NIE TYLKO KWIAT PAPROCI. NOC ŚWIĘTOJAŃSKA W MAiE - zapraszamy na żywo na Drzwi do kultury

poniedziałek, 20 czerwca 2022

Wystąpienie dr Tomasza Romanowicza w postaci warsztatów i prelekcji pt. "Nie tylko kwiat paproci. Noc świętojańska w MAiE" ukaże tradycyjną obrzędowość związaną z letnim przesileniem słońca. To ogólnoeuropejskie święto jest wyjątkowo barwnie obchodzone na terenie historycznej słowiańszczyzny.

Noc świętojanska 1116362255

Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Przy okazji święta młode dziewczęta i młodzi chłopcy poszukiwali na mokradłach kwiatu paproci, wróżącego pomyślny los. O świcie powracali do wciąż płonących ognisk, by przepasawszy się bylicą, trzymając się za dłonie, przeskoczyć przez płomienie. Skok ów kończył obrządek przechodzenia przez wodę i ogień, i w tym jednym dniu w roku swojego czasu stanowił podobnie rytuał zawarcia małżeństwa.
Legendy o kwiecie paproci opowiadają o wielu ludziach, którzy błądzili po lasach i mokradłach, próbując odnaleźć magiczny, obdarzający bogactwem, siłą i mądrością, widzialny tylko przez chwilę kwiat paproci.

Obraz3

Co symbolizował kwiat paproci? Jakie zwyczaje matrymonialne panowały w tę najkrótszą w roku noc? Co było wówczas ważniejsze: wianek, czy ognisko? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie w czasie transmisji online:

22 czerwca o godzinie 16.30 na portalu Drzwi do Kultury.

LINK: https://drzwidokultury.pl/instytucja-muzeum-archeologiczne-i-etnograficzne

Przed warsztatami o 15:00 także z Muzeum Archeologii i Etnografii w Łodzi transmisja na portalu Drzwi do kultury wykładu Alicji Woźniak dotyczącego wesela huculskiego.