Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Szlak Bursztynowy

Ratusz i mury obronne Wielunia

EUROPEJSKI SZLAK BURSZTYNOWY

Szlak Bursztynowy w województwie łódzkim jest trasą turystyczną nawiązującą do starożytnego dalekosiężnego szlaku handlowego, którym kupcy Cesarstwa Rzymskiego podążali na piaszczyste wybrzeża Bałtyku po „złoto północy”, czyli bursztyn. Ta transkontynentalna droga łączyła północne wybrzeża Adriatyku z południowym wybrzeżem Bałtyku. Liczne badania archeologiczne, a także źródła historyczne potwierdzają, że obecny obszar województwa łódzkiego pomiędzy Prosną i Wartą, a dalej wzdłuż dolin Warty i Bzury znajdował się na bursztynowym szlaku. Dlatego też, odwołując się do historycznej tradycji wypraw po opiewany już w starożytnych pieśniach i legendach jantar, zapraszamy do „podróży z historią w tle”.

                Szlak prowadzi przez miejscowości z unikatowymi zabytkami dziedzictwa kulturowego. Najważniejsze są te kreujące tożsamość szlaku. W nich znajdują się przebadane stanowiska archeologiczne świadczące nie tylko o wpływach rzymskich na terenie województwa łódzkiego (Przywóz, Walków, Kurnica, Strobin, Niechmirów, Siemiechów, Witaszewice, Ględzianówek), ale również o wysokim rozwoju osadnictwa we wczesnym średniowieczu (Tum, Kamion, Toporów, Konopnica). Największymi archeologicznymi atrakcjami Szlaku są Kurhany Książęce w Przywozie (II w. n.e.) i Łęgu Piekarskim (I, II w. n.e.), średniowieczne grodziska w Konopnicy, Tumie i Kuźnicy Skakawskiej. Podróż jest okazją do spotkania z unikatowymi zabytkami powstałymi w różnych epokach i stylach, między innymi romańskimi kościołami (w Tumie, Rudzie, Krzyworzece, Strońsku), gotyckimi kościołami (w Sieradzu, Uniejowie, Warcie, Wieluniu), drewnianymi kościółkami stylu wieluńskiego (w Łaszewie, Skomlinie, Kadłubie, Gaszynie, Wierzbiu, Wiktorowie, Naramicach, Popowicach, Grębieniu), średniowiecznymi zamkami (w Bolesławcu, Uniejowie, Łęczycy), ruinami fortyfikacji miast historycznych Wielunia i Łęczycy, zespołami klasztornymi (w Wieluniu, Widawie, Warcie), założeniami dworskimi (w Ożarowie, Rychłocicach, Ustkowie), założeniami  pałacowo-parkowymi (w Walewicach, Nieborowie, Arkadii).

                Szlak Bursztynowy daje również możliwość zetknięcia z folklorem wiejskim w skansenach (w Sieradzu, Maurzycach i Łowiczu), rzeźbami demonicznymi w łęczyckim muzeum, oraz strojami, kuchnią, rzeźbą, muzyką i tradycjami w łowickim, będącym wizytówką folkloru polskiego.

                Wędrówka ta, to również okazja do niepowtarzalnych spotkań z przyrodą, jaskiniami krasowymi, urozmaiconym krajobrazem, a także przełomowym odcinkiem Warty w Załęczańskim Parku Krajobrazowym, starorzeczami w dolinach rzek w Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki, a także puszczą w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Liczne rezerwaty przyrody, w tym ornitologiczny „Jeziorsko” i wodno-krajobrazowy „Rawka”, a także obszary NATURA 2000 pozwolą poznać walory przyrodnicze środkowej Polski.

                Podróżujący Szlakiem Bursztynowym może przemierzać go rowerem i samochodem, a niektóre jego fragmenty również pieszo, konno i kajakiem. Szlak tworzą dwie trasy rowerowe o całkowitej długości około 327 km - doliną Warty i Bzury (286 km) i doliną Prosny (41 km) oraz jedna trasa samochodowa o całkowitej długości 357 km. Trasy wyznaczone są doliną Warty i Bzury oraz Prosny. Podzielono je na odcinki z miejscowościami węzłowymi, których długość nie przekracza 50 km i umożliwia przejazd w ciągu jednego dnia wraz ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych. 

                Województwo łódzkie to tylko część trasy wędrówki po bursztyn, którą będzie można kontynuować wyruszając po Europejskiej Drodze Bursztynowej (na północ przez Jezioro Gopło, Toruń, Gdańsk do wybrzeża Bałtyku lub na południe przez Opole na Morawy) oraz ku Bursztynowemu Szlakowi Greenways (w kierunku Częstochowy i Krakowa na Węgry lub Warszawy do Gdańska).

Czytany 23208 razy
Więcej w tej kategorii: Szlak Romański »