DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu
czwartek, 21 listopad 2019 12:59

O bezpieczeństwie na WRDS

Ocena stanu bezpieczeństwa w Łodzi i w całym województwie była tematem plenarnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, regionalnej straży ochrony kolei oraz urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo publiczne.

Dyskusja poświęcona bezpieczeństwu mieszkańców regionu łódzkiego odbyła się w czwartek (21 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim. Spotkanie otworzył i poprowadził wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, który przejął obowiązki po tym jak dotychczasowy przewodniczący WRDS Zbigniew Rau objął mandat poselski.

Temat bezpieczeństwa publicznego przybliżyli zaproszeni prelegenci. Wśród nich był m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadisnp. Andrzej Łapiński, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że w naszym regionie wzrasta poziom bezpieczeństwa.

- Na drogach naszego województwa odnotowaliśmy do dziś 2970 wypadków. Jest to spadek o 11,2 procent w stosunku do roku ubiegłego. Odnotowaliśmy również mniejszą liczbę rannych czyli 3553, to spadek o 12,3 procent. Jedyna smutna rzecz to niestety wzrost liczby zabitych na naszych drogach. Do dziś odnotowaliśmy 214 ofiar. Rok temu mieliśmy ich 201, czyli zginęło 13 osób więcej – wyliczał nadinsp. Łapiński. - Jeśli chodzi o ogólne bezpieczeństwo publiczne nie odnotowaliśmy żadnych poważnych zakłóceń w trakcie zgromadzeń, uroczystości. Wszystkich Świętych również przebiegło wyjątkowo spokojnie, jak również Święto Niepodległości na naszym terenie. Osoby przejeżdżające przez nasz teren również nie zakłócały porządku. Średni czas reakcji pilnej na terenie naszego województwa wynosi 9 minut 26 sekund. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców pod kątem przestępczości tutaj mamy drobny niewielki spadek dynamiki ilości przestępstw na naszym terenie, z jednoczesnym delikatnym wzrostem wykrywalności.

Prezentację dotyczącą bezpieczeństwa przeciwpożarowego w regionie łódzkim przedstawił Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi nadbryg. Jarosław Wlazłowski. Z przedstawionego przez niego raportu wynika, że ze wszystkich podejmowanych interwencji 29 procent dotyczy zdarzeń pożarowych, 63 procent to zdarzenia inne w tym komunikacyjne, a 8 procent podjętych zgłoszeń to fałszywe alarmy. Wśród największych akcji podejmowanych przez straż pożarną w 2019 roku wymieniono: pożar zakładu meblowego w Wieruszowie (2 stycznia), pożar składowiska odpadów Ruszczyn w powiecie radomszczańskim (20 kwietnia), pożar garbarni Gorczyn w powiecie łaskim (26 kwietnia) oraz pożar zakładu stolarskiego Teklinów w powiecie wieruszowskim (18 czerwca).

Wśród pozostałych prelegentów, którzy wzięli udział w dyskusji byli: płk Włodzimierz Jacek Głuch - dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Łodzi, ppłk Straży Granicznej Monika Szczygieł - Komendant Placówki Straży Granicznej w Łodzi, Dorota Gajewska - dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi oraz inspektor Marek Sarna z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi.

Następne posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego odbędzie się 19 grudnia. Głównym punktem spotkania będzie wybór przewodniczącego WRDS na 2020 rok.

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego są regionalnymi instytucjami dialogu społecznego w Polsce. W skład WRDS wchodzą reprezentanci pracodawców, pracowników, samorządu i strony rządowej.

(dk)

Polecane

Jak zostać radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego

Jak zostać radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego

24-01-2020

Trzeba mieć skończone 14 lat, a nie przekroczony 19 roku...

Czytaj więcej
Certyfikat dla zgierskiego szpitala

Certyfikat dla zgierskiego szpitala

22-01-2020

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu otrzymał Certyfikat...

Czytaj więcej
Pieniądze na zakup elektrycznych autobusów

Pieniądze na zakup elektrycznych autobusów

21-01-2020

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wraz z Zarządem Województwa Łódzkiego...

Czytaj więcej
Dzień Judaizmu w Sieradzu

Dzień Judaizmu w Sieradzu

20-01-2020

Po raz jedenasty w Sieradzu celebrowany był Dzień Judaizmu. W...

Czytaj więcej
Życie, które pochłonął ogień. Bestialski mord Niemców

Życie, które pochłonął ogień. Bestialski mord Niemców

19-01-2020

– Tysiąc pięćset osób bestialsko zamordowanych przez Niemców woła o...

Czytaj więcej
Obchody Dnia Judaizmu

Obchody Dnia Judaizmu

17-01-2020

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi spotkali się przedstawiciele...

Czytaj więcej
Blisko 16 mln zł dla Moszczenicy

Blisko 16 mln zł dla Moszczenicy

15-01-2020

Zarząd województwa łódzkiego zdecydował o przyznaniu dofinansowania z funduszy unijnych...

Czytaj więcej
Fundusze Europejskie dla żłobków w Łódzkiem

Fundusze Europejskie dla żłobków w Łódzkiem

15-01-2020

Dzięki środkom europejskim z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego żłobki, czy ...

Czytaj więcej
Dodatkowe pieniądze na linie tramwajowe

Dodatkowe pieniądze na linie tramwajowe

14-01-2020

Zarząd Województwa Łódzkiego zdecydował o zwiększeniu dofinansowania dla dwóch projektów...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl