1-2-3 dni w części południowej województwa

1 dzień: Piotrków + Sulejów

Które z miast regionu (oczywiście poza Łodzią) jest najbardziej „filmowe”? Piotrków Trybunalski! Realizowano tu zdjęcia do ponad 40 filmów i seriali, gościł tu nawet amerykański gwiazdor Robin Williams, pracując nad "Jakubem kłamcą" w reż. Petera Kassovitza. Nieprzypadkowo to właśnie piotrkowskie centrum upodobali sobie filmowcy. To jedna z najlepiej zachowanych starówek w Polsce, od kilku lat sukcesywnie odnawiana. Z okresu rozbiorów, gdy Piotrków był siedzibą guberni, pochodzi cały zespół okazałych gmachów przeznaczonych dla carskich urzędników, w tym monumentalny Pałac Sprawiedliwości z początku XX w. Do tego dochodzi ciekawy zamek królewski (w formie kamienicy), gdzie dziś mieści się muzeum, dworzec kolejowy z czasów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, synagoga, cerkiew czy zespół historycznych cmentarzy wielowyznaniowych. Mało? Po zwiedzeniu wszystkich zabytków można jeszcze odbyć spacer wyznaczonym szlakiem filmowym i przysiąść na ławeczce Kwinty (to w Piotrkowie był dom bankowy Kramera!). A na deser najlepsza będzie wizyta w Centrum Edukacji Browarniczej. Można tu nabyć produkty miejscowego browaru rzemieślniczego, ale także poznać proces produkcji piwa i historię piotrkowskiego browarnictwa.

Dawniej z Piotrkowa do kolejnego punktu na trasie wycieczki, czyli Sulejowa, można było dojechać kolejką wąskotorową. Dziś jedynymi śladami po niej są dawne budynki stacji przy drodze łączącej oba miasta. Za to sam Sulejów warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na znajdujące się tu dawne opactwo cysterskie w Podklasztorzu. Powstało w XIII w., stanowiło obiekt obronny, z romańskim kościołem w sercu całego kompleksu. Do dziś zachował się niemal kompletnie cały zespół zabudowy – w części historycznych budynków działa dziś hotel, ale jest również niewielkie muzeum. Zdecydowanie warto zajrzeć do wnętrza świątyni. Surową romańską architekturę uzupełnia barokowe wyposażenie z jednymi z najstarszych czynnych prospektów organowych. Będąc tu, na pewno warto także odbyć spacer nad pobliską Pilicę, a może również udać się kilka kilometrów dalej, nad Zalew Sulejowski.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

2 dzień: Bełchatów + Moszczenica + Pabianice 

Wizyta w najbogatszej gminie w Polsce? Czemu nie? Przez szereg lat na przełomie XX i XXI w. w czołówce gmin z najwyższymi dochodami znajdował się Kleszczów położony na południe od Bełchatowa. To na terenie tej gminy znajduje się największa kopalnia odkrywkowa w Polsce, Kopalnia Bełchatów. Najlepiej obejrzeć całe wyrobisko z tarasu widokowego znajdującego się przy szkole w Kleszczowie. Mimo że wydobycie węgla w tym miejscu ma się zakończyć już w 2020 r., to przez kolejnych kilkanaście lat prowadzony będzie tu proces rekultywacji terenu, warto więc będzie cały czas to miejsce odwiedzać aby obserwować zmiany.

Na pewno już teraz warto po wizycie w Kleszczowie skierować się do Bełchatowa na ekspozycję Giganty Mocy. Dowiedzieć się tu można skąd w tych okolicach wziął się węgiel brunatny, a także jak wygląda jego wydobycie i spalanie w celu produkcji energii elektrycznej.

Resztę dnia warto poświęcić na odwiedzenie jeszcze dwóch miejsc związanych z przemysłem, ale w tym bardziej historycznym wydaniu. W Moszczenicy na przełomie XIX i XX w. powstała duża fabryka włókiennicza rodziny Enderów. Tym co najciekawsze, jest tu osiedle robotnicze towarzyszące zakładowi. Wygląda bardzo podobnie jak łódzkie famuły na Księżym Młynie czy śląskie familoki.

Z kolei do Pabianic warto zajrzeć przede wszystkim ze względu na historyczne fabryki. Nad rzeką Dobrzynką znaleźć można cały kompleks dawnych zabudowań, dziś m.in. zaadaptowanych na hotel. Fabryce rodziny Kruschów i Enderów przy ul. Zamkowej towarzyszą pałac i okazały budynek administracji. Do tego zachował się tu cały kompleks zabudowy mieszkalnej z XIX i XX w., w tym kościół ewangelicki. O dawniejszej historii Pabianic przypominają położone na Starym Mieście: renesansowy kościół oraz dwór obronny biskupów krakowskich, dziś muzeum.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

3 dzień: okolice Przedborza i Radomska

Przedbórz to jedno z mniejszych miast województwa, które można potraktować jako bramę do tzw. Pasma Przedborsko-Małogoskiego, pasma wzgórz stanowiących przedłużenie Gór Świętokrzyskich. Miłośnicy wędrówek górskimi szlakami mogą tu zdobyć najwyższe naturalne wzniesienie regionu – Fajną Rybę. To co prawda „tylko” 347 metrów n.p.m., ale widoki na okolicę są stąd bardzo okazałe. Warto także wybrać się na niewiele niższą Górę Chełmo (323 m), położoną na drugim brzegu Pilicy. Wzniesienie to objęte jest ochroną rezerwatową, a oprócz starego drzewostanu, na jego szczycie zachowały się ślady średniowiecznego grodziska. Z kolei na północ od Góry Chełmo znaleźć można kolejne pojedyncze wzniesienie – Bąkową Górę (282 m). Tu, oprócz malowniczych widoków, można obejrzeć ruiny zamku oraz dwór Małachowskich.

Inne doznania zapewni wizyta w Gidlach, położonych na południe od Radomska. To ważny ośrodek pielgrzymkowy, a przedmiotem szczególnego kultu jest tu niewielka figura Matki Boskiej. Oprócz barokowego sanktuarium warto także obejrzeć jeden z nielicznych w centralnej Polsce kościołów  z tzw. sobotami.

Fani twórczości Tadeusza i Stanisława Różewiczów powinni odwiedzić Radomsko, gdzie poeta i reżyser przyszli na świat (punkt obowiązkowy to dawne kino Kinema, które obaj wspominali z sentymentem, o czym świadczy nawet mówiący o nim film dokumentalny). Oczywiście najlepiej wizytę taką zaplanować na czas Różewicz Open Festiwal. Dodatkowo w Radomsku warto zajrzeć na cmentarz żydowski, jeden z lepiej zachowanych w regionie.

Z kolei miłośnicy twórczości Władysława Reymonta mogą odwiedzić położone niedaleko Kobiele Wielkie – miejsce urodzenia pisarza.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

Zdjęcie 1 - Pokój Reymonta w GOK-u w Kobielach Wielkich, autor: P. Wypych

Zdjęcie 2 - Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach

Zdjęcie 3 - PGE Giganty Mocy w Bełchatowie

Zdjęcie 4 - Skate Park w Bełchatowie

Zdjęcie 5 - Stare Miasto w Piotrkowie Trybunalskim

Zdjęcie 6 - Opactwo cystersów w Sulejowie, autor: P. Wypych

Zdjęcie 7 - Pałac Enderów w Pabianicach

Zdjęcie 8 - Dwór obronny kapituły krakowskiej w Pabianicach - Muzeum Regionalne

Zdjęcie 9 - Zalew Sulejowski, autor: P. Wypych