DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

czwartek, 20 luty 2020 16:07

Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych uczniów

Aż 1.186 uczniów zostało zakwalifikowanych do projektu „Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych na BIS”. Pierwsza grupa – 600 osób, podpisała umowy stypendialne podczas uroczystości w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Pierwsza część gali połączona z wręczeniem listów gratulacyjnych oraz zawarciem umów stypendialnych z uczniami zarekomendowanymi do programu, została zorganizowana w czwartek, 20 lutego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Stypendyści odebrali listy gratulacyjne z rąk Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego oraz Andrzeja Górczyńskiego, członka zarządu województwa łódzkiego. Obecni byli przy tym rodzice i dyrektorzy szkół.

- Jest mi niezmiernie miło, że mogę spojrzeć na tę salę i zobaczyć, ilu w województwie łódzkim jest wspaniałych młodych ludzi, mających talent, pasję i chęć do pracy – mówił marszałek Grzegorz Schreiber, oficjalnie otwierając uroczystości. - Jednak macie jeszcze jedno: znakomitych opiekunów, bez których, pewnie się ze mną zgodzicie, tych sukcesów by nie było. Dlatego gratulując wam udziału w programie, muszę mocno podziękować tym, którzy zajmują się wami na co dzień. Nie tylko nauczycielom, ale też rodzicom, którzy mają bez wątpienia udział w waszych sukcesach. Chciałbym, żeby to nasze spotkanie było inspiracją do dalszej pracy i do wspinania się na kolejne szczyty.

Z uwagi na skalę przedsięwzięcia i liczbę stypendystów uroczystości zostały rozłożone na dwa dni. Druga odsłona gali odbyła się w piątek 21 lutego. Zaproszonym na ten dzień stypendystom listy gratulacyjne wręczał wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.

Projekt „Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych na BIS”, realizowany przez Województwo Łódzkie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020, jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu województwa łódzkiego oraz budżetu państwa. Jego wartość to ponad 9 milionów 290 tysięcy zł. Program skierowany jest do uczniów, którzy uczą się w co najmniej drugich klasach szkół z naszego województwa prowadzących kształcenie zawodowe. Warunkiem uczestnictwa w programie jest też, między innymi, uzyskanie w ubiegłym roku szkolnym średniej ocen z przedmiotów zawodowych nie niższej niż 4,5. Stypendium wynosi 6 tys. zł lub  10 tys. zł brutto w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Agata Sibiak, Kinga Grela i Oliwia Olak uczą się w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu na kierunku technik budownictwa. Jak same przyznają, dość nietypowym dla dziewczyn…

- Łamiemy stereotypy, ale chcemy zachęcić więcej dziewczyn, by szły w tym kierunku. Jest ciekawy i daje gwarancję fajnej pracy w przyszłości – mówi Agata.

– Będziemy mieć też sporo możliwości po maturze, która już za dwa lata – dodaje Oliwia.

-  Stypendia to dla nas motywacja do pracy i wymierna pomoc w dalszym rozwoju. Zamierzamy przeznaczyć te pieniądze na cele, które pomogą nam się rozwijać, między innymi na sprzęt i oprogramowanie pomocne w projektowaniu budynków, kursy, szkolenia – wylicza Kinga.

O korzyściach wynikających z udziału w programie stypendialnym samorządu województwa łódzkiego mówi też Jakub Cieślak, uczeń trzeciej klasy technikum mechatronicznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu.

- Pieniądze przeznaczę na kursy związane z moim przyszłym zawodem, na sprzęt, czyli dobre komputery i oprogramowanie. To z pewnością pomoże zdać egzaminy zawodowe, które powoli się zbliżają – mówi Jakub.

Karolina Jęcek z klasy fryzjerskiej w Zespole Szkół Powiatowych w Żarnowie także przeznaczy stypendium na rozwój osobisty.

- Myślę o kursach fryzjerskich i sprzęcie, który będzie zalążkiem mojego własnego zakładu. Planuję też iść do szkoły branżowej drugiego stopnia, która daje tytuł technika – mówi Karolina.

- Jestem dumny z córki. Zawsze była pilną uczennicą i nadal jest, więc myślę, że poradzi sobie w przyszłości. Jestem przekonany, że to tylko kwestia czasu, gdy otworzy dobry zakład fryzjerski – mówi Marcin Jęcek, tata Karoliny.

AA/fot Adam Staśkiewicz

Polecane

Badanie KTG w domu

Badanie KTG w domu

31-03-2020

KTG to jedno z najważniejszych badań wykonywanych u ciężarnych, bo...

Czytaj więcej
Prawie 100 mln zł dla przedsiębiorców w Łódzkiem

Prawie 100 mln zł dla przedsiębiorców w Łódzkiem

31-03-2020

Zarząd Województwa Łódzkiego podjął decyzję o zwiększeniu blisko trzykrotnie środków...

Czytaj więcej
Z dnia na dzień czuję się lepiej

Z dnia na dzień czuję się lepiej

30-03-2020

Z Bartoszem Kowalskim*, pierwszym w Łódzkiem pacjentem wyleczonym z Covid-19...

Czytaj więcej
Blisko 165 mln zł na walkę z koronawirusem w Łódzkiem

Blisko 165 mln zł na walkę z koronawirusem…

24-03-2020

Marszałek Grzegorz Schreiber wraz z Zarządem Województwa Łódzkiego zdecydował o...

Czytaj więcej
Mniej pociągów POLREGIO

Mniej pociągów POLREGIO

24-03-2020

W związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa i decyzjami o...

Czytaj więcej
Oddział położniczo-ginekologiczny w Skierniewicach wstrzymał przyjęcia

Oddział położniczo-ginekologiczny w Skierniewicach wstrzymał przyjęcia

24-03-2020

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach, w związku...

Czytaj więcej
Powrót do przeszłości w sieci

Powrót do przeszłości w sieci

20-03-2020

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi na czas pozostawania w...

Czytaj więcej
Zostań w domu i słuchaj

Zostań w domu i słuchaj

19-03-2020

Brak koncertów w Filharmonii Łódzkiej nie oznacza, że nie można...

Czytaj więcej
Masz objawy Covid-19? Nigdzie nie idź! Dzwoń!

Masz objawy Covid-19? Nigdzie nie idź! Dzwoń!

18-03-2020

Jeśli masz gorączkę, kaszel, duszności, kłopoty z oddychaniem, nie zgłaszaj...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl