DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu
piątek, 10 styczeń 2020 16:02

Opaski życia z zgierskim szpitalu

Jeden przycisk uruchamia ekran z przyciskiem SOS. Później wystarczy już tylko kliknąć w czerwone kółko, a opaska automatycznie wybierze numer centrum firmy HRP Care, która oceni, czy starsza osoba potrzebuje pomocy lekarskiej. „Opaski życia” trafią od stycznia do pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu oraz starszych mieszkańców powiatu zgierskiego.

Czym jest opaska? Samo urządzenie wygląda jak zegarek, ale pełni niezwykłą funkcję. Założone na rękę bada tętno i temperaturę ciała oraz ma także funkcję przycisku życia czyli wezwania pomocy.

Jak to działa w praktyce? Po kliknięciu w przycisk SOS centrum opieki HRP Care, otrzymuje informację, że coś złego dzieje się ze zdrowiem starszej osoby. Koordynator dzwoni na opaskę – jest to możliwe i pyta co dolega choremu. Dalej podejmuje już kroki, czy zawiadomić opiekuna czy pogotowie.

„Opaska życia” ma także detektor upadku i gdyby senior się przewrócił, powiadamia centrum opieki. W urządzenie wybudowany jest także geolokalizator, który pozwala na dokładne określenie miejsca, gdzie przebywa starsza osoba, a także aparat, który robi zdjęcia, po upadku.

Szpital w Zgierzu jako pierwsza placówka wojewódzka zdecydowała się, we współpracy z zgierskim starostwem powiatowym, na wprowadzenie opasek dla pacjentów. Opaski mogą dostać również mieszkańcy starostwa. A kto konkretnie?

- Starsza osoba, która ukończy 60 lat i będzie miała choć jeden stopień niesamodzielności np. kłopoty z higieną osobistą, czy przygotowaniem jedzenia. Wystarczy, że złoży wniosek do firmy, potwierdzony przez lekarza pierwszego kontaktu i opaska trafi do niej – tłumaczy Bogdan Jarota, starosta powiatu Zgierskiego. – Mamy obecnie 100 opasek, na które dostaliśmy środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nieco inaczej ta procedura wygląda w zgierskiej placówce. Otóż lekarze opiekujący się seniorami proponują swoim pacjentom urządzenie.

– I wypełniają za nich wniosek – tłumaczy Agnieszka Jóźwik, dyrektor szpitala w Zgierzu. – Do pacjenta przychodzi pracownik opieki społecznej wypełnia wniosek, później opinię wydaje nasz lekarz. Dążymy do tego, żeby starsze osoby, które się u nas leczą, były cały czas pod opieką. W szpitalu mamy już 20 pacjentów, którzy chcą skorzystać z opasek.

Dlaczego starsze osoby potrzebują takiego urządzenia?

– Ponieważ jest to nasz anioł stróż – tłumaczy Anna Chmielecka, pacjenta zgierskiej placówki, która zdecydowała się na opaskę. – Starsze osoby bardzo kiepsko reagują na zmiany pogody i są często przerażone swoim stanem zdrowia. I co wtedy zrobić? Siedzieć w domu? Źle. Wyjść na ulicę? Jeszcze gorzej. A jak się zemdleje? Tragedia.

Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego przyklaskuje temu pomysłowi, przede wszystkim dlatego, że to poprawi bezpieczeństwo starszych osób.

– To świetna inicjatywa, ponieważ ratuje starszym życie i zdrowie w kryzysowych sytuacjach, zwłaszcza, kiedy seniorzy zostają sami, albo się zgubią. Zbigniew Jarosik, wojewódzki konsultant ds. geriatrii opowiedział mi, że dzięki opaskom lokalizowano starszych ludzi, którzy gubili się wychodząc z domu – tłumaczy Piotr Adamczyk.

W wypadku „opasek życia”, liczby mówią same za siebie. W samej Łodzi, w której też można z nich skorzystać, w ubiegłym roku do 104 osób z opaskami wyjechało pogotowie, ratując życie i zdrowie.

 

(Map, fot. Sebastian Sołtyszewski)

Polecane

O wsparciu dla samorządów

O wsparciu dla samorządów

24-02-2020

Możliwości rozwoju jednostek samorządu terytorialnego to temat konferencji, która w...

Czytaj więcej
Rekordowa "Biała sobota"

Rekordowa "Biała sobota"

22-02-2020

200 pacjentów odwiedziło dziś w ramach „Białej soboty” centrum onkologiczne...

Czytaj więcej
Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych uczniów

Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych uczniów

20-02-2020

Aż 1.186 uczniów zostało zakwalifikowanych do projektu „Zawodowcy w Łódzkiem...

Czytaj więcej
O edukacji i kulturze na WRDS

O edukacji i kulturze na WRDS

20-02-2020

Analiza zmian w edukacji w związku z reformą oświaty oraz...

Czytaj więcej
Nowa wystawa w radogoskim więzieniu

Nowa wystawa w radogoskim więzieniu

19-02-2020

„Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów...

Czytaj więcej
Umowa na remont torowiska linii 45 z Łodzi do Zgierza podpisana

Umowa na remont torowiska linii 45 z Łodzi…

17-02-2020

W poniedziałek (17 lutego) w Zgierzu prezydent miasta podpisał umowę...

Czytaj więcej
Warsztaty Kapelmistrzów

Warsztaty Kapelmistrzów

16-02-2020

W Łódzkim Domu Kultury zorganizowano pierwsze Mistrzowskie Warsztaty Kapelmistrzów Orkiestr...

Czytaj więcej
Nowy żłobek w gminie Zduny

Nowy żłobek w gminie Zduny

15-02-2020

W Nowych Zdunach w powiecie łowickim otwarty został nowy żłobek...

Czytaj więcej
20 000. Karta Seniora

20 000. Karta Seniora

14-02-2020

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber spotkał się z dwiema mieszkankami...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl