Aktualności
POSIEDZENIE WOJEWÓDZKIEGO ZESPOŁU KOORDYNACJI - 25-26.11.2024 R.
Jak zmienia się edukacja, która się nie kończy? Jak wykorzystać wiedzę o mózgu w codziennej pracy? Czym są mikropoświadczenia? Wiele zagadnień z zakresu edukacji poruszali uczestnicy posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji do wdrażania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 w województwie łódzkim. Zespół został powołany w ramach projektu pn. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” i stanowi organ wspierający działania z nim związane. Do prac
w zespole zaproszeni zostali specjaliści z różnych obszarów: oświaty, gospodarki, zarządzania strategicznego, funduszy europejskich i dialogu społecznego.
W dniach 25-26 listopada 2024 r. w Hotelu Columna Medica w Łasku - Kolumnie odbyło się czwarte w tym roku posiedzenie WZK. Łącznie odbyło się już dziewięć spotkań. Członkowie zespołu mogli wziąć udział w wykładach, warsztatach, dyskusjach i poruszać nurtujące zagadnienia związane ze zmieniającym się rynkiem edukacji zawodowej. Na posiedzenia zapraszani są eksperci, liderzy projektów rozwojowych i naukowcy. Podczas listopadowego spotkania gościli: Joanna Burdek, Ewa Witkowska, Anna Szymańska i Michał Nowakowski. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się więcej o neurokomunikacji, czyli w jaki sposób konstruować treści zamieszczane w internecie, aby trafiały do mózgu czytelnika i jak wykorzystać tę wiedzę w pracy, aby być bardziej efektywnym. Natomiast Michał Nowakowski z Instytutu Badań Edukacyjnych przybliżył temat mikropoświadczeń czym one są i jak sprostać wyzwaniom związanym ze zmieniającym się metodami uczenia i wymaganiami rynku pracy. W drugim dniu Ewa Witkowska z Regionalnego Centrum Rozwoju w Parzęczewie przybliżyła podejmowane przez nich działania związane przede wszystkim z cyfryzacją, a Anna Szymańska z Biura Planowania Przestrzennego WŁ przedstawiała wnioski z badań dotyczące rozwoju szkolnictwa zawodowego województwa łódzkiego. Członkowie WZK podejmując dyskusje zwracali uwagę na zagrożenia związane z rynkiem pracy i zastanawiali się jak wspierać rynek edukacyjny, a także jakie działania podejmować, aby rozwijać kompetencje związane z kształceniem przez całe życie. Podczas posiedzeń omawiane były również liczne wydarzenia i inicjatywy realizowane przez podmioty zaangażowane do projektu. Prace zespołu nadzoruje Departament Edukacji, który jest realizatorem projektu.
"Z PASJĄ DO GASTRONOMII"
"Z pasją do gastronomii" to konkurs dla młodych pasjonatów z branży piekarskiej, cukierniczej i wędliniarskiej skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa łódzkiego o profilu spożywczym i gastronomicznym.
Szkoły swój udział w konkursie mogą zgłaszać do 29 listopada 2024 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegóły znajdują się w Regulaminie konkursu.
POSIEDZENIE WOJEWÓDZKIEGO ZESPOŁU KOORDYNACJI - 28.06.2024 R.
W dniu 28 czerwca 2024 roku w hotelu „Wodnik” w miejscowości Słok k/Bełchatowa odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji do wdrażania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 w województwie łódzkim. Pod nieobecność Przewodniczącego WZK, spotkanie poprowadziła Halina Cyrulska, Wiceprzewodnicząca Zespołu i Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. W posiedzeniu wziął udział Artur Ostrowski, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
Po części poświęconej sprawom organizacyjnym i przedstawieniu przez Halinę Cyrulską informacji o bieżących działaniach realizowanych w projekcie „Zbudowanie systemu koordynacji LLL”, członkowie WZK oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wystąpień ekspertów.
Magdalena Tarnowska-Torbus, ekspertka w obszarze uczenia dorosłych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, która łączyła się z uczestnikami posiedzenia on-line, przybliżyła zebranym narzędzie samooceny regionalnej polityki uczenia się przez całe życie pn. „COMORELP”.
Wystąpienie drugiego eksperta dotyczyło dobrych praktyk w budowaniu systemu doradztwa zawodowego, co ma związek z realizowanym przez Województwo Łódzkie zadaniem utworzenia takiego systemu w naszym regionie. Beata Grzelak, Kierowniczka Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, zaprezentowała m.in. przykład warszawskiego systemu doradztwa zawodowego, a po swoim wykładzie chętnie odpowiadała na liczne pytania uczestników.
Tworzonemu w ramach projektu wojewódzkiemu systemowi doradztwa zawodowego poświęcona była również część warsztatowa posiedzenia. Celem warsztatów było włączenie członków WZK do prac projektowych, pozyskanie ich wiedzy i doświadczeń. Warsztaty poprowadził Daniel Pietrzak, nauczyciel konsultant w Centrum Rozwoju Edukacji w Piotrkowie Trybunalskim.
Galeria
https://www.lodzkie.pl/edukacja/projekt-lll/aktualnosci-lll#sigProIde3620ca227