Panele fotowoltaiczne

środa, 19 stycznia 2022
Instalacje fotowoltaiczne w Polsce cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Można zauważyć, że na dachach coraz większej liczby domów znajduje się dziś instalacja PV. Warto jednak wiedzieć, jak działają panele fotowoltaiczne i bliżej poznać liczne zalety tej inwestycji. Najistotniejsze pozostaje w niej bowiem to, że panele fotowoltaiczne w ciągu dnia są w stanie produkować energię w sposób przyjazny środowisku naturalnemu. Poznajmy zasadę działania paneli fotowoltaicznych i ich zalety.

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna nazywana instalacją PV jest obecnie najczęściej wybieranym sposobem na uzyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, przez coraz większą liczbę inwestorów i składa się z kilku elementów. Wymienić tu należy przede wszystkim panele fotowoltaiczne, które określane są również mianem paneli słonecznych. Te składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Nowoczesna i znana z niezawodności działania instalacja PV składa się również z licznika dwukierunkowego, umożliwiającego rozliczenie ilości energii wyprodukowanej oraz pobranej przez prosumenta. Istotny jest również falownik, którego głównym zadaniem jest przekształcenie produkowanego przez panele słoneczne prądu stałego na prąd zmienny, który płynie później do gniazdek instalacji domowych, zasilając m.in. sprzęty użytkowane w domach.

Działanie panelu fotowoltaicznego

Działanie paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim proces, podczas którego w ogniwie fotowoltaicznym powstaje prąd stały. Dziej się to za sprawą światła słonecznego, które pada na panele. Wówczas zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, podczas którego światło słoneczne zostaje przekształcone w prąd stały. Warto zaznaczyć jednak, że ogólna sprawność zjawiska zależeć będzie nie tylko od struktury ogniwa fotowoltaicznego, ale również od miejsca montażu paneli, jak też od panujących warunków atmosferycznych. Dlatego też tak ważne jest właściwe ustawienie paneli słonecznych w miejscu skierowanym we właściwym kierunku co przyczynie się do zwiększenia opłacalności i wydajności instalacji PV.

Żywotność paneli słonecznych

Panele najnowszej generacji z powodzeniem mogą działać nawet przez 40, do 50 lat! Roczna utrata wydajności wynosi nie więcej niż około 0,4 %. Żywotność paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych w latach 2000 – 2010 osiąga poziom nawet 25 lat. Ponadto należy podkreślić, że obecni producenci dają też długą gwarancję na oferowane panele. Ta wynosić może od 10 do nawet 15 lat.

Co zrobić, gdy ilość wyprodukowanej energii przekracza zapotrzebowanie energetyczne budynku? 

W takiej sytuacji prosument może tę energię zmagazynować w sieci elektrycznej, aby w przyszłości ponownie ją wykorzystać w zakresie 70 – 80% przesłanej do sieci energii. Jeżeli ilość wyprodukowanej energii jest za mała, wówczas prąd pobierany jest z sieci. Aby ilość energii generowanej z OZE (odnawialnych źródeł energii) była odpowiednia wystarczy prawidłowo obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej i właściwie dobrać ją do potrzeb energetycznych danego obiektu, czym zajmują się firmy montujące panele PV.

Korzyści z paneli fotowoltaicznych:

  • Energia elektryczna pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii.
  • Niezależność energetyczna na przestrzeni wielu lat.
  • Zmniejszenie kosztów utrzymania energetycznego gospodarstwa domowego.