Spływ Wartą
WARTA, dopływ Odry, jest dostępna dla kajakarzy na długości ponad 755 km, od Poraju (woj. śląskie) do Kostrzyna nad Odrą (woj. lubuskie). Jej wody na opisanym łódzkim odcinku są dość czyste.
Spływ rozpoczynamy we wsi ZAWADA (woj. śląskie) na lewym brzegu, za mostem i elektrownią wodną, która na kajakarzach kontynuujących spływa Wartą ze Śląska wymusza przenoskę. Dalej pokonujemy kamienisty próg już na terenie woj. łódzkiego. Stąd do Bobrów rzeka jest uregulowana. Postój za mostem w Rudej pozwoli na zwiedzenie Gidli. We wsi warto zajrzeć do barokowego Sanktuarium MB Gidelskiej.
Za Gidlami mijamy po prawej ujście starego koryta Wiercicy, dalej dwa mosty w Pławnie i Gowarzowie (spalony) oraz niżej zastawkę w Klekowcu, niebezpieczny próg wodny z silnymi wirami za uskokiem. Zalecana jest przenoska lewym brzegiem (50 m).
Mijamy most w Topiszu, w ciągu drogi krajowej nr 91 do Radomska. Przed dopłynięciem do mostu kolejowego w Bobrach, niebezpieczny próg wodny z wirami i cofkami, wymusza przenoskę lewym brzegiem (50 m). Tu zaczyna się piękny odcinek nieuregulowanej rzeki. Dalej przepływamy pod mostem łączącym Szczepocice Rządowe i Szczepocice Prywatne oraz mostem w ciągu autostrady A1. We wsi Łęg przenoską (50 m) prawym brzegiem przy jazach pokonujemy elektrownię i tartak, a później przepływamy pod mostem. Płynąc meandrami Warty mijamy po prawej wieś Kijów. W kolejnej wsi ZAKRZÓWEK SZLACHECKI czeka jaz pompowni wodnej elektrowni Bełchatów z przenoską lewą stroną (80 m). Przed pompownią w prawo za groblą znajduje się dobrze zagospodarowany sztuczny zalew Zakrzówek. Tu kończymy pierwszy dzień spływu.
Kolejnego dnia dopływamy do mostu w Ważnych Młynach, za którym znajduje się próg wodny, którym mogą spłynąć wprawni kajakarze albo minąć go przenoską prawym brzegiem (100 m). Płynąc dalej szlak prowadzi do wsi Orczuchy (biwak) i KULE przy ujściu Liswarty, przed którym spływ utrudniają szumy, a za którym po lewej widać przystań, w której zatrzymujemy się na nocleg.
Płyniemy dalej. Za wsią Wąsosz przepływamy pod mostem i kierujemy do Niwisk Dolnych, gdzie trzeba uważać na wystające z wody resztki pali dawnego młyna. W Lelitach rzeka rozwidla się tworząc duże zalesione wyspy. Na początku odnogi prawej,
skręcającej ostro w bok, czeka bystrze z gwałtownym spadkiem i trudnym ukośnym do nurtu napłynięciem. Łatwiejsze jest spłynięcie dość płytką drugą odnogą na wprost przez bystrze przy budynku dawnego młyna. Przed DZIAŁOSZYNEM na rozwidleniu płyniemy w prawo korytem głównym obok wysokiego, kamienistego progu. Dopływamy do nowej przystani kajakowej, w której kończymy dzienny odcinek. W Działoszynie warto zobaczyć pałac Męcińskich i kościół św. Marii Magdaleny.
Kolejnego dnia płyniemy z przystani kajakowej do niedalekiej elektrowni wodnej z przenoską (50 m) po drewnianym pomoście. W Działoszynie zaczyna się przełom Warty przez Wyżynę Wieluńską i rzeka wpływa na teren ZAŁĘCZAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO. Mijamy Lisowice, Tasarzowiznę i Bobrowniki. Z Bobrownik jest niedaleko na górę Zelce do rezerwatu Węże oraz Żabiego Stawu. Płyniemy dalej zakolami Warty wśród lasów Załęczańskiego PK do Starej Wsi z ośrodkiem wypoczynkowym na lewym brzegu. W Załęczu Wielkim mijamy most i wkraczamy w przełomowy odcinek rzeki. We wsi KĘPOWIZNA po przepłynięciu przez próg z silnym bystrzem, po prawej stronie mijamy ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Nadwarciański Gród, tu kończymy kolejny dzień spływu.
Następnego dnia płyniemy przez wsie Bieniec, Przywóz i Kamion, gdzie po przepłynięciu pod mostem czeka na nas przenoska (20 m) prawym brzegiem przez próg. Dalej pokonujemy kolejne bystrza, w Krzeczowie dość długie za mostem, a w Łykowie również długie przy młynie oraz dawny próg, a z prawej wieś Strugi. Są w niej ciekawe pulsujące, krasowe źródła św. Floriana. Opuszczamy Załęczański PK. We wsi Kajdas trzeba uważać na próg z pali i bystrze za nim. Dopływamy do OSJAKOWA, mijamy most i bystrze na progu wodnym i kończymy dzień na miejscu biwakowym na prawym brzegu.
Ruszamy z Osjakowa, przepływamy pod mostkiem dla pieszych i płyniemy aż do Konopnicy, przepływamy przez próg wodny, za którym można się zatrzymać na plaży po prawej stronie. Dopływamy do przenoski (80 m) prawą stroną przy elektrowni wodnej (w budowie) i moście. We wsi warto zobaczyć barokowy kościół i neogotycki pałac. Za wsią wpływamy na teren PARKU KRAJOBRAZOWEGO MIĘDZYRZECZA WARTY I WIDAWKI. Pokonujemy bystrze i za nim przepływamy pod mostem we wsi Rychłocice. Można tu obejrzeć drewniany kościół z XVIII w. i klasycystyczny pałac. W Jarocicach trzeba uważać na pale po
progu wodnym i bystrze. W połowie odcinka do Burzenina na prawym brzegu niedaleko rzeki jest rezerwat roślinności stepowej Winnica. Dopływamy do połączonych mostem wsi BURZENIN po lewej i STRUMIANY po prawej stronie rzeki. Dzień kończymy kilometr za wsiami po prawej stronie na polu biwakowym przy plaży i bazie kajakowej.
Następnego dnia płyniemy do Tyczyna, przed nim mijamy ostatni próg przed zaporą zbiornika Jeziorsko (przenoska prawą stroną 20 m) i ujście Widawki. Następnie za Strońskiem pokonujemy kilka meandrów rzeki i po prawej stronie możemy się zatrzymać na szerokiej plaży. We wsi na skraju wysokiej skarpy stoi romański kościół. Za wsią opuszczamy teren PK. Płyniemy do SIERADZA, gdzie kończymy dzień na przystani kajakowej za kładką. W mieście warto zobaczyć rynek, gotyckie kościoły i park etnograficzny.
Kolejny dzień zaczynamy w Sieradzu, pokonujemy bystrze pod mostem kolejowym, płynąc do Dzigorzewa na prawym brzegu mijamy miejsce na biwak i prom, przepływamy pod mostem w Biskupicach i zbliżamy się do WARTY, gdzie kończymy dzień na prawym brzegu przy moście.
Przedostatni dzień to spływ sztucznym zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Tuż za mostem w Warcie rzeka wpada do jeziora chronionego w ornitologicznym rezerwacie Jeziorsko (który kończy się zaraz za wsią), nie wolno tu dobijać do brzegu i biwakować. Jezioro daje wiele możliwości wypoczynku i rekreacji. Za Siedlątkowem jezioro zamyka zapora, a na kajakarzy czeka przenoska z Kościanek na lewym brzegu (konieczne przejście koroną zapory) lub Siedlątkowa na prawym brzegu. Kajaki woduje się poniżej zapory na prawym brzegu w Skęczniewie, za jazem elektrowni i betonowym progiem. Płyniemy do wsi KSIĘŻE MŁYNY, gdzie kończymy dzień.
Ostatni dzień to spokojny spływ rzeką lekko meandrującą wśród pól i łąk. Na koniec dopływamy do UNIEJOWA i kończymy spływ przed mostem na miejskiej plaży u podnóża zamku. Uzdrowiskowo-turystyczny Uniejów przyciąga Termami Uniejów. Warto też zwiedzić gotycki kościół i zamek.
Pobierz załącznik:
- WARTA.pdf (60 Pobrań)
- Szlakowka Warta opis.pdf (40 Pobrań)