DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

środa, 24 czerwiec 2020 16:52

Premier Morawiecki: rząd sfinansuje budowę węzła trasy S14 na Teofilowie

Tę ważną dla mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego informację szef rządu oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber ogłosili podczas dzisiejszej (24 czerwca) wizyty Mateusza Morawieckiego w Łodzi.

Podczas wizyty w Łodzi premier odwiedził, między innymi, plac budowy tunelu średnicowego przy ul. Stolarskiej w Łodzi, który niebawem ma połączyć stacje kolejowe Łódź Fabryczna, Łódź Żabieniec i Łódź Kaliska. I właśnie tutaj, podczas konferencji z dziennikarzami, w której wzięli także udział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, premier zapowiedział budowę węzła Teofilów.

- Dzisiaj nadrabiamy zaszłości z dawnych lat. Cieszę się, że będziemy mieli tutaj do czynienia z tak wysoce zaawansowaną inwestycją. Inwestycją dla łodzian i Łodzi – mówił Mateusz Morawiecki o drążonym tunelu średnicowym. - Przy tej okazji chcę powiedzieć o innej istotnej inwestycji. Mam na myśli węzeł Teofilów, czyli bardzo ważny węzeł na trasie S14, zachodniej obwodnicy Łodzi. Jego budowa zostanie sfinansowana wyłącznie z Budżetu Państwa. Finansujemy drogi lokalne, gminne, powiatowe. I sfinansujemy ten węzeł dla łodzian.

Wagę informacji, którą ogłosił premier Morawiecki, podkreślał też marszałek Grzegorz Schreiber, który osobiście zabiegał o rządowe pieniądze na budowę węzła Teofilów.

- To znakomita wiadomość dla mieszkańców Łodzi i całej aglomeracji łódzkiej – mówił marszałek Grzegorz Schreiber. – To, że dzięki inwestycjom rządu Prawa i Sprawiedliwości Łódź jest dziś centrum komunikacyjnym Polski, wszyscy wiemy. Dzięki dobremu porozumieniu samorządu wojewódzkiego z rządem udało się optymalnie poprowadzić nitkę Kolei Dużych Prędkości. Południowy wariant jej przebiegu zawsze będzie budził pewne wątpliwości, ale stanowi doskonałe narzędzie do dalszych prac. Z kolei węzeł Teofilów w sposób zdecydowany pomoże w komunikacji pomiędzy Łodzią a aglomeracją łódzką, pomiędzy innymi zjazdami, które początkowo były planowane, ale oczekiwały na jedną dobrą decyzję. I tę decyzję dziś przywiózł mieszkańcom naszego województwa premier Mateusz Morawiecki. Będzie węzeł Teofilów, a cała inwestycja zyska dodatkową wartość.

O budowę węzła trasy S14 na Teofilowie mieszkańcy zachodniej części Łodzi dopominali się od dawna. Tym bardziej że był on przewidziany w pierwotnych planach budowy trasy ekspresowej. Jak przekonywali mieszkańcy dużego osiedla Teofilów, dostali obwodnicę miasta, na którą nie będą mogli wjechać. Gdy budowa węzła Teofilów zostanie zakończona, dziesiątki tysięcy mieszkańców Łodzi będą mogli obwodnicą dojeżdżać, m.in. do pracy. Węzeł Teofilów umożliwi zjazd do ulicy Szczecińskiej i Aleksandrowa Łódzkiego.

- Pewne elementy tego ciągu komunikacyjnego będą musiały zostać przeprojektowane, ale zrobimy to najszybciej jak to tylko możliwe, aby komfort życia mieszkańców tej części Łodzi, a także Aleksandrowa Łódzkiego był jak najlepszy – zapowiedział premier.

Premier podkreślał też znaczenie powstającego tunelu średnicowego, który będzie częścią Kolei Dużych Prędkości.

- Łódź musi być jak magnes. Magnes przyciągający nowych inwestorów. Dlatego z Centralnego Portu Komunikacyjnego przeciągamy Kolej Dużych Prędkości w miejscu, które zostało nam zasugerowane przez mieszkańców. To przełamanie pozaborowych układów komunikacyjnych i nasza projekcja wielkiej strefy ekonomicznej łączącej Łódź z CPK. A więc magnes dla inwestorów, dla nowych przedsiębiorców. To dla mnie wielka iskra nadziei na lepszy wzrost gospodarczy, który skończy emigrację z Łodzi. Łódź ma się rozwijać i do tego ma prowadzić nasza polityka gospodarcza, infrastrukturalna i społeczna – dodał premier.

Wcześniej Mateusz Morawiecki odwiedził, m.in., Centrum Kreatywności Fabryka przy Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Na zakończenie wizyty spotkał się z łodzianami w pasażu Schillera. Złożył też kwiaty przed tablicą upamiętniającą Marka Rosiaka, działacza Prawa i Sprawiedliwości zabitego w 2010 roku podczas ataku na biuro poselskie PiS przy ul. Sienkiewicza w Łodzi.

aa, jg, dk/fot. Sebastian Sołtyszewski

Polecane

Stefan Pogonowski patronem pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Stefan Pogonowski patronem pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

13-08-2020

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej pociąg ŁKA otrzymał imię związanego...

Czytaj więcej
Sprzęt dla szpitala w Tomaszowie

Sprzęt dla szpitala w Tomaszowie

13-08-2020

Kolejne urządzenia do opieki nad chorymi trafią do Tomaszowskiego Centrum...

Czytaj więcej
Nowoczesne karetki dla szpitala w Piotrkowie

Nowoczesne karetki dla szpitala w Piotrkowie

12-08-2020

Samodzielny Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał...

Czytaj więcej
Zmarł Hieronim Andrzejewski

Zmarł Hieronim Andrzejewski

12-08-2020

O parkach Łódzkiego wiedział wszystko. Słuchając Go, można było odnieść...

Czytaj więcej
Pieniądze na inwestycje Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Pieniądze na inwestycje Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

11-08-2020

Uniwersytet Medyczny otrzymał 6 milionów złotych dotacji z funduszy Unii...

Czytaj więcej
Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”

07-08-2020

Rozpoczyna się nabór do kolejnej edycji Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego...

Czytaj więcej
75 – lecie Łodzi Filmowej

75 – lecie Łodzi Filmowej

06-08-2020

W tym roku mija 75 rocznica utworzenia powojennego przemysłu i...

Czytaj więcej
Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

04-08-2020

Przedsiębiorców z branży turystycznej oraz osoby zainteresowane skorzystaniem z bonu...

Czytaj więcej
Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

01-08-2020

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Trwało ponad dwa miesiące...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl