Pozytywne działania człowieka minimalizujące negatywny wpływ na środowisko

wtorek, 20 lutego 2024

Ekologia stawia sobie za cel minimalizację negatywnego wpływu działań ludzkich na środowisko. Innymi słowy, dąży do równowagi środowiskowej. Poniższe ciekawostki to jedynie mały procent ogromu przykładów na pozytywne działania człowieka, które pokazują, że warto się starać ratować naszą planetę.

Odkryto grzyby i drobnoustroje, które żywią się plastikiem

W 2011 roku grupa studentów z prestiżowego Uniwersytetu Yale w Stanach Zjednoczonych, odkryła w Ekwadorze rzadki gatunek grzyba. Pod nazwą Pestalotiopsis microspora kryje się organizm, który może rosnąć na poliuretanach, czyli polimerach z których składają się plastikowe produkty. Grzyb używa plastiku jako źródła węgla. Badania wykazały, że Pestalotiopsis microspora posiada specyficzny enzym, który pozwala na rozkładanie tworzyw sztucznych. Może więc znaleźć zastosowanie przy recyklingu zalegającego na składowiskach plastiku! Naukowcy odkryli również, że drobnoustroje w oceanach i glebie na całym świecie bardzo szybko ewoluują, by żywić się plastikiem. Rodzaj i ilość enzymów zależy od lokalizacji drobnoustrojów oraz poziomu zanieczyszczenia plastikiem. Przykładowo, na głębszych poziomach oceanów, gdzie znajduje się więcej plastiku, wykryto wyższą liczbę enzymów. 

Szwecja szkoli wrony, które zbierają niedopałki papierosów

W mieście Södertälje, w Szwecji, trenuje się wrony, które mają przelatywać nad ulicami miasta i oczyszczać je z niedopałków papierosów. Zwierzęta szkoli się w prosty sposób – za każdy papieros, który wrzucą do specjalnie zaprojektowanej maszyny, dostają jedzenie. Za najlepszy gatunek do tego zadania uznaje się wronę brodatą, która łatwo się uczy oraz wykazuje możliwość uczenia się od innych szkolonych ptasich osobników.

Prosty sposób na oczyszczenie powietrza w swoim domu

Choć na co dzień możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, w naszych czterech kątach mieszka wiele niezdrowych związków chemicznych. By znacząco oczyścić powietrze i uregulować poziom nieprzyjaznych związków w powietrzu, warto zainwestować w kwiaty doniczkowe! Ale nie byle jakie. Do gatunków, które oczyszczają powietrze należy np. fikus benjamina, który pozbędzie się m.in. formaldehydów, benzenu czy amoniaku. Inną rośliną o takim działaniu jest dracena, skrzydłokwiat, paprotka czy storczyk. Warto zaopatrzyć się również w rośliny, które posiadają odwrócony proces fotosyntezy. Należy znaleźć im wygodne miejsce w swojej sypialni, ponieważ produkują one tlen w nocy, dodatkowo nawilżając powietrze. To prosty sposób na lepszy sen. 

Pozytywny aspekt pandemii

Ograniczenie podróży międzynarodowych spowodowane pandemią, doprowadziło do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Poza oczywistym efektem zmniejszenia liczby lotów samolotowych, efekt ten widać dobrze na przykładzie spotkań konferencyjnych. Firmy zmuszone były prowadzić konferencje przez internet. Szacuje się, że przed pandemią światowy przemysł konferencyjny przyczyniał się do takiej samej rocznej emisji gazów cieplarnianych, jak całe Stany Zjednoczone! Według najnowszych badań, decyzja o przeniesieniu konferencji na spotkania online może zmniejszyć świat węglowy nawet o 94%. Pozostałe 6% to zaledwie ułamek emisji wytwarzanej przez spotkania stacjonarne.