Ferie w Łódzkiem. Bezpłatne półkolonie, warsztaty, animacje i pokazy
środa, 14 stycznia 2026Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by przeżyć prawdziwą zimową przygodę. Województwo Łódzkie przygotowało dla najmłodszych mieszkańców regionu bogaty program ferii zimowych. Będą bezpłatne półkolonie, ciekawe warsztaty, animacje, pokazy i spotkania z kulturą. W ferie w Łódzkiem nie ma szans na nudę.
Bezpłatne półkolonie – po raz pierwszy
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego po raz pierwszy zaprasza dzieci na bezpłatne półkolonie zimowe. To pilotażowy projekt, który rusza tej zimy w Centrach Rozwoju Edukacji w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach i Zgierzu. Zapisywać się można bezpośrednio w tych placówkach.
– Ferie to czas radości i odpoczynku dla dzieci, ale też duże wyzwanie organizacyjne dla rodziców. Dlatego jako samorząd województwa po raz pierwszy przygotowaliśmy bezpłatne półkolonie zimowe – mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego. – Chcemy, żeby dzieci naprawdę poczuły, że mają ferie pełne zabawy, ruchu, ciekawych zajęć i odkrywania regionu. Jeśli ten projekt zostanie dobrze przyjęty, będziemy go kontynuować także latem.
W programie półkolonii są wycieczki, seanse filmowe, warsztaty, zajęcia ruchowe i twórcze, a przede wszystkim profesjonalna opieka w godzinach od 8.00 do 16.00. Dzieci mają zapewnione trzy posiłki dziennie oraz ubezpieczenie.
Uczestnicy odwiedzą m.in. Zamek Królewski w Łęczycy i kolegiatę w Tumie, Mediatekę w Piotrkowie Trybunalskim oraz Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA w Sieradzu. W programie są także zajęcia sportowe i taneczne, kodowanie oraz spotkania z przedstawicielami różnych zawodów.
– Półkolonie to sprawdzony i bardzo dobry sposób na spędzanie ferii, szczególnie dla młodszych dzieci – podkreślał Artur Ostrowski, członek zarządu województwa łódzkiego. – Mamy bogaty program i ciekawe wycieczki, nie tylko w obrębie miast, ale też po całym regionie. To pilotaż, ale wierzę, że stanie się początkiem stałej oferty na kolejne ferie i wakacje.
Aktywnie, ciekawie i z ruchem
Każde Centrum Rozwoju Edukacji przygotowało własny, dopasowany do dzieci program. W Łodzi szczególny nacisk położono na aktywność fizyczną i poznawanie regionu.
– Mamy pięć dni wypełnionych od rana do popołudnia różnymi aktywnościami – mówiła Sylwia Laskowska, dyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi. – Stawiamy na ruch, taniec, zajęcia sportowe i jogę, ale też na pokazywanie dzieciom województwa łódzkiego. Jedziemy do Zamku Królewskiego w Łęczycy i kolegiaty w Tumie. Będą też spotkania zawodoznawcze, m.in. ze strażakiem, kino, Orientarium i – co bardzo ważne – dobre jedzenie.
Kultura zamiast nudy
Ferie w Łódzkiem to jednak znacznie więcej niż półkolonie. To także bogata oferta instytucji kultury prowadzonych przez samorząd województwa. Zimą muzea i biblioteki zamieniają się w przestrzenie pełne opowieści, eksperymentów i twórczej zabawy.
W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi dzieci będą mogły zostać małymi archeologami, sprawdzić, czy mamuty mogły dotrzeć na Bałuty, zobaczyć prawdziwe kości mamuta i wziąć udział w multisensorycznych opowieściach o zimowych baśniach północy.
– Przygotowaliśmy bardzo różnorodne warsztaty – od archeologicznych wykopalisk w muzealnej piaskownicy, przez zajęcia o epoce lodowcowej, po spotkania z zimowymi baśniami – mówi Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. – To połączenie wiedzy, zabawy i emocji, które dzieci zapamiętają na długo.
Równie bogatą ofertę przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi.
– Zapraszamy na warsztaty literackie, plastyczne, sensoryczne i technologiczne – mówi Joanna Mądrzak-Kubiak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. – Będą warsztaty komiksowe, wieczorki literackie, bal karnawałowy, a także oferta dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Chcemy, by każde dziecko znalazło coś dla siebie.
Łódzkie dla Ciebie – myślimy długofalowo
Bezpłatne półkolonie są jednym z kilku pilotażowych programów skierowanych do dzieci i młodzieży. Województwo Łódzkie jako pierwsze w Polsce uruchomiło wojewódzki program profilaktyki nadwagi i otyłości u dzieci, z którego może skorzystać 635 młodych mieszkańców regionu. Realizuje także program płatnych praktyk studenckich w Urzędzie Marszałkowskim oraz projekt „Łódzkie dla młodych”, promujący studiowanie w naszym regionie. Bo Łódzkie to region, który myśli o młodych – od pierwszych szkolnych przygód, przez studenckie wybory, aż po dorosłe decyzje. A ferie są idealnym momentem, by to poczuć.
Galeria
https://www.lodzkie.pl/edukacja/ferie-w-lodzkiem-bezplatne-polkolonie-warsztaty-animacje-i-pokazy-202601140849#sigProId7d41eaa44c
