Rozmawiali o przyszłości regionu bełchatowskiego

wtorek, 30 maja 2023

 

35 gmin, stanowiących 20% obszaru całego województwa, z 417 tysiącami mieszkańców w (17% populacji Łódzkiego) – mowa o regionie bełchatowskim, który stoi u progu nieuniknionej transformacji energetycznej. Co zrobić, by proces ten odbył się w sposób jak najmniej bolesny dla mieszkańców? Nad tym debatowano podczas kolejnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Spotkanie w ramach WRDS tym razem odbyło się w stolicy omawianego regionu – Bełchatowie. Członkowie Rady z wojewodą łódzkim Karolem Młynarczykiem na czele zastanawiali się dziś, jaka przyszłość czeka region bełchatowskim po wygaszeniu działalności kopalni i elektrowni.

Pierwszym z prelegentów był Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Musimy zdawać sobie sprawę, jak wielkie jest to wyzwanie – zaznaczał. – Mówimy o obszarze o niskiej urbanizacji, na którym dominują przede wszystkim tereny wiejskie. W dodatku obszar ten dotknięty jest depopulacją. Przed nami więc nie lada wyzwanie, tzn. utrzymanie, a w dalszej perspektywie podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez stworzenie nowej wizji rozwoju tego regionu.

Dziś największym pracodawcą na tym terenie są oczywiście kopalnia i elektrownia wraz z ich spółkami. Jednym z celów transformacji będzie więc utrzymanie aktywności zawodowej osób z tego regionu. W tym pomóc ma dostosowanie charakteru kształcenia zawodowego do nowych potrzeb gospodarki. Bardzo istotne będzie więc – co podkreślał wicemarszałek Ziemba – stworzenie nowych miejsc pracy, ale także zmiana świadomości samych mieszkańców.

- W tym niezwykle trudnym procesie najważniejsze są dla nas kwestie społeczne, pomoc ludziom – podkreślał z kolei marszałek Grzegorz Schreiber.

Swoje wystąpienia podczas posiedzenia Rady mieli także m.in. przedstawiciele PGE GiEKS S.A. oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którzy mówili o tym, jakie zagrożenia niesie za sobą proces transformacji.

Zagrożenia to jedno, ale są także dobre wiadomości, a o nich mówiła przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego. Monika Olszewska, dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji poinformowała członków WRDS, na jaką pomoc może liczyć region bełchatowski w procesie transformacji. Z pomocą przyjdą Fundusze Europejskie w postaci nowego instrumentu finansowania dla terenów górniczych. Polska będzie ich największych beneficjentem, nasz kraj otrzyma bowiem 3 miliardy 800 mln euro, z czego 355 milionów euro trafi do Łódzkiego.

W tym temacie głos zabrał również Grzegorz Jegier, przedstawiciel Loży Łódzkiej BCC, wiceprzewodniczący Zespołu WRDS WŁ ds. transformacji regionu łódzkiego, który odniósł się do misji Business Centre Club w tym zakresie.

 

AS/ fot. Piotr Wajman