wśród absolwentów jego pracowni jest wielu znaczących i rozpoznawalnych twórców. Kariera akademicka Ryszarda Hungera obejmuje stanowiska dziekana, prorektora, a wreszcie rektora (w latach 1987–1993). W szkole, przemianowanej później na Akademię Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego, przepracował 40 lat – do 2006 roku.

Przez 12 lat związany był również z kierunkiem historia sztuki na Uniwersytecie Łódzkim i przez pięć lat wykładał na studiach doktoranckich w Akademii Muzycznej, był też kierownikiem Katedry Intermediów w Wyższej Szkole Informatycznej. Od 1994 roku jest wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi – prowadzi tam zajęcia z wiedzy o sztuce. Od 1966 roku opiekuje się artystami amatorami działającymi w Łódzkim Domu Kultury. Współpracę z ŁDK rozpoczął w 1964 roku jako konsultant plastyczny Wojewódzkiego Ośrodka Instrukcyjno-Metodycznego.

Sztuki wizualne to nie jedyna dziedzina działalności Ryszarda Hungera, był także kontrabasistą w zespole jazzowym Tiger Rag. Do dziś zajmuje się muzyką, grając na gitarze.
Miał około 35 wystaw indywidualnych, brał udział w około 400 wystawach zbiorowych. Jest laureatem Nagrody Miasta Łodzi (2002), w 2010 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”, w 2015 roku – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości, a w 2022 roku – Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego.

 

 

2. Muzeum Sztuki

Muzeum Sztuki 1

13 maja Muzeum otwarte w godzinach 17.00-00.00, wstęp bezpłatny
Uwaga! Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem Muzeum (do godz. 23.30)

Oddziały :
-ms1
(ul. Więckowskiego 36, Łódź (wejście od ul. Gdańskiej 43)

Wystawy :

  • Andrzej Marian Bartczak. POST-QUAM
  • Henryk Stażewski. Późny styl
  • Ewa Latkowska-Żychska. puls.y.

Działania edukacyjne w dniu  13.05 :
- otwarta pracownia / warsztat malarski;

 

-ms2
(ul. Ogrodowa 19, Łódź)

Wystawy:

  • Włodzimierz Pawlak. Dzienniki 1989-2022
  • Atlas Nowoczesności. Ćwiczenia.

Działania edukacyjne w dniu 13.05:
- godzina 18.00 i 22.00 wykład "O historii Muzeum Sztuki w Łodzi"
- otwarta pracownia warsztatowa i możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną.

 

- Muzeum Pałac Herbsta  
(ul. Przędzalniana 72, Łódź)

Wystawy :

  • Pałac Herbsta – dom historyczny
  • Herbstowie. Historie niedokończone.
  • Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i początków XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi

Działania edukacyjne w dniu 13.05:
- ze względu na limity zwiedzających w MPH, o wyznaczonych godzinach, zarówno w pałacu jak i na wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło..”, planujemy tym razem działania „Tytułem wstępu”; ponadto prezentowane będą nasze filmy promocyjne.

 

3. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa    Piłsudskiego w Łodzi
(Gdańska 100/102, 90-508 Łódź)

WBP

 13 maja 2023 r. w godz. 18.00-24.00

  • Średniowieczne skryptorium - połączone z prezentacją najstarszych i najciekawszych obiektów z kolekcji strych druków, rękopisów, kartografii, grafiki i fotografii
  • Muzeum Książki Dziecięcej - prezentacja Kolekcji poprzez książeczki najstarsze, z połowy XVIII wieku oraz współczesne, z rewelacyjną techniką animacji obrazów. Konkurs ze znajomości utworów Jana Brzechwy dla różnych wiekowo fanów. Będzie też możliwość zrobienia sobie zdjęcia z wykorzystaniem fotościanek z Królewną Śnieżką, Supermanem i Wonder Woman. Pracownicy wystąpią w strojach pożyczonych z Teatru Wielkiego w Łodzi.Miejsce: Dział Zbiorów Specjalnych (wejście B)
  • Pokój zagadek dla graczy od 6 do 106 lat
    Goście odwiedzający Bibliotekę podczas Nocy Muzeów 2023 wcielą się w asystentów ekscentrycznego profesora archeologii. Otrzymają poufne, pilne zlecenie od Rektora Znikającego Uniwersytetu TuTam, aby w zastępstwie zaginionego badacza dawnych
    i tajemniczych kultur, rozwikłać pewną intrygującą i niecierpiącą zwłoki sprawę… Honor Znikającego Uniwersytetu TuTam spocznie w rękach ochotników, którzy wkroczą do pokoju zagadek.
    Miejsce: Dział Dziecięcy (wejście C)
  • Walt Disney w Bibliotece
    Zapraszamy na spotkanie z Czarownicą w ramach uczczenia setnej rocznicy powstania
    Walt Disney Company.

18.00 - 18.30 zgadywanki Disneya dla dzieci
18.30 - 20.00 pokaz 1 części filmu
20.00 - 22.00 pokaz 2 części filmu
od 22.00 zgadywanki Disney dla młodzieży i dorosłych.
Miejsce: Sala konferencyjna (wejście A).

Zapisy do Biblioteki
W Noc Muzeów Województwa Łódzkiego koniecznie polecamy... zapisy do Biblioteki!  Nasza karta biblioteczna to dostęp do kilkuset tysięcy materiałów – dla dzieci i dorosłych.
Miejsce: Wypożyczalnia (wejście A).

 

4. Teatr Wielki w Łodzi
(plac Generała Henryka Dąbrowskiego, 90-249 Łódź)

logo twl na biel07 1

Z okazji Nocy Muzeów 13 maja, po płatnej operze „Carmen”, którą gramy tego dnia o godzinie 18:00 widzowie będą mieli wyjątkową możliwość spotkania się z artystami.

 

 

5. Wytwórnia Filmów Oświatowych
(płk. Jana Kilińskiego 210, 93-106 Łódź)

wfo NA BIAŁYM TLE

Trzy bloki filmowe:

  • Godz. 18:00 - Filmy o Łodzi ze zbiorów WFO (maks. 20 osób)
  • Godz. 19:00 - Klasyka filmu dokumentalnego z WFO (maks. 20 osób)
  • Godz. 20:00 - Specjalny pokaz filmu "Trwanie" w reż. Jacka Schmidta (maks. 20 osób)

O udziale w bloku filowym decyduje kolejnośc zgłoszenia się

 

 

6. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
(plac Wolności 14, 91-415 Łódź), godz. 18.00-24.00

Maie logo2 

  • - zwiedzanie ekspozycji stałych (Szare jak ziemia, barwne jak pamięć – wystawa etnograficzna, Pieniądz na ziemiach polskich – wystawa numizmatyczna, Przeszłość wydobyta z ziemi – wystawa archeologiczna)
  • - zwiedzanie wystawy czasowej pt. Między Słupią a Wierzycą. Cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • - zwiedzanie ekspozycji czasowej pt. Prawda, dobro, piękno – życie św. Franciszka w rzeźbach z kolekcji Macieja Balceraka. (Ekspozycja będzie miała miejsce w magazynie studyjnym na parterze budynku Muzeum.)
  • - zwiedzanie ekspozycji czasowej pt. Wiktor Brzeziński i jego Ekipa_z_pod_nocnego, czyli etnograficznie o nowym nurcie w sztuce nieprofesjonalnej (główny hol Muzeum)
  • - prezentacja części „skarbu z ulicy Północnej” (sala stałej wystawy numizmatycznej, I p.)

 

GRODZISKO W TUMIE
(Tum, 99-100 Łęczyca), godz. 18.00 – 23.00

GRODZISKO CZARNE

  • wykład archeologiczny on-line na majdanie grodziska
  • pokaz walk i uzbrojenia średniowiecznego w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej

 

 

7. Filharmonia Łódzka
(Prezydenta Gabriela Narutowicza 20/22, 90-135 Łódź)

logotyp FŁ BEZ SAMORZĄDU kwadrat

We wskazanych datach Filharmonia Łódzka prowadzi bięzącą działalność koncertową, 14 maja w repertuarze FŁ zaplanowany jest koncert we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej pt. Festiwal Sztuka źle obecna

https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-symfoniczny-239?month=2023-05

14 maja 2023, 19.00 Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie biletowej FŁ.

 

SLAJDERII 1920X400 PX