Menu

OGŁOSZENIE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji demokratycznej

W dniu 22 listopada 2019 r. w Instytucie Europejskim w Łodzi odbyła się uroczysta gala wręczenia odznaczeń państwowych Krzyż Wolności i Solidarności.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Krzyże Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma w towarzystwie dyrektora łódzkiego oddziału IPN Dariusza Roguta.
Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało tego dnia 32. działaczy opozycji demokratycznej.
 
Z ogromną dumą i radością informujemy, iż w gronie uhonorowanych osób znalazła się Pani Halina Cyrulska – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
 
Pani Halina Cyrulska była członkiem NSZZ „Solidarność”, a po 13.12.1981 r. do końca lat 80. kontynuowała działalność w podziemnych strukturach związku, uczestnicząc w redagowaniu i kolportażu pism bezdebitowych. W styczniu 1987 r. została członkiem Łódzkiego Zespołu Oświaty Niezależnej, w ramach którego do 1990 r. zajmowała się redakcją miesięcznika „Oświata Niezależna”, prowadziła bibliotekę wydawnictw bezdebitowych dla Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz organizowała projekcje filmów niedostępnych w oficjalnym obiegu.
 
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.
 
Po więcej informacji zapraszamy na stronę IPN ipn.gov.pl/kwi

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl