Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Infrastruktura na obszarach wiejskich oraz wdrożenie koncepcji inteligentnych wsi

Kod interwencji wg. Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027) – I.10.10.

Samorząd Województwa Łódzkiego, w związku z potrzebą wdrożenia interwencji I.10.10 PS WPR 2023-2027, uzyskał delegowanie do realizacji zadań agencji płatniczej dotyczących prowadzenia postępowań w sprawach o przyznanie, wypłatę pomocy, kontroli na miejscu oraz pozostałej obsługi administracyjnej wnioskodawców i beneficjentów.

Interwencja służy realizacji następujących celów szczegółowych Wspólnej Polityki Rolnej:

  • Przyciąganie i wspieranie młodych rolników i innych nowych rolników oraz ułatwienie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich (cel SO7);
  • Promowanie zatrudnienia, wzrostu, równości płci, w tym udziału kobiet w rolnictwie, włączenia społecznego i rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich, w tym biogospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego leśnictwa (cel SO8).

Realizowane przedsięwzięcia wspierać mają rozwój infrastruktury wiejskiej, przyczyniając się tym samym do poprawy warunków życia , a także poprawiać infrastrukturę ukierunkowaną na poszanowanie środowiska i klimatu.

W ramach interwencji przewiduje się dwa schematy:

  • Obszar A: Inwestycje w zakresie systemów indywidualnego oczyszczania ścieków
  • Obszar B: Inteligentna wieś

W ramach obszaru interwencji A (systemy indywidualnego oczyszczania ścieków) pomoc będzie przyznawana dla operacji realizowanych w miejscowościach położonych poza aglomeracjami zdefiniowanymi w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Wsparcie nie może przekroczyć kwoty 1,5 mln zł na obszar gminy.

W ramach obszaru interwencji B (Inteligentna wieś) przewiduje się realizację wdrożenia wybranych elementów koncepcji inteligentnych wsi obejmujących inwestycje infrastrukturalne, które w sposób oddolny, kompleksowy i innowacyjny pozwolą ma rozwiązanie konkretnego oraz istotnego problemu zaznaczającego się na danym terenie, a odnoszącego się np. do poprawy jakości życia ludności, ograniczenia niekorzystnych trendów demograficznych, podniesienia jakości usług publicznych, poszanowania środowiska przyrodniczego, zwiększenia zatrudnienia oraz włączenia cyfrowego.

Podmioty uprawnione do otrzymania wsparcia to:

  • gmina lub związek międzygminny.

Montaż finansowania operacji w ramach interwencji:

  • wsparcie do 75% (lecz nie mniej niż 30%) kosztów kwalifikowalnych (kk), z czego:
    • maksymalnie 55% kk - środki Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich;
    • maksymalnie 20% kk - środki z budżetu państwa.
  • pozostałe min. 25% kosztów kwalifikowalnych – środki własne beneficjenta.

Szczegóły przyznania oraz warunki wypłaty pomocy w ramach ww. interwencji regulują:

-  wytyczne podstawowe, dostępne na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wytyczne-horyzontalne2), oraz

-  wytyczne szczegółowe (w trakcie opracowania przez Instytucję Zarządzającą – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi).