Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Łódzkie dla Turystyki. 17 beneficjentów z dofinansowaniem na budowę miejsc do odpoczynku

czwartek, 25 czerwca 2026

Do końca 2026 roku w województwie łódzkim powstaną nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów i kajakarzy, w tym wiaty i altany, miejsca postojowe z ławkami i stołami, stojaki rowerowe i na hulajnogi, stacje naprawy rowerów, tablice informacyjne, oświetlenie solarne oraz przystanie kajakowe, pomosty i miejsca wodowania sprzętu.

infrastruktura-js.jpeg

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego podpisano umowy z 17 beneficjentami, którym łącznie przyznano 1,2 mln zł dofinansowania na rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.

Dzięki  unijnemu wsparciu, w różnych częściach regionu powstaną nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów, przystanie kajakowe oraz infrastruktura sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi.

Łączna wartość inwestycji realizowanych przez beneficjentów przekracza 1,9 mln zł. Wsparcie trafiło do gmin i miast z wielu powiatów województwa łódzkiego, m.in. łaskiego, kutnowskiego, piotrkowskiego, opoczyńskiego, bełchatowskiego, wieluńskiego, radomszczańskiego, pabianickiego, sieradzkiego, tomaszowskiego i zgierskiego.

Najwięcej przedsięwzięć dotyczy rozwoju turystyki rowerowej. W Łasku, Kutnie, Sulejowie, Wielgomłynach, Opocznie, Zelowie, Konopnicy, Lutomiersku, Złoczewie, Tomaszowie Mazowieckim czy Skierniewicach powstaną nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów wyposażone w:  wiaty, ławki, stoły, stojaki rowerowe, stacje napraw oraz tablice informacyjne. W części lokalizacji pojawią się także stacje ładowania rowerów elektrycznych i  solarne oświetlenie.

js-tyt.jpg

Dofinansowanie otrzymały również przedsięwzięcia związane z turystyką wodną. W Mysiakowcu w gminie Poświętne powstanie przystań kajakowa z pomostem i miejscem wypoczynku dla turystów. Z kolei w gminie Przedbórz zmodernizowana zostanie infrastruktura nad wodą, a szlaki kajakowe zostaną lepiej oznakowane.

js-1.jpg

- Prowadzone działania są elementem budowania spójności terytorialnej regionu w zakresie rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej – łączymy miejscowości i ludzi poprzez rozwój bezpiecznej, dostępnej infrastruktury rowerowej i wodnej, która ułatwia przemieszczanie się, wzmacnia zrównoważoną mobilność i integruje lokalne społeczności, a także poprawia  komunikację  między gminami – mówi marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska.

Nowe inwestycje wzbogacą ofertę turystyczną regionu, zwiększą atrakcyjność szlaków rowerowych i wodnych oraz pomogą promować mniej znane, ale bardzo wartościowe przyrodniczo i krajobrazowo zakątki województwa łódzkiego. To także szansa na rozwój lokalnej przedsiębiorczości związanej z turystyką, gastronomią i usługami – dodaje marszałek.

turystyka-js.jpg

Jak podkreśla marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, inwestycje mają również wymiar praktyczny i społeczny. - W tych projektach dbamy o komfort i dostępność infrastruktury dla różnych grup użytkowników. Pojawiają się udogodnienia dla rodzin, takie jak ławki z przewijakami, stojaki rowerowe czy poidła dla psów, jak choćby w gminie Opoczno. To są proste, ale bardzo potrzebne rozwiązania w terenie – zaznacza.

samorzadowcy-js.jpg

-Dzięki tym inwestycjom infrastruktura rowerowa i wodna w województwie łódzkim staje się coraz bardziej nowoczesna i atrakcyjna. Wykorzystujemy potencjał regionu – zarówno przyrodniczy, jak i rekreacyjny – budując miejsca, które sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i poprawiają jakość życia mieszkańców. To zachęta do ruchu, rekreacji i spędzania czasu blisko natury, wspierająca zdrowy balans między codziennymi obowiązkami a odpoczynkiem – dodaje Joanna Skrzydlewska  Marszałek Województwa Łódzkiego.

  bagienski.jpg

 - Zależy nam, aby województwo łódzkie było miejscem przyjaznym zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym nas turystom. Dlatego konsekwentnie wspieramy projekty rozwijające infrastrukturę turystyczną, które pozwalają aktywnie spędzać czas i odkrywać piękno naszego regionu – podkreślił Artur Bagieński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

dsc01913_1.jpg

 Wśród uczestników spotkania byli także radni Sejmiku  oraz  Małgorzata Grabarczyk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego  i  Magdalena Spólnicka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, które rozmawiały z beneficjentami o planowanych inwestycjach i ich znaczeniu dla rozwoju regionu.

 Wszystkie dofinansowane inwestycje zostaną zrealizowane do końca 2026 roku.

 

Agnieszka Lubiatowska, foto: Michał Tuliński, arch. UMWŁ