Niebo złote Ci otworzę… – spotkanie z K.K. Baczyńskim w pięciu miastach województwa łódzkiego

piątek, 5 listopada 2021

Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza na wieczory słowno-muzyczne dedykowane Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu „Dzieci Niepodległej, artyści walczący piórem i czynem – „Niebo złote Ci otworzę…”,
Wieczory te będą zwięzłą i kunsztowną opowieścią narracyjną o życiu i twórczości K.K. Baczyńskiego, jego poetyckich fascynacjach, miłości do żony Barbary i losach wojennych w wykonaniu aktorów Teatru Jaracza z Łodzi z oprawą muzyczną zapewnioną przez Filharmonię Łódzką.

Ten wyjątkowy projekt, stanowiący efekt współpracy trzech prestiżowych instytucji kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, zostanie pokazany w pięciu miastach województwa łódzkiego w ramach programu „Łódzkie pamięta”: Łodzi, Bełchatowie, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Łowiczu.
Podczas wieczorów zaprezentujemy Państwu opowieść o K.K. Baczyńskim przygotowaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w reż. Matyldy Paszczenko.

Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi przedstawią interpretację wierszy i poezję śpiewaną do utworów Baczyńskiego. Oprawę muzyczną zapewni kwartet smyczkowy Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Wieczory odbędą się:
• 15 listopada o godz. 17 w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi (ul. Przędzalniana 72). Wydarzenie będzie transmitowane online;
• 19 listopada o godz. 17 w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Gabriela Narutowicza 1A);
• 25 listopada o godz. 17 w Sieradzkim Centrum Kultury (ul. Dominikańska 19);
• 1 grudnia o godz. 17 w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim (ul. 3 Maja 12);
• 4 grudnia o godz. 17 w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu (ul. Pijarska 2).

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Filharmonia Łódzka.
Partnerzy wydarzenia: Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Sieradzkie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu.
Bezpłatne bilety będą do odebrania w poszczególnych lokalizacjach od 10 listopada (WBP w Łodzi, MCK Bełchatów, CK Sieradz, MOK Piotrków Trybunalski, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu).

W czasie wydarzenia będą obowiązywać aktualne wytyczne sanitarne.

Serdecznie zapraszamy!