1-2-3 dni w Łodzi

1 dzień w Łodzi

Mając na wizytę w Łodzi jeden dzień, najlepiej zacząć od spaceru po ulicy Piotrkowskiej. W większości miast centralnym punktem jest rynek – w Łodzi jest to ulica, licząca aż 4 kilometry. Okazałe kamienice, pokazujące pełne bogactwo architektury XIX wieku, do tego miejskie pałace, oryginalne pomniki, a w podwórzach kolejne wyjątkowe miejsca do odkrycia – ogrody, fabryki, a od niedawna także instalacje artystyczne, jak np. w Pasażu Róży pod numerem 3. Koniecznie trzeba też zajrzeć w podwórze pod numerem 136 – na Off Piotrkowska. Zabytkowa fabryka kilka lat temu przekształcona została w centrum wielkomiejskiej rozrywki. Spacer po północnej, deptakowej części Piotrkowskiej najlepiej przedłużyć o przejście przez park Staromiejski, prowadzący do Manufaktury. Dawny kompleks fabryczny rodziny Poznańskich od 2006 r. jest otwarty dla wszystkich. Zabytkowe budynki wykorzystywane są na muzea, teatr, kino, a także pełne spektrum różnych lokali gastronomicznych. W monumentalnej przędzalni działa wyjątkowy Hotel Andel’s, a całość uzupełnia współczesne centrum handlowe. Z kolei w pałacu sąsiadującym z fabryką mieści się Muzeum Miasta Łodzi, idealne miejsce do zapoznania się z jej historią, a zarazem rezydencja pałacowa o pięknych wnętrzach.

Skoro Łódź jest miastem rozwiniętym dzięki przemysłowi, to koniecznie trzeba jeszcze odwiedzić Księży Młyn. To dawne imperium rodziny Scheiblerów, gdzie obok fabryk zachowała się rezydencja właścicieli, osiedle domów robotniczych, nazywanych w Łodzi famułami, a także szkoła, sklep, szpital czy remiza straży pożarnej. Miejsce to posiada wyjątkowy klimat, a dzięki systematycznie odnawianym budynkom, nabiera blasku.

Na zakończenie warto jeszcze zajrzeć w kolejne wyjątkowe miejsce – na cmentarz żydowski przy ul. Brackiej. To kolejne miejsce świadczące o potędze XIX-wiecznej Łodzi. Górujące nad nekropolią mauzoleum Poznańskich określane jest jako największy żydowski nagrobek na świecie. Pomniki innych fabrykanckich rodzin niewiele mu ustępują. Koniecznie trzeba też zajrzeć do domu przedpogrzebowego z końca XIX w., a także na Pole Gettowe – miejsce naznaczone tragiczną historią II wojny światowej i łódzkiego getta.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

2 dni w Łodzi

Kontynuując poznawanie Łodzi warto powędrować po mieście dwoma szlakami – filmowym i technicznym. W ramach pierwszego obowiązkowym punktem programu jest Muzeum Kinematografii mieszczące się w dawnym pałacu rodziny Scheiblerów. Najważniejszym eksponatem jest tu oryginalny fotoplastykon z końca XIX w., ale warto zobaczyć również zabytkowe kamery i projektory. Same wnętrza robią wrażenie, zwłaszcza gdy przypomnimy sobie kadry z „Ziemi obiecanej” w reż. Andrzeja Wajdy. Gdy Müller oprowadza Borowieckiego po swoim pałacu, to w tle widać salony Scheiblerów. Wychodząc z muzeum „wpadamy” na Filemona i Bonifacego, bohaterów jednej z kultowych polskich bajek. Możemy od  razu ruszyć na dalszy spacer Szlakiem Łodzi Bajkowej, odwiedzając m.in. Misia Uszatka, Pingwina Pik-Poka, czy Misia Colargola. Z Muzeum jest też bardzo blisko do miejsca owianego filmową legendą, czyli do Szkoły Filmowej, a dokładnie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Tu trzeba usiąść na słynnych schodach w budynku rektoratu (kolejna rezydencja fabrykancka) i przyjrzeć się tabliczkom z nazwiskami najsłynniejszych studentów. Warto też zajrzeć do hali zdjęciowej i z bliska przyjrzeć się kulisom pracy filmowców.

Kto podczas spaceru po Piotrkowskiej nie zdążył przyjrzeć się Alei Gwiazd w okolicach ulic Traugutta i Moniuszki, powinien to nadrobić. Z kolei we wspomnianym już Muzeum Miasta Łodzi eksponowany jest jedyny w mieście oryginalny Oscar, którym uhonorowano pianistę pochodzącego z Łodzi, Artura Rubinsteina.

Jeżeli dzień jeszcze się nie kończy, warto kontynuować zwiedzanie szlakiem zabytków techniki. Oprócz Księżego Młyna i Manufaktury (tu do odwiedzenia jest Muzeum Fabryki) obowiązkowymi punktami programu są Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Kanału „Dętka”. To pierwsze, mieszczące się w najstarszej łódzkiej fabryce, gromadzi wszelkie przejawy historii związanej z włókiennictwem. Ekspozycję tworzy tu nie tylko ogromna kolekcja maszyn włókienniczych (w tym również sprawnych, puszczanych w ruch), ale także historyczna kotłownia z oryginalną maszyną parową oraz wystawy poświęcone ubiorom i artystycznym tkaninom. Uzupełnieniem muzeum jest znajdujący się przy nim Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, gdzie odtworzona została łódzka ulica z XIX w.

Na zakończenie dnia warto jeszcze zajrzeć pod ziemię, a dokładnie do kanału. „Dętka” to dawny zbiornik na deszczówkę. Dziś obiekt działa jako muzeum, dając turystom niepowtarzalną okazję do odkrycia łódzkich podziemi.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

3 dni w Łodzi

Po intensywnych dwóch dniach zwiedzania każdemu należy się chwila oddechu. Sporym zaskoczeniem dla osób kojarzących „szarą Łódź” może być fakt, że znajduje się tu ponad 30 parków, a dodatkowo w północnej części miasta jeden z największych lasów miejskich w Europie – Las Łagiewnicki. Jednym z najciekawszych jest jednocześnie najstarszy łódzki park – Źródliska. Rosnące tu wiekowe dęby pamiętają jeszcze porastającą te tereny przed dwustu laty Puszczę Łódzką. Zupełnie inną roślinność znaleźć można w parkowej Palmiarni. Dobrym miejscem na spacer jest też Ogród Botaniczny zajmujący ponad 70 hektarów, sąsiadujący z największym łódzkim parkiem im. Piłsudskiego. W tym ostatnim do niedawna atrakcją był lunapark, dziś zamieniony na rozległą strefę rodzinnej rekreacji.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

Zdjęcie 1 - Manufaktura, autor: P. Wojtyczka

Zdjęcie 2 - Pałac Izraela Poznańskiego/ Muzeum Miasta Łodzi, autor: P. Wojtyczka

Zdjęcie 3 - Ulica Piotrkowska, autor: P. Wojtyczka

Zdjęcie 4 - Ulica Piotrkowska