Spływ Rawką
RAWKA, dopływ Bzury, jest rzeką trudną i uciążliwą. Ma cechy rzek górskich (bystrza, cofki, progi, odwoje, miejscami szybki nurt, płycizny i głębie). Rzeka silnie meandruje, zwęża się lub tworzy rozlewiska, w korycie, jest bardzo dużo przeszkód, głównie zwalonych drzew. To rzeka dla zaawansowanych kajakarzy, nie jest polecana początkującym i rodzinom z dziećmi. By ją pokonać trzeba mieć doświadczenie, wolę walki i samozaparcie, dobrą sprawność fizyczną i technikę kajakową oraz umiejętności mijania przeszkód (zwałek), które pokonuje się górą, dołem lub w półzanurzeniu. Spływ jest emocjonujący, a zmieniające się warunki atmosferyczne zmieniają na układ przeszkód.
Rzeka Rawka objęta jest ochroną rezerwatową, dlatego przed spływem trzeba w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi uzyskać „Zezwolenie na odstępstwo od zakazów w rezerwacie przyrody”.
Startujemy w RAWIE MAZOWIECKIEJ (warto zwiedzić: ruiny zamku książąt mazowieckich), wypływamy z miasta, przepływamy pod zabytkowym mostem kolejki wąskotorowej. W Żydomicach uważamy na jaz pod mostem (miejsce do wodowania, jeśli nie chcemy zaczynać spływu w Rawie Mazowieckiej, możemy zacząć go tu). Za wsią wpływamy na rezerwatowy odcinek rzeki. Mijamy Niwną, następnie Kurzeszyn Stary (punkt widokowy) i dopływamy do Kurzeszyna (miejsce do odpoczynku). Płynąc mijamy zabudowania wsi Kurzeszynek i Wołucza, przepływamy pod mostem, widzimy ujście rzeki Białki, rozlewisko i malownicze wzgórze. Przed nami Nowy Dwór (sklep, miejsce do odpoczynku), Stara Rawa i Dzwonkowice. Etap kończymy w DOLECKU (sklep, możliwy biwak na łące – do uzgodnienia w gospodarstwach lub „Ranczu nad Rozlewiskiem”). Wypływamy w kierunku Suliszewa (młyn), przed nami wysoka, piaskowa skarpa (widok na zakole rzeki), dalej Kamion (elektrownia wodna), Samice i kolejna piaszczysta skarpa z plażą (dł. 100 m). Za drugim mostem kolejowym przenoska (NIE PŁYNIEMY – możliwe zniszczeniem kajaka i zagrożenie zdrowia). Skręcamy w lewe odgałęzienie rzeki, dopływamy do Rudy (jaz, ruiny młyna, rozlewisko), przenoska przy moście (miejsce niebezpieczne), uważamy na ruch samochodowy. Dalej ze skarpy z ośrodkiem wypoczynkowym widok na meandry rzeki. Kolejne urwisko to „Oberwana Góra”, a za nim dopływ rzeki Rokity. Dopływamy do mostu z jazem i przenoską (miejsce niebezpieczne). Dzień kończymy we wsi BUDY GRABSKIE przy moście. Ostatniego dnia mijamy dopływ rzeki Korabiewki, wsie Prochowy Młynek, Grabie, Ziemiary i Joachimów-Mogiły (jaz i zalew), przepływamy pod mostem autostrady A2. Za nim miasto Bolimów (sklepy) i Bolimowska Wieś (jaz, elektrownia wodna, miejsce na odpoczynek). W Podsokołowie skręcamy w lewe rozgałęzienie rzeki, mijamy Sokołów, przy zastawce przenoska (na wprost tama), Jasionną i w Kęszycach kończymy spływ przy moście lub dopływamy do samego ujścia Rawki do Bzury lewą odnogą) i kończymy spływ we wsi PATOKI po drugiej stronie Bzury.
Pobierz załącznik:
- RAWKA.pdf (45 Pobrań)
- Szlakowka Rawka opis.pdf (29 Pobrań)