Menu

 

Aktualności poryby 2014-2020 (54)

 Po raz kolejny przedstawiciele Wydziału PO RYBY wraz z Kierownikiem Biura RLGD „Z Ikrą” Panią Renatą Jesionowską-Zawadzką spotkali się z Beneficjentami realizującymi projekty w ramach Lokalnej strategii rozwoju RLGD „Z Ikrą” w siedzibie Grupy w Parzęczewie w dniu 07.03.2019 roku. Tematem szkolenia było prawidłowe stosowanie Zasad konkurencyjnego wyboru wykonawców w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”  przy realizacji projektów zgodnie z podpisanymi umowami. Zastosowanie powyższych zasad warunkuje prawidłowe rozliczenie realizowanych operacji.
Na szkoleniu zostały omówione również zagadnienia związane z prawidłowym wypełnianiem wniosku o płatność. Wielu Beneficjentów miało możliwość wyjaśnienia wątpliwości związanych z ww. tematyką.
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego  w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020 trafiło do kolejnych beneficjentów z terenu Rybackiej Lokalnej Grupy Działania” Z Ikrą”. Na spotkaniu w Gminie Pęczniew sześciu beneficjentów otrzymało umowy o dofinansowanie z rąk Witolda Stępnia – Marszałka Województwa Łódzkiego i Jolanty Zięby-Gzik – Członka Zarządu Województwa Łódzkiego. Nasza Rybacka Lokalna Grupa Działania „Z Ikrą” jak na nazwę przystało skutecznie przeprowadziła nabory a pracownicy SWŁ sprawnie dokonali weryfikacji wniosków. W ramach zawartych umów będą realizowane projekty m.in. przez rybaków/przedsiębiorców, ale też Szkołę Podstawową w Pęczniewie oraz Gminę Zgierz.
W dniach 18-22.09.2018 roku Rybacka Lokalna Grupa Działania „Z Ikrą” udała się z wizytą studyjną do zaprzyjaźnionej Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Roztocze”. Uczestnikami tej niezwykłej, pełnej wiedzy i wymiany dobrych praktyk wyprawy byli nie tylko samorządowcy, ale i także rybacy, przedsiębiorcy, członkowie stowarzyszeń z terenu RLGD „Z Ikrą”. W programie wizyty studyjnej były takie gospodarstwa rybackie jak Karczma rybacka Karpiówka w Bełżcu, Ośrodek Hodowli Ryb Łososiowatych "Pstrąg Roztoczański" w Bondyrzu, Gospodarstwo Rybackie Karczma Dębowy Dwór w Rudzie Różanieckiej. Odwiedzone gospodarstwa rybackie zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach. Cała wyprawa cieszyła się uznaniem i dużym zainteresowaniem uczestników…
Dożynki Prezydenckie 2018  w Spale za nami …..i z nami. Stoisko SWŁ w miasteczku regionów nawiązywało do historii spalskich dożynek w postaci wystawy fotografii obrazujących Ignacego Mościckiego podczas organizowanych pierwszych lat dożynek w Spale, wspaniała lekcja historii. Na naszym stoisku można było skosztować smakołyków przygotowanych przez liderki RLGD „Z Ikrą” a dzieci i młodzież mogły odkrywać swoje umiejętności artystyczne przez malowanie i wycinanie pod okiem jakże uzdolnionej artystki pani Bogny Stępień z terenu funkcjonowania RLGD „Z Ikrą” Na stoisku promowaliśmy tez możliwość korzystania ze środków unijnych w tym PO „Rybactwo i Morze” razem z członkami RLGD „Z Ikrą” Odwiedzający bawili się i śpiewali razem z naszą kapelą podwórkową „Konstantynowiacy”z Konstantynowa Łódzkiego. Stoisko SWŁ odwiedził marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień i Wicemarszałek WŁ Artur Bagieński, którzy promowali województwo łódzkie. Tradycyjnie gościliśmy też Prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z małżonką, gospodarza spalskich dożynek, którzy skosztowali naszych wyśmienitych potraw regionalnych oraz podziwiali wystawę przygotowaną przez RLGD „Z Ikrą”.
 
W dniu 11.09.2018r. w Pęczniewie a dwa dni później 13.09.2018r. w Poddębicach w ramach projektu współpracy RLGD „Z Ikra” uroczyście promowała otwarcie Punktów Aktywnego Wypoczynku, które powstały poprzez dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze w ramach działania 4.3 Działania prowadzone w ramach współpracy. W oficjalnym otwarciu  siłowni plenerowej w Pęczniewie uczestniczył Wójt Gminy Pęczniew p. Marcin Janiak, przedstawiciele RLGD „Z Ikrą” oraz mieszkańcy Pęczniewa. Natomiast w Poddębicach gośćmi honorowymi otwarcia siłowni plenerowej byli Burmistrz Poddębic Pan Piotr Sęczkowski, Naczelnik Wydziału PO RYBY w Departamencie Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMWŁ Pani Iwona Obiedzińska, przedstawiciele RLGD „Z Ikrą” oraz mieszkańcy Poddębic. W ramach  obydwu wydarzeń  przeprowadzone zostały zajęcia z trenerem fitness, spotkania z dietetykiem  oraz warsztaty kulinarne i degustacja przygotowanych dań fit.
W dniu 6.09.2018r., w siedzibie RLGD „Z Ikrą” w Parzęczewie, podpisane zostały kolejne umowy o dofinansowanie w ramach PO Rybactwo i Morze. Wsparcie na realizacje operacji otrzymało 7 podmiotów, głownie przedsiębiorcy z terenu działania RLGD „Z Ikrą”, ale również GOK w Świnicach Warckich i Gmina Uniejów, na łączną kwotę ok. 740 tys. zł. Uroczystego podpisania umów dokonano w obecności Marszałka Województwa Łódzkiego p. Witolda Stępnia i  Członka Zarządu WŁ p. Jolanty Zięby-Gzik oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMWŁ 
p. Jakuba Gajewskiego.

W weekend 8-9 września br. w Łodzi miała miejsce kolejna edycja imprezy pn. Mixer Regionalny. Mixer Regionalny to największa i otwarta dla wszystkich impreza promująca województwo łódzkie. Na ulicy Piotrkowskiej gościli przedstawiciele samorządów z regionu łódzkiego, instytucje i organizacje pozarządowe, koła gospodyń wiejskich, lokalne grupy działania oraz instytucje publiczne. Swoje stoisko przygotował również Wydziału PO RYBY Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Przez dwa dni można było uzyskać informacje na temat możliwości uzyskania dofinansowania w ramach  PO RYBY 2014-2020,  degustować ryby wędzone z terenu Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą”. Dodatkową atrakcją, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno tych młodszych jak i tych starszych, były warsztaty plastyczne prowadzone przez Panią Bognę Stępień Zagroda plastyczna.
W dniu 26.08.2018 roku w Poddębicach na Placu Kościuszki dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” odbyła się impreza plenerowa pt. „Cudze chwalicie swego nie znacie...”. Samorząd Województwa Łódzkiego reprezentowała Pani Jolanta Zięba-Gzik – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
Bogaty program imprezy przewidywał m.in. prezentację dorobku kulturalnego mieszkańców Gminy Poddębice oraz degustację regionalnych potraw wraz z konkursem na regionalne danie pn. „Poddębickie danie rybne 2018”. Dla najmłodszych czekały liczne atrakcje jak np. spektakl Teatru Kubika pt. „Pirat Drabinka”, plac zabaw , animatorzy. Całość spotkania zakończył koncert głównej gwiazdy wieczoru – Michała Szpaka. Kwota dofinansowania projektu ze środków PO RYBY 2014-2020 wyniosiła 117 385,00 zł.
… kolejnych 15 umów na kwotę dofinansowanie 905 876,00 zł,  zostało podpisanych w dniu  26 lipca br. w Ośrodku Wypoczynkowo- Szkoleniowym Vantur w Księżych Młynach.  Uroczystego przekazywania środków poprzez  podpisanie umów o dofinansowanie w ramach środków z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014- 2020 w imieniu Samorządu Województwa Łódzkiego dokonali Pani Jolanta Zięba-Gzik -  Członek Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Pan Jakub Gajewski - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Beneficjentami byli przedstawiciele sektora rybackiego oraz jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, przedsiębiorcy.
16 lipca br w siedzibie beneficjenta tj. w Gminie Konstantynów Łódzki nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu pt.  „Budowa ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku od ulicy Moniuszki do terenów rekreacyjnych przy ulicy Łaskiej’. Niniejszy projekt będzie realizowany przy współudziale środków pochodzącychz Priorytetu 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej PO RYBY 2014-2020. Samorząd Województwa Łódzkiego reprezentował Pan Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego, natomiast ze strony Beneficjenta Pan Krzysztof Pipiński – Zastępca Burmistrza Gminy Konstantynów Łódzki. Projekt będzie realizowany od sierpnia 2018 do listopada 2018 roku. Kwota całkowita inwestycji to 307 932,64 zł z czego 250 020,00 zł  to unijne dofinansowanie.
W niedzielę 1 lipca na terenie Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą” w Stemplewie społeczność Gminy Świnice Warckie świętowała VII Dzień Rodziny. Ideą festynu jest promowanie zdrowego stylu życia oraz organizacja alternatywnej formy spędzenia wolnego czasu poprzez wspólną zabawę a także promowanie pozytywnego obrazu rodziny. Podczas festynu można było wziąć udział w różnych konkurencjach sportowo – rekreacyjnych: bieg w workach, z piłką, przeciąganie liny.
W czasie trwania festynu, pracownicy Wydziału PO RYBY prowadzili promocję Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Odwiedzający stoisko mogli otrzymać różnorodne gadżety promujące program, uzyskać szereg informacji na temat Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z ikrą” oraz  możliwości otrzymania pomocy w ramach PO RYBY 2014-2020. Dzień Rodziny cieszył się ogromnym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Na zakończenie festynu wszyscy spotkali się przy ognisku, ciesząc się wspólnie z pieczenia kiełbasek.
23 czerwca 2018 r. w Dzierżąznej (gm. Zgierz)  pracownicy Wydziału PO RYBY uczestniczyli w obchodach Nocy Świętojańskiej. Podczas tego tradycyjnego świętowania promowaliśmy razem z Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji  w Dzierżąznej ryby z terenu RLGD Z IKĄ na zorganizowanym Święcie Ryby . Na stoisku przygotowanym przez Rybacką Lokalną Grupą Działania oraz pracowników Wydziału PO RYBY promowano Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Podczas tych uroczystości można było spróbować przygotowanej przez Zespół Szkół nr 1 im. J.S. Cezaka w Zgierzu pysznych potraw z ryb tj. pstrąg, karp grillowany a także sałatki rybne. Stoisko jak i przeprowadzona degustacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających.
 
Szanowni Państwo!
Samorząd Województwa Łódzkiego informuje o możliwości składania wniosków w ramach naboru 4/2018 ogłoszonego przez Rybacką Lokalną Grupę Działania "Z Ikrą" dotyczącego propagowania dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego, w ramach działania Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, objętego Priorytetem 4.„Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.
Zakres tematyczny (nazwa przedsięwzięcia z LSR):
Przedsięwzięcie II.2.1 Promocja obszaru i tradycji rybackich
Termin składania wniosków:
od dnia 26 marca do dnia 9 kwietnia 2018r.
 Limit dostępnych środków: 210.000,00 zł
Miejsce składania wniosków:
Biuro Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą”
Ozorkowska 3, 95-045 Parzęczew
 
Więcej informacji na stronie
http://www.zikra.org.pl/2018/03/12/rlgd-z-ikra-nabor-nr-4-2018-imprezy-i-wydarzenia/
Szanowni Państwo!
Samorząd Województwa Łódzkiego informuje o możliwości składania wniosków w ramach naboru 3/2018 ogłoszonego przez Rybacką Lokalną Grupę Działania "Z Ikrą" dotyczącego podnoszenia wartości produktów, tworzenia miejsc pracy, zachęcania młodych ludzi i propagowania innowacji na wszystkich etapach łańcucha dostaw produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury, w ramach działania Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, objętego Priorytetem 4.„Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.
I. Zakres tematyczny (nazwa przedsięwzięcia z LSR):
Przedsięwzięcie I.1.1 Od ikry do kawioru
Termin składania wniosków:
od dnia 26 marca do dnia 9 kwietnia 2018r.
 Limit dostępnych środków: 832.470,00 zł
Miejsce składania wniosków:
Biuro Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą”
Ozorkowska 3, 95-045 Parzęczew
 
Więcej informacji na stronie
http://www.zikra.org.pl/2018/03/12/rybacka-lokalna-grupa-dzialania-z-ikra-oglasza-nabor-nr-3-2018-roznicowanie-dzialalnosci-gospodarczej/
Szanowni Państwo!
Samorząd Województwa Łódzkiego informuje o możliwości składania wniosków w ramach naboru 2/2018 ogłoszonego przez Rybacką Lokalną Grupę Działania "Z Ikrą" dotyczącego podnoszenia wartości produktów, tworzenia miejsc pracy, zachęcania młodych ludzi i propagowania innowacji na wszystkich etapach łańcucha dostaw produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury, w ramach działania Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, objętego Priorytetem 4.„Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.
Zakres tematyczny (nazwa przedsięwzięcia z LSR):
Przedsięwzięcie I.1.1 Od ikry do kawioru
Termin składania wniosków:
od dnia 26 marca do dnia 9 kwietnia 2018r.
 Limit dostępnych środków: 1.217.000,00 zł
Miejsce składania wniosków:
Biuro Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą”
Ozorkowska 3, 95-045 Parzęczew
 
Więcej informacji na stronie
http://www.zikra.org.pl/2018/03/12/rlgd-z-ikra-nabor-nr-2-2018-wspieranie-dzialalnosci-rybackiej/
Szanowni Państwo!
Samorząd Województwa Łódzkiego informuje o możliwości składania wniosków w ramach naboru 1/2018 ogłoszonego przez Rybacką Lokalną Grupę Działania "Z Ikrą", dotyczącego propagowania dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego, w ramach działania Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, objętego Priorytetem 4.„Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.
 
Zakres tematyczny (nazwa przedsięwzięcia z LSR):
Przedsięwzięcie II.1.1 Rekreacja i turystyka z ikrą w tle
Termin składania wniosków:
od dnia 26 marca do dnia 9 kwietnia 2018r.
Limit dostępnych środków: 1.525.388,00 zł
Miejsce składania wniosków:
Biuro Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą”
Ozorkowska 3, 95-045 Parzęczew
 
Więcej informacji na stronie
http://www.zikra.org.pl/2018/03/12/rybacka-lokalna-grupa-dzialania-z-ikra-oglasza-nabor-nr-1-2018/
W dniach 16-18 marca br. w Hali Expo – Łódź  firmy z obszaru Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą” uczestniczyły w Konkursie Polski Producent Żywności 2018 w ramach XXIV Targów – Regiony Turystyczne Na Styku Kultur. Stoiska przy współpracy z RLGD „Z Ikrą”, która promowała Program Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 zorganizowały:
1.      F.U.H. Marta Zajączkowska Korona Palace z Leźnicy Wielkiej,
2.      Gościniec „Nad Wartą” z Uniejowa
3.      P.H.U. Krystyna Łukasik SUMEX z Pęczniewa.
F.U.H. Marta Zajączkowskaoraz Gościniec „Nad Wartą” z Uniejowa wzięli udział w konkursie Polski Producent Żywności, który odbył się w pierwszym dniu targów. Restauracje przygotowały potrawy konkursowe z ryb, pochodzących z gospodarstw rybackich pana Zbigniewa Rakowskiego oraz pana Krzysztofa Nowaka. Stoiska oraz serwowane potrawy cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz uznaniem wszystkich odwiedzających.
W wyniku oceny  dokonanej przez Kapitułę której przewodniczył Pan Jakub Gajewski – p.o. Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego pierwsze miejsce w Kategorii mięso, przetwory mięsne, ryby, przetwory rybne zajęła firma:
F.U.H. Marta Zajączkowska
Hotel Korona Palace
za produkt Karp na piwoszku
otrzymując tym samym nominację do ogólnokrajowego konkursu Polski Producent Żywności 2018.
 
Producenci nominowani przez Kapitułę wojewódzką będą mogli wziąć udział w ogólnokrajowym etapie konkursu, organizowanym przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu, podczas targów rolnych Polagra Food.
 W kolejnych dnia tj 17-18 marca br. na gości odwiedzających stoiska czekała degustacja smacznie przyrządzonych ryb. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogli również zasięgnąć informacji na temat bogatej oferty turystyczno-rekreacyjnej przygotowanej przez restauratorów.
Wszystkim wystawcą serdecznie dziękujemy, gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów!
W dniu 16 stycznia 2018 roku w siedzibie RLGD Z „Ikrą” w Parzęczewie odbyło się uroczyste przekazanie umów o dofinansowanie projektów realizowanych przez beneficjentów działania  4.2 Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność w ramach Priorytetu 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej zawartego w Programie Operacyjnym Rybactwo
 i Morze 2014-2020.
W wyniku konkursu przeprowadzonego przez RLGD „Z Ikrą” Samorząd Województwa Łódzkiego podpisał umowy na dofinasowanie projektów na kwotę 5 825 340,00 zł przy łącznej wartości projektów ok. 10-12 mln zł.
 Przyznane środki  zostaną przeznaczone na wsparcierybactwa, rozwój przedsiębiorczości.
 O dofinasowanie  aplikowały zarówno gminy,  rybacy, podejmujący nową działalność jak i rozwijający już istniejące. Dzięki podpisanym umową, na terenie RLGD „Z Ikrą” powstaną ogólnodostępne place zabaw, siłownie plenerowe, boiska.Projektowane inwestycje dotyczą rozwoju działalności rybackiej poprzez zakup maszyn i urządzeń, środków transportu przystosowanych do przewozu ryby żywej
 w przedsiębiorstwach i gospodarstwach prowadzących działalność w sektorze rybackim. Kolejna grupa przedsiębiorców wnioskowała o dofinansowanie obiektów świadczących usługi hotelarsko-rekreacyjne poprzez modernizację bazy noclegowej, zakup wyposażenia, poszerzenie zakresu oferowanych usług i atrakcji (wellness i spa, grota solna, wiata rybaka, wędzarnia).
         Na uwagę zasługują również projekty związane z rozwojem turystyki w obszarze Zbiornika Jeziorsko. W ramach złożonych wniosków beneficjenci wystąpili o zakup łodzi motorowych
 i skuterów wodnych w celu prowadzenia zarówno usług rekreacyjnych jak i turystyki
 
W dniu 23 stycznia 2018 roku w Parzęczewie odbyły się  Warsztaty Refleksyjne, w których uczestniczyli pracownicy Biura RLGD „Z Ikrą”, członkowie Zarządu, wnioskodawcy oraz przedstawiciele Instytucji Pośredniczącej – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.  Moderatorem spotkania był dr Leszek Leśniak – pracownik naukowy Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie.
Podczas Warsztatów  Refleksyjnych uczestnicy podsumowali miniony rok pod względem wdrażania LSR i działań RLGD - zgodnie z zapisami umowy ramowej z 23 maja 2016 roku, która nakłada obowiązek monitoringu i ewaluacji realizacji LSR. Wnioski wypracowane podczas warsztatów zostaną opracowane w formie raportu na temat m.in. realizacji finansowej rzeczowej LSR, jakości wybranych projektów, kryteriów wyboru projektów. Uczestnicy spotkania pozytywnie ocenili współpracę z RLGD Z „Ikrą”.
Strona 1 z 3

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl