Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Politechnika Łódzka będzie współtworzyć centrum kosmiczne

czwartek, 25 czerwca 2026

Rektorzy pięciu szkół wyższych podpisali list intencyjny dotyczący utworzenia Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego, czyli interdyscyplinarnej platformy współpracy naukowej, edukacyjnej, eksperckiej i organizacyjnej.

Porozumienie zostało zawarte w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Podpisali je rektorzy SGH,  Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W Międzyuczelnianym Centrum Ekosystemu Kosmicznego będą rozwijane wspólne projekty badawcze i edukacyjne oraz tworzone będą nowoczesne programy kształcenia odpowiadające potrzebom rynku sektora kosmicznego. Zadaniem centrum ma być wspieranie udziału polskich instytucji w eksperymentach badawczych, lotach eksperymentalnych oraz przyszłych misjach kosmicznych, a także promocja osiągnięć polskiego sektora kosmicznego i budowanie świadomości dotyczącej znaczenia eksploracji kosmosu.

- Podpisanie porozumienia pokazuje, że rozwój sektora kosmicznego wymaga współdziałania ponad instytucjonalnymi granicami. Międzyuczelniane Centrum Ekosystemu Kosmicznego ma stworzyć przestrzeń do realizacji wspólnych projektów badawczych, kształcenia specjalistów oraz transferu wiedzy do gospodarki. Politechnika Łódzka wniesie do tego przedsięwzięcia wieloletnie doświadczenie w badaniach związanych z technologiami kosmicznymi oraz sukcesy swoich absolwentów. Pięciu z nich pracuje obecnie w Europejskiej Agencji Kosmicznej, a doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski stał się symbolem polskich aspiracji i osiągnięć w eksploracji kosmosu  – mówi profesor Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

List intencyjny rektorów został podpisany podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS", zorganizowanej z okazji pierwszej rocznicy lotu Sławosza Uznańskiego‑Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS i poświęconej podsumowaniu osiągnięć polskiego sektora kosmicznego po misji IGNIS oraz dyskusji nad jego dalszym rozwojem.

– Minął rok od mojego startu na ISS, ale misja IGNIS była od początku czymś znacznie większym niż sam lot w kosmos. Jej celem było stworzenie impulsu dla rozwoju polskiej nauki, technologii i edukacji. Wierzę, że doświadczenia zdobyte dzięki misji będą procentować przez wiele kolejnych lat, inspirując nowe projekty rozwijające polski sektor kosmiczny - mówi Sławosz Uznański-Wiśniewski.

Fot. Katarzyna Kosińska SGH