Spływ Grabią
GRABIA – to prawy dopływ Widawki, jedna z najczystszych rzek w kraju. Płynie naturalnym korytem, początkowo słabo zarysowana dolina, wśród lesistych wydm rozszerza się. Silnie meandruje, mija starorzecza i oczka wodne, łęgowe lasy, piaszczyste skarpy porośnięte sosnowym lasem, płaskie brzegi z podmokłymi łąkami. Piaszczyste plaże zapraszają do kąpieli i plażowania. W wodzie żyje wiele rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt, w rzece około 30 gatunków ryb. To malowniczy szlak kajakowy, łatwy ale urozmaicony, miejscami wymagający i uciążliwy. Są odcinki łąkowe o słabym zarastającym nurcie, leśne oraz fragmenty o szybkim nurcie gdzie płynięcie utrudniają przenoski przez powalone drzewa, progi, jazy, elektrownie wodne i stare młyny.
Wypływamy w KUŹNICY przy jazie lub moście. Rzeka ma słaby, zarastający nurt, zdarzają się zwalone drzewa. Przenoski wymagają jazy w Jamborku i Ldzaniu, gdzie wodujemy na młynówce i płyniemy nią do rzeki i miejsca na biwak przy młynie. Dalej Grabia płynie wśród lasów, skarp i łąk. Przepływamy pod mostem drogi S8. W Baryczy przepływamy zalew zakończony jazem z przenoską. W dzielnicy Łasku – Kolumna, za mostem jest miejsce na odpoczynek, niżej spływalny próg i przenoska przez jaz. Kończymy dzień w ŁASKU nad zalewem na plaży z biwakiem. W mieście warto zobaczyć kościoły – późnogotycki i drewniany z XVII wieku oraz muzeum.
Wyruszamy z ŁASKU, rzeka zwęża się, pogłębia i przyspiesza, meandruje wśród trzcin i zarośli, zdarzają się zwalone drzewa. We wsi Okup Mały przenoskę wymuszają resztki stalowego mostku, a w Zielęcicach próg dawnego młyna. W Bilewie mijamy próg, most na drodze S8 i kończymy dzień w MARZENINIE. Z MARZENINA płyniemy do Wólki Marzeńskiej z przenoską przez tartak. Za wsią Kustrzyce na rozwidleniu płyniemy w lewo do jazu, a w Lichawie w krętą lewą odnogę o szybkim nurcie, pełną powalonych drzew wymagających ciągnięcia kajaka. Za mostem biwakujemy na plaży. We wsi Grabia przed jazem odchodzi stare koryto Grabi, można nim płynąć, nurt jest szybki, wiele jest powalonych drzew. Tak omijamy młyn z przenoską we wsi Brzeski. Odpoczywamy przed przenoską z uwagi na młyn w Nowych Kozubach. Dalej rzeka meandruje przez las. Przed GRABNEM rozwidla się, płyniemy w lewo w kierunku ujścia Grabi do Widawki. Tu kończymy spływ w stanicy kajakowej (polebiwakowe) lub kontynuujemy spływ Widawką.
Pobierz załącznik:
- Grabia.pdf (68 Pobrań)
- GRABIA_opis.pdf (28 Pobrań)