DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

czwartek, 21 listopad 2019 12:59

O bezpieczeństwie na WRDS

Ocena stanu bezpieczeństwa w Łodzi i w całym województwie była tematem plenarnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, regionalnej straży ochrony kolei oraz urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo publiczne.

Dyskusja poświęcona bezpieczeństwu mieszkańców regionu łódzkiego odbyła się w czwartek (21 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim. Spotkanie otworzył i poprowadził wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, który przejął obowiązki po tym jak dotychczasowy przewodniczący WRDS Zbigniew Rau objął mandat poselski.

Temat bezpieczeństwa publicznego przybliżyli zaproszeni prelegenci. Wśród nich był m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadisnp. Andrzej Łapiński, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że w naszym regionie wzrasta poziom bezpieczeństwa.

- Na drogach naszego województwa odnotowaliśmy do dziś 2970 wypadków. Jest to spadek o 11,2 procent w stosunku do roku ubiegłego. Odnotowaliśmy również mniejszą liczbę rannych czyli 3553, to spadek o 12,3 procent. Jedyna smutna rzecz to niestety wzrost liczby zabitych na naszych drogach. Do dziś odnotowaliśmy 214 ofiar. Rok temu mieliśmy ich 201, czyli zginęło 13 osób więcej – wyliczał nadinsp. Łapiński. - Jeśli chodzi o ogólne bezpieczeństwo publiczne nie odnotowaliśmy żadnych poważnych zakłóceń w trakcie zgromadzeń, uroczystości. Wszystkich Świętych również przebiegło wyjątkowo spokojnie, jak również Święto Niepodległości na naszym terenie. Osoby przejeżdżające przez nasz teren również nie zakłócały porządku. Średni czas reakcji pilnej na terenie naszego województwa wynosi 9 minut 26 sekund. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców pod kątem przestępczości tutaj mamy drobny niewielki spadek dynamiki ilości przestępstw na naszym terenie, z jednoczesnym delikatnym wzrostem wykrywalności.

Prezentację dotyczącą bezpieczeństwa przeciwpożarowego w regionie łódzkim przedstawił Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi nadbryg. Jarosław Wlazłowski. Z przedstawionego przez niego raportu wynika, że ze wszystkich podejmowanych interwencji 29 procent dotyczy zdarzeń pożarowych, 63 procent to zdarzenia inne w tym komunikacyjne, a 8 procent podjętych zgłoszeń to fałszywe alarmy. Wśród największych akcji podejmowanych przez straż pożarną w 2019 roku wymieniono: pożar zakładu meblowego w Wieruszowie (2 stycznia), pożar składowiska odpadów Ruszczyn w powiecie radomszczańskim (20 kwietnia), pożar garbarni Gorczyn w powiecie łaskim (26 kwietnia) oraz pożar zakładu stolarskiego Teklinów w powiecie wieruszowskim (18 czerwca).

Wśród pozostałych prelegentów, którzy wzięli udział w dyskusji byli: płk Włodzimierz Jacek Głuch - dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Łodzi, ppłk Straży Granicznej Monika Szczygieł - Komendant Placówki Straży Granicznej w Łodzi, Dorota Gajewska - dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi oraz inspektor Marek Sarna z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi.

Następne posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego odbędzie się 19 grudnia. Głównym punktem spotkania będzie wybór przewodniczącego WRDS na 2020 rok.

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego są regionalnymi instytucjami dialogu społecznego w Polsce. W skład WRDS wchodzą reprezentanci pracodawców, pracowników, samorządu i strony rządowej.

(dk)

Polecane

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”

07-08-2020

Rozpoczyna się nabór do kolejnej edycji Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego...

Czytaj więcej
75 – lecie Łodzi Filmowej

75 – lecie Łodzi Filmowej

06-08-2020

W tym roku mija 75 rocznica utworzenia powojennego przemysłu i...

Czytaj więcej
Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

04-08-2020

Przedsiębiorców z branży turystycznej oraz osoby zainteresowane skorzystaniem z bonu...

Czytaj więcej
Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

01-08-2020

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Trwało ponad dwa miesiące...

Czytaj więcej
Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2020

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie...

Czytaj więcej
Konwent marszałków województw

Konwent marszałków województw

31-07-2020

W Lubniewicach (Lubuskie) trwa Konwent Marszałków Województw RP. Samorząd województwa...

Czytaj więcej
Koniec remontu w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie

Koniec remontu w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie

30-07-2020

Po blisko dwóch latach zakończył się remont bloków operacyjnych oraz...

Czytaj więcej
Powstaje Młodzieżowa Rada Ekologiczna

Powstaje Młodzieżowa Rada Ekologiczna

29-07-2020

Minister Środowiska przy współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka RP i...

Czytaj więcej
Za nami inauguracja kolejnej edycji ,,Kolorów Polski”

Za nami inauguracja kolejnej edycji ,,Kolorów Polski”

27-07-2020

21. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej zainaugurowana została w niedzielę...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl