DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

czwartek, 05 marzec 2020 13:32

Dotacje na kształcenie zawodowe

Przepis na dotacje – Fundusze Europejskie wspierają kształcenie zawodowe - pod takim tytułem w czwartek (5 marca) odbyło się kolejne śniadanie prasowe. Wydarzenie zorganizowano w Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Sienkiewicza w Łodzi. Szkoła jest przykładem placówki edukacyjnej, która skutecznie sięga po środki z Funduszy Europejskich.

W śniadaniu prasowym poświęconym promowaniu dobrych praktyk wykorzystania unijnych środków w szkołach zawodowych wziął udział m.in. członek zarządu województwa łódzkiego Robert Baryła, który podkreślał rolę szkolnictwa zawodowego.

- Jednym z priorytetów zarządu województwa łódzkiego jest wspieranie szkolnictwa zawodowego. Ma ono bardzo istotne znaczenie, bo wpływa na rozwój gospodarczy. Od pewnego czasu możemy zaobserwować deficyt pewnych zawodów, nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce. Potrzebni są, między innymi, kucharze, cukiernicy, mechanicy, murarze, dekarze – powiedział Robert Baryła.

- Fundusze europejskie są to pieniądze dla szkoły niezmiernie potrzebne i jest to bardzo duży zastrzyk finansowy. Dzięki nim mogliśmy wyposażyć i wyremontować pracownie zawodowe – powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Łodzi Zofia Wrześniewska.

W śniadaniu prasowym wzięli także udział m.in. wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba, który opowiadał o projektach realizowanych przez szkoły zawodowe w powiecie wieluńskim, dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Dawid Mazurkiewicz oraz zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Maciej Kania, który przedstawił zagadnienia związane z uzyskaniem dotacji dla szkół zawodowych z środków unijnych.

Uczestnicy śniadania prasowego mieli okazję zwiedzić sale edukacyjne w Zespole Szkół Gastronomicznych w Łodzi, między innymi barmańską i baristyczną. Mogli zobaczyć również zajęcia przygotowujące do zawodu kucharza i innych zawodów powiązanych z gastronomią. Na deser była degustacja potraw przygotowanych przez uczniów ZSG nr 1 w Łodzi.

Dofinansowania dla szkół zawodowych w Łódzkiem 

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, który rozdysponowuje środki z Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ, wspiera szkoły zawodowe w całym województwie, co potwierdzają dotacje dla projektów Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu. Jeden z nich, pn. „Zawodowcy XXI – ZS Nr 1 w Wieluniu”, otrzymał ponad 806 tys. zł dofinansowania. Dzięki temu w szkole zrealizowano dodatkowe zajęcia, uczniom zapewniono staże u lokalnych przedsiębiorców i dostęp do doradztwa zawodowego. Co więcej, projekt pozwolił na doposażenie placówki i podniesienie kompetencji zawodowych u 36 nauczycieli przedmiotów nauczanych w ZS nr 1. Wszystkie te działania przekładają się na podniesie jakości kształcenia w kierunkach oferowanych przez szkołę (m.in. logistyka, ekonomia, budownictwo, architektura krajobrazu, żywienie i usługi gastronomiczne).

Kształcenie zawodowe – kolejne dotacje w 2020

W tym roku z unijnych pieniędzy, poza Gastronomikiem, skorzystają m.in. takie łódzkie placówki jak: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół Budowlano-Technicznych, Technikum nr 3 (w partnerstwie ze Strefą Edukacji) oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Inwestycje w sprzęt i rozbudowę placówek szacowane są na 18 mln zł.

Od 2015 roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przeprowadził 7 konkursów o dofinansowania oraz 2 nabory w trybie pozakonkursowym (łącznie 10 naborów). W tym roku harmonogram Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ przewiduje jeszcze dwa nabory dotyczące kształcenia zawodowego, skierowane do podmiotów, które realizują zadania centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz planują wsparcie nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Informacje o naborze można śledzić na stronie www.rpo.lodzkie.pl

(Dariusz Kulas, fot. Sebastian Sołtyszewski)

Polecane

Badanie KTG w domu

Badanie KTG w domu

31-03-2020

KTG to jedno z najważniejszych badań wykonywanych u ciężarnych, bo...

Czytaj więcej
Prawie 100 mln zł dla przedsiębiorców w Łódzkiem

Prawie 100 mln zł dla przedsiębiorców w Łódzkiem

31-03-2020

Zarząd Województwa Łódzkiego podjął decyzję o zwiększeniu blisko trzykrotnie środków...

Czytaj więcej
Z dnia na dzień czuję się lepiej

Z dnia na dzień czuję się lepiej

30-03-2020

Z Bartoszem Kowalskim*, pierwszym w Łódzkiem pacjentem wyleczonym z Covid-19...

Czytaj więcej
Blisko 165 mln zł na walkę z koronawirusem w Łódzkiem

Blisko 165 mln zł na walkę z koronawirusem…

24-03-2020

Marszałek Grzegorz Schreiber wraz z Zarządem Województwa Łódzkiego zdecydował o...

Czytaj więcej
Mniej pociągów POLREGIO

Mniej pociągów POLREGIO

24-03-2020

W związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa i decyzjami o...

Czytaj więcej
Oddział położniczo-ginekologiczny w Skierniewicach wstrzymał przyjęcia

Oddział położniczo-ginekologiczny w Skierniewicach wstrzymał przyjęcia

24-03-2020

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach, w związku...

Czytaj więcej
Powrót do przeszłości w sieci

Powrót do przeszłości w sieci

20-03-2020

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi na czas pozostawania w...

Czytaj więcej
Zostań w domu i słuchaj

Zostań w domu i słuchaj

19-03-2020

Brak koncertów w Filharmonii Łódzkiej nie oznacza, że nie można...

Czytaj więcej
Masz objawy Covid-19? Nigdzie nie idź! Dzwoń!

Masz objawy Covid-19? Nigdzie nie idź! Dzwoń!

18-03-2020

Jeśli masz gorączkę, kaszel, duszności, kłopoty z oddychaniem, nie zgłaszaj...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl