7. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja rozpoczęty

piątek, 7 października 2016
Festiwal Kamera Akcja wystartował! Krytycy zapraszają do gry.
 
            Siódmą edycję łódzkiego Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja otworzyła projekcja filmu „Aloys” w reżyserii Tobiasa Nolle. Tym samym oficjalnie rozpoczęły się cztery intensywne dni poświęcone kinematografii i jej krytykom. Widzowie już pierwszego dnia mieli okazję wysłuchania dyskusji na temat programowania festiwali filmowych. Głos zabrali Tomasz Raczek, Agnieszka Wasiak i Jan Topolski. Goście rozmawiali m.in. o trudności pogodzenia pracy selekcjonera i zawodu krytyka, które nierzadko wzajemnie się wykluczają. Krytyk z zasady pozostaje bowiem tylko w sferze sztuki, natomiast selekcjoner funkcjonuje pomiędzy światem artyzmu i biznesu.
            Uczestnicy pierwszych w Polsce warsztatów wideo-esejów, pod okiem Kuby Mikurdy i Stanisława Liguzińskiego, tworzyli autorskie recenzje filmu „Baby Bump” Jakuba Czekaja. Efekty ich pracy będzie można obejrzeć już w sobotę.
            Tegoroczna edycja Festiwalu przebiega pod hasłem „Krytycy rozdają karty”. W przygotowanej przez Organizatorów talii znalazła się również prezentacja krótkometrażowych filmów stworzonych przez Przedszkole Filmowe Szkoły Wajdy. Jego uczestnicy wspólnie z profesjonalistami tworzą autorskie etiudy, począwszy od pomysłu, aż do jego realizacji. Festiwalowa publiczność obejrzała sześć prac młodych twórców.
            Inauguracja Festiwalu to także rozstrzygnięcie konkursu Krytyk Pisze. Jury w składzie: Michał Piepiórka i Błażej Hrapkowicz, Kuba Armata, Grzegorz Fortuna, Sebastian Smoliński wyróżnili: Patrycję Muchę i Andrzeja Frączystego. Nagrodę główną wręczono Tomaszowi Raczkowskiemu, studentowi etnologii i antropologii kulturowej, pasjonatowi kina z Wrocławia.
            Drugi dzień festiwalu będzie obfitował w kolejne filmowe rozgrywki. W programie m.in.: prezentacja konkursowych etiud i animacji, aż dwanaście projekcji filmowych, warsztaty z analizy filmów i sztuki pięknego mówienia o nich. Goście festiwalu wybiegną w przyszłość przewidując przyszłe losy HollyŁodzi oraz rozwoju nowej formy krytyki, jaką są coraz popularniejsze w sieci wideo eseje.
            Wszystkie szczegóły oraz pełen harmonogram wydarzeń na www.kameraakcja.com.pl