DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

wtorek, 11 luty 2020 14:18

Uczciliśmy Światowy Dzień Chorego

W Wojewódzkim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi uczciliśmy 28. Światowy Dzień Chorego. W uroczystościach wziął udział wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w szpitalnej kaplicy. Odprawił ją ojciec Krzysztof Świderek, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego i św. Jana Chrzciciela w Łodzi-Łagiewnikach. Potem zakonnicy z parafii w Łagiewnikach udzielili namaszczenia pacjentom szpitala. W uroczystościach wzięli udział, między innymi, Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Magdalena Amrozik, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego, Waldemar Kowalczyk, dyrektor Wojewódzkiego Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej.

- Znajdujemy się na terenie szpitala należącego do samorządu województwa łódzkiego. Jednostki szczególnej, która posiada unikatowe oddziały, rehabilitacji neurologicznej, rehabilitacji chorób płuc. Dlatego to ważne święto, jakim jest Światowy Dzień Chorego, chcielibyśmy uczcić właśnie w tej placówce – mówił Piotr Adamczyk podczas briefingu prasowego towarzyszącego obchodom.

Jak podkreślił wicemarszałek, samorządowi województwa łódzkiego podlega 13 placówek leczniczych - 10 szpitali, 2 instytucje lecznictwa otwartego oraz stacja ratownictwa medycznego. To ponad sześć tysięcy łóżek, czyli blisko 45 procent bazy całego województwa łódzkiego. Rocznie w szpitalach podległych marszałkowi województwa łódzkiego odnotowuje się około ćwierć miliona hospitalizacji, liczba udzielonych porad ambulatoryjnych wynosi prawie 1,8 miliona.

Tylko w zeszłym roku dotacje z budżetu województwa łódzkiego dla instytucji leczniczych wyniosły ponad 20 milionów złotych. Kwoty te zostały przeznaczone na realizację 43 projektów związanych z modernizacją placówek i zakupem specjalistycznego sprzętu. Z kolei na realizację programów polityki zdrowotnej i szereg innych działań dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia w ramach „Łódzkie ma pomysł na zdrowie” samorząd województwa łódzkiego przeznaczył 1.661.208 zł. Z programów skorzystało 10.545 osób. W 2019 roku placówki lecznicze podległe samorządowi województwa łódzkiego podpisały umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na imponującą kwotę 1.663.453.920 zł.

- Zależy nam na tym, by w Światowym Dniu Chorego przekonać mieszkańców województwa do naszych szpitali i zapewnić, że na ich bazie chcemy zabezpieczyć wszystkie potrzeby, jakie mieszkańcy mają w związku ze zdrowiem i opieką medyczną. Chcemy, aby wzrastało poczucie bezpieczeństwa i żeby każdy czuł, iż w obliczu problemów ze zdrowiem, może się udać do jednej z naszych placówek – dodał wicemarszałek Adamczyk.

Światowy Dzień Chorego obchodzimy już po raz 28. To święto ludzi cierpiących, potrzebujących pomocy i wsparcia, które ustanowił papież Jan Paweł II. Światowy Dzień Chorego jest także okazją, by wyrazić uznanie i podziękowania tym, którzy z poświęceniem działają, by ulżyć chorym - lekarzom, pielęgniarkom, wolontariuszom i członkom rodzin.

- Realizują państwo ważną misję, dziękuję za to, że robicie to z poświęceniem i empatią  – zwrócił się do personelu szpitala w Łagiewnikach Piotr Adamczyk.

AA/ fot. Sebastian Sołtyszewski

Polecane

Produkty z Łódzkiego w paczkach dla seniorów

Produkty z Łódzkiego w paczkach dla seniorów

07-04-2020

- To nie jest czas na zajmowanie się promocją żywności...

Czytaj więcej
Badanie KTG w domu

Badanie KTG w domu

31-03-2020

KTG to jedno z najważniejszych badań wykonywanych u ciężarnych, bo...

Czytaj więcej
Prawie 100 mln zł dla przedsiębiorców w Łódzkiem

Prawie 100 mln zł dla przedsiębiorców w Łódzkiem

31-03-2020

Zarząd Województwa Łódzkiego podjął decyzję o zwiększeniu blisko trzykrotnie środków...

Czytaj więcej
Z dnia na dzień czuję się lepiej

Z dnia na dzień czuję się lepiej

30-03-2020

Z Bartoszem Kowalskim*, pierwszym w Łódzkiem pacjentem wyleczonym z Covid-19...

Czytaj więcej
Blisko 165 mln zł na walkę z koronawirusem w Łódzkiem

Blisko 165 mln zł na walkę z koronawirusem…

24-03-2020

Marszałek Grzegorz Schreiber wraz z Zarządem Województwa Łódzkiego zdecydował o...

Czytaj więcej
Mniej pociągów POLREGIO

Mniej pociągów POLREGIO

24-03-2020

W związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa i decyzjami o...

Czytaj więcej
Powrót do przeszłości w sieci

Powrót do przeszłości w sieci

20-03-2020

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi na czas pozostawania w...

Czytaj więcej
Zostań w domu i słuchaj

Zostań w domu i słuchaj

19-03-2020

Brak koncertów w Filharmonii Łódzkiej nie oznacza, że nie można...

Czytaj więcej
Masz objawy Covid-19? Nigdzie nie idź! Dzwoń!

Masz objawy Covid-19? Nigdzie nie idź! Dzwoń!

18-03-2020

Jeśli masz gorączkę, kaszel, duszności, kłopoty z oddychaniem, nie zgłaszaj...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl