Szlak Grunwaldzki

SZLAK GRUNWALDZKI (180 km)

Dla upamiętnienia 600. Rocznicy Bitwy pod Grunwaldem oznakowano szlak rowerowy, stanowiący część ogólnopolskiego szlaku kulturowego, wiodącego historyczną trasą przemarszu wojsk Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem od Krakowa do miejsca bitwy i Malborka. Trasę przemarszu dokładnie opisał w Kronikach Jan Długosz. Jagiełło szedł na Grunwald z Krakowa przez Kielecczyznę, dalej przez Żarnów, Sulejów, Wolbórz, Lubochnię, Wysokienice i Samice do przeprawy przez Wisłę w Czerwińsku.

Łódzki odcinek szlaku rozpoczyna się w Żarnowie, którego wizytówką jest romański kościół św. Mikołaja z XII w. Dalej biegnie do Paradyża, gdzie warto zobaczyć barokowy zespół klasztorny oo. bernardynów z XVIII w., na który składają się bazylika Przemienienia Pańskiego oraz budynki klasztorne, następnie do Aleksandrowa, obok rezerwatu Saksonek, wzdłuż malowniczych terenów Pilicy aż do zespołu klasztornego opactwa cystersów
w Sulejowie, który stanowi jeden z najlepiej zachowanych obiektów romańskich w Polsce.

Na trasie króla Władysława Jagiełły znalazł się również Wolbórz, gdzie obecnie możemy zobaczyć zespół parkowo-pałacowy biskupów kujawskich, kolegiatę pw. św. Mikołaja, kamieniczki w rynku z XIX w. Z Wolborza kierujemy się do Ujazdu, którego wizytówkę stanowi kościół św. Wojciecha z XVII w., z rokokowymi ołtarzami. Znajduje się tu również pałac Ostrowskich z 1812 r. a wokół niego park z cennym starodrzewiem. Kolejną miejscowością na trasie jest Lubochnia z zabytkowym kościołem pw. Wniebowzięcia NMP z XIX/XX w., a następnie Wysokienice oraz Samice. Ostatnią miejscowością na łódzkim odcinku szlaku jest Bolimów, gdzie znajdują się: późnorenesansowy kościół Świętej Trójcy wzniesiony w latach 1660-1667, kościół św. Anny z 1635 r., cmentarz wojenny z I w. św. oraz warsztat ceramiki artystycznej.

fot. 1 Szlak Grunwaldzki
fot. 2 Opactwo Cystersów w Sulejowie
fot. 3 Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu
fot. 4 Kościół św. Mikołaja z XII w. w Żarnowie