DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu
wtorek, 04 luty 2020 13:47

Jest scenariusz dla kina w ŁDK

- Tu było, jest i będzie kino dla mieszkańców województwa łódzkiego, - od takich słów dziś (4 lutego) rozpoczął konferencję prasową marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Nazwę nowego kina nadadzą mieszkańcy województwa łódzkiego.

Konferencja została zorganizowana w pomieszczeniu, w którym w Łódzkim Domu Kultury do 15 stycznia funkcjonowało Kino Przytulne, wcześniej kameralne. W spotkaniu uczestniczył również Waldemar Drozd, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury, Rafał Jóźwiak, prezes Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi i Sławomir Kalwinek wiceprezes WFO.

Zarząd Województwa Łódzkiego planując wprowadzenie korekt do istniejącego kina, chce zachować jego charakter i odbiorców, głównie seniorów. Kino Przytulne zakończyło swoją działalność z dniem 15 stycznia tego roku. Łódzki Dom Kultury zdecydował się nie przedłużać kończącej się umowy z prywatnym najemcą. Nie jest to jednoznaczne z zakończeniem działalności kina kameralnego i działalności filmowej prowadzonej przez Łódzki Dom Kultury. Kino, zgodnie ze statutem, włączone zostało w struktury Łódzkiego Domu Kultury. 

– Znajdujemy się w kinie, które przez lata prowadziło działalność filmową w Łódzkim Domu Kultury i które jest chlubą tego miejsca – powiedział do dziennikarzy marszałek Grzegorz Schreiber. – Funkcja filmowa przez kino będzie kontynuowana. Jako kinoman nigdy nie miałem zamiaru ograniczać funkcji kina i oferty Łódzkiego Domu Kultury. – podkreślił marszałek Schreiber.

Kino ma 20 - letnią tradycje. Wcześniej prowadzone jako kino kameralne, od 2014 roku jako Przytulne. Dotychczasowa działalność kina zostanie poszerzona o współpracę z Wytwórnią Filmów Oświatowych.

-  ŁDK stara się także o cyfryzacje kina - powiedział  Waldemar Drozd dyrektor Łódzkiego Domu Kultury – Na pewno będzie to kino artystyczne nastawione na pokazywanie arcydzieł sztuki filmowej polskiej jak i zagranicznej. Będzie też specjalna oferta dla seniorów, którą będą Słodkie Wtorki.  – dodał dyrektor Drozd. Łódzki Dom Kultury od dziś przyjmuje też propozycje na nową nazwę dla kameralnego kina. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.ldk.pl

Łódzki Dom Kultury od tego roku chce w szerszym zakresie nawiązać współprace z Wytwórnią Filmów Oświatowych. Efektem tych działań  będą edukacyjne i dokumentalne seanse filmowe. 

- Na 2020 rok opracowane zostały trzy wspólne inicjatywy- powiedział Rafał Jóźwiak prezes WFO – pierwszą z nich będzie spotkanie z twórczością fabularną i mniej znaną dokumentalną Jana Jakuba Kolskiego. Drugą inicjatywą, wspólną z ŁDK będą pokazy filmów, które powstały jeszcze w czasach Instytutu Filmowego. Przeglądy twórczości, w formie filmów krótkometrażowych, są trzecią wspólną inicjatywą.

Obecnie w sali numer 232 trwa remont. Uroczysta gala otwarcia odbędzie się 29 lutego. Zostanie połączona z wręczeniem Złotego Medalu Gloria Artis dla Jana Jakuba Kolskiego i będzie jednocześnie inauguracją projekcji filmów dokumentalnych pochodzących ze zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Do końca roku takich produkcji ma zostać zaprezentowanych siedemdziesiąt.

(Beata Graszka/foto: Adam Staśkiewicz)

Polecane

Warsztaty Kapelmistrzów

Warsztaty Kapelmistrzów

16-02-2020

W Łódzkim Domu Kultury zorganizowano pierwsze Mistrzowskie Warsztaty Kapelmistrzów Orkiestr...

Czytaj więcej
Nowy żłobek w gminie Zduny

Nowy żłobek w gminie Zduny

15-02-2020

W Nowych Zdunach w powiecie łowickim otwarty został nowy żłobek...

Czytaj więcej
20 000. Karta Seniora

20 000. Karta Seniora

14-02-2020

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber spotkał się z dwiema mieszkankami...

Czytaj więcej
Ferma w EXPO

Ferma w EXPO

14-02-2020

250 wystawców z całego świata prezentuje się na targach „Ferma”...

Czytaj więcej
Tuszyn z dotacją na kanalizację

Tuszyn z dotacją na kanalizację

13-02-2020

Gmina Tuszyn otrzymała wsparcie finansowe na budowę ponad 3-kilometrowego odcinka...

Czytaj więcej
Komitet Regionów - inauguracja

Komitet Regionów - inauguracja

12-02-2020

W Brukseli zainaugurował pracę Komitet Regionów w kadencji 2020-2025. W...

Czytaj więcej
Teatr wielkiego sportu

Teatr wielkiego sportu

11-02-2020

Teatr Wielki w Łodzi stał się we wtorek (11 lutego)...

Czytaj więcej
Uczciliśmy Światowy Dzień Chorego

Uczciliśmy Światowy Dzień Chorego

11-02-2020

W Wojewódzkim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc...

Czytaj więcej
Dzień Bezpiecznego Internetu Łódzkie 2020

Dzień Bezpiecznego Internetu Łódzkie 2020

11-02-2020

Województwo Łódzkie po raz kolejny włączyło się w obchody Dnia...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl