1-2-3 dni w części północnej województwa

1 dzień: Łowicz + Maurzyce + Sromów + Nieborów + Arkadia

Pierwsze skojarzenie z Łowiczem i okolicami? Na pewno folklor z barwnymi strojami, wycinankami i tradycyjnymi zwyczajami, jak  choćby procesją Bożego Ciała. Okrywanie tego regionu najlepiej zacząć od samego historycznego Łowicza, o którym dawniej mówiono jako o drugiej stolicy Polski. W miejscowej katedrze pochowanych jest aż 12 prymasów, a sama świątynia to piękne połączenie gotyku z barokiem. Przy Starym Rynku znajduje się jeszcze gmach dawnego kolegium misjonarskiego, dziś muzeum. Jest tu ekspozycja historyczna i etnograficzna, ale koniecznie trzeba zajrzeć do kaplicy św. Karola Boromeusza, uznawanej za jeden z najlepszych przykładów baroku w Polsce. A skoro etnografia, to na dziedzińcu muzealnym mieści się niewielki skansen. Wracając na rynek, warto odnaleźć tu miejscowy bulwar sław, czyli Aleję Gwiozd... Dla wytrwałych zostaje jeszcze nietypowy trójkątny rynek (Nowy Rynek) oraz jedyne w kraju Muzeum Guzików.

Zainteresowani folklorem powinni odwiedzić skansen w Maurzycach położony kilka kilometrów od Łowicza oraz Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich.

Będąc w Łowiczu, zdecydowanie nie można pominąć jeszcze dwóch miejscowości położonych w pobliżu: Nieborowa i Arkadii. W tej pierwszej znajduje się pałac rodziny Radziwiłłów, jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych magnackich rezydencji w Polsce. Dziś jest to oddział Muzeum Narodowego, a największe wrażenie może robić klatka schodowa wyłożona holenderskimi kaflami (każdy inny!), czy majestatyczna biblioteka z dwoma globusami z XVII w. W Arkadii zaś przetrwał romantyczny park pełen tajemniczych budowli w pięknej parkowej scenerii.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

2 dzień: Łęczyca + Tum + Ozorków + Zgierz

Łęczyca to miasto o długiej historii. Nad centrum góruje zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego, dziś muzeum. Warto też wejść na zamkową wieżę – widać stąd panoramę całego miasta – w tym dwie hałdy oraz wieżę... szybu górniczego. To pamiątka po miejscowej kopalni rud żelaza. Dostrzec z góry można również monumentalną romańską kolegiatę w Tumie. Po spacerze po centrum Łęczycy (koniecznie trzeba stanąć przed bramą dawnego więzienia - to tu powstawały ujęcia z wychodzącym z zakładu karnego Henrykiem Kwinto, bohaterem "Vabanku") warto skierować się na wschód, do Tumu właśnie. W kolegiacie jeden z najważniejszych detali to piękny, bogato rzeźbiony portal. Dla miłośników legend jest tu nie lada gratka – ślad czarciej łapy na jednej ze ścian... Po sąsiedzku ze świątynią warto także obejrzeć bardzo dobrze zachowane grodzisko, na którym powstała dzisiejsza Łęczyca, a także skansen w Kwiatkówku. Zwłaszcza miłośnicy techniki będą mieli tu co oglądać – oprócz zabytkowego wiatraka jest także jedyna dostępna w regionie do zwiedzania olejarnia.

Po drodze z Łęczycy do Łodzi leży Ozorków, miasto raczej niekojarzone z turystyką. Tymczasem warto zrobić tu przystanek i poznać miejscowe zabytki. Ozorków rozwinął się w początkach XIX w. jako jedna z pierwszych osad przemysłowych w Polsce. Dziś można tu obejrzeć kilka pałaców fabrykanckich, fabryk, a także ciekawy kościół ewangelicki i cmentarz tego wyznania. Dla osób zainteresowanych historią Łodzi ciekawostką będzie fakt, że najbogatszy łódzki fabrykant, Karol Scheibler właśnie w Ozorkowie zaczynał swój polski etap kariery zawodowej, tu też poznał swoją przyszłą żonę. Dziś znaleźć można tu sporo śladów po tej rodzinie.

Ostatnim przystankiem przed Łodzią powinien być Zgierz. Znajduje się tu jeden z zaledwie trzech parków kulturowych w województwie – Miasto Tkaczy. W centrum Zgierza zachowało się kilkadziesiąt historycznych domów tkaczy. Kilkanaście z nich tworzy zwartą zabudowę przy ul. Narutowicza i Rembowskiego, oddając klimat osady przemysłowej sprzed blisko 200 lat. Będąc w Zgierzu, trzeba również koniecznie zajrzeć do miejscowego Zakładu Kąpielowego. To jeden z najstarszych w Polsce krytych basenów, dziś wyglądający niemal identycznie jak przed 90 laty. Najlepiej zabrać ze sobą kostium kąpielowy, bo basen do dziś jest czynny.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

3 dzień: Krośniewice + Kutno + Oporów + Dobrzelin 

Jeszcze 10 lat temu jedno z najważniejszych skrzyżowań drogowych w kraju znajdowało się w Krośniewicach – tu spotykały się drogi krajowe nr 1 i 2. Dziś warto tu zajrzeć, żeby poznać miejscowe zabytki i historię. Zachowała się tu największa w kraju stacja kolei wąskotorowej, z  bogatym zapleczem technicznym oraz kolekcją taboru. Można jedynie żałować, że pociągi już tu nie kursują. W Krośniewicach znajduje się również zabytkowy pałac, należący w przeszłości do Rajmunda Rembielińskiego, jednego z ojców założycieli przemysłowej Łodzi. A jest jeszcze muzeum i dawna synagoga...

Podobnie jak Krośniewice, również Kutno ma sporo do zaoferowania turystom. Przy rynku zachował się tu Pałac Saski. Dziś warto to miejsce obejrzeć przede wszystkim ze względu na jego historię – to jedyny z zachowanych pałaców pocztowych łączących Warszawę z Dreznem za panowania królów z dynastii Sasów. Po planowanej obecnie renowacji budynek ma odzyskać dawną świetność i służyć jako siedziba muzeum. Inne warte odwiedzenia miejsca w Kutnie to: zabytkowy dworzec, dawny dom dochodowy straży ogniowej z początku XX w. czy park z pałacem Gierałty - w parku znajduje się niegdysiejsza kaplica grobowa, dziś stanowiąca siedzibę niewielkiego Muzeum Bitwy nad Bzurą. Najlepszym momentem na wizytę w Kutnie jest coroczne Święto Róży, odbywające się we wrześniu.

Z Kutna blisko już do Oporowa, jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków prywatnych w Polsce. Mieści się tu muzeum z bogatym oryginalnym wyposażeniem rezydencji. Z pałacem sąsiaduje zabytkowy klasztor, a oba obiekty łączy pewna legenda...

Okolice Kutna to dawniej jeden z „najsłodszych” regionów w kraju – w powiecie działało dawniej nawet do 10 cukrowni. Dziś po większości pozostały zabudowania pełniące inne funkcje, oryginalny profil produkcji kontynuowany jest tylko w Dobrzelinie. Najlepiej odwiedzić tę miejscowość w trakcie tzw. kampanii buraczanej, trwającej od września do początku grudnia. Już kilka kilometrów od wsi wyczuć można bardzo charakterystyczny zapach towarzyszący produkcji cukru (to efekt mieszania gotującego się soku buraczanego z... kamieniem wapiennym). Zachowały się tu historyczne budynki samej cukrowni, ale także całe osiedle towarzyszące fabryce – domy dla robotników oraz szkoła.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

Zdjęcie 1 - Pałac Gierałty w Kutnie

Zdjęcie 2 - Skansen - Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku, autor: J. Ziółkowski

Zdjęcie 3 - Cukrownia w Dobrzelinie

Zdjęcie 4 - Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie

Zdjęcie 5 - Zamek Królewski

Zdjęcie 6 - Bazylika katedralna Wniebowstąpienia NMP w Łowiczu

Zdjęcie 7 - Zamek Oporowskich, autor: P. Wojtyczka

Zdjęcie 8 - Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach