DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

SPRAWOZDANIA W ZAKRESIE BDO

środa, 24 czerwiec 2020 16:52

Premier Morawiecki: rząd sfinansuje budowę węzła trasy S14 na Teofilowie

Tę ważną dla mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego informację szef rządu oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber ogłosili podczas dzisiejszej (24 czerwca) wizyty Mateusza Morawieckiego w Łodzi.

Podczas wizyty w Łodzi premier odwiedził, między innymi, plac budowy tunelu średnicowego przy ul. Stolarskiej w Łodzi, który niebawem ma połączyć stacje kolejowe Łódź Fabryczna, Łódź Żabieniec i Łódź Kaliska. I właśnie tutaj, podczas konferencji z dziennikarzami, w której wzięli także udział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, premier zapowiedział budowę węzła Teofilów.

- Dzisiaj nadrabiamy zaszłości z dawnych lat. Cieszę się, że będziemy mieli tutaj do czynienia z tak wysoce zaawansowaną inwestycją. Inwestycją dla łodzian i Łodzi – mówił Mateusz Morawiecki o drążonym tunelu średnicowym. - Przy tej okazji chcę powiedzieć o innej istotnej inwestycji. Mam na myśli węzeł Teofilów, czyli bardzo ważny węzeł na trasie S14, zachodniej obwodnicy Łodzi. Jego budowa zostanie sfinansowana wyłącznie z Budżetu Państwa. Finansujemy drogi lokalne, gminne, powiatowe. I sfinansujemy ten węzeł dla łodzian.

Wagę informacji, którą ogłosił premier Morawiecki, podkreślał też marszałek Grzegorz Schreiber, który osobiście zabiegał o rządowe pieniądze na budowę węzła Teofilów.

- To znakomita wiadomość dla mieszkańców Łodzi i całej aglomeracji łódzkiej – mówił marszałek Grzegorz Schreiber. – To, że dzięki inwestycjom rządu Prawa i Sprawiedliwości Łódź jest dziś centrum komunikacyjnym Polski, wszyscy wiemy. Dzięki dobremu porozumieniu samorządu wojewódzkiego z rządem udało się optymalnie poprowadzić nitkę Kolei Dużych Prędkości. Południowy wariant jej przebiegu zawsze będzie budził pewne wątpliwości, ale stanowi doskonałe narzędzie do dalszych prac. Z kolei węzeł Teofilów w sposób zdecydowany pomoże w komunikacji pomiędzy Łodzią a aglomeracją łódzką, pomiędzy innymi zjazdami, które początkowo były planowane, ale oczekiwały na jedną dobrą decyzję. I tę decyzję dziś przywiózł mieszkańcom naszego województwa premier Mateusz Morawiecki. Będzie węzeł Teofilów, a cała inwestycja zyska dodatkową wartość.

O budowę węzła trasy S14 na Teofilowie mieszkańcy zachodniej części Łodzi dopominali się od dawna. Tym bardziej że był on przewidziany w pierwotnych planach budowy trasy ekspresowej. Jak przekonywali mieszkańcy dużego osiedla Teofilów, dostali obwodnicę miasta, na którą nie będą mogli wjechać. Gdy budowa węzła Teofilów zostanie zakończona, dziesiątki tysięcy mieszkańców Łodzi będą mogli obwodnicą dojeżdżać, m.in. do pracy. Węzeł Teofilów umożliwi zjazd do ulicy Szczecińskiej i Aleksandrowa Łódzkiego.

- Pewne elementy tego ciągu komunikacyjnego będą musiały zostać przeprojektowane, ale zrobimy to najszybciej jak to tylko możliwe, aby komfort życia mieszkańców tej części Łodzi, a także Aleksandrowa Łódzkiego był jak najlepszy – zapowiedział premier.

Premier podkreślał też znaczenie powstającego tunelu średnicowego, który będzie częścią Kolei Dużych Prędkości.

- Łódź musi być jak magnes. Magnes przyciągający nowych inwestorów. Dlatego z Centralnego Portu Komunikacyjnego przeciągamy Kolej Dużych Prędkości w miejscu, które zostało nam zasugerowane przez mieszkańców. To przełamanie pozaborowych układów komunikacyjnych i nasza projekcja wielkiej strefy ekonomicznej łączącej Łódź z CPK. A więc magnes dla inwestorów, dla nowych przedsiębiorców. To dla mnie wielka iskra nadziei na lepszy wzrost gospodarczy, który skończy emigrację z Łodzi. Łódź ma się rozwijać i do tego ma prowadzić nasza polityka gospodarcza, infrastrukturalna i społeczna – dodał premier.

Wcześniej Mateusz Morawiecki odwiedził, m.in., Centrum Kreatywności Fabryka przy Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Na zakończenie wizyty spotkał się z łodzianami w pasażu Schillera. Złożył też kwiaty przed tablicą upamiętniającą Marka Rosiaka, działacza Prawa i Sprawiedliwości zabitego w 2010 roku podczas ataku na biuro poselskie PiS przy ul. Sienkiewicza w Łodzi.

aa, jg, dk/fot. Sebastian Sołtyszewski

Polecane

Premier przedstawił w Łodzi informacje o szczepionkach na Covid-19

Premier przedstawił w Łodzi informacje o szczepionkach na…

02-12-2020

Informacje na temat szczepionek Prezes Rady Ministrów  zaprezentował na konferencji...

Czytaj więcej
Europejskie Forum Gospodarcze zainaugurowane

Europejskie Forum Gospodarcze zainaugurowane

02-12-2020

Rozpoczęło się XIII Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2020 organizowane...

Czytaj więcej
Pilica w Sulejowie zostanie pogłębiona

Pilica w Sulejowie zostanie pogłębiona

01-12-2020

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przekaże blisko 40 mln zł...

Czytaj więcej
Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS

Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS

01-12-2020

Województwo łódzkie, podobnie jak w latach poprzednich, włączyło się w...

Czytaj więcej
Nowy dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi

Nowy dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi

30-11-2020

Zarząd Województwa Łódzkiego na dzisiejszym posiedzeniu (30 listopada) powołał nowego...

Czytaj więcej
Zapraszamy na Europejskie Forum Gospodarcze - Łódzkie 2020

Zapraszamy na Europejskie Forum Gospodarcze - Łódzkie 2020

30-11-2020

Europejskie Forum Gospodarcze to organizowane przez Województwo Łódzkie cykliczne wydarzenie...

Czytaj więcej
Nowa droga w gminie Siemkowice

Nowa droga w gminie Siemkowice

27-11-2020

O prawie kilometrowy odcinek, nowej drogi wzbogaciła się gmina Siemkowice...

Czytaj więcej
O działaniach w czasie pandemii na Konwencie Marszałków

O działaniach w czasie pandemii na Konwencie Marszałków

26-11-2020

Wymiana doświadczeń związanych z działaniami na rzecz walki z epidemią...

Czytaj więcej
Szpital tymczasowy w hali Expo gotowy na przyjęcie pacjentów

Szpital tymczasowy w hali Expo gotowy na przyjęcie…

25-11-2020

Tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 jest już gotowy na...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl