Jan Peszek odebrał Nagrodę ms.

poniedziałek, 30 listopada 2015

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Jan Peszek, został laureatem Nagrody ms, przyznawanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi instytucjom, firmom, przedstawicielom mediów i osobom prywatnym jako forma uznania za szczególne wsparcie udzielone Muzeum. Aktor odebrał nagrodę z rąk dyrektora Muzeum Jarosława Suchana podczas gali w ms¹ , która odbyła się w sobotę, 28 listopada 2015 roku.
 
Jan Peszek w zeszłym roku wystąpił w cyklu emitowanych w telewizji i publikowanych w intrenecie spotów „Sztuka nie potrzebuje reklamy”, które prowokowały do zadania pytania, czy sztukę można reklamować i czy można to robić w podobny sposób jak proszek do prania czy pastę do zębów. Klipy z udziałem Jana Peszka w reżyserii Artura Frątczaka, na podstawie scenariusza Leszka Karczewskiego, można oglądać w filmotece na stronie Muzeum lub na muzealnym kanale You tube.

Przyznawana przez Muzeum Sztuki w Łodzi od 2009 roku Nagroda ms ma promować postawę aktywnego działania na rzecz kultury. Jest też wyrazem wdzięczności za szczególną pomoc, jaką laureaci obdarzyli Muzeum w minionym roku.

Jan Peszek - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog. Ukończył krakowską PWST w 1966, w tym samym roku debiutował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. W następnych latach pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze, a w ostatnich latach regularnie pojawiał się na scenach warszawskich (Teatr Narodowy i Teatr Rozmaitości). W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. W filmie debiutował już w 1969. Zagrał w kilkudziesięciu polskich filmach, w jego filmografii znajdują się role m.in. w: „Był jazz” Falka, „Trójkącie Bermudzkim Wójcika, „Ferdydurke” Skolimowskiego, „Śmierci jak kromka chleba” Kutza, „Łabędzim śpiewie” Glińskiego, „Ucieczce z kina <<Wolność>>” Marczewskiego i „Darmozjadzie polskim” Wylężałka.
źródło: mat. prasowe Muzeum Sztuki w Łodzi